Horacia Horacia komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Napsané hezky česky a poutavě. Obraz doby, ve které žili moji rodiče. Jsem šťastná, že si o téhle době můžu něco přečíst a nemusela jsem v ní žít. Moc se mi líbilo použití básně jako podtitulků kapitol a obsah se pak stal takovou chytrou třešinkou na dortu.

14.07.2015 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Tahle kniha člověka může nadchnout, nebo znechutit. Mně se stalo to druhé. Viděla jsem vtip, ale nepobavil mě, nepochopila jsem zbytečnou krutost ani nadbytek sexu. Paralela mezi válečnou vražednou mašinerií a vražděním jednotlivce pokulhávala. Pohled autora na ženy mě znechutil - podle něj existují jen dva druhy žen - děvky posedlé sexem a naivní husičky - popřípadě kombinace obojího. Hvězdičku dávám za nepopiratelné - i když na hraně exhibicionismu prezentované - historické znalosti.
Porota Litery byla zřejmě nadšená - pokud v ní ovšem byly ženy, dost se za ně stydím, protože podporou knihy tiše souhlasily s obrazem, jakým jsou tam ženy vyobrazovány. Není divu, že se na nás pak muži dívají svrchu.

30.06.2015 1 z 5

Sestra Sestra Jáchym Topol

Nejdříve jsem si říkala, že nebudu hodnotit, protože jsem obyčejná čtenářka a literatuře nijak zvlášť nerozumím. Nepamatuji si tu dobu, žiji v jiném prostředí, nejsem mladý chlap... Ale pak jsem si uvědomila, že knihy se nepíší pro odbornou veřejnost, kritiky, recenzenty a literáty, ale právě pro takové lidi, jako jsem já - čtenáře. A jako čtenářce se mi ta kniha docela obyčejně nelíbila. Pak jsem se na knihu z knihovny - knihu vydanou v roce 2008 - podívala a zjistila jsem, že ohmataných je sotva padesát stránek. A druhá polovina knihy byla zřejmě úplně nečtená. To mě uklidnilo - nejsem v tom sama.

23.05.2017 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Mnoho povyku pro nic. Velice zajímavé téma, ale zpracování vázne. Vyprávění se zadrhává, autorce vyhovují spíš dokumentární texty, v poctivém zkoumání podkladů je její síla. Zařazení dokumentů mě rušilo, místy mi kniha přišla moc rozvláčná a závěr byl až směšně vykalkulovaný. Abych to shrnula - Tučková si umí vybrat téma - bohyně, odsun Němců - ale to je asi tak všechno.

04.03.2016 2 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Hájíček je určitě výborný spisovatel, ale nemohla jsem uvěřit jeho náhledu do ženské duše. I závěrečné odpuštění je - bohužel - většině žen cizí. A sebeobětování (v případě bratra hlavní hrdinky) je hodně, hodně nereálné.

11.11.2014 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Znovu jsem se nechala nachytat na reklamu. Kniha, ve které jsou dobří lidé velice dobří a zlí hrozně zlí, mě nemůže oslovit. A ten konec... Nějak moc hezky poskládané, jako v červené knihovně. Podle mě kniha pro ženy přioděná do reklamy skutečné literatury.

07.05.2017 1 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Zručně napsané - ale to je všechno. Příběh je v mnoha směrech nelogický. Proč česká autorka píše o jakési imaginární krajině, imaginárních problémech? Chápu to jako hru na umění. Pózu. Škoda. Když Bellová píše o tom, co zná, je vynikající. Tuto knihu jsem skoro nedočetla.

19.12.2016 2 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Prostě obyčejná červená knihovna - ale čtivě napsaná. Nic víc. Nic míň.

26.11.2016 2 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Příjemné čtení, ale na konci veliké zklamání. Oceňuji přiblížení atmosféry, proto tři hvězdičky, ale příběh knihy mě zklamal, nedával smysl.

08.04.2015 3 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Moc milá kniha. Kdyby nebylo předvídatelného a trochu sladkobolného závěru, dala bych pět hvězdiček.

20.09.2014 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Přečetla jsem na doporučení kamarádky a nebyla jsem zklamaná. Přestože jinak moc české autory nečtu, tuhle knihu můžu s čistým svědomím doporučit. Velice čtivé, zajímavé a dobře napsané moc hezkou češtinou. Už se těším na další knihy této autorky.

15.09.2014 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Dobrá kniha, ale King umí i líp. Velice čtivé, ale konec byl předvídatelný - ale to je možná dané žánrem. Rozhodně to není ztráta času a budete se bát.

15.09.2014 4 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Rozvláčné, popisné, zdlouhavé. Drtikol by se obracel v hrobě. Nemohla jsem se knihou prokousat. Nemám ve zvyku přeskakovat stránky, ale v této knize bych se asi ke konci nedostala.

14.09.2014 1 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Pro mě kniha roku. Obdivuji paní spisovatelku, že umí odhalit své emoce a být v psaní velice upřímná. V knize jí knihkupce vytýká, že píše o svých adoptivních synech. Má právo o nich psát, má právo psát o svém životě, má právo mluvit pravdu.
V knihách o svém životě je paní Boučková mnohem lepší než v povídkách.

19.12.2016 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Naprosto souhlasím s předchozím komentářem. Klišé, ale vtipné a velice dobře napsané. Ke konci už to ale hodně, hodně drhlo.

20.10.2016 3 z 5

Noční film Noční film Marisha Pessl

Zpočátku jsem byla nadšená, ale pak se mi kniha zdála pořád stejná, bez vývoje. A způsob, jakým autorka knihu ukončila, prostě nemám ráda. Oceňuju nápad s vloženými novinovými zprávami a internetovými stránkami a autorčin přehled, ale její další knihu si asi nepřečtu.

16.02.2016 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

První polovina knihy zajímavá a vtipná, ale druhá polovina byla nadbytečná. Vtípky se opakovaly, děj nevedl k žádné pointě. Závěr mě zklamal. Navíc si myslím, že Hitler, kterého autor vytvořil, nebyl oním Hitlerem, který napáchal tolik zla. Skutečný Hitler byl zlý, krutý a bezohledný. Neměl žádné vznešené cíle ani zásady, viděl jen vlastní ego. Dvě hvězdičky dávám za reflexi současnosti. Ta byla trefná.
Bez masivní reklamy by ale kniha zřejmě zapadla.

08.06.2015 2 z 5

Lepší život Lepší život Anna Gavalda

Zajímavé, ale kdyby byla první povídka kratší, určitě by to bylo ku prospěchu věci. Druhá povídka se mi líbila mnohem víc. Touha hlavního hrdiny po změně byla pochopitelná. Gavalda umí vytvořit atmosféru.

31.12.2014 3 z 5

Hermafrodit Hermafrodit Jeffrey Eugenides

Skvěle napsaná kniha, strhující příběh, i když místy stěží uvěřitelný, výborně vystižená atmosféra, prostředí i postavy. Můžu doporučit.

17.09.2014 5 z 5

...ale nebyla to nuda - poznámky pod čarou života ...ale nebyla to nuda - poznámky pod čarou života Zdeněk Mahler

Pana Mahlera mám moc ráda. Je to výborný vypravěč, a to potvrdil i ve své knize. Přesto mám několik výhrad. Některé příhody by zasloužily podrobnější popis, některé nedopovězené pasáže jako kdyby byly určeny jen pro zasvěcené...nebo možná nejsem dostatečně vzdělaná a informovaná, abych je tak docela pochopila. Škoda. První polovinu knihy jsem doslova zhltla, ale čím dál ke konci jsem se tím prokousávala hůř a hůř.

20.10.2016 4 z 5