Heidrekr

Příspěvky

Rány na ctiRány na ctiAnthony Riches

K autorovi jsem se dostal skrze Bena Kanea, který Anthonyho zmiňuje ve svém doslovu, takže jsem očekával, že autor je odborník na římské dějiny, osobně mi přijde, že v tom spíš tápe.
Zápletka je vcelku jednoduchá, přesto si myslím, že by se z ní dalo vytřískat mnohem víc. Hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl, i přes jeho tragický osud, vlastně skoro většina postav mne nechala chladným a jejich osud jsem sledoval spíš nezúčastněně.
Co je ale největším problém je spousta běžných výrazů z dnešní doby a mluva legionářů, kteří mluví jak angličtí gentlemani 21. století.. Málo černého humoru, sprostých výrazů, které do vojenského prostředí prostě patří a Římané tím byli známý.
Fanouškům Římanů nebo zájemcům o římskou říši bych doporučil sáhnout spíš po jiných autorech, touto knihou by mohli mylně dojít k závěru, že legionáři nosili vojenské střevíce a legíny, člověk by si z toho mohl pomyslet, že legionáři byli takový průkopníci metrosexuálních jedinců dnešní doby.
PS: dokonce se v knize sem tam mihne i "saniťák", naštěstí bez sanitky....

25.10.2020


Bohové starých SlovanůBohové starých SlovanůPeter Weleslaw Kuzmišín

Konečně kniha se slovanskými bohy. Už dlouho mě doslova štve, že všichni znají řeckou, severskou mytologii a přitom neznají mytologii našich předků, spoustu svátků, které se dodnes slaví na vesnicích a mnoho lidí o nich nic neví. Co se týče obsahu tak zde není co vytknout, ale nechápu jak mohl nakladatel pustit do oběhu knihu, kde je na každé stránce pomalu gramatická chyba a ještě za takovou cenu. To bych se upřímně hodně styděl.

26.04.2020


Krev na sněhuKrev na sněhuJo Nesbø

Zajímavá povídka na odpočinutí od Harryho. Hlavní hrdina mi byl hodně sympatický, zajímavá osoba s jasným pohledem na svět, na můj vkus tam bylo trochu hodně romantiky, na štěstí rozsah knihy plně postačil.

29.03.2017


StormrageStormrageRichard A. Knaak

Svět WarCraftu miluju, přečetl jsem všechny knihy, a i přesto, že styl Knaaka je vynikající jsem se nedokázal prokousat knihou ani na druhý pokus. Zbytečně zdlouhavé, akce skoro žádná (teda alespoň do té doby do které jsem se prokousal, kousek za půlku) , začátek zbytečně zdlouhavý a místy až nudný. Přesto, že všechny knihy jsem přečetl jedním dechem, tak tenhle počin mi prostě absolutně nesedl.

27.03.2017


PoliciePolicieJo Nesbø

Další úžasný kousek od severského krále, je až k neuvěření jakým stylem dokáže autor čtenáře vcítit do situace, že se mu také skoro rozbuší srdce jako kdyby byl pozorovatelem z povzdálí. Pochmůrné a místy až depresivní čtení, to je styl Nesba a touhle knihou opravdu nezklamal. Zápletka opět úžasná, čtenář do poslední chvíle netuší kdo je vlastně vrah, autor některými úryvky dokáže zmást tak dokonale, že jste si skoro jistí a najednou zjistíte, že vlastně nemáte nejmenší tušení.

26.03.2017


Arthas: Zrod krále LichůArthas: Zrod krále LichůChristie Golden

Po prvním přečtení jsem byl otrávenej, když jsem zjistil že kniha je skoro jen přepis hry. Když jsem jí vzal teď po čase, tak jsem si vychutnával každou stránku. Sledovat hlavního hrdinu, který by se obětoval pro všechny bezcenný lidi, jak se z něj pomalu stává šílenec je prostě skvělý. Hlavně pohnutky, které ho k tomu vedly, pro mě je zde krásně ukázaný jak lehce může člověk ztratit sám sebe.

06.09.2016


Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Povídky jsou spíše temnější, což osobně já považuji za velké plus. Každý příběh v sobě nese velice zajímavou otázku na zamyšlení. Některé byli opravdu mistrovské dílo a některé trochu slabší, avšak žádná nebyla vyložené špatná a nudná.
Co dodat, prostě svět Sapkowského kombinující slovanskou a severskou mytologii mě nikdy nepřestane bavit a udivovat.

22.09.2015


PlatnéřPlatnéřFrantišek Niedl

Dle popisku mi to přišlo nemastný, neslaný a čekal jsem, že oproti Tasovi to bude vcelku nuda. Pravda je však taková, že kniha mě bavila přinejmenším stejně, i přesto, že kniha není psána z vojenského hlediska jako u Tase. Avšak prostředí ve kterém se děj odehrává mě velice nadchnul, ať už dílna a popisky výroby daných brnění, tak i vyšetřování rychtáře.

21.07.2015


Krajina nočních jezdcůKrajina nočních jezdcůFrantišek Niedl

Opět vynikající pokračování, charakter hlavního hrdiny mě prostě nikdy nepřestane bavit. Na druhou stranu by už nebylo špatné postavit mu do cesty někoho, kdo by ho možná předčil i schopnosti. Další problém je, že kniha už nedokáže překvapit, pořád to samý, s dost předvídatelným dějem. Nerad bych, aby se z této série vyklubalo 8 dílů, jako u některých oblíbených sérií, i přesto, že kniha se čte sama.

17.07.2015


Dášeňka čili Život štěněteDášeňka čili Život štěněteKarel Čapek

Tak tuhle knihu zná asi každý, kdo měl normální dětství s knížkou v ruce místo moderního tabletu či nesmyslně drahého mobilu. Klasika!

24.06.2015


Svět slovanských bohů a démonůSvět slovanských bohů a démonůZdeněk Váňa

Problém Slovanského náboženství tkví v tom, že se nedochovalo tolik informací na rozdíl třeba od Severské mytologie a tudíž nemá moc z čeho čerpat. Už jenom proto najít přehlednou a ne jen na domněnkách postavenou publikaci je velice obtížné, ale myslím, že tato kniha toto splnila výborně. Dle mě obsahuje vše podstatné související se Slovanským náboženstvím. Od hlavních božstev, nižších bytostí, obětišť, knězích, až po slavnosti, které stále žijí.

24.06.2015


První kníže, aneb Předtucha mociPrvní kníže, aneb Předtucha mociJiří Bílek

Výborný příběh zachycující život jak obyčejných lidí, tak českého knížete. Děj je sice velice jednoduchý, ale nádherným způsobem ukazuje krutost a zvrhlosti tehdejší doby, což se mi velice líbilo.

04.06.2015


Mezi tiárou a orlicíMezi tiárou a orlicíVlastimil Vondruška

Vondruška mi byl neustále doporučován jako vynikající autor středověké literatury. Musím uznat, že autor píše velice čtivě a dokázal výborně vystihnout charakter prvního českého krále Vratislava. Krutost doby dokázal také vystihnout vcelku dobře, ale bohužel k mému zklamání je zde plno dobových chyb, a tím nemyslím ze života Vratislava (ten autor popsal velice výborně). Pan Vondruška prostě chvílemi popisoval děj z 11 století trochu napřed a používal termíny a věci, které v jedenáctém století ještě nebyli.
Musím ještě zareagovat na komentář, že boje v knize nejsou podstatné. Ve století v kterém se děj odehrává byl boj skoro každodenním chlebem, čekat vytouženého prince v růžové bylo jaksi trochu pošetilé. Myslím, že je důležitější vědět za jaké zásluhy si Vratislav korunu právem zasloužil, než jak vypadala jeho korunovace. Tu si dovedu velice živě představit i bez toho, aniž bych četl tak rozsáhlou knihu jako je tato.

28.04.2015


Královna havranůKrálovna havranůAnna Bauerová

Zajímavý kousek historie, z kterého by určitě šlo vytěžit mnohem více, kdyby zde nebylo tolik zbytečné romantiky, která po čase začne lézt pěkně krkem...

22.03.2015


Ocelové žezloOcelové žezloJuraj Červenák

Nejlepší kniha jakou jsem kdy přečetl. Každou stránku jsem hltal jako by kniha byla něco posvátného a užíval si ten pocit. Velice zajímavý úsek historie popsané v tak výborném příběhu mě prostě naplno dostala a musím jít ihned pro druhý díl.

02.08.2014


Vládce vlkůVládce vlkůJuraj Červenák

Velice výborná kniha, dlouho jsem kolem ní chodil v obchodě až jsem si řekl že bych to mohl zkusit. Kniha mě velice překvapila a potěšila, místy se mi zdálo že čtu svět warcraftu zasazený do skutečné historie s vynikajícím nápadem zapojit bohy našich předků.

16.07.2014


SpasitelSpasitelJo Nesbø

Knihu jsem četl poměrně dlouho i přesto že byla hodně čtivá. Opět mě ohromila autorova vynikající zápletka s překvapujícím a pro mě velice vítaným koncem. Nemůžu jinak než plný počet.

21.06.2014


LevhartLevhartJo Nesbø

Vynikající autor. Nemohl jsem se od knihy s tak propracovaným dějem odlepit a přečetl jsem to za tři dny. Navíc charisma hlavního hrdiny a nádherného prostředí ve kterém se děj odehrává zážitek ještě více umocňuje.

11.05.2014


S vlčí hlavou v erbuS vlčí hlavou v erbuFrantišek Niedl

Prolínání děje se mi velice líbilo, ale na druhou stranu mě zklamal konec. Čekal jsem něco lepšího a uzavřenějšího.

29.03.2014


Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiíchVikingové - znovuzrození v barevných fotografiíchBritta Nurmann

Výborná kniha hodící se pro lidi ,kteří chtějí nahlédnout do každodenního života slavných vikingů a pro člověka ,který se tomuto chce věnovat je toto dílo takřka nutnost.

17.03.2014


Čas vlkůČas vlkůFrantišek Niedl

Srovnatelný s prvním dílem. Hlavní hrdina opět nezklamal akorát konec je divný a čekal bych mnohem lepší a uzavřenější.

24.02.2014


Vraní kostVraní kostRobert Low

Nejlepší kniha od autora. Předešlé knihy nebyli špatné ale tahle byla hodně zajímavá, jelikož autor změnil styl psaní a už nepopisoval situace pouze z jednoho pohledu. Těším se na další díl.

07.02.2014


Dračí hlavaDračí hlavaRobert Low

Stále čtivé ,i když o nějakém zlepšení se nedá ani mluvit. Konec mě však docela překvapil a proto jsem ještě druhý den běžel do knihkupectví pro další díl, který by měl být konečně výprávěn z pohledu Olafa.

24.01.2014


Čtvrtý králův pesČtvrtý králův pesFrantišek Niedl

Pro mě zatím nejlepší historický román a po téhle řežbě si přečtu více knížek od autora. Do hlavního hrdiny se prostě nedá nezamilovat díky jeho charakteru.

11.01.2014


Paleo dietaPaleo dietaLoren Cordain

Tahle kniha mi přijde jako vtip. Autorka je nejspíše zbytečně bohatá, jelikož skoro polovina knihy jsou rady typu -vyhodte 80% vaší špižírny a lednici rovnou taky skoro celou. Máte doma hliníkové hrnce a nádobí? Rovnou do popelnice a pelašte koupit za pár tisíc nové. Rada kupujte věci ve slevě ve velkém je celkem fajn ovšem koupit si kvůli tomu nový mrazák ?...A nakonec nápad abych si se sousedy udělal zahrádku a každý pěstoval nějakou zeleninu, koření atd. Už vidím reakci svého souseda s párkem v puse jak by mě hnal vidlema. Kniha se rozhodně nevyplatí, lepší trochu si zahledat na internetu zcela zdarma.

07.01.2014


Základní kniha germánského pohanstvíZákladní kniha germánského pohanstvíDiana L. Paxson

Kniha vcelku slušná ,ačkoliv lidem zběhlé v severské mytologii nenabídne moc nového k poznání.

07.01.2014


Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Tato kniha mě moc nechytla nebot příběhy nejsou napínavé s jasnou vizí jak to dopadne, styl se mi asi po 30% knížky zhnusil a knihu jsem dočetl snad jen z nutnosti.

04.01.2014


Vlčí mořeVlčí mořeRobert Low

Bohužel žádné zlepšení nepřišlo, ačkoliv je kniha stále čtivá. Děj je vcelku hodně předvídatelný a příjde mi že některé věci se prostě jen neustále dokola opakují jen za trochu jiných okolností.

06.11.2013


RunyRunyBernard John Howard King

Jinou knihu s runovou tématikou jsem nečetl takže nemohu s ničím srovnat. Každopádně si myslím ,že pro laika je tato kniha ideální a dozví se mnoho nových věcí. Na druhou stranu pro člověka co se v oblasti run už chvíli pohybuje tak trochu zbytečná.

02.11.2013


Velrybí cestaVelrybí cestaRobert Low

Celkem čtivá knížka, ovšem opět ke konci ztrácí na kvalitě. Dojem z knihy mi též zkazil překladatel ,jenž má zřejmě problém se sklonováním jmen , na druhou stranu v knize je celkem dosti překvapujících momentů. Silnější *** a uvidíme co přinese druhá knížka.

14.10.2013


1