Hebrey Hebrey komentáře u knih

Hodnotit a okometovat tuto trilogii jako celek není tak jednoduché. Pokud mám hodnotit styl psaní, jazyk, slovní zásobu atd., pak je kniha jednoznačně čapkovsky skvělá! Na druhou stranu to asi není, z mého pohledu, nejzdařilejší z Čapkových děl. Hordubal je velice dobrý, začátek se sice trochu vleče, ale postupně nabere grády a ta detektivní zápletka na konci určitě spraví chuť. Povětroň ale nebyl můj šálek kávy. Ty úvahy jednotlivých postav byly na mne poněkud zdlouhavé. Obyčejný život je velice zajímavý, stojí za to se nad některými úseky zamyslet i z pohledu vlastních zážitků a zkušeností, ale některé myšlenky a úseky příliš často opakují. Zkrátka je to skvělé, ale má to mezery.

31.12.2017 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ patří mezi těch několik knih, které jsem přečetla vícekrát. Je asi jedno, kolikrát to člověk přečte, vždycky v Malém princi objeví něco nového.

29.12.2017 5 z 5

Česká ulička Česká ulička Maxim Boryslawski

Vlastně jsem to ve skutečnosti nedočetla. Především je kniha dost chaoticky napsaná.

25.12.2017 2 z 5

Hrst prachu Hrst prachu Evelyn Waugh

No já nevím. Mám poněkud smíšené pocity a kdyby šly dávat půlhvězdičky, dám 3,5. Číst se kniha dala, to ano, někde zhruba ve druhé polovině jsem dokonce měla dojem, že je to i trochu napínavé.... ale to je asi tak vše. Anotace slibuje tragikomedii, satiru až grotesku. Tak asi dvakrát jsem se trochu zasmála, ale do satiry to má daleko. První dvě čtvrtiny jsou v podstatě o ničem. Brenda, kterou má čtenář nejspíš litovat a stát na její straně, mi lezla na nervy a po celou dobu jsem se nemohla ubránit pocitu, že je úplně "blbá" Přiznávám, že toho o životě anglické smetánky 30. let mnoho nevím, ale některé momenty mi připadaly nesmyslné. A i konec byl docela divný. Jako oddechovka to ale jde.
Kniha začíná otázkou, takže pro mne je slněním posledního zbývajícího bodu výzvy 2017.

16.12.2017 3 z 5

Velosauři - Honba za pokladem Velosauři - Honba za pokladem Matthias Weinert

Už dávno nejsem cílová skupina :) Můj syn si tuto knihu vyžebral a mne zaujalo provedení i docela vkusně vyvedené ilustrace, tak jsem si řekla, že si jí přečtu také. (Navíc se vlastně odehrává v budoucnosti, takže do výzvy nemusím sahat po klasickém sci-fi). Musím uznat, že na dnešní dobu je to deocela hezká, zajímavá i trošku napínavá dětská knížka s docela pěknou nenásilnou zápletkou.

09.12.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Rozhodně to není špatná kniha a jistě stojí za přečtení. Jakmile se čtenář prokouše úvodem, je dokonce i napínavá. Hlavní problém, na který se autorka snaží poukázat, je žel nadčasový a v různých podobách přítomný nejen v USA ale po celém světě. Poněkud na škodu je právě příliš dlouhý úvod, v němž se dva roky a téměř polovinu knihy nic zásadního neděje. Samotný pokus vyprávět "dospělý" příběh z pohledu dítěte, je jistě uznáníhodný, přesto to díky němu místy trochu "drhne". Do chvíle, než se začne rozvíjet hlavní děj, tak román působí spíše jako nepovedená dobrodružná knížka pro děti.

09.12.2017 3 z 5

Lidé a informace Lidé a informace Vladimír Smetáček

Hlavní důvod, proč jsem knihu vlastně otevřela, byl, že začínala otázkou a tak jsem se milně domnívala, že s dětskou knížkou zvládnu jeden bod výzvy jako nic. Nakonec jsem se knihou nemohla prokousat. Nejen, že nejde o beletrii, a ona se ta naučná literatura někdy čte dost ztuha, ale ačkoliv je kniha adresovaná dětem, místy používá až příliš odborný jazyk, což je pro neodborníka kámen úrazu. Jinak je tématicky zajímavá a myslím, že je skoro škoda, že nikoho ještě nanapadlo udělat nějaké nové vydání, rozšířené o nové, moderní poznatky a vynálezy. .....v mém případě nakonec do výzvy nepůjde, zůstala nedočtena a "otázku" budu muset najít na začátku jiné knížy.

25.11.2017 3 z 5

Lev Lev Richard Powell

Jééé.... tohle měly moje děti, když byly úplně malé. Tedy - ona se tu ta knížečka možná ještě někde potuluje, ale přeci jen je už i nejmladší dcerka trošku odrostlá. Každopádně první syn Lva miloval ...... a to zrcadlo na konci, to byla ta největší pecka!

08.11.2017 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Jé.... To byla jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Jako dítě jsem jí přečetla snad čtyřikrát :D

26.10.2017 5 z 5

Duchovní úspěch? Duchovní úspěch? Basilea Schlink

Zajímavé téma, zajímavé myšlenky, ale text je poněkud "těžce stravitelný".

23.10.2017 3 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Temno jsem vlasně tak úplně nečetla, jako běžně čtu knihy, ale můj nevidomý kamarád si ode mne vyžádal namluvení na (tehdy ještě) kazety. Byla to síla, protože ono je něco jiného číst starou a ještě k tomu Jiráskovu češtinu jen tak pro sebe a něco jiného to přečíst nahlas pokud možno bez chyb.
Nicméně se mi román líbil. Hodně ke mne, jakož to ke křesťance - nekatoličce, příběh promlouval. Do dnešní doby má určitě, co říci k událostem z naší historie.

22.10.2017 5 z 5

Pohádky na dobrou noc: Vyprávění o autech Pohádky na dobrou noc: Vyprávění o autech Walt Disney

Ale jo, určitě to není špatné. Já moc nejsem fanynka knížek, které se tváří jako pokračování něčeho, třeba filmu, seriálu, ale styl ilustrací i samotného vyprávění jasně vypovídá o tom, že tomu tak není. Nicméně, já nejsem cílová skupina. Moje děti milují McQueena i knížky o něm, takže tahle patří mezi nejoblíbenější.

20.10.2017 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Spalovače podle mne nelze hodnotit méně než maximálním počtem bodů. I když Vám z toho leze mráz po zádech a hlavního hrdinu musíte z duše nenávidět a ta nenávist se s jeho postupující psychoózou ještě stupňuje, tak je tu především naprosto fantastický styl psaní Navíc je v knize a jejím díle jasný vzkaz nebo snad varování, které je nadčasové.

20.10.2017 5 z 5

Staletí kolem nás Staletí kolem nás Jaroslav Herout

Spíše než přečteno by se dalo říci několikrát důkladně prolistováno a prostudováno už před delší dobou. Knihu jsme měli doma, a tak jsem měla příležitost do ní nahlížet po libosti. Nakonec jsem ji potřebovala na střední škole jako podklad k maturitě, protože jsme brali dějiny umění a tohle byl asi nejlepší zdroj informací. Asi neznám lepší knihu o dějinách architektury v různých slozích, která by nabízela tak detailní přehled a zároveň byla napsaná tak, aby jí pochopil i nearchitekt.

19.10.2017 5 z 5

Děti píší Bohu Děti píší Bohu Stuart Hample

Tu jsem kdysi dávno měla doma a listovala jsem v ní pravidelně. Super knížka, v mnoha ohledech lepší než stohy psychologických a teologických spisů.

06.10.2017 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Jak se zde na DK rádo píše, přečteno "jedním dechem". Kdybych neměla na práci i jiné věci než čtení, asi bych zvládla Vraždu v ambitu přelouskat i za jeden den. Musím autora pochválit za skvělé vyprávění, velmi zdařilé popisy včetně charakteristiky postav. Byla to první Vondruškova kniha, kterou jsem přečetla a musím přiznat, že mám si čtení vážně užívala. Nicméně je tam pár drobností, které mne nakonec přesvědčili jednu hvězdu ubrat.... Že si autor hodně domýšlí co do stylu života středověkých lidí, bych mu v této knize odpustila, není to literatura faktu :) ... Nicméně jsem narazila na dva detaily, které jsou vyloženě nesmyslné :). Ten první je fakt, že Václav II nemohl mít "rád svůj hrad Točník", ten totiž založil až Václav IV. Ten druhý není tak závažný a myslím, že drtivá většina čtenářů si ho nevšimla a nevšimne, zvlášť pokud nežijí v Severních Čechách. Jenže my,co bydlíme přímo pod Házmburkem, víme, že Zajíc z Házmburka nemohl být na hostině odehrávající se ve 13. století. Zájícové byli v té době možná z Valdeka a to ještě teprve ti úplně první. Házmburk v té době patřil klášteru a jmenoval s Klapý.

02.10.2017 4 z 5

Tvrdohlavá Marie Tvrdohlavá Marie Antonín Zhoř

Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno. O Marii Curie - Sklodowské jsem se základní vědomosti dověděla krátce před tím, než jsem na knihu narazila v knihovně. O to víc mne zaujala. Pamatuji si, že se mi líbila.

30.09.2017 5 z 5

Cestou do Lhoty Cestou do Lhoty Daniela Fischerová

Klasický příklad toho, že, co je staré nemusí být vždy kvalitní. Obrázky jsou celkem fajn. Verše jsou docela vtipné, ale že by to bylo nějaké superdílo pro děti, kterého bych litovala, kdyby ho moje děti neměly, to zase ne.

28.09.2017 3 z 5

Čluny v Brakkeputu Čluny v Brakkeputu Miep Diekmann

Podotýkám, že už dávno nejsem cílová věková skupina, takže mé hodnocení i komentář nejsou úplně objektivní. Nicméně to byla první kniha krmě Robinsonů, která se odehrává na ostrově, po níž jsem sáhla a holt výzva je výzva :D Musím říci, že ačkoliv je kniha vlastně pro děti, že mě příběh zaujal a líbil se mi. Snad jen působil, zvlášť ze začátku, trochu útržkovitě, což může podle mne dětského čtenáře odradit. Ale možná se mýlím.

26.09.2017 4 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

Snaha byla, ale ani na druhý pokud jsem knihu nedočetla :( ... Kdysi jsem ji dostala k Vánocům, pokusila jsem se tím prokousat, pak knihu odložila a teď jsem ji přes veškeré sebepřesvědčování, že to musím dočíst do konce, odložila znovu. Základní myšlenka, kterou se autoři snaží sdělit je velice dobrá. Souhlasím s tím, že je dobré si uvědomit, že i dítě je člověk a jako takový má svou osobnost, zájmy, temperament a povahu, a úkolem nás dospělých není nad ním stát s bičem, ale vhodným způsobem mu ukazovat hranice. Z toho, co jsem z knihy stihla přečíst, jsem si mnohé vzala a poučila se. Těší mne, že autoři nejsou jen vysokoškolsky vzdělaní, ale sami mají děti, takže vědí své i z valstní zkušenosti. Přesto mám ke knize několik výhrad, z nichž vyplývá i mé hodnocení. Za prvé, text knihy působí příliš učebnicově - krátké statě, používání kurzívy a zvýrazněného písma, přemíra závorek a návody "jak mluvit". Dokonce spíše než jako učebnice, to trochu působí, jako vypisky z přednášek, což knize škodí. Za druhé, nevím jakou prošla kniha korekturou, ale text zní trochu jako neupravený překlad, i přesto, že je původně psán česky. Skoro mám dojem, že autoři leccos nenapsali sami, ale přeložili z knihy, kterou ve své často citují. Co mi ale asi vadí nejvíc je představa, že druhá osoba jednotného čísla je "nerespektující" zatímco dlouhé, strojené, kostrbaté a mnohdy i gramaticky chybné věty jsou přesně to, co dítě potřebuje slyšet, aby pochopilo, co a jak. Navíc jsou situace, kdy nějaké vysvětlovnání, informování a popis mohou způsobit více škody než užitku. Kdykoliv navíc čtu nějakou knihu o výchově, vzpomenu si na naší učitelku na pedagogické škole, která vždycky říkala: "Tak, my vám tady povíme tu teorii, a jak by to mělo vzpadat, a vy pak přijdete mezi děti, a zjistíte, že je to valstně úplně jinak, protože tz děti nejsou roboti a každé je jiné." Já mám doma tři exempláře a mohu její slova potvrdit. Zatímco jednomu mohu popisovat a vzsvětlovat a má to smysl, druhý na mne při podobných pokusech kouká, jako bych mluvila papuánsky. K tomu jsem přesvědčená, že respektující přístup se dá kombinovat i s "pokyny", ono totiž někdy víc záleží na tónu, intenzitě hlasu a celkovém přístupu, než na tom jestli použiju 2. osobu nebo složité souvětí. Když na dítě zařvu "Nůž se drží v pravé ruce!" (příklad y knihy) a bouchnu k tomu do stolu, obávám se že to bude horší, než když vhodným tónem naznačím: "Nůž se nedrží v levé ruce."

22.09.2017 3 z 5