Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre

Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/313585/bmid_zidia-a-ich-kriticke-zobrazenie-v-s-cUe-313585.jpg 5 6 5

V staršej slovenskej literatúre a publicistike z prelomov 19. a 20. storočia sa možno často stretnúť s vyobrazením žida ako úžerníka, šíriteľa alkoholizmu, či vládcu peňazí a tlače, či ako utlačovateľa slovenského národa. Kniha skúma toto kritické zobrazenie židov v staršej slovenskej literatúre, ale aj v článkoch a citátoch niektorých slovenských národných dejateľov. Publikácia je určená na štúdijné účely, má identifikovať a zdokumentovať literárnu formu stereotypnej neznášanlivosti.... celý text

Hobo
22.10.2022 5 z 5

Kdysi jsem měl brožurku s obdobnými výroky Palackého, takže ani ten Štúr mě nepřekvapuje.

LordByron
01.10.2021 4 z 5

Historický veľmi cenné vyzbieranie príkladov antisemitizmu na Slovensku.
Ževraj to vydal nejaký,, kotlebovec ". Ani by som nebol podľa obsahu povedal. Kľudne to mohol vydať aj Denník N a dodať k tomu úvod o tom ako sú výroky hanebné.
Každému sú totiž úplne nechané na uváženie - sú to len a len výroky také aké vtedy boli.
Mimo iné od - Štúra, Vajanského, Hlinku, Šrobára či Hodžu a Rázusa...
O veciach, ktoré vtedy naozaj boli závažné a problematické. Úprimne sa moc nedivím, že boli vtedy potom ľudia antisemitskí. Na druhú stranu si vôbec nemyslím, že má táto publikácia nejakú šancu vyvolať dnes v Slovákoch,, antisemitizmus ".Dnes tu židov žije päť a pol a o nejakých problémoch s,,, židovskými krčmármi", úžerníkmi či nedajbože maďarizátormi nikde nepočuť. Takže kľud slniečka :).
Btw :zaujmavý bol ten Štúr a netušil som ze bol až tak radikálny v tomto. A zaujmavé bolo aj celkové vykreslenie doby.Doby odnárodňovania,provinčnosti, Multietnického impéria a represálii voči národnému hnutiu. Doby tak podobnej tej našej.

afinabul
31.05.2021 5 z 5

DennikN, antisemitský duch, kua to musím kúpiť!
Dachau tábor už neexistuje, som zvedav, čo všetko, ešte "bratia" na seba navalia.
Kristína Royová: Židia, keď vypukla tá ukrutná vojna, od radosti kričali: „Nech žije vojna!“
Ups a už to tam neni

Jerry84
25.02.2019

Ide podľa všetkého o publikáciu, napísanú v neobvykle extrémnom antisemitskom duchu, provokujúca priamo k agresii voči inému etniku. Zodpovedá nacistickej dikcii antisemitizmu s podprahovou túžbou po obnovení holokaustu. Kniha vyvoláva nenávisť, čo iné už k tomu povedať.

matoxxx
19.08.2018

Dr. Štítovký je pseudonym, autor nechcel knihu vydať pod svojim menom a piše to aj v úvode knihy, udajným autorom knihy je historik Pavol Demjanic, kandidat za ĽSNS do parlamentných volieb

Židé slovenská literatura antisemitismus 19.-20. století

Autorovy knížky

2016  97%Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre

Kniha Židia a ich kritické zobrazenie v staršej slovenskej literatúre je v