Satanova sláva mezi námi

Satanova sláva mezi námi https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54905/satanova-slava-mezi-nami-0hX-54905.jpg 3 28 5

Sbírka veršů významného českého básníka a literárního historika, která poprvé vyšla roku 1898.

Hobo
01.09.2022 3 z 5

Tehdy prostě byl anarchista... Ale nejsou to nezajímavé verše, byť občas mám problém s pochopením.

temna.vila
13.03.2021 2 z 5

Textům nelze upřít určitou zajímavost a je fascinující autorův zápal, který je v díle jasně cítit. Bohužel na mě sbírka působila spíš jako óda na Satana bez větší hloubky.

Set123
16.12.2020

Věřím, že mnozí (a rozhodně tím nechci nijak paušalizovat), budou chválit tuto sbírku básní jenom z toho důvodu, že satan! A Satan je přeci fajn, ne? Chápu, že mezi záplavou klasické literatury – tím více české – je osvěžující narazit na něco, co se vymyká řadové tvorbě. Nesmí se však opomíjet jedno. Satanova sláva mezi námi je kvalitní poezie.

Nejen, že Neumannovy verše mají svůj význam, ale ještě k tomu se příjemně čtou. Jedná se o krásně napsanou poesii, která do vás padá jedna sláva.

Další věc je třeba zmínit. Satanova sláva mezi námi neoslavuje satanismus. Číst ji jako oslavu satanismu by bylo hloupé. Pokud chcete oslavovat satanismus, čtěte prakticky cokoliv, jenom ne toto. Tedy ještě nemá smysl v tomto kontextu číst Satanskou bibli. Tu čtěte, pokud chcete býti vyznavači moderního hédonismu. Satanova sláva mezi námi oslavuje svobodu. Nic než svobodu. Například takové Blasfemické Ave, je úžasnou ukázkou tohoto motivu.

Ronnie68
12.12.2020 3 z 5

o téhle sbírce básní jsem se dočetla až tady ... zajímavé verše ...

heavy66
13.10.2019 4 z 5

Stanislav Kostka Neumann!
Anarchistické a revoluční verše, lesy, vody a stráně bych od něj čekal, ovšem erotiku říznutou satanismem ne, o tomto autorově díle jsme se ve škole neučili!

"Ohněm a mečem dobyl jsem tvé srdce,
v hrudi cítil tlukot temného zvonu,
Ohněm a mečem dobyl jsem tvé srdce,
tepny jak struny praskaly mi v těle,
Ohněm a mečem dobyl jsem tvé srdce,
horkost sežehla mou vyprahlou kůži,
Ohněm a mečem dobyl jsem tvé srdce,
v ústech jsem cítil slanou příchuť krve,
Ohněm a mečem dobyl jsem tvé srdce,
tvářemi zachytil tvé horoucí slzy,
Ohněm a mečem složil jsem hold,
vládci svobodných lidí,

1990  92%Proč nejsem komunistou
2000  79%Dějiny ženy
1897  69%Satanova sláva mezi námi
1971  39%Rudé zpěvy

Kniha Satanova sláva mezi námi je v