Kolaps neznamená konec

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kam se řítí naše civilizace? Rozhovor s prof. Miroslavem Bártou, naším předním egyptologem, vede Tomáš Tureček, šéfredaktor české edice National Geographic. Jsou kolapsy dávných civilizací jen zapomenutou stránkou v knize historie? Rozhovor s prof. Miroslavem Bártou, naším předním egyptologem, přináší zajímavé pohledy na tento fenomén. Nejnovější výzkumy celé řady vědních oborů totiž ukazují, že faktory, které vedly k pádu starověkých říší, se cyklicky opakují. Naše současná západní civilizace, jež byla vůdčí silou světa v posledních stoletích, se těmto vlivům také nemůže vzepřít. Čeká nás tedy podobný osud, o němž jsme se zatím jen učili v hodinách dějepisu? Rozhovor však nepřináší žádné apokalyptické vize. Spíše zamyšlení, jak bychom o případném kolapsu společnosti měli uvažovat. Sám kolaps totiž neznamená konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182840/big_kolaps-neznamena-konec-4fK-182840.jpg 4.640
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Kolaps neznamená konec

petrarka72
24. ledna

Letem světem metodou komplexního myšlení a mezioborové konfrontace. Kolaps jako fenomén nikoli pouze negativní. Varování. Chci víc - takže na řadě je nájezd na knihkupectví Academie...

PFP
26.12.2021

Docela zajímavý koncept, který je pak předpokládám primárně rozvedený v objemnějších dílech Miroslava Bárty a v antologiích na kterých spolupracoval. Je to tak spíš ochutnávací jednohubka, aby si člověk otestoval jestli to chce zkusit. Vzhledem k velikosti a formátu knihy (dialog) je to vyvážené.


mosem
03.09.2021

Pokud bych měl knihu vystihnout jedním slovem, bylo by to "plytké". Kniha je nepochybně čtivá, zajímavá je cesta prof. Bárty k egyptologii, ale další část knihy postrádá podle mého názoru hloubku. Hloubku, kterou prof. Bárta nepochybně umí. Dokladem jsou jeho besedy a přednášky. Věřím, že mnoho čtenářů to vnímá jinak, ale já to prostě vidím takhle.

Hobo
20.08.2021

Opustili jsme z valné míry principy, na nichž vznikla a rozvíjela se naše civilizace, přičemž návrat k těmto principům, podle mého, není možný. A tak si počkejte, děti, co nového vznikne. Já už ne, já nemám tolik času.
Velmi inspirativní knížka rozhovorů.

momo01
09.03.2021

„Již Winston Churchil kdysi prohlásil, že čím dále dohlédneme do minulosti, tím lépe uvidíme do budoucna“ a tak nám Miroslav Bárta jako odborník na dějiny a archeologii starého Egypta přibližuje, co kolaps v jednotlivých kulturách znamená, jak se projevuje a jaký může mít průběh. Už dlouho jsem si do knížky nevlepila tolik lístečků k myšlenkám, které mě zaujaly a přitom je tento knižní rozhovor rozsahem k přečtení za jediný večer.
A o to víc se teď těším na připravovanou knihu Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají, která vyjde tento rok.

Současná situace ukazuje ještě víc slabiny našeho systému a potvrzuje mnoho z tvrzení, které zde knižně vyšly v roce 2013.
Zde jedno z mnoha velmi aktuálních témat:
„Někdy dokonce mám tendenci si myslet, že naši politici záměrně očí vzdělávací systém, protože v takové zemi se snáze vládne a mnohem lépe se „prodávají“ ve své podstatě populistické a laciné vize.“

mi-380
14.01.2020

Malá kniha, velké varování. Profesor Bárta s podporou Tomáše Turečka přesvědčivě předpovídá další vývoj naší civilizace. Nedávno jsem se zúčastnil vyprávění cestovatele a filmaře Petra Horkého, přítele Miroslava Bárty, o jejich připravovaném společném projektu s názvem „Civilizace“, který zobecňuje zákonitosti vzniku, vývoje a nevyhnutelného kolapsu všech civilizací. Ta naše není výjimkou. Kniha „Kolaps…“ je jedním z kamínků mozaiky tohoto názorového proudu, který je založen na poznatcích mnoha vědních oborů, a krůčkem k projektu Civilizace. Většina lidí a politiků strká hlavu do písku; nechci vidět, nechci slyšet.
Závěr: kolaps neznamená konec, ale…
90 % (bohužel jen 26 hodnotících, aktuálně na shodném průměru).

Víme, jaké faktory byly ty, které přivedly minulé společnosti ke kolapsu, přesto když vidíme tytéž faktory v našem světě, přivíráme před nimi oči, místo abychom si to přiznali.

Takže máš pro chování tamější armády pochopení?

Svým způsobem je zde egyptská armáda modelem, na kterém se může stavět i v jiných částech světa v případě, kdy by v té či oné zemi světa mohla z různých důvodů začít dominovat jakási extrémní síla popírající občanské svobody či volnost projevu. Měli bychom si konečně uvědomit, že armáda je v případě nouze jedním ze dvou stabilizačních prvků, který má na to tuto roli na území vlastního státu naplnit. Samozřejmě, že za určitých předpokladů. No, a tím druhým předpokladem je ta má neustále omílaná úroveň vzdělanosti a soudržnosti dané populace.

P.S. Kniha je někdy až moc stručná, cca polovinu zabírají fotografie.
P.S.2 Podrobnější informace: https://www.databazeknih.cz/knihy/kolapsy-slozitych-spolecnosti-155139

Beebee
07.08.2019

Ochutnávka života našeho předního egyptologa, taky drobky z kolapsů rozebíraných v jiných knihách. Hezky se čte a sympatický je i duchovní přesah s poselstvím pro nás všechny...

jaroiva
11.04.2018

Vzhledem k celkovému počtu stránek knihy, která navíc obsahuje i spoustu obrázků, není bohužel dost dobře možné ponořit se do tématu hlouběji. Ale zase, kdyby nebyla tahle knížka tak útlá, asi bych ji odsunula k přečtení na později, a později... a to by byla škoda...
Řekla bych, že pro mě tato knížka znamená "úvod do problematiky kolapsů civilizací", na základě čehož se budu pídit po dalších knížkách s podobnou tematikou ať už od pana Bárty nebo dalších autorů/odborníků .
Bylo příjemné zjistit, že pocit úpadku nemám sama a že se svým způsobem jedná o přirozený běh věcí, i když tahle fáze nepůsobí zrovna optimisticky.
Ale co už naděláme, žijeme tady a teď a je jen na nás, jak s informacemi, které máme, naložíme.

1