Hebrey - Příspěvky

Pejsek TlapkaPejsek Tlapkaneznámý

Docela zajímavým způsobem poučná knížka pro začínající čtenáře.

KyticeKyticeK. J. Erben

Kdysi dávno jsem ji jako jednu za mála knih povinné četby přečetla. Bylo to docela zajímavé čtivo, ale je fakt, že já té poezii zase tak moc nerozumím.

Charlie - kotě, které zachránilo životCharlie - kotě, které zachránilo životS. Norton

Skvělý příběh, velmi dobře promyšlený, dojemný i napínavý, ale přesto s dobrým koncem. Možná bych autorce vytkla jedinou drobnost a to, že podobně jako u Olivera se i tady místy zakousla do nějaké myšlenky, kterou chtěla jakoby nenápadně vštípit čtenáři do hlavy a pak byl problém se z ní vymotat. Ale i tak se mi kniha líbila a dávám plný počet hvězdiček.

Jak šlo vejce na vandrJak šlo vejce na vandrR. Frančíková

Docela pěkné leporelové provedení.

Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasyGeekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasyJ. Clarke

Nejsem geek, proto nedokážu knihu posoudit z pohledu člověka, který se do dané subkultury počítá nebo má k problematice nějak blíže. Pro mne to byl zajímavý náhled.

100% dospělý - kdy, jak a proč dospíváme100% dospělý - kdy, jak a proč dospívámeneznámý

S pár věcmi tak, jak jsou popsány v knize úplně nemohu souhlasit. Na druhou stranu pro dnešního dospívajícího je to možná jedna z nejlepších knížek na totot téma.

21.12.2018

O koblížkoviO koblížkovineznámý

Pěkné leporelo :)

16.12.2018

Kocourek se vracíKocourek se vracíM. Hrachovcová

Dcerka si knížku půjčila v knihovně hlavně proto, že je o koťátku. Název napovídal, že to bude takový klasický příběh pro děti o koťátku, které se ztratí a šťastně se nakonec vrátí. Tak to také je, ale na "obyčejném" a očekávatelném příběhu postavila autorka jednoduchým i malému dítěti srozumitelným způsobem ponaučení doplněné biblickými verši. Za mne 5 hvězdiček.

16.12.2018

O červené karkulceO červené karkulceE. Plicková

Dcerka ji dostala půjčenou ze školky na procvičení vyprávění podle obrázků. Obrázky jsou docela hezké a příběh je prostě Červená karkulka. Jen nevím, zda není přeci jen verze vyprávění pro prťata v "leporelovém" věku trochu složitější. Ačkoliv, u pohádek to asi nevadí :)

12.12.2018

HavranHavranE. A. Poe

Dlouho, opravdu hodně dlouho leželo toto dílo u nás v knihovně takřka nedotčeno. Ani nevím, jak se to dostalo tam a nakonec do mých rukou. Obecně nejsem moc na poezii a hororová báseň mne už vůbec neláká. Až letošní výzva a téma "Kniha žánru který obvykle nečtete" :D mne donutila po Havranovi sáhnout. Dobře, díky výzvě mám zaplněnou další mezeru, ale že by mne to nějak nadchlo, to se říci nedá.

06.12.2018

Oliver - Kocour, který zachránil VánoceOliver - Kocour, který zachránil VánoceS. Norton

Krásný, poutavý příběh, se zajímavou myšlenkou, psaný z pohledu kocoura. Kniha je sice určená spíše dětem, ale myslím, že ani dospělý čtenář se při ní nemusí nudit. Co mě donutilo hodnotit jen čtyřmi hvězdami, bylo až přespřílišné zmiňování a vychvalování kočičí kastrace. Chápu, že je to téma dnešní doby, že je to věc, která je (pro nás lidi - názor koček si netroufám odhadovat) dobrá a snad i nutná, a snad je i dobré o ní veřejnost poučit, ale natáhnout to přes půlku děje dětské knížky, mi přijde ujeté.

07.11.2018

Tajuplné království - Kouzelný palácTajuplné království - Kouzelný palácL. Norton

Knihu jsem četla dcerce. Jí se samozřejmě líbila - statečné holčičky - zachránkyně, víly, království, to u holčiček obvykle vede. Pro děti je knížka určitě dobrá a ty menší jistě zaujme. Z mého dospěláckého pohledu tam byly znát stopy Narnie, která je také často považovaná za dětskou literaturu, i když tento příběh ani zdaleka nedosáhne jejích kvalit. Nevadí ani tak jednoduchost, ale především mu chybí něco originálního.

07.11.2018

Honzíkova cestaHonzíkova cestaB. Říha

Honzíkovu cestu jsem četla jako začínající čtenářka. Matně tuším, že jsme ji měli jako první, nebo jednu z prvních knížek, jako povinnou četbu. A ačkoliv jsem jako většina žáků jinak povinnou četbu všelijak švindlovala, Honzíkovu cestu jsem přečetla a ještě jsem se k ní vracela.

01.11.2018

FimaFimaA. Oz

Zajímavé čtivo. Fima mi nebyl úplně vždy vším sympatický, ale Ozův styl psaní, způsob přemýšlení, a barvité vyprávění mi vyhovuje.

25.10.2018

Svatá válkaSvatá válkaP. L. Bergen

Z mého pohledu je to asi jedna z nejlepších knih na dané téma. Ačkoliv popisuje události u více méně "historické", to co se děje dnes, na ně jednoznačně navazuje. Autor nabízí velmi široký pohled na problematiku islámského terorismu, podloženou (snad) dostatečně věrohodně. Nebojí se vedle muslimských vlád a zemí kritizovat ani Západ, USA nevyjímaje, za jejich "přispění" k popisovaným událostem. Snad bych vytkla jen takový ten typicky americký sloh přeskakující z jednoho na druhé, který poněkud komlikuje orientaci v textu.

01.10.2018

DědaDědaJ. Novák

Přestože jde v podstatě o životopis, jímž se autor zároveň snaží ilustrovat problémy a situaci dané doby, je kniha celkem čtivě napsaná. Co bych snad vytkla, je až příliš časté v čase, kdy se v té mozaice čtenář nutně několikrát ztratí a přemýšlí, co bylo před a co potom.

24.08.2018

Věže Svatého Ducha I. díl - Moc MariíVěže Svatého Ducha I. díl - Moc MariíO. Walló

Paní autorka má velmi zajímavý sloh a styl, zajímavě kombinuje spisovnou, hovorovou a nářečnou češtinu. To jsou asi věci, které mě přesvědčily, abych knihu dočetla. Nicméně děj je v podstatě nulový, nepříliš zajímavý, takový strohý hodně nahuštěný průřez rodokmenem.

12.08.2018

Mé anglické sezonyMé anglické sezonyA. Damijo

O tom, že se chystá další kniha, jsem se dověděla už někdy začátkem roku, a tak jsem napjatě čekala, co z toho tentokrát vzejde. Autorka opět nezklamala, ba dokonce bych řekla, že "sezóny" jsou ještě o malinko lepší než "listí". Měla jsem co dělat, abych smíchem nepobuřovala spolucestující v ranním autobusu :D ... Takže za mne opět pět hvězdiček a poklona za schopnost čtenáře pobavit a zároveň informovat a poučit i za slovní humor, který fejetonům dává šmrnc ;)

11.08.2018

Utrpení mladého BoháčkaUtrpení mladého BoháčkaE. Verner

Film jsem párkrát viděla, ale pamatuji si z něj pár útržků, takže těžko soudit. V knižním podání je příběh sice čtivý, ale poněkud plytký a konec vyzní tak nějak divně doztracena. Je znát, že tu chybí kamerové záběry, které jej mohou oživit a přidat na atraktivitě.

01.08.2018

Tajné nedělní recepty naší babičky - JaroTajné nedělní recepty naší babičky - JaroK. Trnková

Spíše než přečteno, by se dalo říci "odvařeno". Mimochodem, těm, kdo by rádi nahlédli do klasické české kuchyně, ale nemají odvahu na Rettigovou, vřele doporučuji.

30.07.2018

Můj život se lvyMůj život se lvyG. Adamson

Nevím, čím to bylo, ale mne kniha zese tak moc nenadchla.

28.07.2018

Flanderské legendy/Svatební cestaFlanderské legendy/Svatební cestaC. De Coster

Kdybych měla hodnotit každou část zvlášť, pak by Flanderské legendy získaly o něco lepší hodnocení. Nelíbily se mi sice všecky, ale naopak některé na mne zapůsobily hodně silně. Navíc jsou to legendy, nejspíš lidové nebo zlidovělé příběhy, tak je třeba vnímat je jako sbírku, nikoliv jako De Costerův výplod. Nicméně Svatební cesta to souboru poněkud pokazila. Použiji na DK oblíbený obrat - "neurazí ale nenadchne". Děj je nulový, jen místy se to troch uzašmodrchá, ale pak se v tom kopyto vyzná a pak zase dlouho nic. Přijde mi to jako červná knihovna, do které se autor místy pokusil propašovat své protokomunistické názory a občas si vzpomněl, že by to možná chtělo okořenit nejakou tou dějovou scénou.

21.07.2018

Sloni a kapradíSloni a kapradíC. S. Lewis (pseudonym)

Lewisovy myšlenky jsou dobré, velmi dobré. V případě této sbírky esejí ale čtivost a srozumitelnost komplikuje překlad.

03.07.2018

Dana Němcová: Lidé mého životaDana Němcová: Lidé mého životaJ. Bárta

Velmi zajímavá kniha o velmi zajímavé dámě. Překvapivě mě tento rozhovor oslovil.

27.06.2018

Dýka s hademDýka s hademV. Vondruška

Vondruška se pomalu ale jistě stává mým oblíbencem. Píše přesně stylem, který mi vyhovuje. Žádný historický slaďáček, ale pěkná detektivka zasazená do středověku, v níž nechybí dostatek napětí, která ale dokáže i vyvolat úsměv a místy i pobavit. Případy, které se skládají jako puzzle, takže něco víte hned, něco jen matně tušíte, ale jsou detaily, na jejichž lozluštění čekáte až dokonce.
Opět se tedy panu Vondruškovi podařilo do textu zakomponovat pár nesmyslů. Akáty, na které o několik komentářů níže, upozorňuje voset, tady rostli už dříve, ale nebylo jich asi tolik, aby na každém rohu rostla akátová alej. Za poněkud větší "perlu" považuji zmínku o javorovém sirupu :D ... Ale Vondruška je vzdělaný člověk, takže začínám přemýšlet, jestli tím nezkouší čtenářovu pozornost :DNěco jako kvíz "najdi pět věcí, které do příběhu nepatří" :D

22.06.2018

DekameronDekameronG. Boccaccio

Jo... tak teď už chápu, jak může kniha považovaná za literární skvost, dostat od někoho nižší hodnocení, než pět hvězdiček. Nějak jsem dospěla k tomu, že mám mezeru ve vzdělání a je tedy na čase sáhnout po Dekameronu. Vyloženě jsem se na tu delikatesu těšila. Výsledný pocit je ale výrazně slabší. Asi bych ještě snesla, že většina povídek je poněkud perverzních (v dobách končící přísně duchovní gotiky a začinající svobodomyslnější renesance, se to dá pochopit). I fakt, že v Itálii ve 14. stoeltí přišly lidem směšné i věci, kterými bychom dnes pohrdali jako zvrhlostí či dokonce trestným činem, lze vysvětlit rozdílnou mentalitou a akceptovat. Většina povídek je ale na jedno brdo, čímž kniha pro dnešního čtenáře ztrácí na atraktivitě a stává se poněkud nudnou. Abych jen nekritizovala, některé povídky jako by vystupovaly z té jednotvárné řady a naopak mi připadaly velmi pěkné, opravdu vtipné a skutečně poučné -většinou se jedná o povídky prvního a pak destého dne. Kdyby šly dávat půlhvězdičky, dala bych 3,5.

14.06.2018

Veselé pohádky se zvířátkyVeselé pohádky se zvířátkyD. Winklerová

Není to špatné. Obrázky docela ujdou, příběhy mohou snad i povzbudit děti, které by se mohly za nějakou nedokonalost stydět. Z dospěláckého pohledu je tam pár podivností, ale knížka je pro děti a mají to být pohádky, tak nebuďme puntíčkáři, že.

23.05.2018

Hasičský vůz v akciHasičský vůz v akcineznámý

Dětem se to líbí, ať už díky obrázkům nebo zvukům. Vlastně ani z mého pohledu to není špatné. Jen mě má dospělácká mysl nutí přemýšlet nad tím, proč ve všech dětských knížkách o hasičích, zachraňují kočky uvízlé na stromech :)

23.05.2018

Ledové královstvíLedové královstvíW. Disney

Co se mne týče, asi neumím tyto "rádobydisneyovky" docenit. Pravda ale je, že nejsem cílová skupina. Někdo o pětatřicet let mladší může mít jiný názor a já jej budu respektovat.

07.05.2018

JoniJoniJ. Eareckson Tada

Knihu jsem četla už před mnoha lety . Úžasný příběh.

21.04.2018

1 2 3 4 5