Fima

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román je příběhem několika dnů v životě stárnoucího recepčního na jeruzalémské gynekologické klinice, jeho okolí a izraelské společnosti vůbec. Titulní hrdina – snílek, nešika, příležitostný publicista – čelí po padesátce zostřujícím se svárům ve vlastním nitru. V objetí milenek nepřestává toužit po své bývalé ženě, pronásledován pocity viny z nečinnosti, neúspěšně bojuje s nástrahami každodenního života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59158/big_fima-pwe-59158.jpg 4.210
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Ha-macav ha-šliši, 1991


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Fima

Leona333
04.01.2022

Tato kniha není z pohledu mnohého, dnešního čtenáře nikterak zajímavá. Respektive by se dalo říci, že je taková normální, všední...
Kniha o recepčním na gynekologii, který se mi mnohdy jevil jako takový ,,lůzr," snílek, ztroskotanec..., se mi pod taktovkou Amose Oze velice líbila. Občas jsem se musela nad Fimou usmát, občas nevěřícně zakroutit hlavou, občas mu i fandit.
Ke knize se ještě v budoucnu vrátím.

Hebrey
25.10.2018

Zajímavé čtivo. Fima mi nebyl úplně vždy vším sympatický, ale Ozův styl psaní, způsob přemýšlení, a barvité vyprávění mi vyhovuje.


Acamar
15.08.2018

Několikadenní exkurze každodenní realitou života jednoho stárnoucího, rozvedeného, osaměle žijícího muže. Nevypadá to na příliš veselé čtení, naštěstí je průvodcem Fima... Hlavní postava Efraim, řečený Fima, je stále lehce bláhový, idealistický, roztržitý, okamžitým popudům podléhající "dětina", s velmi ochranitelským a soucitným, byť ne zcela "nezištným" vztahem k ženám (navíc vhodně pracující jako recepční na gynekologické klinice) a s potřebou neustále komentovat politické dění kolem sebe (jako bývalý básník a příležitostný žurnalista)... A přestože se v knize vlastně (až na závěr, kdy to trochu zvážní) nic zvláštního neděje, jen sledujeme, jak Fima mučí své okolí, přátele a rodinu bývalé ženy telefonáty a návštěvami s nevyzpytatelným účelem i koncem, přesto mne ta exkurze především myšlenkovým světem, lépe řečeno akrobatickými skoky Fimovy mysli, neuvěřitelně bavila.