honys honys komentáře u knih

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

"Už to, že jste dočetli až sem, je dostatečným dokladem o tom, že patříte k nejpřemýšlivější a nejkultivovanější části populace." snaží se hned z kraje autor získat přízeň čtenáře. :-) Následné pokračování "hlubokých" myšlenek, kdy autor sám sebe opíjí pocitem výjimečnosti a snaží se přesvědčit čtenáře, že odhaluje něco co doposud zůstalo všem skryto, působí amatérsky až směšně. Problémem je, že autor své mnohdy až přihlouplé spekulace vydává za pravdu a jednodušeji smýšlející člověk může snadno podlehnout přesvědčení, že pracuje s nevyvratitelnými fakty. Viz komentáře níže.

02.01.2020 odpad!

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Přátelé, tohle jsem u žádné knihy nezažil. Začínal jsem ji číst snad rok, po pár stránkách jsem se vždycky odtrhl a vrátil se k ní po nějaké době, nechytla mě za srdce na první dobrou, ztrácel jsem se ve jménech, nemohl jsem si zvyknout na spousty přímých řečí, a proto jsem jí pořád odkládal. To, co následovalo, když jsem trošku přitlačil na pilu a začal číst souvisle, nelze popsat slovy, snad nikdy se mi nestalo, že by mi při četbě knihy tekly slzy, voila, premiéra. Neskutečný zážitek. Neskutečná moudrost. Neskutečná sonda do lidského života. Díky pane Myrere.

01.07.2023 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Druhá kniha od Remarqua a další prohloubení sympatií. Příjemně zemitý styl vyprávění narozdíl třeba od Prousta. :-) Jako bych měl pocit, že se Remarque dívá na svět stejnýma očima jako já. Obecně se mi líbí knihy, které zachycují denní realitu nás všech a zároveň mají jedinečný příběh s hlubším přesahem.

02.01.2024 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Rozhodně nesdílím názor, že se jedná o ponuré dílo. Bude to i tím, že jsem trochu cynik, ale Řehoř Samsa mě neskutečně bavil. Přišlo mi to celé jako humorná povídka. Fakt v ftopu... :-) Byl to můj první Kafka a zcela určitě ne poslední.

23.03.2022 5 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Moc bych si přál aby poznatky, které se prof. Kolářovi povedlo do této knížky vtělit, navíc velmi čtivou formou s mnoha trefnými příklady, měl každý občan naší země. Vím, že je to utopie, ani povinná četba této úžasné knihy by to nezměnila, ale žilo by se nám tady mnohem lépe. Společnost by byla zdravější a to nejenom fyzicky ale především duševně. Díky pane profesore.

25.05.2023 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

První Murkamiho kniha u které mám pocit, že ji psal s cílem zalíbit se čtenáři. Vzal osvědčený model předchozích knih a umíchal z nich dokonalý koktejl šitý na míru "Murakamiovcům". Kniha byla boží, ale přijde mi, že trochu postrádá syrovost a svéhlavost předchozích děl, kde se Murakami (dle mého subjektivního názoru) nesnažil tolik zalíbit a "jel" si to své. Tuhle knihu přečtete a říkáte si "byla to bomba", ale zároveň se nemůžete zbavit dojmu, že to byl ten důvod, proč Murakami tu knihu psal, aby se zalíbil a prodával.

20.08.2019 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Mě se ta knížka moc líbila...hluboké zamyšlení nad životem a jeho naplněním...

25.08.2011 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Někdo knihu nechápe, někdo kritizuje, někdo miluje. Záleží na tom, jaká jste osobnost, jaké máte vzdělání a kde žijete. Já se jako cynický právník žijící v Praze řadím k velkým fanouškům Kafkova absurdna.

27.08.2023 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Přátelé, já vám nevím... Jako je to promakané, mnohovrstevnaté dílo, chvílemi i vtipné, ale některé pasáže jsou fakt slátaniny. Jsem rád, že jsem to přečetl, ale na to abych to docenil naplno, jsem asi moc blbej. :-)

04.02.2023 3 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Ano, tohle je pravý Murakami, syrová a nekomerční tvorba z jeho spisovatelských začátků je to, co má své největší kouzlo. Výtečný počin.

02.01.2020 5 z 5

Mládí Mládí John Maxwell Coetzee

Spousta zivotnich pravd. Nekdo by mohl rict, ze jde jen o vsedni popis zivota mladeho muze, ale tak to neni. V mnoha situacihc se poznate a mozna najdete odpoved na otazky, ktere si v zivote kladete.

24.06.2013 4 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Srdcová záležitost, v mládí jsem ji přečetl snad stokrát!

14.02.2011 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Nevím, jestli to tu už nezaznělo, ale autor mi vzdáleně připomíná Murakamiho. Jinak pecička, doporučuji k četbě všem bláznům, co milují nadpřirozeno. :-)

07.08.2023 4 z 5

Slušný výkon. Dle mého názoru ještě ne tolik komerční počin. Lze pozorovat jistou syrovost tvorby, což již např. v Komturově smrti nenajdeme, tak už je zvládnutá bravurně a cílí přesně na to co chce čtenář číst.

20.08.2019 4 z 5

Zakázaná rétorika Zakázaná rétorika Gloria Beck

Cituji jeden z návodů v knize: "Cíle: někoho k sobě připoutat, abyste ho později mohli oklamat a tím získat výhody."
Budu stručný, chce se mi z autorky zvracet, konkrétně z toho k čemu čtenáře vybízí. Pouhý popis manipulativních technik je v pořádku. Jen se děsím toho, že nějaký mentálně omezenější jedinec by se tou knihou doopravdy mohl řídit.

23.05.2015 2 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Dokonalé...kdyby to šlo přečíst jedním dechem, s chutí bych se do toho pustil....ale člověk musí taky spát, jíst a pracovat =)

07.02.2012 5 z 5

Jako rekreačnímu běžci a velkému fanouškovi Murakamiho me tato kniha velmi příjemně překvapila. Výborná práce!!

14.02.2011 5 z 5

Duševní aristokratismus Duševní aristokratismus Friedrich Nietzsche

Dovolím si navázat na komentáře níže, raději než soudobé plytké a pseudomoudré příručky (sračky) si přečtěte Nietzscheho. Jedna věta vám dá mnohdy více podnětů k zamyšlení, než celá kniha komerčního autora.
P.S. V antikvariátu stojí 49 Kč.

06.09.2023 5 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Nenáročné čtení na odreagování.

20.08.2019 3 z 5

Rétorika / Poetika Rétorika / Poetika Aristotelés

Dobré myšlenky, ale pro dnešního čtenáře psáno příliš archaickým jazykem.

19.05.2015 2 z 5