Noční film

Jedné deštivé říjnové noci je v opuštěném skladišti na Manhattanu nalezeno mrtvé tělo krásné a mladé Ashley Cordovové. Přestože policie označí její smrt za sebevraždu, dlouholetý investigativní žurnalista Scott McGrath má jiné podezření. Vyšetřování podivných okolností obklopujících Ashleyin život a smrt dovede McGrathe tváří v tvář odkazu jejího otce: legendárního režiséra kultovních hororů Stanislase Cordovy – muže v ústraní, kterého na veřejnosti nikdo neviděl již déle než třicet let. Poháněn touhou po pomstě, zvědavostí a potřebou odhalit pravdu nechá se McGrath i se svými dvěma novými pomocníky vtahovat hlouběji a hlouběji do Cordovova tajemného, hypnotického světa. Když se k odhalení režisérových tajemství přiblížil naposledy, stálo ho to manželství i kariéru. Tentokrát by mohl přijít o mnohem víc....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/224131/nocni-film-v2h-224131.jpg 447

Night Film (2013)

Horory, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo

FiliaNoctis

Skvelé. Tlieskam. Slovo "vysokooktánová" sa k tejto knihe hodí výborne. Temný, rozsiahly príbeh o vybájnenom režisérovi, géniovi balancujúcom na hrane alebo Pánovi temnôt a jeho (ne)šťastných blížnych a človeku, ktorý po stopách jeho príbehu nachádza puzzle do nekonečnosti výkladu svojho i našich životov. Knihu dopĺňajú atmosférické fotografie, niekedy pomerne desivé a nemo dopĺňajú čitateľove zatajenia dychu :)

Robbins

Po Vybraných okruzích z mechaniky pohrom jsem neváhal pustit se i do Nočního filmu. Nebyl jsem zklamán, právě naopak. Skvělá fabulace, narace i jazyk. Asi si to dám ještě jednou, až bude víc času.

tweed

Spíše 4,5 než 4 z 5*.
Čtení Nočního filmu je naprosto návykové. Knihu jsem brala do ruky kdykoliv jsem mohla a to i když jsem měla čas akorát tak na jednu stranu.
U thrillerů mi obvykle vadí, když postavy dělají hlouposti, vy se musíte plácat do čela a kdykoliv někoho postihne tragédie, jen si pomyslíte - dobře ti tak, kreténe.
Tady jsem postavy v hlavě vůbec nevyzývala k tomu, aby někam nechodily nebo něco nedělaly. Naopak jsem doufala, že budou následovat každou - byť sebemenší - stopu do jakkoliv zvláštních míst. Zkrátka mě zajímalo, kam vše povede a bylo mi to dražší než cokoliv jiného.
Autorka především skvěle zahalila tajemstvím jednu z postav - režiséra Cordovu. Vlastně jsem se velice brzy začala téměř považovat za jeho kultovní fanynku a každý střípek, který s ním měl něco společného, jsem nadšeně vítala.
Pro mě příjemné vybočení z mého běžného čtecího výběru, část hvězdičky ubírám akorát za zbytečně prodlužovaný konec.

Simona02

Knihu som si prečítala na základe odporúčania a musím priznať, že to vôbec neľutujem. Ako už bolo spomenuté, rýchlo sa človek ponorí do deja a príbeh je naozaj zaujímavý. Jediné čo by som mohla vytknúť tejto knihe, resp prekladateľovi je celkom veľké množstvo chýb/ preklepov v slovenskom preklade.

NikaMirka
14.10.2016

Nejprve jsem chtěla dát pět hvězd. Kniha pro mě byla senzací, jelikož je napsána jiným stylem. Líbí se mi vsuvky v podobě autentických stran z internetu, časopisů apod. Neuvěřitelně to zajímavé a skvělé :)...ale, konec byl pro mě naprostým překvapením. Čekala jsem něco...hmmm, no prostě pecku a to se nekonalo, ještě byl pak zbytečně natahovaný a prodlužovaný, což prostě není na pětku, ale jen na čtyřku.

Lucithor
06.08.2016

Když jsem přečetla asi polovinu knihy, bylo mé hodnocení tak na 2*. Charakteristiky osob nebyly zvlášť dobře propracované a často mi přišly situace, které přicházely absurdní. Vyprávění působilo podivně splácané a už jsem přestávala věřit, že by mohla autorka něco kloudného vybalit.
Druhá půlka mne zaujala mnohem víc, chvílemi jsem si říkala, že ve psaní pokračuje někdo jiný. Prvky okultismu až s hororovým nádechem mne bavily a autorka nakonec ukázala docela dobrý potenciál.
Z knihy jsem měla příjemný dojem, nicméně stále je to taková jednohubka na sobotní zamračený den.

Dudek
16.04.2016

Je veliká škoda, že Pesslova leckdy sklouzává k přílišné vykalkulovanosti, jež některým situacím ubírá na uvěřitelnosti a tím i na dramatičnosti. Kniha jako celek totiž velmi umě míchá realitu s fikcí a dosahuje klaustrofobické atmosféry plné paranoie.

trudoš
10.04.2016

Od prvotiny Vybrané okruhy z mechaniky pohrom ušla Marisha Pesslová hodný kus cesty. Pryč je literární manýrismus, který se víc soustředil na vynalézavou slovní zásobu, než plnohodnotnou zápletku. Nočnímu filmu nejen že dala hlavu a patu, ale po literární stylistice s ním suše utře nejednoho profesionála.
Především musím smeknout nad hororovou atmosférou, do níž je její detektivní vyprávění zaobaleno. Série děsuplných etud imponuje svou jednoduchostí, přitom se s každým jednotlivým sólem začíná umě zkomponovaná skladba měnit v ohromující celek. Jako pocta Alfredu Hitchcockovi a Davidu Lynchovi tak funguje román dokonale.
Pravdou ale je, že při utahané finalizaci logika trochu hapruje. To je však otázkou, jakého je kdo ražení. Analytická mysl pukne zlostí, kdo naopak rád nechává život zahalený tajemnem, přijde si rozhodně na své. Osobně za trochu zbytečný považuji pouze doprovodný materiál, který je bezesporu skvěle zvládnutý, ale fabulace je z něj cítit na můj vkus až příliš markantně.

Lenka.Vílka
21.03.2016

Zaujal mě příběh, který je v knize. Jednoznačně. Po vizuální stránce originální, nevybavuju si knihu, která by byla takhle udělaná. Ale potom jsem se začala prokousávat dějem a bohužel z toho byla nadprůměrná kniha. Ale i tak hodně dobrá.

fajvka
16.03.2016

Skvěle napsaná kniha, možná torchu dlouhá, ale stále s novými nápady a scénami.

Horacia
16.02.2016

Zpočátku jsem byla nadšená, ale pak se mi kniha zdála pořád stejná, bez vývoje. A způsob, jakým autorka knihu ukončila, prostě nemám ráda. Oceňuju nápad s vloženými novinovými zprávami a internetovými stránkami a autorčin přehled, ale její další knihu si asi nepřečtu.

fauxthum
11.12.2015

Jsou knihy, u nichž se vlk nažere. Pak jsou knihy, u nichž se vlk nejen nažere, ale koza přitom zůstane celá. Noční film je mimojiné unikátní tím, že navzdory předpokladům zůstala koza celá a vlk se nenažral. Chci tím říct, že je to docela chytré - přesto k tomu námitky mám. Mohlo to být v rámci konceptu ještě chytřejší - některé rozehrané motivy mi připadají nevyužité, charakterizace postav ne úplně zvládnutá a sebevědomá koncepce sice funguje obstojně, ovšem pokud se člověk zamyslí nad některými prvky samostatně, napadá ho, že se možná úplně nevědělo, co si s nimi počít. Stejně tak jsem pochyboval nad skutky a chováním hrdinů v určitých, bohužel někdy i dějově klíčových situacích - některé věci jsem jim nevěřil a někdy mi přišlo jejich chování podezřele hloupé či nedostatečně motivované. Ale pořád je to celkem povedená kniha a dostatečně výjimečná. Vlastně mi jistým způsobem připomněla film Tajemná barva slz tvého těla od Hélène Cattet a Bruna Forzaniho, který je ovšem jinak ve všech směrech lepší a mnohem radikálnější. A pak mi připadala poněkud nepřesvědčivá taková ta cool propagace - Pesslová se snaží uchvátit srdce všech hipsterů a je v tom hrozná póza. Podobně jako u Hejna bez ptáků Filipa Douška - člověk je natěšený chytrou propagací a pak si řekne, že to nebylo špatné, ale tváří se to sofistikovaněji, než to ve skutečnosti je. Myslím, že Douškova kniha je dotažená, ale autorovi chybí dostatečný rozhled - poněkud nedorostl svému tématu. Pesslová asi rozhled má, ale její Noční film zase nepůsobí úplně dotaženě (a tím nemyslím to, co je nedotažené a otevřené záměrně). Autorka má ovšem talent a správný směr - doufám, že se vlk nenažere i příště. 3,5*

cessy
14.10.2015

Číta sa to dobre, pokiaľ nad tým príliš nepremýšľate. Inak to kdesi zadrháva, škrípe. Fabula príbehu je prepracovaná do najmenších detailov, tak aby to všetko do seba perfektne zapadlo, bolo nenapadnuteľné a uveriteľné. Ona je tým stavebným prvkom, na ktorom to celé stojí, tým majákom, svetielkom nádeje v diaľke, ktorý vzbudzuje ilúziu dokonalého románu. Žiaľ len ilúziu, pretože hoci má kniha celkom podmanivú atmosféru a tiež určitú gradáciu, stupňovanie napätia, všetko to vychádza len z postupného predostierania holých faktov, rozpletania „záhady“, z toho jedného bodu, ktorým je dobre vystavaná fabula. Všetko ostatné úplne absentuje. Žiadne prekvapenia na dejovej úrovni, každý posun vpred až po úplný záver je predvídateľný, postavy, najmä vedľajšie, sú jedna ako druhá, skĺzli k správaniu po akejsi linke. Mohlo to byť výborné, potenciál to má, no takto je to len dobré a plne uspokojí nanajvýš tak nenáročného čitateľa.

čika
22.09.2015

Velmi slubny nastrel, konstrukcne sice dotiahnute do konca, chybal vsak hlbsi ponor,prepracovanie postav,alebo aspon cordovovskeho kultu, uz slubovana appka ma ani nelaka

Mortiis
15.05.2015

Veľmi zaujímavý námet, žiaľ vyšumel do prázdna. Je vidno, že autorka to mysteriózno pojala psychologicky, dokonca psychoanalyticky, plno symboliky a okultných narážok dokresľovalo tajomnú atmosféru okolo Cordovu, ale niečo tomu chýbalo. Okrem nedotiahnutej psychológie postáv mi vadila neuveriteľná priamočiarosť. Takmer každá postava (ak nie každá), s ktorou protagonista príde do kontaktu, vyrozpráva nejaký príbeh týkajúci sa Cordovovej rodiny. A tak postupuje dokola, od jednej očividnej stopy k druhej, bez žiadneho hlbšieho významu. Nehovorím, že to bolo zlé, len nedotiahnuté. Slovenský preklad so značnými preklepmi tomu tiež nepomohol.

kneslova
29.04.2015

Takový psychohorrový příběh, celkem zajímavý námět