Hotovson Hotovson komentáře u knih

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

(SPOILER) Další ze strašidelnejch baráků...když už jsem je čet všechny, tak logicky musim jít i do dalšího, s nadějí, že to třeba bude zajímavější než předchozí, protože tu vidim sestupnou tendenci. Asi to nikdy nebude King, ale nemuselo by to bejt všechno jak přes kopírák (i když je to asi těžký, když se všude musí vyskytovat strašidelnej dům).

Tentokrát to začlo slibně...něco se odehrálo před 50 lety a teď tu máme současnost. Guy byl celkem v pohodě, což je dobře, když je to de facto jediná hlavní postava. Možná byl trošku cholerik, co občas vybuchne, ale OK. Tentokrát to neni debil, co by nevnímal signály, co mu vysílá dům, respektive to, co se v domě děje - což je fajn, v reálu snad taky nikdo nejde tupě za svojí zkázou. Ale když už zjistí, že je něco špatně, tak je už docela pozdě s tim něco dělat (akorát mi teda zaráží, že si o baráku teda nevyhledal nějaký info, než tam vůbec vlez, ale co už...).
Takže se nám tu rozjede spirála pokusů opustit barák, a tady jsem se místy ztrácel. Chvíli to vypadalo, že má Guy akorát dost velkej hokej v makovici, způsobenej zřejmě traumatem z minulosti, ale nakonec je všechno jinak...

Já s tim měl celou dobu problém, přečet jsem to za jeden den, ale nakonec z toho mam v hlavě taky pěknej hokej a nakonec mi vlastně neni jasný, jak to vůbec autorka zamejšlela. Začlo to jako něco a pak to skončilo jako něco úplně jinýho, jak kdyby přeskočila do jinýho žánru.

No...hodnocení necham na průměru...

Co se týče těch ilustrací, tak ty byly teda naprosto příšerný a příště buď změnit ilustrátora nebo tam nedávat nic, bude to lepší. Byly docela rušivý a vůbec nevystihly atmosféru, která místy byla fakt dobrá.

13.04.2022 3 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Moc pěkná knížka, co do zpracování jak tématu, tak formátu i fotograficky. Chápu, že fotek muselo bejt málo, jinak by to byla hrozná bichle, ale možná bych přidal nějaký fotky interiérů, těch moc nebylo. Co se týče jednotlivejch domků a chatiček, tak některý se mi líbily hodně, nějaký míň, něco mě naopak neoslovilo vůbec, ale důležitý je, že se líbí lidem co si je postavili sami pro sebe a je jim v nich dobře. Ale celkově se mi to prostě líbí, postavit si chatku někde v přírodě pryč od všeho a mít tam klid.

U mě by byl problém, že nemam kde a kdyby bylo, tak bych se zřejmě zmrzačil buď při stavbě, nebo by mi pak chatka spadla na hlavu. Docela obdivuju lidi, co jsou tak manuálně zručný, že si jsou schopný takovej domek postavit bez odhledu na to, jestli se líbí ostatním nebo ne :)

10.02.2021 5 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Tak tohle bylo přesně podle mýho gusta. Středověká řež, kde krev tekla proudem, lebky se drtily a údy sekaly jak na běžícim pásu a mrtvoly ani nešlo spočítat. Do toho sympaťák Nick Hook, ač teda žádnej svatoušek nebyl a samozřejmě nemohli chybět podrazáci ani čestný, i když drsný postavy jako třeba sir John. Přesně tohle jsem od toho čekal a taky jsem to dostal. Líbilo se mi to i proto, že se knížka dost podobá Lučištníkovi. Pro mě tam nebylo žádný hluchý místo, skvělej historickej román!

03.05.2020 5 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Přečet jsem kdysi už 2x, bohužel (nebo naštěstí?) jsem si nepamatoval, kdo byl vrah. Podle mě je to spíš výhoda, jelikož můžu číst detektivky víckrát a Agatha mi baví hodně. Tady z toho jsem si pamatoval akorát ten začátek a odhalení vraždy v souběžně jedoucím vlaku a začal jsem hledat v knihovně, páč jsem si byl jist, že jí tu někde mam a dostal jsem chuť si jí přečíst znova. A taky že jo! Pak už je to taková klasika, když se na scéně objeví slečna Marplová, kterou mam možná ještě o kousek radši, než Poirota, a všemu příde na kloub.

30.03.2020 5 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

Klasická kriminálka ze starý školy. McBaina a jeho 87. revír mam rád. Je to nenáročný čtení a člověka pobaví. Tuhle jsem našel doma zapadlou vzadu v knihovně. Časem si určitě přečtu i další.

Mam dokonce pocit, jestli zrovna tuten příběh jsem neviděl kdysi zfilmovanej :)

17.02.2020 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Celou sérii jsem přečet v podstatě za tejden, tudíž mi jednotlivý díly splynuly v jeden celek, takže to ohodnotim a okomentuju celkově - bylo to naprosto boží!!! :)

Už jenom ten průběh, jak jsem k tomu přišel.

Pátek - kupuju 1. díl - uvidim, jaký to bude, když se mi to bude líbit, koupim další.
Sobota - začínam číst - jo, dost dobrý.
Pondělí - 1. díl dočten, nabíham do knikupectví a beru 2. a 3. díl.
Středa - pomalu dočítam 3. díl, útok na knihkupectví a rovnou beru zbylý tři.
Neděle - dočteno všechno :D

Hrozně moc jsem si oblíbil jak Wolframa, tak Beneše a vůbec mi nevadilo, že neměli snad žádný záporný vlastnosti, ty v sobě skloubil naopak Hans Křivák. Nevim, jestli se dá u záporný postavy napsat, že bych si jí vyloženě oblíbil, ale byl to záporák se všim všudy a to že se jeho role táhla celou sérií nakonec považuju za velký plus, jakož i to, jak byly osudy postav propletený a různě se potkávaly.

Konec pěknej...nebo bude pokračování? Nezlobil bych se.

17.09.2019 5 z 5

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

(SPOILER) Perryho Masona mam rád. Tady opět prokázal svoje kvality, ostatně jako vždy. Opět vydatně sekundují Della Streetová a Paul Drake, bez nich by to nebylo ono. Tentokrát neni času nazbyt, proto Perry shání důkazy kde se dá a dokonce se všechno sfoukne při předběžném přelíčení, i přes prvotní nelibost soudce. Proč to taky hnát před porotu, že?

05.05.2023 5 z 5

Dům paní Kláry Dům paní Kláry Péter Nádas

Bylo to zvláštní, bylo to depresivní, umřelo tam zvířátko a poslední povídka Mínótauros byla hodně divná - celejch 20 stran byl jeden odstavec, těžko se to četlo, ale ono i ty ostatní povídky nebyly lehký na čtení. Asi ne nadarmo dostal autor cenu Franze Kafky. Aspoň se mi knížka hodí do výzvy, ale čtení nelituju, člověk si má rozšiřovat obzory.

27.05.2022 4 z 5

Třikrát soukromý detektiv Lew Archer Třikrát soukromý detektiv Lew Archer Ross Macdonald

Zdá se, že je úplně jedno, po které knize z edice 3x (nebo Třikrát) čtenář sáhne. Vždycky je to výběr toho nejlepšího od autora, popřípadě průřez dílem od rané tvorby po tu pozdější (jako zde). S Lew Archerem (i autorem) jsem se setkal prvně a hned to bylo na jedničku. Určitě se v budoucnu nebudu bát vyhledat nějaký další příběhy.

Lew se sympaťák, moc se s tim nemaže, takže občas lítaj pěsti (i když ne tolik jako u Phila Marlowa), je správně dotěrnej, takovym tim Columbovskym stylem, občas sklátí nějakou kost (ale ne jen tak pro nic za nic bezúčelně, čimž nechci zase říct, že by je využíval :)) a dost často svym přímočarym vystupovánim narazí na neochotu svědků, popřípadě místní policie, ale vždycky případ nějak rozklíčuje, jak jinak.

Případy jsou hrozný rodinný spletence, hodně postav a příbuzenskejch vztahů, na který by člověk potřeboval tabulku, ale když se to prostě nechá plynout a čte se v klidu a bez nervů a hádání (ne že bych se nepokoušel, leč marně :)) tak dostane parádní detektivku/kriminálku ze starý školy lehce líznutou drsnou školou. A co chtít víc? :)

18.06.2021 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Kniha nemá žádný závratný tempo, děj plyne pěkně pozvolně, což asi neni typický pro krimi thriller a musel jsem si na to zvyknout, stejně tak jako na dlouhý baskický jména (naštěstí má hlavní detektiv přezdívku, to jméno si prostě nezapamatuju :)). Druhá dějová linka hezky doplňuje tu současnou a postupně odkrývá tajemství, kdo a proč za všim stojí. Finále neni žádná akční bomba a všechno proběhlo docela rychle, ale to vůbec nevadilo. Vzhledem k tomu, jak všechno dopadlo jsem zvědav na další díl, jak se Kraken vypořádá se svým handicapem.

Největší borec byl ale stejně dědeček :)

13.01.2021 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Rozhodně to bylo lepší, než Craven Manor, ale zase horší než dům Ashburnů. Byly tam momenty, kdy sem měl nahnáno a mrazilo, ale celý to bylo podle mě zazděný tim koncem ve stylu - chytneme se všichni kolem ramen a půjdem spolu na pivo - to je podle mě škoda. Potenciál to mělo větší, i ten barák se mi líbil svojí atmosférou. A měl sklep (!).

29.12.2020 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Vynikající čtení!!! Rozhodně běžim do knihovny pro další díl a už se nemůžu dočkat dalších Uhtredovo dobrodružství. A samozřejmě se taky těšim na jeho spojence i nepřátele i na další krvavý bitvy a souboje , který Cornwell umí tak skvěle popsat, až si člověk připadá, jako by tam byl.

08.06.2020 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

AC nikdy nezklame. Opět povedená detektivka. Ten konec mi teda pořádně zamotal hlavu.

22.04.2020 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Moje první setkání s Kingem. Jelikož nejsem na horory, vybral jsem si scifárnu o cestování časem spojenou s atentátem na JFK, o kterym toho bylo napsáno a natočeno mnoho.

Od první stránky jsem se do knihy zakous a ne a ne přestat číst. Tolik mi to pohltilo. Přestával jsem číst jenom když jsem spal nebo pracoval.

Rozhodně jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy čet.

26.06.2018 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Dr. Ravic přijímal rány osudu tak, jak přicházely, žil ze dne na den pro pomstu, na kterou snad i částečně zapomněl, když potkal Joan a nepotkat náhodně v kavárně Haakeho, tak snad na ní zapomněl úplně, a kterou i když vykonal, tak z ní snad ani neměl žádnou radost a uspokojení, což ho činí ještě lidštějším, alespoň pro mě.

To uvědomění si, že zabít tu zrůdu je jeho morální povinností, byť by to byla kapka v moři, nejen vůči jemu a jeho snoubence a že když se zrůdám bude ustupovat, budou si dovolovat víc a víc.

Krásná kniha o hnusnej době.

Nechápu, jak to někoho mohlo nudit, ale je to věc názoru.

10.05.2018 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Rozhodně lepší než dům Folcroftů, proto dávam o hvězdičku víc, ale tolik jsem se nebál. Přesto ale horší než dům Ashburnů, což byl pro mě zatim nejlepší díl. Celkově to nebylo špatný, tady takový minimalistický, málo postav, málo duchů.

18.05.2021 4 z 5

Na Seně Na Seně Vojtěch Rauer

Vypadalo to jako pohodička a nakonec to bylo docela drsný. Ale jako chlastat a hulit na seně??? Ale no tak...jak to asi mohlo dopadnout? Pokud neni člověk úplný vyhráblo, tak ví, že ve stohu se nekouří a odstavený vagony se nepřelejzaj...například (a ono by se toho našlo víc).

Jako literární počin to určitě nebylo špatný, ale žádná z postav mi nebyla sympatická, což bylo asi teda dáno tim, že byly tak dobře popsaný. Asi to na mě byla moc drsná parta, nejspíš jsem měl a mam kamarády z úplně jinýho těsta :)

20.02.2021 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Wolframa Katzingera z Olšové fakt nechcete naštvat. Rozhodně ne tim způsobem, jako se to povedlo pár lidem. Pokud nechcete zemřít krutou smrtí.

Začátek byl sice trošku volnější, ale pak začíná cesta za pomstou a Wolfram je skoro jako Boží mlýny. Jenom skoro - je totiž daleko rychlejší!

Skvělý čtení a já doufam, že ještě neni konec.

06.01.2021 5 z 5

Stáčení temného piva Stáčení temného piva Tim Powers

Neskutečně jsem se u toho bavil! Ze začátku se to tvářilo vcelku normálně, Brian Duffy je najat obchodníkem Aurelianem, aby dělal vyhazovače v pivovaru ve Vídni. Už to, že si ho Aurelianus najal v Benátkách, mohlo svědčit o tom, že to nebude jen tak ledajaký dobrodružství. Začlo se to potvrzovat při cestě přes Alpy, ale to, co nastalo pak, to byl jeden velkej galimatyáš :D Turci se sultánem Sulejmanem a jeho velkovezírem Ibrahimem obléhají Vídeň, ale jde jim primárně o pivovar, co neni jen tak obyčejnej pivovar, kterej brání právě Aurelianus, kterej není tím, kým se zdá být a dokonce i Duffy je rozpolcen, abych tak řek. Do toho všeho do Vídně připluje banda prošedivělejch Vikingů na dračí lodi, všude kolem je magie a podivný bytosti...no je toho dost, až z toho jednomu přechází hlava kolem, ale opravdu jsem si to užil a moc mi to bavilo a o to by mělo jít především.

11.12.2020 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Tak nevim, kdo mi tady lez na nervy víc. Babka, dcera nebo chůva? Bába mi lezla na nervy ze začátku, ale postupem času jsem pro ní začal mít pochopení a i jí fandil, za což mohla dcera, která mi opravdu srala. Tak nesympatickou postavu jsem v knížce dlouho nezažil. Chůva byla dobře napsaná, pokud bylo cílem autorky nemít jí rád. To byla svině non plus ultra. Na všechno nakonec doplácela vnučka. Děj byl docela předvídatelnej, přesto se mi knížka líbila.

16.03.2020 4 z 5