Oddanost podezřelého X

Román Oddanost podezřelého X prozaika Keiga Higašina vypráví příběh Jasuko, která v sebeobraně zavraždila svého bývalého manžela. Všechny stopy se jí snaží pomoci zahladit soused Tecuja Išigami, geniální matematik, jenž je do ní bezmezně zamilován. K vyšetřování zločinu je však přizván profesor Manabu Jukawa, Išigamiho přítel ze studií. Jukawa, známý též pod přezdívkou Galileo, postupně odkrývá pravdu, a to navzdory přerušenému vyšetřování ze strany policie. Román získal několik japonských literárních cen včetně prestižní Naokiho ceny pro spisovatele populární literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/139994/oddanost-podezreleho-x-139994.jpg 4.164
Vydáno:, Argo

Jógiša X no Kenšin / 容疑者Xの献身 (2005)

Kniha Oddanost podezřelého X

hayalet

Tak pro mě celkem milé překvapení. Ze začátku jsem tušila průměrnou detektivku a vše se zdálo až příliš jasné. Ano, první stránky dost připomínají průběh vyšetřování Colomba. Ale v průběhu děje dochází k jednotlivých výslechům, přiznání a nečekaným objevům. Išigami není jen divný soused, ale v podstatě hlavní postava knihy. Závěr knihy je pak velkým překvapením s rozuzlením. Láká mě, abych si knihu přečetla za nějaký čas znovu, když už vím, co jsem na začátku nevěděla.

VesmirnaOndatra

Columbo říznutý Murakamim.

Na nedeľné popoludnie fajn, ale od knihy, ktorá sa na obálke oháňa neúprosnou logikou a sľubuje stret dvoch geniálnych mozgov som asi čakala niečo viac iné. Predovšetkým onen geniálny plán, ktorý postupne odkrývame je síce celkom zaujímavý, ale určite naň nie je potrebný geniálny matematik, lebo hocijaká susedka slečny Marplovej by sa vytasila s niečím prešpekulovanejším, keby potrebovala súrne niečo podediť po strýcovi.

Takže anotáciu a text na zadnej strane považjem za značne zavádzajúce. Proste príbeh v skutočnosti nie je o logike ale o psychológii postáv, nie je to thriller ale ľúbostná dráma a ako detektívka to nefunguje už len preto, že pointu onoho geniálneho plánu (view spoiler) a ešte aj na ten jeden zaujímavý zvrat, ktorý nakoniec príde, si autor pripravuje pôdu tak okato, že ho vidno sto strán dopredu a to ani nehovorím o nejakých tých nezrovnalostiach v zápletke. Škoda, ak by to autor zaonačil trochu lepčie, asi by som dala o pol hviezdičky naviac. Takto ostávam na 2.5*

Na druhej strane, ak by bola kniha označená ako ľúbostná dráma s detektívnou zápletkou, síce by som ju nikdy nekúpila, ale ak by sa mi nejakým nedopatrením dostala do ruky, povedala by som si, že na ľúbostný príbeh vlastne vôbec nie zlé a dala by som minimálne o hviezdičku naviac.

trudoš
26.12.2018

Promyšlená detektivka, na které se podepisuje japonská stylistika, kdy se protagonisté v jednu chvíli chovají naprosto neosobně, aby vzápětí projevovali emocí víc než Miss Universe při převzetí vítězné korunky. A podobně vypadají i jejich životní osudy, kdy se z klidné existence přechází do vyhroceného extrému a zase zpět. Například hlavní hrdinka spáchá zločin, propadne panice, je zachráněna sousedem - a tradá, vše je v nejlepším pořádku. Ovšem jen dokud nepřijde konec, a dotyčná se nezačne psychicky hroutit, přesně jak potřebuje neviditelný loutkář jménem Keigo Higašino. Na druhou stranu, závěr nabízí poměrně originální rozuzlení, jež veškeré výhrady vůči předchozímu vývoji událostí z fleku smete ze stolu. Navíc postava fyzika Galilea je milá a jeho intelektuální „souboj“ s bývalým přítelem, geniálním matematikem, je právě tak zajímavý, jak anotace slibuje. Snad jen, že znalost přírodních věd není pro knihu nutností, protože duel se odehrává víceméně ve filozoficko-disputační rovině.

Allena24
29.04.2018

Chvilku mi trvalo se začíst. Pak už jsem knihu nechtěla odložit. I pro mě (jako pro Chesterton) to byl výlet k mimozemšťanům.

Chesterton
12.12.2017

Detektivky ráda a toto byl vskutku výlet k mimozemšťanům:)) ale poměrně povedený. Trochu zvláštní čtení, kterého nelituji. Uběhlo rychle, dojem z knihy přetrval. Lehké dilema z druhé vraždy v rámci přátelství a lásky také:)

intelektuálka
21.09.2017

Velice zajímavé! Japonské prostředí je pro mne exotické stejně jako nápad, že při vyšetřování vraždy účinkují fyzik a matematik. Sledovat jejich logické úvahy, které je dovedou k rozřešení mohu jen doporučit.

Rade
24.07.2017

Taková logická šaráda. Hvězdičku navíc za ten japonský šmrnc, který je pro neznalého středoevropana poněkud exotický a hodně zajímavý. Závěrečná emocionální scéna je pro mě představitelná jen v japonském prostředí.

Boby17
08.03.2017

Knížka se sice četla lehce, ale nějak extra mě neoslovila. Japonské reálie a kulturní odlišnosti nebyly překladatelem nijak vysvětleny a tak mi dělalo potíže se zcela ponořit do děje. Závěr byl pro mě hodně překvapivý, ale ve výsledku můj dojem z celé knihy nenapravil.