Hebrey Hebrey komentáře u knih

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Kniha se žánrově pohybuje někde mezi klasickou detektivkou, severskou krimi a thrillerem, navýc zasazené do českého prostředí. Ačkoliv šlo o poměrně odvážnou kombinaci, dá se říci, že se docala zadařilo. Za sebe mohu říci, že ačkoliv tento žánr není úplně můj šálek kávy, příběh mě zaujal a četlo se mi poměrně plynule a snadno.
Bohužel musím souhlasit s komentářem pode mnou od KnihovniceVS. To pojetí češtiny není úplně to pravé ořechové- nejen v přímé řeči, kam jistý slang vzledem k prostředí patří - ale často i v samotném vyprávění. také mi přišlo, že některé "kategorie" postav jsou jako podle šablony. Takhle vypadá, žije a uvažuje prostitutka, takto lesbička, takto policista, takto podezřelý, tak novinář.

31.01.2023 4 z 5

Asanace Asanace Václav Havel

Nezáleží jak kdo Havla vnímá jako politika, jako dramatik a autor patřil mezi ty, kteří se snažili svět varovat a nastavovat mu zrcadlo a jeho díla rozhodně mají co říci a co dát i dnes. Asanace je perfektní metaforou s takovým tím silným "orwellovským" nádechem.

11.10.2022 5 z 5

Lovci kožišin Lovci kožišin František Flos

Příběh mile překvapil. Nečekala jsem - zvlášť zpočátku - že bude tak čtivý. Místy jsou, pravda, něketeré úseky zdlouhavě popsané, některé až zbytečné, jiné příběhu ubírají na věrohodnosti, ale celkově to nebylo špatné.

23.04.2022 4 z 5

Kapesní atlas světových dějin 1. díl Kapesní atlas světových dějin 1. díl Petr Cafourek

Když v rámci Výzvy vyšlo téma Kniha mého dětství, trochu jsem zauvažovala. Jako dítě jsem totiž zase tolik nečetla, to přišlo později. Samozřejmě jsem přelouskala pár takových těch typicky dětských knížek, ale drtivou většinu času jsem listovala atlasy světa a mimo jiné i tímto Atlasem světových dějin. Takže pro toto téma jsem zvolila knihu poněkud atypickou, ale za to autentickou.

09.02.2022 5 z 5

Plecháček Plecháček Vojtěch Steklač

Pokud bych to četla jako dítě, nejspíš bych příběh prožívala intenzivněji. Na druhou stranu musím souhlasit s petra.kosiky, že pro dnešní děti už budou některé pasáže a hlavně výrazy nepochopitelné.

09.02.2022 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Opět bych asi potřebovala tu půlhvězdičku navíc. Díl je čtivý a napínavý podobně jako předchozí. Má něco do sebe. Snad je poněkud moc tragický a ponurý. Což místo nějakého toho záblesku naděje autorka "zjemňuje" poněkud nevěrohodnými událostmi, které snad ani nebyly nutné. Navíc se mi opět potvrzje, že paní Rowling umí vymýšlet nejrozmanitější postavy. Některé jsou až fantasticky zdařilé, u jiných, žel někdy velmi důležitých postav, jí chrakteristika poněkud ujiždí.

29.11.2021 3 z 5

Žádný sex, je úterý Žádný sex, je úterý Tracy Bloom

Knihu jsem četla vlastně jen kvůli výzvě, proto jsem od ní nic závratného nečekala - takové Všechno, nebo nic po britsku. Místy ale i pobavila.

06.11.2020 3 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Knihu jsem nedočetla, přesto dávám 4 hvězdičky. Napsaná je dobře a určitě má své kvality, jen to prostě nebyl můj šálek kávy.

05.05.2020 4 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Mám jednu skvělou kamarádku a ta mě má tak ráda, že vždycky jednou za čas napíše knížku, která se mi hodí ke kafi a ještě se náhodou trefí do některého z témat čtenářské výzvy. Navíc se žádnou z těch knížek není nuda a člověk se u ní upřímně zasměje. ;)

29.01.2020 5 z 5

Ve službách čtyř císařů Ve službách čtyř císařů Ján Martiš

Až na poněkud zmatené časové uspořádání je příběh velmi zajímavý a nabízí i detailnější vhled do skutečných událostí.

07.09.2019 4 z 5

Všechno nebo nic (I+II) Všechno nebo nic (I+II) Eva Urbaníková

OK, nakonec tedy dávám jednu hvězdičku, a kdyby to šlo, možná bych dala 1,5, za to, že autorka nechala hlavní hrdinku probrat z její hlouposti a prohlédnout, a tím happy endem to trošičku vylepšila. První polovina knihy mne vloženě nudila, ale nějak jsem to překonala a ke konci se to maličko zlepšilo - tj. mělo to sice plytký ale aspoň nějaký děj. Příště si ale asi pořídím raději Harlequina, kvalita příběhu vyjde zhruba nastejno a ušetřím se 200 stranám z 366, které byly buď o ničem nebo o tom, kdo s kým jak.

18.07.2019 1 z 5

Jana a Jan (1-3) Jana a Jan (1-3) Jiřina Trojanová

Musím přiznat, že jsem to čekala horší. Román pro ženy - či spíš něco, co by se dnes nazvalo "young adult" - ze sedmdesátek ve mne velká očekávání nevyvolával. Samotný příběh je překvapivě docela čtivý, možná je v něm trochu moc postav a zápletek, ale jako román "ke kafi" je snesitelný. Samozřejmě mi trochu vadila přehnaná komunistická propaganda,která byla v dané době v knihách povinná, ale zde byla prakticky na každé stránce a všechny postavy byly až nepřirozeně zapálenými budovateli socialismu (v sedmdesátkách, vážně?). Jako kontrast k ní se to v románu hemží farmami namísto JZD, postavy se běžně živí olivami a jinými pochutinami, které jsem prakticky neznali, a hlavní hrdinka je dlouho nezaměstnaná, aniž by to někomu vadilo. Ale dobrá, na ty tři hvězdičky to je ;)

28.04.2019 3 z 5

Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy Geekův rok - 365 zajímavostí ze světa sci-fi a fantasy James Clarke

Nejsem geek, proto nedokážu knihu posoudit z pohledu člověka, který se do dané subkultury počítá nebo má k problematice nějak blíže. Pro mne to byl zajímavý náhled.

02.01.2019 3 z 5

Oliver - Kocour, který zachránil Vánoce Oliver - Kocour, který zachránil Vánoce Sheila Norton

Krásný, poutavý příběh, se zajímavou myšlenkou, psaný z pohledu kocoura. Kniha je sice určená spíše dětem, ale myslím, že ani dospělý čtenář se při ní nemusí nudit. Co mě donutilo hodnotit jen čtyřmi hvězdami, bylo až přespřílišné zmiňování a vychvalování kočičí kastrace. Chápu, že je to téma dnešní doby, že je to věc, která je (pro nás lidi - názor koček si netroufám odhadovat) dobrá a snad i nutná, a snad je i dobré o ní veřejnost poučit, ale natáhnout to přes půlku děje dětské knížky, mi přijde ujeté.

07.11.2018 4 z 5

Fima Fima Amos Oz (p)

Zajímavé čtivo. Fima mi nebyl úplně vždy vším sympatický, ale Ozův styl psaní, způsob přemýšlení, a barvité vyprávění mi vyhovuje.

25.10.2018 5 z 5

Sloni a kapradí Sloni a kapradí C. S. Lewis (p)

Lewisovy myšlenky jsou dobré, velmi dobré. V případě této sbírky esejí ale čtivost a srozumitelnost komplikuje překlad.

03.07.2018 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Jo... tak teď už chápu, jak může kniha považovaná za literární skvost, dostat od někoho nižší hodnocení, než pět hvězdiček. Nějak jsem dospěla k tomu, že mám mezeru ve vzdělání a je tedy na čase sáhnout po Dekameronu. Vyloženě jsem se na tu delikatesu těšila. Výsledný pocit je ale výrazně slabší. Asi bych ještě snesla, že většina povídek je poněkud perverzních (v dobách končící přísně duchovní gotiky a začinající svobodomyslnější renesance, se to dá pochopit). I fakt, že v Itálii ve 14. stoeltí přišly lidem směšné i věci, kterými bychom dnes pohrdali jako zvrhlostí či dokonce trestným činem, lze vysvětlit rozdílnou mentalitou a akceptovat. Většina povídek je ale na jedno brdo, čímž kniha pro dnešního čtenáře ztrácí na atraktivitě a stává se poněkud nudnou. Abych jen nekritizovala, některé povídky jako by vystupovaly z té jednotvárné řady a naopak mi připadaly velmi pěkné, opravdu vtipné a skutečně poučné -většinou se jedná o povídky prvního a pak destého dne. Kdyby šly dávat půlhvězdičky, dala bych 3,5.

14.06.2018 3 z 5

Hodnotit a okometovat tuto trilogii jako celek není tak jednoduché. Pokud mám hodnotit styl psaní, jazyk, slovní zásobu atd., pak je kniha jednoznačně čapkovsky skvělá! Na druhou stranu to asi není, z mého pohledu, nejzdařilejší z Čapkových děl. Hordubal je velice dobrý, začátek se sice trochu vleče, ale postupně nabere grády a ta detektivní zápletka na konci určitě spraví chuť. Povětroň ale nebyl můj šálek kávy. Ty úvahy jednotlivých postav byly na mne poněkud zdlouhavé. Obyčejný život je velice zajímavý, stojí za to se nad některými úseky zamyslet i z pohledu vlastních zážitků a zkušeností, ale některé myšlenky a úseky příliš často opakují. Zkrátka je to skvělé, ale má to mezery.

31.12.2017 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Rozhodně to není špatná kniha a jistě stojí za přečtení. Jakmile se čtenář prokouše úvodem, je dokonce i napínavá. Hlavní problém, na který se autorka snaží poukázat, je žel nadčasový a v různých podobách přítomný nejen v USA ale po celém světě. Poněkud na škodu je právě příliš dlouhý úvod, v němž se dva roky a téměř polovinu knihy nic zásadního neděje. Samotný pokus vyprávět "dospělý" příběh z pohledu dítěte, je jistě uznáníhodný, přesto to díky němu místy trochu "drhne". Do chvíle, než se začne rozvíjet hlavní děj, tak román působí spíše jako nepovedená dobrodružná knížka pro děti.

09.12.2017 3 z 5

Čluny v Brakkeputu Čluny v Brakkeputu Miep Diekmann

Podotýkám, že už dávno nejsem cílová věková skupina, takže mé hodnocení i komentář nejsou úplně objektivní. Nicméně to byla první kniha krmě Robinsonů, která se odehrává na ostrově, po níž jsem sáhla a holt výzva je výzva :D Musím říci, že ačkoliv je kniha vlastně pro děti, že mě příběh zaujal a líbil se mi. Snad jen působil, zvlášť ze začátku, trochu útržkovitě, což může podle mne dětského čtenáře odradit. Ale možná se mýlím.

26.09.2017 4 z 5