honza66 honza66 komentáře u knih

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Kniha má ambici být velkou a detailní biografií Jeffa Bezose a konkurovat třeba biografii Steva Jobse od W. Isaacsona. Z velké části se to i daří, i když Bezos a příběh Amazonu prostě není tak barvitý a zajímavý jako třeba právě Jobs. Přesto je detailní pohled pod pokličku největšího online obchodu světa mimořádně zajímavý.

04.06.2020 4 z 5

Jedinečný Jeeves Jedinečný Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Příběhy komorníka Jeevese, který sloužil jako velmi blízký předobraz našemu Saturninovi, jsou vtipné, anglicky suché a decentní. V podstatě už zaniklý svět britské vyšší vrstvy má své velké literární kouzlo.

04.06.2020 5 z 5

Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále Obonete S. Ubam

Obiho vzpomínky na africkou misi se čtou jako akční román, akorát s vědomím, že všechno je to skutečnost a odehrává se to v reálném životě a nikoli ve fantazii spisovatele. Klobouk dolů před autorem, jeho vytrvalostí a zaťatostí a mnohdy i velkou odvahou.

04.06.2020 4 z 5

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

Příběh firmy Theranos a její zakladatelky, která se svého času vyhřívala v přízni Baracka Obamy, Hillary Clinton či Henryho Kissingera je fascinující. Přesvědčivost, síla osobnosti kombinovaná s neurvalým stylem řízení a nátalkem na zaměstnance ji přinesla téměř miliardu dolarů od investorů, ze kterých se nakonec navrátil ani cent. Poučné, zábavné, napínované. A nutno ocenit autora, který celý případ rozkryl - novinář Wall Street Journal John Carreyrou navázal na ty nejlepší tradice investigativní žurnalistiky od dob Watergate, materiál sbíral dlouhé měsíce a další měsíce pak on (a jeho noviny) vedl právní bitvu o to, aby odhalení mohla být zveřejněna.

03.06.2020 5 z 5

Příběhy skutečné odvahy Příběhy skutečné odvahy Bear Grylls (p)

Výborná kniha drsných, mnohdy drastických až krutých příběhů o lidské statečnosti a touze přežít. Zejména ze zážitků Evropanů zajatých v arabských pouštích ve středověku či ze vzpomínek válečných zajatců z Asie z 2.světové války se svírá a chvílemi i zvedá žaludek. Jednotlivé příběhy mají spád, kniha se čte sama.

03.06.2020 5 z 5

Po nás potopa Po nás potopa Josef Toman

Skvěle napsané, takový cit pro jazyk se nevidí často. V kombinaci s mimořádně zajímavým ztvárněním ducha antického Říma, kontroverzních postav císařů Tiberia a Caliguly i běžných Římanů je román Po nás potopa bravurním dílem klasické literartury.

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ziburovy cestopisy jsou zárukou kvalitní, zábavné a chytré četby. Jeho nejnovější kniha o cestě po Evropě mi přišla ještě o kousek lepší než knihy z exotických cest po Arménii, Číně nebo Turecku. Možná je to právě tou blízkostí a relativní obeznámeností s procestovanými zeměmi a životem v nich. A možná je to i tím, že jak autor stárne (resp. má více zkušeností :-), tak získává ještě větší nadhled a schopnost vše zábavně zachytit a popsat.

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Není náhoda, že autor je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Vykreslit pohnutý, hluboký a silný příběh na relativně malé ploše a v podstatě banálními slovy pedanstkého vypravěče - majordoma, je velké umění. Ač kniha na první pohled jako žádné velké umění nepůsobí, jako celek je úžasná.

Zítra už bylo Zítra už bylo Jiří Raichl

Velmi dobrá kniha povídek, v mnohém velmi originální a dobře vypointovaná. Ne že by každá povídka byla na Nobelovku, ale třeba příběh vojáků z bitvy u Hradce z roku 1866 a jejich dnešních potomků byl výborný a když ne na Nobelovku, tak alespoň na nějakou domácí cenu pro povídkáře by aspirovat mohl :-)

02.06.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Jako vždycky v případě oddělení Q: je to velmi dobrý, vlastně téměř skvělý, jen tomu něco málo chybí. A to málo je uvěřitelnost. Ty dějový kotrmlece a osudový a rádobynáhodný propojení jsou tak velký, že prostě si prostě říkáte, že to možná snese kniha, ale v realitě by to bylo všechno bylo trochu jinak. Paradoxně to je asi ten moment, který pomáhá vydržet číst příběh otřesného až nesnesitelného rodinného utrpení, což speciálně u této knihy platí dvojnásob.

02.06.2020 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Fascinující kniha. I pro člověka, který o holocaustu přečetl desítky knih, má Jiskra života zase další dimenzi a mimořádnou poutavost. Remarque je zručný spisovatel, napsal skvělý, drsný, srdcervoucí, dojemný avšak zároveň profesionálně vystvavěný román. Právě tím je o dost jiný než memoárové knihy přeživších. I proto stojí za přečtení a platí, že neztrácí nic ze své síly ani po téměř 80 letech.

01.06.2020 5 z 5

Boleslav II. Boleslav II. Petr Charvát

Skvěle napsaná kniha, žádné školometské přepočítávání letopočtů, ale kontext, souvislosti a spousta zajímavých detailů a postřehů z nejrůznějších oblastí starověkého a středověkého života v Čechách. Je vidět, že autorův osobitý styl není náhodný - podobně je napsána i další skvělá kniha "Zrod českého státu 568-1055". Takto by se měla psát historická literatura a o čtenáře by neměla nouzi!

30.03.2020 5 z 5

František Kupka 1871 - 1957 František Kupka 1871 - 1957 Markéta Theinhardt

Výborně zpracovaná monografie obsahující zajímavé a podnětné texty o jednom z nejvýznamnějších malířů 20.století. Kniha navazuje na velkou retrospektivní výstavu, kterou Národní galerie uspořádala v roce 2018, přináší reprodukce většiny vystavených obrazů a detailně popisuje Kupkův umělecký vývoj i jeho občanské postoje v dobách obou světových válek.

06.01.2019 5 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Detektivní část knihy je pitomoučká a naviní. Postavy jsou šablonovité a nepřesvědčivé. Vykrelesní reálií Japonska a některé úvahy o výtvarných dílech a obchodu s uměním jsou výborné. Takže velká škoda, protože základ pro nadprůměrnou a originální knihu tu byl, ale nic pořádnýho se na něm bohužel nepostavilo.

07.10.2018 3 z 5

Pro mě docela zklamání. Slibné téma a originální námět padly za oběť touze vytvářet umění. Místo něj se však dostavila vyumělkovanost a očividná snaha napodobit postmodernu ala Don DeLillo. A vyumělkované, třebaže sofistikované kopie by ocenění typu Magnesie litera dostávat neměly.

03.08.2018 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Velmi povedená kniha: realistická, normální, uvěřitelná. Přesné charakteristiky, výborné postřehy a perfektně vykreslená mentalita vesnice a rodinných a sousedských vztahů. Jestliže za mistra "vesnického" románu považuji J. Hajíčka a za mistryni "rodinného" románu zase P. Soukupovou, tak Petra Dvořáková se touto knihou směle zařadila mezi ně.

11.06.2018 5 z 5

Má americká krása Má americká krása Veronika Bednářová

Články a další texty V. Bednářové nejen na téma USA jsem četl rád již v Reflexu. A tato kniha jen potvrdila, že její pohled na NYC a celé USA je svěží, otevřený, má nadhled i porozumění. Jednotlivé minipříběhy jsou čtivé a s mnoha zajímavými informacemi. Je vidět, že autorka si Ameriku užívá a má ji ráda a na knize to je v pozitivním smyslu slova znát.
Avšak bohužel, knihu jsem poslouchal jako audioknihu, a ta se vyznačuje nepovedenou interpretací B. Hrzánové. Její pohádkově rozverná dikce tahá za uši, vůbec neladí s obsahem, v pasážích o kalifornském Sillicon valley popisujících technologickou revoluci působí až komicky, včetně toporné snahy o "perfektní" anglickou výslovnost u jmen a názvů. B. Hrzánová je jistě skvělá herečka i interpretka (Hrdý Budžes toho budiž dokladem), ale její výběr pro tuto četbu byl nešťastný a někdo ve vydavatelství by se měl nad svou prací příště lépe zamyslet...

10.06.2018 4 z 5

Karel IV. - Císař a synové Karel IV. - Císař a synové Josef Bernard Prokop

Třetí díl pentalogie o Lucemburcích je ještě horší než předchozí dva. Je to nepovedná pohádka, při které i jen trochu poučenému laikovi musí vstávat vlasy hrůzou na hlavě a historik ji nemůže vydržet. Proti tomu jsou všechny knihy od Vaňkové a dokonce i od Vondrušky přesným dějepisným popisem své doby. V Prokopových knihách je Karel IV dobromyslný stařík s postpubertálními skolny se neustále zamilovávat do svých žen, který 90% své kapacity věnuje svému milostnému a rodinnému životu. Postavy ploché, vykreslení doby žádné, společenské a politické souvislosti panování Karla IV minimální a i to minimum je buď špatně nebo nepodstatné. Další z knih, která pouze parazituje na popularitě postavy Karla IV.

18.04.2018 1 z 5

Nádech výdech Nádech výdech Jan Charvát

Skvěle sepsáno. Je až s podivem, kolil zajímavého z historie Prahy a dopravy je spojeno s "plícemi metra", kolem kterých denně chodíme aniž bychom si jich více všímali. Je vidět, že si autor dal záležet a nejen že zdokumentoval každý výdech, ale ještě přidal řadu zajímavých informací ze staré Prahy, vývoji dopravy atd. Kniha je skvěle zpracována vč. bohaté fotodokumentace.

06.01.2018 5 z 5

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Skvělá kniha, velmi čtivě, detailně a poutavě sepsané osudy IMJ. Velmi přesně vykreslená je i celá doba a undergroundová scéna od 60. let až do současnosti. Kniha, kterou si Magor rozhodně zasloužil, gratulace autorovi k mimořádně kvalitně odvedené práci.

07.12.2017 5 z 5