Hebrey Hebrey komentáře u knih

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Knihu jsem četla opravdu velice dlouho. Ačkoliv je jeden díl jen úzká brožurka, nečte se úplně snadno, protože téma není zrovna příjemné. Je v ní hodně informací, příběhů, úvah... Přesto je to fantasticky zpracovaná kniha, kterou by si měl přečíst snad každý. Autor kromě valstních zážitků posbíral nespočet zpráv, dokumentů, článků a především osobních svědectví svých spoluvězňů i dalších lidí, které stalinovské čistky jakkoliv postihly. Během vyprávění překvapivě používá i (poněkud černý) humor, kniha tedy není nudnou faktografií.

10.04.2019 5 z 5

Pejsek Tlapka Pejsek Tlapka neznámý - neuveden

Docela zajímavým způsobem poučná knížka pro začínající čtenáře.

07.02.2019 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kdysi dávno jsem ji jako jednu za mála knih povinné četby přečetla. Bylo to docela zajímavé čtivo, ale je fakt, že já té poezii zase tak moc nerozumím.

26.01.2019 3 z 5

Charlie - kotě, které zachránilo život Charlie - kotě, které zachránilo život Sheila Norton

Skvělý příběh, velmi dobře promyšlený, dojemný i napínavý, ale přesto s dobrým koncem. Možná bych autorce vytkla jedinou drobnost a to, že podobně jako u Olivera se i tady místy zakousla do nějaké myšlenky, kterou chtěla jakoby nenápadně vštípit čtenáři do hlavy a pak byl problém se z ní vymotat. Ale i tak se mi kniha líbila a dávám plný počet hvězdiček.

23.01.2019 5 z 5

Jak šlo vejce na vandr Jak šlo vejce na vandr Renata Frančíková

Docela pěkné leporelové provedení.

09.01.2019 4 z 5

Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy James Clarke

Nejsem geek, proto nedokážu knihu posoudit z pohledu člověka, který se do dané subkultury počítá nebo má k problematice nějak blíže. Pro mne to byl zajímavý náhled.

02.01.2019 3 z 5

100% dospělý - kdy, jak a proč dospíváme 100% dospělý - kdy, jak a proč dospíváme neznámý - neuveden

S pár věcmi tak, jak jsou popsány v knize úplně nemohu souhlasit. Na druhou stranu pro dnešního dospívajícího je to možná jedna z nejlepších knížek na totot téma.

21.12.2018 4 z 5

O koblížkovi O koblížkovi neznámý - neuveden

Pěkné leporelo :)

16.12.2018 4 z 5

Kocourek se vrací Kocourek se vrací Michaela Hrachovcová

Dcerka si knížku půjčila v knihovně hlavně proto, že je o koťátku. Název napovídal, že to bude takový klasický příběh pro děti o koťátku, které se ztratí a šťastně se nakonec vrátí. Tak to také je, ale na "obyčejném" a očekávatelném příběhu postavila autorka jednoduchým i malému dítěti srozumitelným způsobem ponaučení doplněné biblickými verši. Za mne 5 hvězdiček.

16.12.2018 5 z 5

O červené karkulce O červené karkulce Edita Plicková

Dcerka ji dostala půjčenou ze školky na procvičení vyprávění podle obrázků. Obrázky jsou docela hezké a příběh je prostě Červená karkulka. Jen nevím, zda není přeci jen verze vyprávění pro prťata v "leporelovém" věku trochu složitější. Ačkoliv, u pohádek to asi nevadí :)

12.12.2018 4 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Dlouho, opravdu hodně dlouho leželo toto dílo u nás v knihovně takřka nedotčeno. Ani nevím, jak se to dostalo tam a nakonec do mých rukou. Obecně nejsem moc na poezii a hororová báseň mne už vůbec neláká. Až letošní výzva a téma "Kniha žánru který obvykle nečtete" :D mne donutila po Havranovi sáhnout. Dobře, díky výzvě mám zaplněnou další mezeru, ale že by mne to nějak nadchlo, to se říci nedá.

06.12.2018 2 z 5

Oliver - Kocour, který zachránil Vánoce Oliver - Kocour, který zachránil Vánoce Sheila Norton

Krásný, poutavý příběh, se zajímavou myšlenkou, psaný z pohledu kocoura. Kniha je sice určená spíše dětem, ale myslím, že ani dospělý čtenář se při ní nemusí nudit. Co mě donutilo hodnotit jen čtyřmi hvězdami, bylo až přespřílišné zmiňování a vychvalování kočičí kastrace. Chápu, že je to téma dnešní doby, že je to věc, která je (pro nás lidi - názor koček si netroufám odhadovat) dobrá a snad i nutná, a snad je i dobré o ní veřejnost poučit, ale natáhnout to přes půlku děje dětské knížky, mi přijde ujeté.

07.11.2018 4 z 5

Tajuplné království - Kouzelný palác Tajuplné království - Kouzelný palác Liss Norton

Knihu jsem četla dcerce. Jí se samozřejmě líbila - statečné holčičky - zachránkyně, víly, království, to u holčiček obvykle vede. Pro děti je knížka určitě dobrá a ty menší jistě zaujme. Z mého dospěláckého pohledu tam byly znát stopy Narnie, která je také často považovaná za dětskou literaturu, i když tento příběh ani zdaleka nedosáhne jejích kvalit. Nevadí ani tak jednoduchost, ale především mu chybí něco originálního.

07.11.2018 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Honzíkovu cestu jsem četla jako začínající čtenářka. Matně tuším, že jsme ji měli jako první, nebo jednu z prvních knížek, jako povinnou četbu. A ačkoliv jsem jako většina žáků jinak povinnou četbu všelijak švindlovala, Honzíkovu cestu jsem přečetla a ještě jsem se k ní vracela.

01.11.2018 5 z 5

Fima Fima Amos Oz (p)

Zajímavé čtivo. Fima mi nebyl úplně vždy vším sympatický, ale Ozův styl psaní, způsob přemýšlení, a barvité vyprávění mi vyhovuje.

25.10.2018 5 z 5

Svatá válka Svatá válka Peter L. Bergen

Z mého pohledu je to asi jedna z nejlepších knih na dané téma. Ačkoliv popisuje události u více méně "historické", to co se děje dnes, na ně jednoznačně navazuje. Autor nabízí velmi široký pohled na problematiku islámského terorismu, podloženou (snad) dostatečně věrohodně. Nebojí se vedle muslimských vlád a zemí kritizovat ani Západ, USA nevyjímaje, za jejich "přispění" k popisovaným událostem. Snad bych vytkla jen takový ten typicky americký sloh přeskakující z jednoho na druhé, který poněkud komlikuje orientaci v textu.

01.10.2018 5 z 5

Děda Děda Jan Novák

Přestože jde v podstatě o životopis, jímž se autor zároveň snaží ilustrovat problémy a situaci dané doby, je kniha celkem čtivě napsaná. Co bych snad vytkla, je až příliš časté v čase, kdy se v té mozaice čtenář nutně několikrát ztratí a přemýšlí, co bylo před a co potom.

24.08.2018 4 z 5

Věže Svatého Ducha. Díl první, Moc Marií Věže Svatého Ducha. Díl první, Moc Marií Olga Walló

Paní autorka má velmi zajímavý sloh a styl, zajímavě kombinuje spisovnou, hovorovou a nářečnou češtinu. To jsou asi věci, které mě přesvědčily, abych knihu dočetla. Nicméně děj je v podstatě nulový, nepříliš zajímavý, takový strohý hodně nahuštěný průřez rodokmenem.

12.08.2018 3 z 5

Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka Alena Damijo

O tom, že se chystá další kniha, jsem se dověděla už někdy začátkem roku, a tak jsem napjatě čekala, co z toho tentokrát vzejde. Autorka opět nezklamala, ba dokonce bych řekla, že "sezóny" jsou ještě o malinko lepší než "listí". Měla jsem co dělat, abych smíchem nepobuřovala spolucestující v ranním autobusu :D ... Takže za mne opět pět hvězdiček a poklona za schopnost čtenáře pobavit a zároveň informovat a poučit i za slovní humor, který fejetonům dává šmrnc ;)

11.08.2018 5 z 5

Utrpení mladého Boháčka Utrpení mladého Boháčka Eduard Verner

Film jsem párkrát viděla, ale pamatuji si z něj pár útržků, takže těžko soudit. V knižním podání je příběh sice čtivý, ale poněkud plytký a konec vyzní tak nějak divně doztracena. Je znát, že tu chybí kamerové záběry, které jej mohou oživit a přidat na atraktivitě.

01.08.2018 4 z 5