Hobo Hobo komentáře u knih

Archa knih Archa knih Jan Tománek

Čekal jsem na vyústění a zatím jsem se dobře bavil dějem. A nakonec byl v první chvíli zklamán; přišlo mi, že svést všechno na nepolepšitelnou lidskou povahu je příliš beznadějné. V druhé chvíli jsem si však vzpomněl na Norberta a uvědomil si, že autor ukazuje jedinou možnou cestu. A není jí ani cesta pravdu vědoucího, leč rezignujícího Tomši, ani cesta otcovského, leč pravdu tajícího vychovatele. Ta cesta je u patnáctiletého kluka, který sice zatím neví, co s tím, ale jednou vyroste. Pravdu je nutno znát, abychom se dokázali vyrovnat s Norberty a Bohdany!

21.10.2022 5 z 5

Císař jsem já Císař jsem já Hugo Horiot

Knihu mi anoncovala jiná kniha o autismu Císař ve světě Lenky Linhartové. To je ovšem popis druhé strany, zatímco tato je přímou výpovědí nositele Aspergerova syndromu. A nutno říci, že hodně drsná výpověď. Hodně jsem o autismu přečetl, ale žádnou tak syrovou, v tom souhlasím s LucyA7. Nutno podotknout, že jsem v jisté fázi chtěl čtení nechat, pak však nastal (poněkud náhlý) předěl, který mě až překvapil. A nakonec mi pochopení doplnil doslov matky.

17.10.2022 4 z 5

Pokud takto budou pokračovat i ostatní díly, už se těším na čtenářský zážitek.
O Husa jsem se začal zajímat už někdy před třiceti-čtyřiceti lety a byl jsem dost překvapen odlišnými hodnoceními. Byly to buď zjevné tirády, nebo přesný opak. Tak byl kacíř, nebo nebyl? Samozřejmě se výklady lišily podle vyznání autorů, na internetu jsem našel výčet Husových kacířských myšlenek a i když jsem některým hluboce teologickým problémům nerozuměl, některé omyly z toho byly zřejmé i mně laikovi. A pak jsem narazil na Slezákovu historiografii. Bylo vymalováno.

14.10.2022 5 z 5

Historie literatury ruské XIX. století / dle Al. M. Skabičevského a jiných lit Historie literatury ruské XIX. století / dle Al. M. Skabičevského a jiných lit Alois Augustin Vrzal

Jednoznačně vynikající a detailní přehled.

08.10.2022 5 z 5

Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první Slované Jindřich Kačer

Víceméně zklamání. Už anotace, která lákala na něco, čeho jsem se nedočkal. Především jsem brzy narazil na jisté rozpory, kdy např. Praotec Čech měl přijít do Čech, kde už přitom žili slovanské kmeny, nebo přijetí teorie stěhování národů (včetně samozřejmě Čechů) bez ohledu na genetické výzkumy, které ukazují něco jiného. A jako jiným čtenářům, nesedly mi ani literární vložky, jež rozdělily knihu na texty různé úrovně.

08.10.2022 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Fakt je, že takhle jsem se na román nepodíval. Děkuji, Dandulko.

04.10.2022 2 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Moje krevní skupina.

29.09.2022 5 z 5

Neznámé politické písně Havlíčkovy Neznámé politické písně Havlíčkovy František Táborský

Havlíček byl génius. Nezapomenutelné verše.

26.09.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

To je skutečný čtenářský zážitek. Shakespearovská úroveň.

24.09.2022 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Čítanka pro všechny ekoaktivisty. Samozřejmě ty, kteří zapínají i tu hmotu, co mají nad krkem.

05.09.2022 5 z 5

Prostibolo duše Prostibolo duše Arnošt Procházka

Porozuměl jsem jedinému: že po přečtení na mne padla deprese.

03.09.2022 2 z 5

Satanova sláva mezi námi Satanova sláva mezi námi Stanislav Kostka Neumann

Tehdy prostě byl anarchista... Ale nejsou to nezajímavé verše, byť občas mám problém s pochopením.

01.09.2022 3 z 5

La Mano Negra La Mano Negra Stanislav Kostka Neumann

Text z anarchistického období Neumannova, čistě novinářského charakteru, zaměřený politicky proti utlačování prostých dělníků. Věcný, jdoucí po podstatě.

31.08.2022 5 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Taková typická anglosaská pohádka ve stylu bratří Grimmů, vymykající se milé české, případně slovanské tradici s našimi víceméně lidskými vodníky, vílami a jinými strašidly. Českému čtenáři nepřipadají tyto pohádky dětské, ale z podoby celé fantasy literatury je zřejmé, že vznikla právě na západě.
Doprovozeno velmi pěknými ilustracemi.

31.08.2022 4 z 5

Císař ve světě: Terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma Císař ve světě: Terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma Lenka Linhartová

Výborná jednohubka, která potěší.

30.08.2022 5 z 5

Zpověď tajemníka Zpověď tajemníka Miloš Rýc

Nejprve jsem byl fascinován brilantním stylem a vtipem, později však poněkud unaven neustálým psychiatrizováním, navíc většinou nekonkrétním. V závěru jsem pár pasáží i přeskočil (např. astrologické) a víceméně s ulehčením knihu odložil. Ale nelze popřít, že portrét DH i VH je zřejmě věrný.

29.08.2022 3 z 5

Jáchymovští démoni Jáchymovští démoni Vlastimil Vondruška

Velmi dobře napsaná detektivka. Reálně popsané prostředí a uvažování lidí v 16. století.

26.08.2022 5 z 5

O světě křivých zrcadel 4 O světě křivých zrcadel 4 Valerij Viktorovič Pjakin

Pjakinovy knihy jsou prostě informačně výtěžné, i když v podtitulu jsou označeny jako poznámky.

26.08.2022 5 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Proč je tolik čtenářů, kteří ty problémy nevidí?

21.08.2022 5 z 5

Hakim Hakim John Knittel

Po víc jak padesáti letech vrátil jsem se k Hakimovi, abych zkonstatoval, že jediné, co jsem si pamatoval, byl zvláštní pocit z četby. Tehdy jsem založil HAKIM, klub mladých, který cca dva či tři roky provozoval svou nesvazáckou mládežnickou činnost, aby posléze zahynul na úbytě po mém založení rodiny a odstěhování. Zůstaly vzpomínky. A tak jsem si to obnovil. Jsem rád, že radost z knihy se nezměnila.

20.08.2022 4 z 5