Lovci kožišin

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dobrodružný román ze života kanadských traperů a farmářů.
Ilustroval Zdeněk Burian.
Vydal Albatros roku 1970 v edici KOD, svazek 115.

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24610/lovci-kozisin-24610.jpg 4.2132
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Lovci kožišin

Filatov
17. července

Stejně jako Richard a Dan jsem byl v údivu, jaká všechna dobrodružství se dají zažít v kanadské divočině. Muži z města se seznamovali s místní faunou a kniha místy hodně působí jako přehled zvířat, které v Kanadě žijí. Zároveň také hodně přivykali životu v divočině, což bylo pro děj opět super. Dal bych klidně pět hvězd, kdyby se před koncem děj úplně neobrátil a nezačal se soustředit na jiné postavy a naše postavy nakrátko opustil, aby nechal na závěr oba děje spojit.

Harry
13. května

Tuhle červenou knihovnu, kde téměř všichni zúčastnění byli charakterově na výši a kde bylo nějak moc náhod, jsem nakonec přece jen dočetl, Lovci orchidejí byli lepší,...


chlo0opek
08. května

Místy až moc optimistické, všude samý kamarád, každý každému pomáhá, všechno tak nějak vychází až moc dobře (jasně, jsou tam výjimky), ale jinak dobrý. Zvláště ta první část o životě lovců v divočině byla pěkně čtivá; naopak druhá část, o životě otce mi tam moc neseděla. Když jsem ji četl jako mladší, líbila se mi víc; nyní celkově lepší 3*.

Charlie99
15. února

Jedna z nejlepších Flosovích knih. Dobrodružství v Severní Americe.

Marekh
23.08.2020

Knihu jsem četl v minulosti. Kniha se mi líbila. František Flos je považován za zakladatele české dobrodružné literatury pro mládež.

haki34
19.08.2020

vyřazená od nás z knihovny - za 1kč...přečetl manžel, zenchucený odložil nedočtené..prý nuda...
tak jsem přijala výzvu..a záleží, co od knížky čekáte..ano, žádná dramata, skoro žádná akce..vše plyne pomalu a v jasných barvách, připomínajíc i slohem romány z 20-30tých let 20.století...idylické, poklidné..
mladík Dan se při nepravděodonné příhodě setká s katánem Richardem a pak stejně nepravděpodobně vyráží na dobrodružné hledání Danova tatínka z Chicaga až na sever severní Ameriky...pak kupodivu potkají milého a laskavého trapera Grasse, spolu s ním se zabydlí ve srubu, seznámí s indiány a loví a žijí skoro rok v divočině. O zvěř (pestrou, aby jsme mohli poznat spoustu druhů) zakopávají na každém rohu... Vše opět idylickou a naučnou formou, která nás seznamuje s faunou a flórou severní Ameriky , zejména kanadské divočiny (ale díky za to, protože jsem zjistila, že HAKI je vlastně jiný název pro burunduka :D což jsem celá léta netušila ;))
no...a tak Dan a jeho kamarádi zažijí spoustu příhod a a dobrodružství v divočině, při kterých vám opravdu krev nezmrzne, a mezitím jeho taťka léčí depresi u rodiny v Albertě v Kanadě...celý příběh, jak jistě uhodnete, končí jedním velkým šťastným shledáním a happyendem. A ať to vypadá z mého komentu jakkoliv, velmi jsem si to nenáročné a sluníčkové čtení užila..na dobrou noc ideální ;) a taky jsem se poučila něco kanadského přírodopisu, ale i dějepisu a zeměpisu...
p.s. nesmím opomenout tradičně skvělé ilustrace Zdeňka Buriana !!!
a dávám hezké 4*... a pár citátů pro ilustraci :
"zemní veverky se zvědavě dívaly na výtržníky a pokrývaly si koketně hřbety dvojřadými rozčechranými ocasy. Jejich tmavě hnědé kožíšky byby ozdobeny svtělejšími podélými pruhy, jejich ouška byla hladká. Šediví králíci prchali do křoví, ale nikde nebylo vidět žádné větší zvíře..."

"Běda ! Lovci nemohou zloděje pronásledovat, protože nemají rychlé dopraavní prostředky a nejsou tu ani cesty, ani telegraf a telefon ! Pronásledovatelé by sami zahynuli ve sněhu zimou a hladem. Nic nelze podniknout, jen mužně snášet neštěstí."

"...Také děti Anatola Quizota byly tak vychovány. Dvě dcery, starší Marie Ludvika a mladší Angelika Regina, sedící po matčině boku, jako kdyby sestry nebyly. Dvacetiletá Marie Ludvika, tmavovlasá krasavice bílé pleti, krásných černých očí a rozkošných úst, projevovala řečí a každým hnutím, že dovede důstojně hrát úlohu velké dámy a že dobře volila, když přijala nabídku Alexandra Hervéa, velkoobchodníka z Calgary, který ji požádal o ruku. A protože podle starého zvyku musí po zasnoubení uplynout rok, bude se svatba konat až na jaře příštího roku.....Angelika Regina vynikala krásou jiného rázu...Její krátce přistřižené kaštanové vlasy, velké hnědé oči, pálená pleť líbezného obličeje, ohrnuté rtíky a vzpurná brada by slušely i hlavě hekého chlapce a také povaha, záliby a činy Angeliky Reginy byly zdánlivě spíše chlapecké než dívčí...Strašně se nudila a proto utekla z klášterní školy domů..nyní chce jezdit na koni, střílet z pušky ,plavat, zpívat a tančit.. "

Nenechte se květnatým slohem odradit...a ani nevěřte anotaci - druhý Verne to fakt není..ale je to milé, poklidné a oddechové...Howgh !!!

Horal123
20.01.2020

Ač se autor snažil, z příběhu je zřejmé, že v Kanadě nikdy nebyl. O tamních vzdálenostech neměl reálnou představu. Ale příběh je primárně určen pro děti a jako klukovi se mě líbil. Pozor: Nezaměňovat s Lovci kožešin od Helge Instada, což je naopak realistický popis života kanadského zálesáka-lovce v 30átých letech minulého století.

danny_21
07.09.2019

Flosovy knihy jsem jako dítě, zbožňoval - exotika, dobrodružství ( sice naivní ), krásná, v tomto případě Kanadská, příroda - no řekněte kdo by tam nechtěl strávit prázdniny a lovit nebo rybařit :-) ? - 65 %

1