hayalet hayalet komentáře u knih

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Jsem rozpolcená. Začátek knihy nabízel jednoduchou linii příběhu. Muž - vesmír - objev - sláva. Začátek děje se mi opravdu líbil. Potom začala pasáž ve vesmíru a začalo se to všechno stáčet ke vzpomínkám, které mi přišly místy ploché. Takže vzpomínáme na dětství, mládí, vztah s Lenkou, dědečka a babičku, muže s botou,.. Občas toho bylo nějak moc najednou. A to se ještě objeví ta ruská posádka. Kniha je ale opravdu čtivá, takže občasné skoky sem a tam, jí promíjím.
Také musím zmínit, že postava Hanuše je suprová. U mě doma už není pavouk Johan nebo fujtajbl, ale prostě Hanuš.

02.04.2019 4 z 5

Vačice, která se nesmála Vačice, která se nesmála Frank Tashlin

Moc pěkná knížka, která se dá číst v každém věku. Příběh k zamyšlení a ilustrace prostě boží. Pár stránek na pár minut. Baobab mě ještě nikdy nezklamal.

01.04.2019 5 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Držela jsem palce Leni, aby odhalila svůj původ a oblíbila jsem si pana učitele Brauma a jeho laskavý přístup. Trochu mi dělalo problém začíst se. Možná to je stylem psaní. Ze začátku jsou to kratší věty a vše se až moc vysvětluje a děj plyne pomalu. Knihu jsem ale přečetla za jedno odpoledne. Jarmila Konopasek a hraběnka Esterházy mi ještě teď zní v uších..

01.04.2019 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Niterně napsaný příběh u kterého zamrazí. Smutné a přesto milé. Conor a jeho "netvor", vnitřní hlasy a bolest. Zároveň však všední život chlapce, který má kolem sebe milující osoby. Závěr knihy byl dosti citově náročný i pro mě. Rozhodně dílo co stojí za to si přečíst a souhlasím, že knihu bych asi taky dítěti do rukou nedala. Po dobu čtení kolem mě panoval jistý opar beznaděje a smutku.

31.03.2019 4 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Pohodová kniha. Krátké kapitoly ideální při čekání na bus, vlak,.. Škoda jen, že je knížka tak útlá. Děj je tak tlačen hodně nahusto a dospívání hlavní hrdinky probíhá tak rychle, až to trochu kazí celkový dojem. Některé příhody mi přijdou vtipné, jiné spíše smutné. Přesto mě kniha nezklamala. Takový odpočinek u kterého vypnete.

31.03.2019 5 z 5

Šen-čen: Cestovní deník z Číny Šen-čen: Cestovní deník z Číny Guy Delisle

Pěkný vhled do čínské společnosti a jejího fungování. Asi v půli knihy jsem měla pocit, že autorovi lehce hráblo =) . Ale Delisle nezklamal a opět jsme se dobře bavila. Možná o trochu více se mi líbil Pchongjang, ale to bylo asi tím, že severokorejský "režim" byl cítit z každé stránky. Určitě jdu do dalších knih od autora..

29.03.2019 4 z 5

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

Židovský chlapec je nucen pobývat v úkrytu a čeká na vysvobozující příchod otce, který ale nejde a nejde. Je nucen se o sebe postarat sám, zajistit potravu, zabezpečit úkryt a být jako myška. Příběh je místy až neuvěřitelný, ale nutí ke čtení dál a nepustí. Alex musí překonat sám sebe, aby přežil. Napínavé čtení (nejen pro děti a mládež) se mísí s beznadějí a těžkým osudem židovského chlapce. Kniha trochu připomíná Deník Anne Frankové a Kdysi, ale je svým způsobem jiná. Vzhledem k počtu stran je to kniha na jedno odpoledne. Nalákal mě Uri Orlev a určitě si od něj ještě něco přečtu.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

George, Lennie...Lennie, George. Kdo se vlastně za koho schovával? Ta paralela mezi starým Candyho psem a Lenniem.. Asi se podívám ještě na film. Neřekla bych, že jsem přímo fanynka této knihy. Přišlo mi, že je tam málo děje, ale vzhledem k počtu stran se to četlo svižně.

28.03.2019 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Přiznám se, že nejsem zrovna milovník Ládíka. Přijde mi, že už má kolem sebe až moc velkou bublinu ze které těží....ale zas, kdo umí, ten umí. Líbí se mi jeho černý humor. Také mě baví, že podává cestování tak nějak syrovně. Jen si nejsem jistá, zda některé zážitky nejsou trochu poupravené. Protože princ Ládík je tak trochu kecálek =). Nad některými příhodami člověk jen kroutí hlavou. Ale kniha má svou hodnotu a rozhodně ji řadím jako jeden z povedených cestopisů u kterého se rozhodně nikdo nudit nemůže.

25.03.2019

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Tak u této knihy jsem se usmívala a kývala hlavou, že někdo je na tom stejně jako já. Líbí se mi styl kresby a sám příběh o sobě. Jen malé pozastavení jsem měla nad tím, že až když se "hrdinka" dočetla o tom, že existují introverti, tak se jí vše rázem vysvětlilo. Ty její stavy, kdy chce být sama a nemá ráda společnost,... Já třeba vím už od základky, že jsem introvert a nepřijde mi to divné :). Kniha mě jinak ničím nepřekvapila, až na slovíčko extravert. Rozčilovala jsem se, že jde o překlep. Ejhle, nejde. Ono je to správně jak extrovert/extravert :-) . Kniha už se mi zabydlela v knihovničce a ráda se k ní budu vracet.

07.01.2020 5 z 5

Neobyčejný čtenář Neobyčejný čtenář Alan Bennett

Tak já nevím. Na knihu jsem se dlouho těšila, ale asi jsem čekala něco trochu jiného. Anglický humor nevyhledávám, ale když už na něj narazím, tak se většinou bavím. Bohužel u této knihy jsem se moc často nebavila. Začátek byl slibný, pak to ale trochu zvolnilo a vlastně se tam nic nedělo. Pořád to samé. Půjčení knihy - četba - vrácení. Kniha je útlá (možná to ji zachraňuje). Přečteno za jedno odpoledne. Jen díky závěru ji to vystřelilo u mě o hvězdu více.

20.11.2019 3 z 5

Ostrovy, na kterých ztroskotávám Ostrovy, na kterých ztroskotávám Lucien Deprijck

Tak nic podobného jsem ještě nečetla. Člověk může jen hádat, jak který příběh skončí a zda se trosečník vrátí znovu do civilizace. Některé příběhy jsou opravdu kraťoučké a ke konci mi přišlo, že se už autor celkem opakoval. Ilustrace mě ovšem bavila a zahrnuji ji do hodnocení.

03.04.2019 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Líbí se mi jednotlivé hovory mezi pochodujícími a krom Garratyho mi byl sympatický i McVries. Občas sice lehce nechutné popsání smrti, přesto mě kniha nutila číst dál. Konec knihy je předvídatelný, takže mě zas tolik nepřekvapil. Děj má své napětí, i když nechápu samotný důvod pochodu "smrti". Museli být blázni. Pár vět z knihy stálo nad zamyšlením a McVriesova věta : "Až se fakt unavím, prostě si dřepnu na zem.", byla pro mě takovým tahounem ve čtení, které se občas vleklo, jak samotný pochod.

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Tak pro mě celkem milé překvapení. Ze začátku jsem tušila průměrnou detektivku a vše se zdálo až příliš jasné. Ano, první stránky dost připomínají průběh vyšetřování Colomba. Ale v průběhu děje dochází k jednotlivých výslechům, přiznání a nečekaným objevům. Išigami není jen divný soused, ale v podstatě hlavní postava knihy. Závěr knihy je pak velkým překvapením s rozuzlením. Láká mě, abych si knihu přečetla za nějaký čas znovu, když už vím, co jsem na začátku nevěděla.

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Hlavní hrdina je hoch s velkým srdcem plným dobra. Felix je ale Žid a popisuje svůj pohled na válku a ve své dětské naivitě si spousty věcí a činů vykládá po svém. Člověk touží zachovat mu jeho nevinnost až do konce knihy. Brzy však sám pochopí, že židé nejsou bráni jako rovnocenní obyvatelé. Po dočtení knihy musím jen konstatovat, že knížka mě zasáhla. A myslím, že na mrkev v polévce budu také pohlížet jinak.. Chystám se na další díl.

28.03.2019 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Anne píše dobře, její zpověď je fascinující a přibližuje pohled na židovské uprchlíky. Muselo být těžké skrývat se a prožívat dospívání v omezeném prostoru stále se stejnými lidmi. Jistá ponorka ovládala často emoce všech okolo a přesto si Anne dokázala zachovat dobrý nadhled a zapisovat veškeré dění a pocity. Přesto ale musím říct, že mě kniha moc neoslovila a znovu se k ní asi už nevrátím.

26.03.2019 3 z 5

Nevěsta pro Moonrakers Nevěsta pro Moonrakers Madeleine Brent (p)

Trocha dobrodružství, špetka humoru a spousta nedopatření. Čínské misie, anglická smetánka, vládní nepokoje. Ke konci dojde i na tu romantiku. Oddechová četba, která mi odlehčila hlavu.

Sláma v botách Sláma v botách Veronika Kyčera Kučerová

Zahrádka, pěstování. Kniha mě tím nalákala. Některé pasáže jsou úsměvné a dá se říci, že autorka byla tak trochu kopyto, co se týče pěstování (v začátcích). Například její tápání, jak co vyset hluboko. Párkrát jsem s ní souhlasila, jako když vysejete hrášek a on zmizí a zoufale hrabete a nikde ani kulička? Věčný boj se slimáky, vaření medu z pampelišek,.. A stále přítomné a lehce kousavé poznámky babičky a jejích rad. Kniha se čte dobře. Více se mi líbí první část - pěstování v první sezoně, kde je vše více rozepsané. Druhý rok v pěstování už je asi jen doplňkový a lehce stručný. Moc nechápu, proč v celé knize autorka pojmenovává místo kde pěstuje - jako tajemné "D" a její babička je "D" .-cká. Asi nechce prozradit, kde má svou bio zahrádku?? OK. Potom by ale neměla dávat k závěru knihy fotku se svými výrobky ve skleničkách s velkým nápisem Domoušice :D. Kniha je pohodová a pokud si ji přečtete zkraje jara, máte šanci nechat se inspirovat a něco taky vyset.

30.03.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Dočteno. První půlka knihy mě bavila, ala pak se dost věcí a situací opakovalo. Dost mě obtěžovaly závorky, které ale naštěstí po pár stránkách přestaly. Opravdu bylo nutné zdůrazňovat "náznaky vtipů" jak malému děcku? Jinak dějově se vše odehrává na Kostce a vše se točí okolo. Miladě fandím, ta banda z USA potřebuje trochu srovnat. Otec je mi naprosto nesympatický a hlavní hrdinka Marie je taky trochu nečitelná. Po začátku čtení jsem nabyla dojmu, že je to děvčátko, které ale vzápětí vydělává peníze...takže opět jsem tápala kolik že jí to vlastně je? Vše mi ujasnila až část, že každá Marie v rodě umírá v jistém věku a že Marie (jako ta naše) to má za pár. Ano, vtipy se kniha jen hemží...někdy jsou na místě a usmívám se. Mám pocit, že jich ale autor nacpal do knihy až přehnaně a kniha pak působí jak levný americký sitcom. Pokud sáhnu po dalším dílu, tak až za nějakou dobu a radši si předem k tomu otevřu ořechovku.

29.03.2019 3 z 5

R.I.P.: Best of 1985 - 2004 R.I.P.: Best of 1985 - 2004 Thomas Ott

Tak tahle knížka mě vyloženě bavila. Krátké dějové linky beze slov, ale skvěle zachycené v kresbě, která se mi vážně moc líbila. Konečně vím, jak to bylo (nejspíše) s Alenkou, jak je zrádné nechat si odstranit vrásky, co obnáší být zaměstnaný a nebo jak mohou být nebezpečně - reálné noční můry. A po dočtení posledního příběhu.. jsem opravdu stále hladová.. Takže? Určitě sáhnu po další tvorbě od autora! Jen malé mínus dávám za volbu lesklého černého papíru...ach ty otisky, to mě prostě ničí :-/

29.03.2019 5 z 5