Noční film

Jedné deštivé říjnové noci je v opuštěném skladišti na Manhattanu nalezeno mrtvé tělo krásné a mladé Ashley Cordovové. Přestože policie označí její smrt za sebevraždu, dlouholetý investigativní žurnalista Scott McGrath má jiné podezření. Vyšetřování podivných okolností obklopujících Ashleyin život a smrt dovede McGrathe tváří v tvář odkazu jejího otce: legendárního režiséra kultovních hororů Stanislase Cordovy – muže v ústraní, kterého na veřejnosti nikdo neviděl již déle než třicet let. Poháněn touhou po pomstě, zvědavostí a potřebou odhalit pravdu nechá se McGrath i se svými dvěma novými pomocníky vtahovat hlouběji a hlouběji do Cordovova tajemného, hypnotického světa. Když se k odhalení režisérových tajemství přiblížil naposledy, stálo ho to manželství i kariéru. Tentokrát by mohl přijít o mnohem víc....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224131/big_nocni-film-Hvw-224131.jpg 499
Horory, Romány, Thrillery

Vydáno: , Argo

Night Film, 2013

Kniha Noční film

veronika4001
04.06.2021

Kniha obálkou moc nezaujme a je na váhu těžší. Líbí se mi však skladba knihy - ze začátku fotografie, krátké kapitoly, uvedení do problematiky. Autorka dávkuje pomalu. Co kapitola, to temná intuice, temně sugestivní nádech je zde pořád. Text je prodchnut drobnými obraty a přirovnáními. Fotografie s popisky a záznamy z vyšetřování investigativního novináře dělají své. Někdo se pro temno narodí (světloplachost, zápach, okultistické předměty, rituály) a žije jím. Šlo o kletbu? Tohle není béčkový horor. Existoval vůbec Stanislas Cordova? Čím více člověk do knihy zachází, tím spíše si uvědomuje, že může jít o přelud, ovšem snadno proměnitelný ve skutečnost. Ve většině případů je děj a jeho linie vystižené v knize, tím hlavním, o co jde, ale v tomto případě je kniha až dokonale popsána dějovými obrysy. Konstrukce příběhu, nepropustné temno, záhady, proplétání se od člověka k člověku, cizorodost. To všechno jsou hlavní prvky, na nichž kniha stojí, příběh tyto prvky jen dotváří. Na horor se může jít i kognitivně. Víc už neprozradím.

Onoff
28.11.2020

Oproti Vybraným kapitolám z mechaniky pohrom opravdu těžký propad. Bohužel. Moc jsem se na knihu těšil. Zápletka je překombinovaná a nevěrohodná, zatímco u debutu byla sice složitá, ale promyšlená a s logickou pointou. Místy dokonce únavné. Marishe Pessl ale určitě dám šanci i příště, až se tedy vrátí z výletu do světa young adult debilit (Hlídka v Bezčasí).

Roubas
16.11.2020

Perla. Vynikající styl, podmanivá zápletka, odpovídající rozuzlení, tajemno, film a spousta nepodbízejících se názorů a postojů k životu, zejména k tomu, jak to z něj pořádně vymačkat. Ta přitažlivá žena, co to napsala, je ďábel.
10/10

Arkagas
11.11.2020

Tuto knihu jsem si šetřila na období až se na ni budu moct soustředit a vychutnat si každou stránku. A dobře jsem udělala, její čas přišel 4 dny zpět a miluju jí. Cordova je režisér syrových hororů, jejichž projekce je zakázána a jeho fanoušci se tam na jeho filmy dívají společně - tajně za doprovodu povětšinou drog, ale i okultních rituálů. Samotného režiséra už 30 let nikdo neviděl, ale Cordovité, kteří spravují stránku o všech informacích na dark webu jsou přesvědčeni, že stále pobývá se svém vojensky obehnaném sídle "Na Štítě", kde se i natáčela všechna jeho díla. Jednoho dne je ale objeveno tělo jeho dcery, která údajně spáchala sebevraždu a investigativní novinář Scott se do případu pouští, i když s Cordovou nemá dobré zkušenosti. Pomáhá mu Nora - ztracená duše New Yorku a Hoper - kamarád mrtvé Ashley z jednoho velmi zvláštního tábora.Společně odkrývají děsivé pozadí natáčení Cordových filmů i Ashlyinina života. Kniha se z thrilleru dostává do žánru hororu, kde Vám bude běhat mráz po zádech při čtení satanistických pasáží, unášení dětí a obrazů, ve kterých vystupují pece na spalování materiálu. Mytologická linka a černá magie je zde tak propracovaná, že jsem si chvílema říkala, kam na to autorka chodí.. (nevěřte ale všemu, co čtete - některé rostliny i symbolika věcí byla dle mě záměrně pozměněna).Autorka si tady neskutečně pohrála se čtenářovou fantazií a je jen na Vás, čemu uvěříte a čemu ne. Když už si ale myslíte, že jste na dobré cestě, vše se zase převrátí. Kniha je doplněna hromadou obrazového materiálu - články z internetu, rozhovory v časopisech, diskuzní fóra, obrazovky z darkwebu, hromada fotografií a vodítek. Ve finále v ruce držíte knihu, která Vás přesvědčí o tom, že čtete skutečný příběh. Tohle muselo dát hromadu práce a před autorkou smekám. Tato kniha je skrytý poklad. Knize dávám 10/10 :)

sgjoli
27.07.2020

Mé pocity z této knihy jsou dost rozporuplné. Zpočátku jsem byla dost nadšená, hrozně se mi líbila ta skoro až mytická aura knihy, která se točila kolem tajemného režiséra Cordovy. To tajemno kolem téhle postavy se autorce podařilo vytvořit skvěle.
Ale s postupem příběhu jsem měla pocit, že se kniha točí pořád dokola, posouvá se to kupředu jen pomalu a postavy jakoby každou chvíli stepovaly na místě. Asi proto jsem pak měla v jednu dobu nutkání knihu na neurčito odložit. Knihu jsem tak měla vlastně rozečtenou přes dva měsíce.
Bylo to únavné, zdlouhavé, vleklé, nekonečné. A čím víc jsem se blížila konci, tím míň mne kniha bavila. Posledních 100-150 stran jsem už pak četla dost zkratkovitě, přeskakovala jsem některé odstavce a vlastně mi začínalo být jedno, co se bude dít. Hlavně aby byl už konec.
Celkově hodnotím třemi hvězdami. Začátek vynikající, ale zdá se mi, že autorka až moc chtěla být monumentální a vystavět fiktivnímu režisérovi jakýsi pomník, udělat z něho kult. První polovinu knihy jsem jí to baštila i s navijákem, ale v druhé polovině to začalo být děsně ubíjející. A i když ta celková pointa v závěru byla pro mne nečekaná, nedokázalo to knihu pro mne vyzdvihnout natolik, abych hodnotila lépe.

zdendula31
24.06.2020

Příjemné překvapení,skvěle napsaná,napínavá a strašidelná.

PetrCepek
17.02.2020

Je určitě pozoruhodným nápadem doplnit noirovou detektivku perfektně vytvořenou fiktivní fotodokumentací včetně novinových článků, filmových plakátů či lékařských zpráv. Pokud by bylo pátrání po tajemství režiséra značně divných filmů na stejné kvalitativní úrovni jako jsou obrazové přílohy, dal bych určitě pět hvězd. Bohužel tomu tak není.

Nany_cz
12.11.2019

Mám takové dost rozporuplné pocity. Nechci knihu příliš kritizovat, ale nevidím to ani na obrovská slova chvály. Začala bych tím, že se kniha četla dobře, protože v ní není příliš postav, takže nedocházelo k žádným zmatkům. Naopak by kniha mohla mít o pár desítek stran méně, autorka totiž popisuje vše až příliš podrobně a ne vždy mi přišly některé pasáže tak důležité. Ovšem abych jenom nekritizovala, tak se mi moc líbily vsuvky v podobě rozhovorů, spisů, novinových či internetových článků, které dění příjemně zpestřily. Finálové rozuzlení trvalo asi 60 stran a já čekala nějaký pořádný Wow efekt, ale zbytečně. I bez nějakého překvapivého konce měla tato kniha zajímavé řešení, které nebylo úplně "jednoznačné" (pokud jsem to teda pochopila správně). Autorka totiž poukazuje na to, že konec bude přesně takový, kterému sami uvěříme