HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Byla to velice zajímavá kniha. Trochu mě vadilo, že je psána jen z pohledu hlavní postavy, protože já mám osobně raději, když se rozvíjí příběh i jiných postav než té hlavní. Ovšem jedná se jen o detail a navíc jde pouze o subjektivní postoj. Kniha však nabízí velice zajímavý příběh i zajímavé myšlenky, proto se stala českou klasikou naprosto právem.

22.09.2022 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Tolkien nám naservíroval druhý díl plný cestování, ovšem cestování po Středozemi ve druhém díle, názvaným Dvě věže, je mnohem poutavější, naplněn větší akcí, elánem a odvážou energií hlavních postav. První díl byl zajímavý na myšlenky a popis hlavních postav (popřípadě Kraje a jeho historie a kultury), nicméně dějově zajímavější pak byl rozhodně druhý díl. Opět jsem se nevyvaroval srovávání filmové verze s knižní, obě verze mají co nabídnout, v obou nalezneme rozdíly, nicméně filmová verze z té knižní vycházela poměrně hojně, ovšem ne ve všem, což ale není ke škodě. Knihu vřele doporučuji, moc dobře se četla!

01.05.2022 5 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Opravdu velice dobře napsaný příběh podle skutečných událostí. Je velice obtížné pochopit, že tohle všechno mohl během druhé světové války člověk opravdu prožít, zažít a následně přežít. Je pochopitelné, že si "Pino Lella" svůj příběh nechal dlouho pro sebe, že se s ním nechtěl svěřit. Zážitky jsou naprosto těžko představitelné pro někoho, kdo válku nikdy nezažil. Uvedené vzpomínky musely jistě hodně bolet. Kromě opravdu srdceryvného příběhu bych také rád vyzdvihnul um spisovatele popsat dané vzpomínky a daný příběh velice působivým a čtenářsky velice atraktivním stylem. Požitek z četby byl opravdu obrovský a popis vzpomínek skutečně rval srdce. Dalo by se říct, že vzpomínky byly vskutku hmatatelné, velice realisticky popsané.

10.02.2022 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tolkien byl prostě génius. Od svých dětských let miluji filmové ztvárnění Pána Prstenů. Tuto trilogii jsem přečetl nedávno. Nicméně nyní, po přečtení Silmarillionu, jsem získal úplně jiný a nový pohled na všechno, co se událo. Bylo pro mě nesmírně zajímavé číst o tom, jak byl vytvořen svět Středozemě a jaká byla jeho celá historie.

Tolkien vytvořil svět složený z několika ras a rodových linií, jejichž příběhy se navzájem proplétají a vytváří úžasný a kouzelný svět plný vznešených a krásných, ale také temných a smutných emocí. Ať už se podíváme na ty nejmocnější, mocné i na ty podceňované, ať už se podíváme na jakoukoliv rasu tohoto velkolepého příběhu, vždycky najdeme hrdiny světla, ale také ty, kteří podlehnou vábení temnoty. Fastasy svět tu má opravdu velký přesah i do reálného života, pokud tedy je člověk ochoten a schopen tyto myšlenky nalézt a přijmout.

01.04.2024 5 z 5

Vše temné a nebezpečné Vše temné a nebezpečné Stacy Willingham

Kniha se mi velice líbila. Začátek byl sice trochu pomalejší, ale přesto jsem našel opravdu hodně zajímavých myšlenek a pocitů ohledně ztráty milovaného člověka. Jakmile jsem se do děje dostal, hltal jsem stránku za stránkou, kapitolu za kapitolou a příběhem jsem proplul, ani jsem si neuvědomil, jak moc rychle. Čtení plné zajímavých myšlenek, zvratů a napětí. Hlavně po psychologické stránce, což hodně oceňuji. Vřele doporučuji k přečtení!

29.09.2023 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Tato útlá knížka se mi moc líbila. S dílem Čechova již mám svou zkušenost, a moc se mi líbí jeho styl. To, co Dostojevskij nebo Tolstoj popisují na několika stovkách stran, dokáže Čechov vyjádřit v několika málo desítkách stran. Ne nadarmo se mu říká mistr sociální mikroanalýzy. Jelikož znám ruskou historii, stačilo mi jenom pár vět k tomu, abych poznal, kterou sociální skupinu daná postava charakterizuje. Navíc bych řekl dost věrohodně. Je tedy evidentní, že název "komedie" je spíše komický, protože tato komedie má dosti tragický charakter. Jediné, co bych vytkl, tak ve vydání z roku 2005 jsem nalezl na těch 68 stranách až moc překlepů či podobných pravopisných nedůrazů.

03.05.2023 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Bravurně napsaná detektivka, ve které není až do konce jasné, kdo spáchal danou vraždu. Na detektivkách tohoto typu se mi moc líbí, že každou chvíli padne podezření na někoho jiného, takže čtenář pochybuje dokonce i o tom, kdo je vlastně obětí (natož pak vrah). Navíc se mi líbilo, že to bylo líčeno z pohledu faráře. Do příběhu zapadl skvěle.

22.02.2024 5 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Moc se mi líbilo to naivní ztvárnění středověké Anglie nedlouho poté, co byla přemožena normanskými dobyvateli v čele s Vilémem. Scott tuto dobu popisuje velmi zdatně, z jeho líčení jsem si připadal, jako bych tam sám byl. Postavy mají jasně daný charakter již od chvíle, co se na scéně objeví a nijak se nevyvíjí. Popis je však velice zajímavý. Ať už se jedná o popis vztahu mezi Normany a Sasy, Židy a jinými národnostmi, zbojníky a panovníkem - vše ve mne budí zájem a úctu k autorovi, jak dokázal tyto vztahy popsat. Působí to reálně i nereálně zároveň. Občas jsem měl potíže s rozsáhlostí a samotným popisem, nicméně i tak tento historický román hodnotím jako velice zdařilý a příjemný.

30.01.2024 4 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Je pro mě až těžko uvěřitelné, že téměř celý příběh proběhl během jednoho dne. Kniha byla velice napínavá a postava velice dobře vylíčené. Ať už ty dobré, tak i ty špatné. Kniha měla spád, měla napětí a velice kvalitně využila falši a lži v době voleb prezidenta spojených států. Romány tohoto typu mám moc rád a tento bezpochyby patří k těm lepším. Vřele doporučuji k přečtení!

06.12.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Podpořím zde komentáře, že je to naprostá klasika a romantika, moc se mi kniha líbila a dobře se četla. Kromě tragického příběhu dvou oddaných milenců v sobě ukrývá i zajímavé myšlenky. Nicméně četl jsem Hamleta zhruba před 14 dny, a i když se jedná tematicky o velice odlišné dílo, Hamlet mě dostal daleko silněji a hlouběji než Romeo a Julie. Ovšem jedná se pouze o srovnání, Romeo a Julie má spoustu kvalit a hodnot, které mi jsou blízké a velice sympatické.

05.07.2022 4 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Přiznám se, že má očekávání, co se Fausta týče, byla o něco větší, než jsem od autora dostal. Nicméně i tak považuji toto dílo za hodnotné. Chvíli mi trvalo, než jsem si opět zvykl na lyricky psané dílo, ale jakmile jsem se více začetl, musím lyrickou část opravdu ocenit. Z velké části dávám takové hodnocení právě díky zvolenému jazyku a stylu psaní. Některé pasáže mi tedy dávaly zabrat a ani po přečtení knihy mi nebylo zcela jasné, jakou měly hrát roli. Třeba při případném druhém čtení mi to bude jasnější.

24.04.2023 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Tahle kniha mi před zhruba 10 lety otevřela brány k napínavé literatuře. K detektivkám, kriminálním a špionážním románům a thrillerům. I když nejsem žádný technický či matematický mág, Brown dokázal všechno podstatné vysvětlit tak, že mě to bavilo, že mě technické stránky věci neodradily, ba co víc, že příběh utekl jako voda, ani jsem se nedokázal vzpamatovat z toho, že už je konec. Jistě, některé situace byly poněkud přehnané nebo neuvěřitelné, ale od toho se píší romány. Ne vždy odpovídají realitě. A někdy je realita dost nereálná. Takže proč ne.

19.04.2023 5 z 5

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Dobrodružná kniha z doby Války Růží se mi velice líbila. Dobře se četla, hlavní postava byla neustále podrobena nějakému nebezpečí, což příběhu a spádu děje jen prospívalo. Jedná se navíc o jednu z prvních dobrodružných knih, kterou jsem kdy četl, takže musím upřímně přiznat, že četba této knihy mě inspirovala k přečtení dalších knih s dobrodružným námětem.

25.06.2022 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Kniha není nijak složitá a četla se velmi dobře. Příběh je zajímavý, čtivý a dobře zpracovaný. Dá se přečíst během chvilky. Čekal jsem sice trochu víc, nicméně i tak autor nabídl velice poutavý příběh meziválečné (popřípadě poválečné) doby v americkém prostředí. Přestože něco málo tomu chybělo, nedokážu přesně definovat co, kniha se mi líbila a určitě si přečtu i něco dalšího od tohoto amerického autora.

20.04.2024 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Třetí díl této série již nebyl pravým historickým románem, já bych jej charakterizoval jako historické fantasy. Nicméně jsem zastáncem originality. Autor si s dějem velice pohrál, ale musím říct, že na čtivosti opět neubral. Romány čtu s vědomím, že je to fikce, takže i když historická hodnota šla do pozadí o dost víc než v prvním dílu, četbu jsem si nesmírně užil a příběhem jsem se nesl od začátku až do samého konce. Každý díl této série přinesl něco jiného a nového, plně chápu nenaplněná očekávání jiných čtenářů, nicméně já jsem nyní plný očekávání, co nového či starého přinese čtvrtý díl Řeky Bohů!

06.08.2023 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Považuji za velké štěstí, že jsem si knihu přečetl až ve svých 25 letech, neboť kdybych toto drama četl dříve, nejspíš bych nedokázal ocenit to bohatství myšlenek, které do knihy Shakespeare ukryl. Osobností Hamleta se zabýval již leckdo, nicméně já bych rád vyzdvihl především část, kdy se Polonius loučil se svým synem Laertem. Tu by se měl naučit každý rodič, nejen milující otec, ale i milující matka.

27.06.2022 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Moc mne překvapil přístup E. A. Poea k tvorbě básní z jeho eseje Filozofie básnického díla, ve které rozpitval svůj přístup ke své vrcholné básni Havran. Z toho, jak básně tvořil, ale hlavně přímo z těch samotných básní, jsem byl v přímo šoku či úžasu zároveň. Pesimismus, úzkost, bolest, ztráta ... to vše lze vyčíst z každé básně této sbírky. Samozřejmě, když si pak člověk přečte na konci jeho stručný životopis, pochopí, proč k takové životní depresi Poe dospěl. Nicméně nikdy mne nenechá chladným, jakým způsobem velikáni všech dob a světových literatur dokáží v depresi, pesimismu, úzkosti, bolesti a sklíčenosti najít krásu jazyka, kterým to všechno vyjádří. Je to neskutečná básnická sbírka.

07.12.2023 5 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

První díl této série byl pro mě skvost, druhý díl se přenesl o 4 tisíce let do budoucnosti, ale na čtivosti neubral ani o píď. Kniha mě vtáhla do děje velice rychle a vypustila mě až s poslední stranou. Velice se mi líbilo, jak i přes takový časový rozptyl dokázal autor skvělé navázat na to, co se dělo v první knize. A ještě více mě nadchlo, že sám sebe zahrnul do děje a reagoval na svou první knihu a částečně zpochybňoval její autenticitu. Tomu říkám kvalitní smysl pro kritiku i částečně humor.

06.08.2023 5 z 5

I slunce vychází I slunce vychází Ernest Hemingway

"Vy všichni jste ztracená generace," řekla v rozhovoru Gertruda Steinová. Přesně o tomhle ta kniha je. Generace, která zažila první světovou válku. Kniha je koncipována velmi jednoduše, příběh je také velmi jednoduchý. Ale zkrátka není třeba, aby každá kniha oplývala složitostí děje, názorů a myšlenek. Krása knihy tkví v dialozích, díky kterým má kniha velmi atraktivní spád. Četla se opravdu velice dobře a bavila mě i přes svou jednoduchost. Myslím, že je to velice zdařilá Hemingwayova prvotina.

11.06.2022 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Nedlouhá kniha plná zajímavých a užitečných rad, které mají velký přesah do života. Sice je to dílo pro panovníka (jak již název samotný napovídá), nicméně tyto rady může využít každý člověk. Jedná se tedy o geniální a nadčasové dílo. Samozřejmě, je třeba přistupovat kriticky, se všemi radami souhlasit nelze, ovšem zároveň nelze popírat velkou myšlenkovou hodnotu této knihy. Machiavelli do ní vložil maximum svých zkušeností, což je znát z každé stránky. A velice mne překvapilo, jak je zároveň kniha čtivá. Neměl jsem problém přečíst ji v krátkém čase. Vřele doporučuji k přečtení!

01.05.2024 5 z 5