Hebrey Hebrey komentáře u knih

Tajné nedělní recepty naší babičky - Jaro Tajné nedělní recepty naší babičky - Jaro Klára Trnková

Spíše než přečteno, by se dalo říci "odvařeno". Mimochodem, těm, kdo by rádi nahlédli do klasické české kuchyně, ale nemají odvahu na Rettigovou, vřele doporučuji.

30.07.2018 5 z 5

Můj život se lvy Můj život se lvy George Adamson

Nevím, čím to bylo, ale mne kniha zese tak moc nenadchla.

28.07.2018 2 z 5

Flanderské legendy / Svatební cesta Flanderské legendy / Svatební cesta Charles de Coster

Kdybych měla hodnotit každou část zvlášť, pak by Flanderské legendy získaly o něco lepší hodnocení. Nelíbily se mi sice všecky, ale naopak některé na mne zapůsobily hodně silně. Navíc jsou to legendy, nejspíš lidové nebo zlidovělé příběhy, tak je třeba vnímat je jako sbírku, nikoliv jako De Costerův výplod. Nicméně Svatební cesta to souboru poněkud pokazila. Použiji na DK oblíbený obrat - "neurazí ale nenadchne". Děj je nulový, jen místy se to troch uzašmodrchá, ale pak se v tom kopyto vyzná a pak zase dlouho nic. Přijde mi to jako červná knihovna, do které se autor místy pokusil propašovat své protokomunistické názory a občas si vzpomněl, že by to možná chtělo okořenit nejakou tou dějovou scénou.

21.07.2018 3 z 5

Sloni a kapradí Sloni a kapradí C. S. Lewis (p)

Lewisovy myšlenky jsou dobré, velmi dobré. V případě této sbírky esejí ale čtivost a srozumitelnost komplikuje překlad.

03.07.2018 4 z 5

Dana Němcová: Lidé mého života Dana Němcová: Lidé mého života Jan Bárta

Velmi zajímavá kniha o velmi zajímavé dámě. Překvapivě mě tento rozhovor oslovil.

27.06.2018 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Vondruška se pomalu ale jistě stává mým oblíbencem. Píše přesně stylem, který mi vyhovuje. Žádný historický slaďáček, ale pěkná detektivka zasazená do středověku, v níž nechybí dostatek napětí, která ale dokáže i vyvolat úsměv a místy i pobavit. Případy, které se skládají jako puzzle, takže něco víte hned, něco jen matně tušíte, ale jsou detaily, na jejichž lozluštění čekáte až dokonce.
Opět se tedy panu Vondruškovi podařilo do textu zakomponovat pár nesmyslů. Akáty, na které o několik komentářů níže, upozorňuje voset, tady rostli už dříve, ale nebylo jich asi tolik, aby na každém rohu rostla akátová alej. Za poněkud větší "perlu" považuji zmínku o javorovém sirupu :D ... Ale Vondruška je vzdělaný člověk, takže začínám přemýšlet, jestli tím nezkouší čtenářovu pozornost :DNěco jako kvíz "najdi pět věcí, které do příběhu nepatří" :D

22.06.2018 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Jo... tak teď už chápu, jak může kniha považovaná za literární skvost, dostat od někoho nižší hodnocení, než pět hvězdiček. Nějak jsem dospěla k tomu, že mám mezeru ve vzdělání a je tedy na čase sáhnout po Dekameronu. Vyloženě jsem se na tu delikatesu těšila. Výsledný pocit je ale výrazně slabší. Asi bych ještě snesla, že většina povídek je poněkud perverzních (v dobách končící přísně duchovní gotiky a začinající svobodomyslnější renesance, se to dá pochopit). I fakt, že v Itálii ve 14. stoeltí přišly lidem směšné i věci, kterými bychom dnes pohrdali jako zvrhlostí či dokonce trestným činem, lze vysvětlit rozdílnou mentalitou a akceptovat. Většina povídek je ale na jedno brdo, čímž kniha pro dnešního čtenáře ztrácí na atraktivitě a stává se poněkud nudnou. Abych jen nekritizovala, některé povídky jako by vystupovaly z té jednotvárné řady a naopak mi připadaly velmi pěkné, opravdu vtipné a skutečně poučné -většinou se jedná o povídky prvního a pak destého dne. Kdyby šly dávat půlhvězdičky, dala bych 3,5.

14.06.2018 3 z 5

Veselé pohádky se zvířátky Veselé pohádky se zvířátky Dana Winklerová

Není to špatné. Obrázky docela ujdou, příběhy mohou snad i povzbudit děti, které by se mohly za nějakou nedokonalost stydět. Z dospěláckého pohledu je tam pár podivností, ale knížka je pro děti a mají to být pohádky, tak nebuďme puntíčkáři, že.

23.05.2018 4 z 5

Hasičský vůz v akci Hasičský vůz v akci neznámý - neuveden

Dětem se to líbí, ať už díky obrázkům nebo zvukům. Vlastně ani z mého pohledu to není špatné. Jen mě má dospělácká mysl nutí přemýšlet nad tím, proč ve všech dětských knížkách o hasičích, zachraňují kočky uvízlé na stromech :)

23.05.2018 4 z 5

Ledové království Ledové království Walt Disney

Co se mne týče, asi neumím tyto "rádobydisneyovky" docenit. Pravda ale je, že nejsem cílová skupina. Někdo o pětatřicet let mladší může mít jiný názor a já jej budu respektovat.

07.05.2018 3 z 5

Joni Joni Joni Eareckson Tada

Knihu jsem četla už před mnoha lety . Úžasný příběh.

21.04.2018 5 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Nádherná kniha

19.04.2018 5 z 5

Poník Poly Poník Poly Lily Small

Kdybych měla hodnotit sama za sebe, asi by to nebylo úplně ono. Ale moje čtyřletá dcerka - tedy cílová skupina - si Polly zamilovala, takže knížka je nejspíš napsaná dobře ;) .... Každopádně i mně se líbí myšlenka příběhu.

18.02.2018 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Dneska už se na tohle leporelo dívám trochu s odstupem, proto hodnotím kvalitu provedení - ať už pohádku, její smysl, hezké veršování, nebo ilustrace. Kdybych byla ve věku, ve kterém jsem jí jako dítko poslouchala a později četla, asi bych dala tak jednu hvězdičku. Tenkrát mi totiž bylo toho kuřátka strašně líto a pokaždé mě to rozbrečelo :)

14.02.2018 5 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Zajímavě napsáno. Žel se mi dostalo exempláře, kde je docela závažná tisková chyba, takže nakonec nedočteno. Snad někdy narazím na lepší výtisk či vydání.

14.02.2018 4 z 5

Mladí páni v kamaších Mladí páni v kamaších Pelham Grenville Wodehouse

Kdepak, tohle jsem nedala. Přemlouvala jsem se hodně, čtyřslovný název lákal, jako kousek vhodný do výzvy, ale holt si budu muset najít něco jiného se čtyřslovným názvem. Tohle mi přišlo strašně nudné, nebo jsem to při nejmenším prostě nepochopila.

06.02.2018 1 z 5

Saša Rašilov Saša Rašilov Antonín Dvořák

Docela zajímavě napsané.

30.01.2018 3 z 5

Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová Otakar Blanda

Rozhodně čtivěji a zajímavěji napsáno, než publikace o Júliu Pántikovi ze stejné edice. Kromě strojeného nadšení ze socialistického režimu, které bylo povinné, bych snad vytkla časté opakování některých slovních spojení a výroků.

27.01.2018 3 z 5

Julius Pántik Julius Pántik Stanislav Vrbka

Jako životopis herce je kniha málo čtivá. Své si v ní možná najdou pamětníci, kteří J. Pántika viděli naživo ve většině jeho rolí, a možná ještě divadelní kritici. Čtivost navíc narušuje i silná tendenčnost tetu, což je v 60. letech pochopitelné, leč u drtivé většiny knih z období socialismu to je víc na škodu. O to ale více překvapí, že měl autor odvahu tehdejší strohost a schématičnost tehdejšího divadelního umění i
kritizovat.

20.01.2018 2 z 5

Soukromý život Jaroslava Marvana Soukromý život Jaroslava Marvana Jarmila Nová

Dobří životopis to nemají lehké. Musí na toho, o kom píší, vybalit nejen to známé a ideálně pozitivní, ale i jeho chyby, prohřešky a nedostatky. Jaroslav Marvan byl bezesporu skvělý herec, jakých bylo je a bude málo, dokázal zahrát velice rozdílné role. V osobním životě se ale dokázal občas chovat velice zbaběle, prospěchářsky .... Za to ale autoři knihy nemohou. Z literárního hlediska je kniha napsaná skvěle.
A protože autoři knihy jsou dva, pro mne znamená i splnění bodu výzvy.

08.01.2018 4 z 5