HaniSebi HaniSebi komentáře u knih

Svatba s Winterbornem Svatba s Winterbornem Lisa Kleypas

Skvělá oddychovka, když chce člověk vypnout. Jsem moc ráda, že se autorka vrátila k historickým románům (ne že by série Travis byla špatná, ale tenhle styl jí podle mě sedí víc).

08.11.2017 5 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Moc pěkná kniha. Rozhodně to není nějaké složité čtení, na které potřebujete mít přehled o mezinárodních vztazích, i když základní znalost historie se hodí. Sama kniha je takovým přehledem. Ale Kissinger to prostě umí. Velmi dobře napsáno. Kapitoly jsou zvolené tak, že si tam každý něco najde a navíc je fajn vidět svět očima Američana a nechat náš eurocentrický styl uvažování stranou.

29.07.2017 5 z 5

Čokoládový průšvih Čokoládový průšvih Petra Hülsmann

Milá knížečka. Ideální na dovolenou, člověk u ní nemusí přemýšlet ani se nijak soustředit. Samozřejmě že to není žádné veledílo, ale to u těchto letních oddechovek snad ani nikdo nemůže čekat. Je pravda, že mě sem tam Isa dost štvala, ale znám i mnohem horší hrdinky a Jens (i Alex) byli skvělí. Navíc jsem se u knihy sem tam i usmívala (a to se mi při čtení moc nestává). V knize mi trochu vadilo několik překlepů, ale za to samozřejmě autorka nemůže. Celkově hodnotím velmi pozitivně. Milé, oddechové, letní, nenáročné, romantické.

21.11.2018 4 z 5

Versailles – Králův sen Versailles – Králův sen Elizabeth Massie

Na začátku knihy se píše, že byla napsána podle seriálu Versailles. A přesně to splňuje. Nic míň, ale ani nic víc. Já dávám plný počet, protože zmíněný seriál zbožňuji a tato kniha je pro mě jako připomenutí první série. 10 dílů a 10 kapitol, co scéna, to kousek knihy. Ani mi nevadily poznámky uprostřed přímé řeči, spíše mi to přišlo úsměvné. Podle mě se knížka hodí skutečně spíše pro ty, kteří znají (a mají rádi) seriál.

20.04.2018 5 z 5

Abych tě milovala Abych tě milovala Johanna Lindsey

Určitě hezký příběh a velmi pěkná kniha, která svůj účel rozhodně splňuje. Oddechové, romantické, milé. Ale jak už se tady psalo, chybělo trochu víc z pohledu Dominika. Ze začátku jsem si nebyla úplně jistá, co si o něm myslet. I tak moc pěkná harlekýnka. Dala bych 4,5* a doporučuji.

04.03.2018 5 z 5

Vévodovy hříchy Vévodovy hříchy Suzanne Enoch

3* jsem dala pouze za Sebastiana, který se mi od prvního dílu série líbil. Bohužel, Josefina mi byla dost protivná od první chvíle až téměř do konce. Nejslabší díl z celé série.

06.02.2018 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Přečteno za jedno odpoledne, nemohla jsem se od knihy odtrhnout, chtěla jsem vědět, co bude dál, a hlavně jak se všechno vyřeší. Nic není tak, jak se zdá. Nemohla jsem si pomoct a na chvíli mě přepadla vlna obdivu k Jackovu preciznímu detailně promyšlenému plánu. Postavy jsou velmi dobře popsány a člověk si k nim dokáže velmi rychle vytvořit vztah. Téma knihy není nijak zvlášť originální, ale samotná kniha je určitě výjimečná. Já doporučuji.

07.09.2017 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Už je to dýl, co jsem tuto knihu četla. Rozhodně mě nenadchla a rozhodně nebyla ani šokující, ale dávám 2* za originalitu :-) chtěla jsem dát 1, ale protože jsem hodnotila 50 odstínů jako "odpad", tak by to bylo k markýzi nefér. U nějakých částí jsem se smála a pak mi to přišlo už pořád stejné. Nuda a nuda. Nic revolučního, nic zvláštního, ale možná jsem jenom viděla moc dílů Myšlenek zločince a přečetla moc červené knihovny, že mě nic moc už nepřekvapí. Lidé v této knize také hledají nějaká hlubokomyslná skrytá poselství, např. podstata člověka je špatná atd. já to vidím spíš tak, že si vězením znuděný sadista vylil srdíčko na papír, uznávám, že v té době šokujícím způsobem, dnes nuda.

29.07.2017 2 z 5

Dům u ústí řeky Dům u ústí řeky Victoria Jones

Moc pěkná odpočinková kniha. Skvělá na dovolenou, když chce člověk vypnout. U těchto knih nemůže nikdo čekat kandidáta na Pulitzera.

29.07.2017 4 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Knížku jsem si objednala až když jsem se zamilovala do stejnojmenného filmu s dokonalým Rupertem Everettem v hlavní roli a musím říct, že nezklamala. Miluji Oscara Wilda a jeho dialogy plné anglického humoru. Lorda Goringa musí zbožňovat každý.

11.06.2017

Podzimní hvězdobraní Podzimní hvězdobraní Luke Oscain

(SPOILER) Dlouho jsem váhala, jestli dát 2* nebo 3*. Sice nejsem cílovka, knížka je určena mladším čtenářům, ale mám ráda podzim, mám krásné vzpomínky na návštěvu Neuschwansteinu a Ludvík II. Bavorský je pro mě fascinující postavou, proto jsem po knize sáhla.

Než přejdu přímo k obsahu, musím se vyjádřit ke stylu autora, který mi absolutně nesedl. O Luke Oscainovi nevím nic, ale očividně je to nepřítel jednoduchosti. Postavy nemůžou alespoň sem tam něco normálně říct, ale „vyžvýkl“, „zadrmolil“, „zahuhlal“, „protáhl“, místnost prostě nemůže být alespoň jednou místnost, ale ideálně „jizba“ nebo aby byla změna tak „světnice“. Jasně, některé termíny navodí jinou atmosféru, dokreslí děj, ale ne pořád a ne náhodně jen abychom nedej bože nepoužili obyčejné slovo. Oscain také kromě personifikací skutečně miluje metafory, všechno musí k něčemu přirovnat, takže „jak“ a „jako by“ jsou nejlepšími kámoši. Co mně přišlo fajn bylo, že si autor dal práci s přechodníky. Ne že by jich tam bylo moc, mě potěšily, ale dnešní děti z nich asi tak nadšené nebudou. Ale k obsahu:

SPOILER!!!

Trojice anglických studentů přijela na výměnný pobyt do Bavorska. Shodou okolností mají možnost zúčastnit se mecheche na zámku Neuschwanstein – Podzimního hvězdobraní. Fancy název, ale jde v podstatě o koncert a pár tanečních vystoupení. Vše se vlastně děje v jednom dni – na Halloween. Do toho se na zámku má konat boží soud, aby se rozlouskla záhada smrti Ludvíka II. Bavorského a byli potrestáni viníci. (Proč teď? Fakt nemám ánung.) Kniha je tedy plná duchů lidí, kteří měli něco společného s Ludvíkem a přítomen je i duch samotného Ludvíka. Naše anglická trojice se samozřejmě do pátrání po pravdě zapojí.

Nevím, kolik autorovi je, ale vyjadřování náctiletých „parťáků“ mi neskutečně vadilo. Moje dvanáctiletá sestřenice se vyjadřuje lépe a dospěleji než postavy z knihy. Mimoto se dost často chovají fakt hloupě a nelogicky. Že se jedna z postav během cca 10 vteřin naučí hrát dokonale na bicí raději přehlédnu. Že se pihovatý náctiletý skopčáček chová jako velký mafián a za pár hodin nastane zázračné obrácení Ferdyše Pištory, to už přehlížet nechci. Oscain se někdy také snaží až moc poeticky popisovat krajinu, počasí atd., ale vzhledem k typu knížky mi to přišlo často spíš úsměvné. Mimochodem, boží soud plný duchů se odehrává pár kroků od mecheche na nádvoří zámku, kolem lidí projede duch Ludvíka, ale všechno je v pohodě, normálka. Kluci pak uvnitř architektonického skvostu vystřílí pár rachejtlí, ale zase nic, klidně poničíme Neuschwanstein, nikdo se nijak nevzrušuje. Nikde není zamčeno, po zámku se můžete procházet (a ničit ho) jak je libo. Be my guest.

Nedávno mi kamarádka říkala o knize Dvojí mysl Martina Rouska. Sama jsem jí nečetla, ale její styl je prý otřesný a text často jako kdyby autor vzal slovník synonym a házel náhodně slova, aby se nic neopakovalo. Oscain tyto sklony má bohužel také.

Duchařská knížka (trochu do detektivky) pro mladší náctileté čtenáře. Možná jim styl sedne. Nápad nebyl rozhodně špatný, provedení trochu pokulhává.

09.01.2024 2 z 5

Maigret a záletný pan Charles / Maigret a záhadný samotář Maigret a záletný pan Charles / Maigret a záhadný samotář Georges Simenon

Takové detektivky dnes snad už nikdo nenapíše. Georges Simenon nepotřebuje dvacet mrtvol zavražděných na dvacet co nejvíc šokujících způsobů, žádné rádoby napínavé přestřelky a honičky, a přesto jsou jím vytvořené případy zajímavé, zapletené, promyšlené a napínavé. Očividně kdo umí, ten umí.

25.06.2021 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Knihy se vždy snažím hodnotit v rámci žánru, protože si nemyslím, že má logiku porovnávat například tuto knihu s Harry Potterem. Co se tedy týče tématu seberozvoje, tato kniha si podle mě 4* zaslouží. Když jsem slyšela všechny ty nadšené ohlasy, které v zahraničí sklidila, musela jsem si jí koupit. A nelituji, nejsem zklamaná. Nicméně jde hodně o přístup. Pokud tuto knihu otevíráte se slovy "no tak se ukaž, změň mě", pak si myslím, že číst ji je vyloženě ztráta času. Pokud jste ochotní něco změnit a vynaložit aspoň malinkou snahu, pak si v knížce můžete něco najít.
Oceňuji, jak dobře je napsaná, nenudila mě. Ačkoli to není knížka, kterou bych přečetla na jeden zátah, nemusela jsem se do čtení nijak nutit. Když se to tak vezme, James Clear nepřišel s ničím závratně novým, ale tím jak vše hezky vysvětluje, uspořádává, prokládá poznámkami ze svého života i ze života slavných lidí, si získal mojí pozornost. Také neslibuje závratné změny, které přijdou samy od sebe prostě po přečtení knihy. Klidně se přiznám, že všechno, co jsem si přečetla, nevyužiji (a popravdě si už všechno ani nepamatuji), ale svoje jsem si vzala a uvidím, jestli si svůj dobrý návyk vybuduji.

06.05.2021 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Ke knize jsem přistupovala bez jakéhokoli očekávání, takže nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Není pravda, že už od prvních stran víte, jak to dopadne. Víte to už z anotace, ale tak pro rozuzlení záhady tyto knihy nečteme, že. 3* dávám, protože kniha splňuje svůj účel, naprosto oddychové, můžete zcela vypnout, ideální po náročném dni v práci. Nechlámete se u toho smíchy, to fakt ne, ale úsměvné momenty tam jsou. Více hvězd dát nemůžu, protože knížka vyvolává pocit, že už jste desítky takových četli. Není tam nic nového. On bohatý, strašně sexy, ona chudá, ale chytrá, strašně sexy, ale pozor, tady není panna (ačkoli daleko k tomu nemá). No asi je to osvědčený koncept, tak proč ne. Jednou z úsměvných chvil pro mě bylo i to, jak urputně se autorka očividně snažila o naprostý happyend.

30.04.2021 3 z 5

Krátká novela a jednoduchý příběh, který zná tak nějak i ten, kdo knížku nečetl. Asi bych normálně dala 3 nebo 4*, protože mi tam něco chybělo, na druhou stranu je to klasika z 19. století a tak se k tomu musí přistupovat. Četla jsem vydání z roku 2015 a ilustrace Maura Cascioliho knížečku skutečně krásně doplňují.

17.03.2021 5 z 5

Komisař Komisař Paulina Świst

První díl se mi líbil víc, ale i tohle se dá číst. Harlekýnka, která se tváří jako detektivka. Ale proč ne. Mně bohužel nesedla hlavní hrdinka. Nechci tvrdit, že je úplně blbá, ale řekněme, že Zuza rozhodně není nejostřejší tužkou v penále.

03.06.2020 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Mně se kniha líbila moc. Prvních asi 170 stránek se mi zdálo trochu zdlouhavých, ale když se kniha rozjela, nemohla jsem se odtrhnout. Faye jsem fandila a její plán mi přišel promyšlený a celkem i uvěřitelný, i když jí všechno docela snadno vycházelo. Konec byl na thriller dost růžový, ale někdy je happy end třeba. Sice už díky anotaci naprosto předvídatelné, ale rozhodně dobře napsané.

11.05.2019 5 z 5

Plamen v srdci Plamen v srdci Suzanne Enoch

Po přečtení celé série můžu říct, že tento díl je rozhodně nejlepší. Eleanor je sympatická a Valentina jsem si zamilovala. Škoda že každý další díl této série je horší a horší.

06.02.2018 5 z 5

Odhodlaná nevěsta Odhodlaná nevěsta Stephanie Laurens (p)

Tento díl se mi líbil o něco méně než ten předchozí a to hlavně kvůli hlavní hrdince, která mi byla nesympatická od samého začátku - tvrdohlavá, lehkomyslná, navíc mi přišla místy rozmazlená. Když jsem četla pasáže psané jako její deník, říkala jsem si jenom "bože, ta holka vážně není normální", místy jsem až zadoufala, že jí Gareth propleskne.

09.06.2017 3 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Nalákaly mě obálka, anotace i hodnocení v zahraničí, ale po přečtení jsem trochu zklamaná. Přišlo mi to plytké, strašně jednoduché, mdlé. Nápad určitě dobrý, provedení pokulhává. Ale je pravda, že nejsem cílovka, mladším by tento styl mohl vyhovovat. Kapitoly jsou velmi krátké, takže se v nich ani nic moc řešit nedá, protože sotva se rozjíždí, už zase končí. Je fajn, že ačkoli se Acevedo očividně snaží o trochu woke literaturu, není to nějak moc tlačené, tak to ani tolik neruší. Co mi vadilo, bylo oslovení "Holčičko". Po pár stránkách jsem si říkala "jdi s tím už do někam". K Emoni jsem si obecně žádný vztah nevytvořila. Přišlo mi, že co odstavec, to nám musí připomínat, jak to má holka těžký. 3* a bacha na Kryštofa Kolumba.

15.06.2023 3 z 5