Hobo Hobo komentáře u knih

Co já vím, vymysleli je Britové...

01.10.2021

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

V myšlenkách se ke knize stále vracím. Uvědomuji si, jak dobře ukazuje rozdíl mezi evropskou a severoamerickou civilizací, kulturou, která ale, zdá se, i v té Americe rychle mizí. Žij si podle svého výběru, je to tvoje volba, ale nes si za to důsledky. Nic se ovšem nemá přehánět a v osudu Wallsovy rodiny je to názorně předvedeno. Stejně jako to, že svým rodičům nemůžeme vytýkat chyby, pokud chceme, aby naše děti nevyčítali nám. Držme spolu, neboť nikdo jiný nás nepodrží, respektive s pomocí odjinud nemůžeme kalkulovat.
Takový jakoby čistší, a tím svobodnější, býval americký způsob života. Kdeže loňské sněhy jsou...

30.09.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Jazyk Boženy Němcové je etalon české literatury.
Škoda jejího krátkého života, bůhví o co jsme přišli. Zcela právem je tato kniha národní poklad.

27.09.2021 5 z 5

Jdi za štěstím Jdi za štěstím Tracy Rees

Nikdy bych o knihu s takovým názvem nezavadil očima, natož abych ji otevřel, nebýt mé laskavé ženy. Snad abych si otevřel nový knihovní regál s názvem "Knihy, doporučené manželkou". Už by v něm pár knih bylo a tato by v ní přibyla.
Typicky ženský román, aniž by v tomto označení byla sebemenší dehonestace. Díla lze dělit pouze na dobrá a špatná. Muž může psát také koniny, ale vždy to budou jiné koniny než konina ženská. A tohle prostě konina není, dobrý a přitažlivý vztahový příběh. Líbilo!
Vhodné pro čtenáře, kteří nejdou primárně po ději, ale dokážou se ponořit do stylu vyprávění a vychutnat slova.

25.09.2021 4 z 5

Řím: (Životopis města) Řím: (Životopis města) Christopher Hibbert

Přehledné dějiny města od založení až po Mussoliniho. Dozvěděl jsem se více podrobností o lidech, o nichž jsem věděl vlastně jen zmínky (např. o Cola di Rienzovi jsem znal jen jeho návštěvu Karla IV.,) a vzhledem k tomu, že dějiny Říma se vždy týkaly i celého světa jako by se mi zceloval pohled na události, jež zdánlivě s Římem nesouvisely.

24.09.2021 5 z 5

Kočka, která rozmlouvala s krocany Kočka, která rozmlouvala s krocany Lilian Jackson Braun

Bohužel jsem to začal číst jako detektivku a tak jen čekal a čekal...

15.09.2021 3 z 5

Utajené dějiny Čech 1. Utajené dějiny Čech 1. Otomar Dvořák

Zapomněl jsem na jednu výhradu... Autoři opakují tradiční oficiální výklad o příchodu Čechů, což je podle mého naprostý nesmysl už i vzhledem k poslednímu zjištění, že geneticky je obyvatelstvo českých zemí stabilní už 4 tisíce let. Ale to chce čas...

15.09.2021 5 z 5

Utajené dějiny Čech 1. Utajené dějiny Čech 1. Otomar Dvořák

Uf! Musím přiznat, že takto pojaté dějiny mi nejprve vyrazily dech. Ale jak jsem se prokousával dál - řekněme zvykal jsem si. Koneckonců často nesouhlasím s tézemi mnoha oficiálních historiků a také musím přecházet častá tvrzení. A zde jsem se poprvé setkal i se skutečnými uvěřitelnými fakty, z nichž první se týkal tzv. prvních Přemyslovců podle Kosmy.
Tato kniha nás také učí nepřijímat tupé pravdy, ale zamýšlet se nad nimi, jestli by to nemohlo být jinak, tedy učí pružnému myšlení. Jsme vlastně zvyklí na popis historie z pohledu křesťanství, z pohledu osvícenství, z pohledu komunismu, a všichni vidíme, jak se tento pohled znovu ohýbá ve jménu další ideologie. Tak proč ne takto? A tuto odvahu nemohu jinak než ocenit!

14.09.2021 5 z 5

František Mareš - Od fyziologie k filosofii František Mareš - Od fyziologie k filosofii Helena Pavličíková

Přehledný, srozumitelný, poměrně podrobný a čtivý přehled Marešovy filozofie. Dobré ke studiu jeho knih.

12.09.2021 5 z 5

Popravy českých pánů Popravy českých pánů Vladimír Liška

Záhady jsou součástí dějin a nezabývat se jimi by znamenalo cosi vytěsňovat. Naopak, právě o záhadách by se mělo co nejvíce diskutovat a přetřásat je ze všech stran s nadějí, že časem může dojít i ke ztrátě některých z nich, což by vůbec nebylo špatné...
Koneckonců ani tzv. renomovaní historici nedokážou dojít ke shodnému závěru i u faktologicky podložených událostí, přou se o jejich výklad, přetřásají sem tam a hádají se. Proč se tedy nespokojí jenom uvedením faktů? Takový seznam... Obávám se, že historiografická literatura by přestala existovat. Nevím, nakolik je důležité vědět, kde jsou pohřbeny hlavy mrtvých z Mostecké věže, ale vím, že zdravý lidský rozum si žádá vysvětlení záhad, tak proč ne?
Publikace se mi líbila především popisem historického pozadí tehdejších událostí, oslovila mě objektivním obrazem, který vytvořila. A už teď vidím, jak se někdo začíná pohoršovat nad termínem "objektivní"; cožpak je objektivní takto popisovat české mučedníky (evangelíci), či české rebely (katolíci)? Ta proklatá česká stranickost! I po 400 letech! (Popř. po 600 letech v případě Husa). Kdy už začneme přemýšlet bez předchozího rozhodnutí o dobru a zlu?

07.09.2021 5 z 5

Můj život a dílo Můj život a dílo Henry Ford

Skutečně fascinující. Uplatňované principy však nejsou propaganda, protože čistá mysl propagandu nepotřebuje. Koneckonců fakta jsou dostatečně vypovídající.
Nevadí proto ani to, že knihu začal psát v době, kdy zamýšlel kandidovat na prezidenta, když však předčasně nastoupil Coolidge, od kandidatury odstoupil. Samozřejmě že se často setkával s odporem, podezříváním a útoky. S tím nutno počítat...

06.09.2021 5 z 5

Polština pro samouky Polština pro samouky Karel Oliva

Tuto učebnici jsem si kdysi koupil, samozřejmě s úmyslem věnovat se polštině. Nějak se mi to nepodařilo, což ovšem není chyba učebnice. Pravda, podíval jsem se, jak se v polštině čte a vyslovuje, ale u toho to končilo.

03.09.2021 3 z 5

10 zastavení v Českém ráji 10 zastavení v Českém ráji Jaroslava Velartová

Taková typická turistická publikace, která se dobře čte a dodá o popisovaném kraji nejdůležitější informace, přičemž je to stále literatura.
Mám rád knihy z mého kraje, za který vedle Jizerských hor považuji i Český ráj, západní Krkonoše a Lužické hory.

03.09.2021 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Takto začínal detektivní žánr!

03.09.2021 5 z 5

Superzáhady a zázraky Superzáhady a zázraky Frank P. Jones

Mám rád záhady. Ale těmto jsem moc neuvěřil.

02.09.2021 2 z 5

Komedie plná lásky Komedie plná lásky František Rachlík

Románový životopis komediálního herectví Jindřicha Mošny, jednoho z těch, kteří se dokázali rozdávat a dosáhnout skutečné slávy, aniž by zpychli. V době, v níž se upevňovala hrdost českého národa na svou historii a sebevědomě kráčel k vlastní samostatnosti. (Kam se poděla?) V románu je dobře popsána generace, která zažívala cestu k Národnímu divadlu.

26.08.2021

Cesta demokracie 1. svazek Cesta demokracie 1. svazek Tomáš Garrigue Masaryk

Tohle samozřejmě nelze hodnotit po literární stránce, ale jako souhrn dokumentů vydaných, pronesených, popř. napsaných Masarykem v prvních letech republiky to získává nespornou historickou hodnotu. Mně osobně nejvíc zaujala zmínka k Pittsburské dohodě, ale nejen k tomu.

25.08.2021 4 z 5

Sv. Jan z Pomuka a Mistr Jan Hus Sv. Jan z Pomuka a Mistr Jan Hus Zdeněk Bretšnajdr

Rychlý přehled k historickým otázkám kolem Jana Nepomuckého a Jana Husa.

23.08.2021 5 z 5

Kolaps neznamená konec Kolaps neznamená konec Miroslav Bárta

Opustili jsme z valné míry principy, na nichž vznikla a rozvíjela se naše civilizace, přičemž návrat k těmto principům, podle mého, není možný. A tak si počkejte, děti, co nového vznikne. Já už ne, já nemám tolik času.
Velmi inspirativní knížka rozhovorů.

20.08.2021 5 z 5

Nejsme sami ve vesmíru Nejsme sami ve vesmíru Andreas von Rétyi

Pustil jsem se do toho s určitou ironií a s vědomím, že v názvu není na konci otazník. Za můj dlouhý život se stále spekulovalo o mimozemšťanech a důkazy nikde, takže jsem byl zvědav, zda se konečně dožiju nějakého důkazu. Jak čtení postupovalo, ironie ustupovala. Nakonec mne kniha docela pohltila. Je to velmi reálná úvaha, která vede od racionálních zdůvodnění k až fantastickým perspektivám, ale neopouští nikde hranici možností. Zpočátku mě příliš neoslovil onen matematický model osídlenosti Galaxie, protože právě s tím se setkávám celý život a dá se nad ním neomezeně spekulovat, ale dál už to bylo stále lepší. Zkonstatoval bych, že možná stále nemáme jednoznačný důkaz, ale zato plno nezpochybnitelných indicií.

18.08.2021 5 z 5