hmyzák hmyzák komentáře u knih

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Ano, ano, milý čtenáři, dívat se skrze historii není jako překolejit Alpy. Čtenář musí mít už něco přečteno, dokázat přemýšlet nejen o historii Evropy, ale i analyzovat postavy, které se skrze poznání své minulosti transformují do sebeuvědomělé bytosti.

Těžká kniha, která propojuje příběhy bitev, železnic a historických postav. Leopold Lojek, horská dráha Carla von Ghegy, ale vše začíná bitvou u Chlumu. Tleskám. Těším se na nově vzniklou divadelní hru!

PS: Jako je pomalá cesta vlakem, tak se někomu může zdát i pomalé vyprávění. Ale pozor, všechno souvisí se vším.

14.04.2022 5 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Protože všechno souvisí se vším, tak se i kompozice románu ve dvou různých liniích času, prostoru a hrdinech střetne na konci tunelu. Pankáči 80. let i ti současní musí reagovat na změny okolo sebe. Die Toten Hosen, Sex Pistols, komanči, láska i smrt - pro pankáče od pankáče.

A protože v Českoslovesku v roce 1987 no future znamenalo no future.

A protože samota posiluje i s Ježíšem v bráně a se Stalinem v záloze.

22.08.2017 5 z 5

Mrazivá novela o tématu naděje, kterou člověk potřebuje, aby mohl žít, doufá v ní i v momentě, když už žádná není.

Věřit naději znamená být zaslepený okolnostmi, které napovídají, že naděje je jen iluze.

Bedřich Branske drobí kousíčky životadárné naděje, aby splnil hanebný plán.

22.09.2020 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Manifest proti konzumní společnosti, proti mainstreemu, proti sociální stratifikaci:zaměstnání, peníze, postavení a konformnímu chování. Prácuješ - kupuješ.
Proto vznikne revolta a boj ve formě klubu rváčů. Nikde nejsi tak naživu, jako jsi naživu v klubu rváčů. Proto vznikne projekt Devastace.

Seru na křeslo se zeleným pruhem, seru na IKEU.
Miluju guerillové teroristy proti sektoru služeb.

Román, který Tě donutí přemýšlet.

31.08.2020 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Novela o lásce k životu, o bezprostřednosti života, o kráse obyčejných lidí a jejich životech - o pábitelích. Hrabal poodkrývá život svých rodičů a své největší múzy strýce Pepina. Zkusili jste být někdy bezprostřední? Maryška při mazání krve, výstupu na pivovarský komín, zkrácení sukně a konečně při postřižinách je!
Oslava života, vyprávění o lidech, bohémství a volnost jsou poselstvím strýce Pepina i krásou Postřižin Bohumila Hrabala

30.12.2015 5 z 5

Kalhoty po mrtvém Kalhoty po mrtvém Irvine Welsh

Kocouři, tohle jsem fakt nečekal. Welšák to zase rozjíždí s klukama z Leithu: Mark Renton, Sifon, Begbie a ja, Spud. Každej si v tomhle románu rozehrajeme svoji kapitolu v ich-formě jako za starých časů. Pěkně na hovno, že sme už starý, ale stará láska nerezaví.

Jestli tady uvidím nějakýho sráče dávat hvězdu nebo dvě, tak si ho kurva vychutnám. Miluju nože, jsou osobni, blízký. Neudělám to z pomsty, kvůli prachům, ale protože mě to baví. *Franco

Tragikomická konečná pro kluky, který mám rád, fakt rád. Prožíval jsem s nimi legraci, drogy, sex i pády. Od Trainspottingu, Porna, Heráku do Kalhot. Upřímě?! Můj hrdina byl vždycka Daniel Murphy Spud!

09.01.2020 4 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Tragikomické vzpomínky vnímání světa, z nichž čerpá inspiraci explozionistický grafik Vladimírek. Radost ze života, z všedního, obyčejného, nešťastného i náhodného. Vše mohlo okouzlit a rozpoustat inspiraci na tvorbu. Hrabal s hlubokou láskou vzpomíná na největšího přítele, podívína, grafika a člověka, který miloval žití a prožívání.

29.08.2019 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Povídka o samotě člověka, který se stal doslova nepříjemným hmyzem a je celé rodině na obtíž. Existenciální rovina (potřebný a nepotřebný člověk) s Kafkovým faktorem motivu SAMOTY.

27.12.2016 4 z 5

Nemožné se stalo skutkem a pingl Dítě prozřel. Celoživotní touha stát se někým, být uznávaný v očích ostatních, vydělat svůj první milion, jít si za svým snem přes okrádání lidí, kolaborací s Němci, prodejem židovského majetku, opuštění vlastního dítěte až k vytouženému cíli - vlastnímu hotelu, je metaforou pro hledání smyslu života.

Jeho protipólem v hledání smyslu života je vrchní Zdeněk z hotelu Tichota, který svůj život prožívá, když najme vojenskou kapelu, aby v lesích zahrála jeho strýčkovi, kterého rozpláče radostí. Koupí pouťové atrakce, aby se všichni mohli vozit zadarmo. Objedná autobus pro blázny, koupí jim sud piva a dělá kulisu pro rozhodčího Říhu, který se připravuje na derby Sparta Slavia.

Nemožné se stalo skutkem, protože Dítě je metaforou každého Čecha, který v době socialismu 70. let hledá smysl života.

06.01.2018 5 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

Románová retrospektiva Trainspottingu. Vrátíme se do časů přelomu 70. a 80. let za vlády Margaret Thatcher, bojů odborů za práci, rekordní nezaměstnanosti a Edinburgu - světové centrum AIDS. Herák se začíná šířit jako lavina, Spud, Alison, Sifon, Renton do něj vlítnou. Osobní traumata jsou spouštěčem stejně jako nuda a nemožnost najít práci. Herák má přednost před budoucností a plánováním.
Kombinovaní ich-formy a er-formy, skládání příběhu a odkazy na Trainspotting. Tragikomický ráz vyhrávají sbalení Spuda populární zpěvačkou a večer Alison a Sifona. Tragický ráz jednoznačně Mark a Fiona.
Chladné i veselé, volnomyšlenkářské i pravdivě drtivé.

14.08.2017 5 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Tento Klímův román je třeba číst skrze jeho filosofii nadčlověka - osoba, nad kterou není žádný Bůh, osoba, která je Bohem sama pro sebe. Tento filosofický pohled spojuje nihilismus s pesimistickou filosifií Schopenahauera a Nitzeho. Nový "nadčlověk" může vraždit, mučít, trýznit jako postavy z románu. K tomu se přidá špetka expresionismu - šílenství, strach, bolest. Zalije se to Klímovým stavem po dlouholetém pití rumu i neředěného lihu. Vznikne šílený příběh s filosofickým podtextem.

"Všedění není nic jiného než vraždění, vraždění totéž, co rodění. Zabít člověka je totéž a méně, než zabít myšlenku. Zabiju-li myšlenku, mohlo se to stát jen tím, že jsem jinou, silnější, t. j. vyšší dosadila na její místo"

26.11.2016 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Co si člověk kdy v životě nalil, to si musí taky vypít!

Motto Josefa F., který svoji niternou životní epizodu popisuje v er-formě s příměsí deníkových záznamů z léčebny pro alkáče. Pád milionáře a Ironmana Václava a odlet do vesmíru Archanděla Gabriela Milana.

Epizodní příběhy osob z psychiatrie, které mají ve své pravdivosti a otevřenosti lidskou hloubku. Osobní zpověď Josefa Formánka,díky jíž čístí svoji mysl pravdou. Jen pravda očišťuje, přiznání toho, že jste závislý. Klesnout na dno a znovu se zvednout? Nebo klesnout ještě hlouběji?

Černohumorné epizody bez hlubšího souznění čtenáře s postavami beru jako deníkovou exkurzi do světa alkáčů.

Pomíjivost je dokonalá.

25.08.2018 2 z 5

Osel a stín Osel a stín Jan Werich

Drama o lidské hlouposti a touze po moci. V nechtěné hlavní roli taxivosel se sjetými kopyty, který se promění v politickou modlu. Štiplavý humor V+W se strefuje především do vůdce, kterého parodovali v politickém hýkání taxivosla.

29.08.2017 5 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Pět osobních příběhů vygraduje během jednoho pozdně letního večera. Hledání a přemýšlení nad partnerskými vztahy připomíná Viewegha :/, ale některé postavy (Vladimír a hledání ticha, tramvaják Petr) jsou zajímavé. Drobné hudební odkazy na Rudišovu kapelu U-Bahn, jinak nuda a šeď, kterou nezachraňuje ani kompozice.

Pokud chcete číst opravdového punkového Rudiše, tak jedině Konec punku v Helsinkách a Nebe pod Berlínem.

27.08.2017 2 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Povídkový román z prostředí spodiny Edinburgu, partička kamarádů, alkoholiků, narkomanů, dýlerů, psychopatů, lhářů, podvodníků. Geniální je kombinování ich-formy různých postav a er-formy, kdy čtenář skládá střípky skládánky a dělá si svůj obraz této společnosti - IMAGINACE, nic není na zlatém románovém podnose.
Tragikomický svět ztracenců, kteří bojují s opiovými čípky, s prostěradlem na nedělním obědě a hřejivou mastí na ptákovi. Jo, člověk musí být sám trochu psycho, aby se tomu smál!

14.08.2017 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Podstatou románu je vyprávění,proud řeči, postřehy z života úplně obyčejných lidí v současnosti i minulosti. Řidiči metra, sebevrazi, socialistická nástěnkářka, punkeři, návštěvníci barů, jejich tramble, lásky, touhy. Berlín rozdělený na východ a západ a punkové vyprávění českého učitele Bohma, kterému se stane současný Berlín múzou i životem. Název inspirovaný filmem o andělech nad Berlínem, v našem případě to budou andělé z metra.

29.08.2017 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Nosnými motivy jsou ANONYMITA a SAMOTA. Víc se toho nedozvíme, než dozvíme. Místem děje je Praha, ale chodí se po nějakém mostě (Karlův), těče nějaká řeka (Vltava), navštíví nějaký velechrám (Svatovítský), čas neurčitý i hlavní postava je anonymní Josef K. (Josef Kdokoliv). Kdokoliv může být obviněn a odsouzen anonymním soudem, nepsaným zákonem - společností.
Čím se Josef K. provinil? Svoji samotou, ignorací společnosti, neměl přátele, jeho "přítelkyni" Elza byla jen osobou známou a za to musel pykat před nepsaným zákonem.

Kafka nikdy nechtěl být spisovatelem, dílo není hotové a řeší v něm svůj nejtěžší životní problém - chce (a zároveň musí) v mezilidských vztazích jednat naprosto korektně, slušně a zdvořile. Často si vyčítá každou špatně konstuovanou větu, špatné vyznění slov.

27.12.2016 3 z 5

Lidská tragikomedie Lidská tragikomedie Ladislav Klíma

Filosof Klíma naznačuje odpovědi na své otázky ohledně smyslu života v dramatu o ideálech pětice maturantů. Nesmyslné ideály, jako věda (Kantorka), erotika (Shoř), poezie (Pulec), velikášství ducha (Obnos) se staví - v Klímově filosofii - naproti ideálnu hledání sebe sama a dosáhnutí absolutna (Odjinud).

Po 30 a následně po 25 letech jsou Shoř, Kantorka, Pulec i Obnos zničeni svými marnými ideály. Jedině Odjinud (touha L. Klímy) dosáhl absolutna a radí Pulcovi, kterak dosáhnout k těmto metám - uchlastáním se k smrti.

20.11.2016 3 z 5

Krasosmutnění Krasosmutnění Bohumil Hrabal

Povídky Krasosmutnění (1979) jsou variantou a variací na titul Městečko, kde se zastavil čas (1973) zejména z důvodu nabídnout nakladatelství publikovatelnou verzi (autocenzura odstranila pro tehdejší dobu nevhodný pohled na 50. léta).
Bohumil Hrabal vzpomíná na dětství a dětským pohledem popisuje život: otce, matku, strýce Pepina i na maloměstské figurky. Období končící nacistickou okupací a osvobozením Rudé armády (jediný strýc Pepin se vyrovná Rusům v tanci kozáčka) je ztracené v hlubině času a tato ztráta je vykompenzována dětským pohledem, který ji dělá idylickou.
Mému srdci jsou nejbližší povídky Rozdělený byt o dvojici koček v pivovaru, Škodovka 430 o tatínkově touze v sobotu montovat a Krásná řeznice, která řeší následky hodinového montování motocyklu Orion.

03.01.2016 4 z 5

Porno Porno Irvine Welsh

Románovější a celistvější než Trainspotting. Má to svá ALE. Nejsprostější, nejvulgarnější titul autora. Je takhle pokleslý jazyk knihy, nebo společnost v 90. letech a kniha jen obrazem společnosti? V kapitolách si to protagonisté dávají v ich-formě a my spojujeme jejich části do celku.
Kluci trošku zestárli, přesedlali na koks a š*kání pro prachy. Sifon je sobec, hajzl a k*rva (nezměnil se). Kočičák Spud bojuje o své místo na zemi. Begbie vraždí pohledem a Mark? Tomu se zpět do Leithu vracet nechce. Druhá cena našel zbraň na chlast a Labuťáček si splní sen! Hoši měl jsem vás rád.

14.08.2017 3 z 5