Hobo Hobo komentáře u knih

Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Petr Hampl

Už jen z hodnocení jednotlivých čtenářů je dobře znát hodnota této publikace. Neexistují neutrální hodnocení, jen pro/proti. Kvalita knihy je tudíž zcela zřejmá. My burani ji chápeme, ti chytří ji zavrhují. A je jasno!

18.12.2022 5 z 5

Deník zelené vdovy Deník zelené vdovy Anna Žídková

Velmi svěží styl, který je nad věcí. Děj rychle ubývá, nezdržuje se u popisů a pádí vesele k závěru. Na pozadí dnešního zkostnatělého multikulturalismu neotřelý. Odpočinul jsem si.

16.12.2022 4 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Temno řadím mezi nejlepší Jiráskova díla. Silně na mne zapůsobilo už v cca 18 letech.

12.12.2022 5 z 5

Pokušení nevinnosti Pokušení nevinnosti Pascal Bruckner

V průběhu čtení byl můj pocit, že úvahám cosi podstatného chybí, stále silnější. Až jsem v samotném závěru narazil na tvrzení, kterým mé podezření formuloval sám autor: "Výhradně demokracií a právním státem, jediným politickým systémem, který přerušuje řetěz nenávisti a pomstychtivosti a konflikty řeší v přesně vymezeném rámci..." Okamžitě se mi vybavil Voltairův Candide se svým přesvědčením, že "žijeme v tom nejlepším světě". Takový výchozí postoj brání univerzálnímu a do hloubky jdoucímu poznání, neboť omezuje danými hranicemi. Náš svět je vlastně v pořádku, jen sem tam něco nezafunguje... Opravdu? Já si nejsem tak jistý. Aniž bych pohrdal demokracií, potažmo právním státem, neodvažuji si své pojetí světa postavit do takto vymezených hranic.
A tak ačkoliv mnohé nastíněné myšlenky jsou velmi přesné, chvílemi i zžírající, doplňoval jsem si je i svými pochybnostmi. Zejména kapitola "Nevinnost kata (Viktimářská identita v srbské propagandě)", která nejvýrazněji přebíhá od filozofie k politologii, je nejslabší, neboť zřetelně fandí jedné straně (a Srbové to věru nejsou). Taková přesvědčení, vycházející z Candidova vědomí o nejlepším z možných světů, jsou roztroušena v celém textu.
Nicméně toto neubírá na zajímavosti myšlenek, knihou se nesporně lze inspirovat a určitě si zaslouží věnovat jí čas.

10.12.2022 3 z 5

Luciferův trůn Luciferův trůn Jeremej Ijudovič Parnov

Opravdu dobrá kniha o okultismu a tajných naukách, která nespočívá na senzačních odhaleních, ale na solidní práci.
Jen si na rozdíl od Sajdemana nemyslím, že "snad jen poslední kapitola je úlet." Ale to dělá pravděpodobně jen rozdíl deseti let, který nás v napsání komentáře dělí a během kterého se změnil pohled na světové dění nejednoho čtenáře. Můj teda určitě.
Takže považuji poslední kapitolu za pochopitelný výsledek vývoje v USA. Zřetelnější než byl v době napsání knihy. 40 let historie ukáže holt své.

30.11.2022 5 z 5

Rakve útočí / Zapomenuté rukopisy Rakve útočí / Zapomenuté rukopisy Ludvík Souček

Dobře popsaná epizoda z občanské války USA a několik nepublikovaných textů autora. Jedná se o 4 příběhy z Otazníků nad hroby, jež nebyly z neznámých důvodů zahrnuty v původním vydání, studie o Pablu Picassovi a obsáhlejší vyprávění o malíři Kamilu Lhotákovi Železný chléb očí - ta zejména mě zaujala.

29.11.2022 4 z 5

Deset Deset Václav Klaus

Samozřejmě, jsou to politické projevy, ale přesto mě překvapilo, že to není pouhé plácání "o ničem". Každý ten projev je jiný, ačkoliv zaměřený k té jediné slavnostní události, vždy to má hlavu a patu i k danému roku.

26.11.2022 4 z 5

Blahoslavený český král císař Karel I. z Domu Rakouského Blahoslavený český král císař Karel I. z Domu Rakouského Josef Pejřimovský

Pro běžného čtenáře končí Habsburkové Františkem Josefem I. a postava císaře Karla I. ve vírech světové války skoro zanikla. Přitom tento nešťastný král byl pozoruhodnou osobností, která si zapomnění nesporně nezaslouží. Svůj osud si nezasloužil a jen velmi těžko jej mohl vlastními silami odvrátit.

25.11.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Proč vůbec číst, vekkro?

15.11.2022 5 z 5

Draci z ráje Draci z ráje Carl Sagan

Kniha, která překvapivě nezastarala. Snad jen v předposlední "počítačové" kapitole už je trochu mimo, nicméně i v tomto případě jsou závěry v pořádku.
Výhrady mám jen k úvaze o potratech. Jako by zde zapomněl na mravní stránku věci.

13.11.2022 5 z 5

Samá voda Samá voda Ludvík Souček

Dovedu si představit, že nakladatel chtěl využít autorova slavného jména a trochu vydělat, ale už vůbec si nedokážu představit, že by s vydáním Souček souhlasil. Okolnosti, proč nedošlo k vydání ještě za jeho života, nejsou vysvětleny, ale celé to vypadá na prvotinu, kterou je nejlépe zasunout hluboko do spodní zásuvky.

13.11.2022 2 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

I já musím vyjádřit vděčnost za Čtenářskou výzvu. Nezapomenutelný příběh, rozložený na půltisícovku stran, s nezvykle reálným pohledem na rasové otázky v Americe (byť možná občas trochu přecitlivělým - což se ale dá pochopit), s popisem na realitu Nigérie, který se s vysokou pravděpodobností hodně liší od pohledu běžného Čecha. A navíc velmi čtivý.

09.11.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Dílo, které má zdánlivou idealistickou rovinu vyvolává i několik otázek. Tušila autorka o svém skutečném původu, pokládala si otázku, proč se její dětství tolik lišilo od dětství ostatních dětí z její třídy? Jaké náznaky lze v Babičce ještě nalézt?

06.11.2022 5 z 5

Mhla Mhla Ondřej Přikryl

Pro Čecha jak poleno roztomilé verše. Jen si nejsem zcela jist, jestli jsem nevnímal víc hanáčtinu než obsah, ale nešť. Ono se to příště poddá.

30.10.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Ano, ivulko15, to je právě to, proč je kniha škodlivá a proč ji hodnotím tak nízko. Po přečtení si řada čtenářů zamne ruce s vědomím, jak se máme dobře... Máme?

29.10.2022 2 z 5

Aldous Huxley a jeho Brave New World Aldous Huxley a jeho Brave New World Václav Klaus

Aldous Huxley zůstává prorok i 50 let po smrti a má zabezpečeno nejméně dalších 50 let.

29.10.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Roztomilá kniha.

25.10.2022 4 z 5

Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre Miloslav Štítovský

Kdysi jsem měl brožurku s obdobnými výroky Palackého, takže ani ten Štúr mě nepřekvapuje.

22.10.2022 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Tohle mám rád. A bez výzvy by to asi prošlo kolem mne a byl bych ochuzen, aniž bych to tušil.

21.10.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Po Malém pražském erotikonu druhá kniha Patricka Hartla a nezbývá mi než konstatovat, že se zařadil mezi mé nejoblíbenější současné spisovatele. Hluboká poklona.

21.10.2022 5 z 5