Hanichka Hanichka komentáře u knih

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Respektuji ostatní komentující, kterým se kniha líbila nebo jim nepřišla tak špatná, ale pro mě je to opravdu slabota. Tímto se tedy omlovám za zbytek svého komentáře.
Postavy (tím myslím jejich charakter i chování) působí jako karikatury, kniha nevytváří žádné napětí a ani nepřináší důvod, proč by se měl čtenář o vraždu a její rozuzlení zajímat. Všechna témata se berou na lehkou váhu, vražda, nevěra, pohřešovaná osoba, takže v tomto smyslu je to opravdu lehké čtivo. Ale tak lehké, až je to blbé :( Ani vtipné to není. V souvislosti s textem mě napadá bohužel hlavně slovo přízemní. Česká slečna Marplová to není ani náhodou, postrádá to eleganci psaní Agathy Christie a vlastně i uspokojující pointu. Jediným výraznějším kladem je, že se kniha čte opravdu rychle. A obálka je pěkná.

22.08.2021 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Mám dojem, že knížka byla víceméně o ničem. Brown jede pořád to samé schéma a navíc ho hrozně natahuje. Nijak pozitivně na mě nezapůsobilo, že k startující události ("pečlivě naplánovaný večer") došlo až po stránce 100. Závěrečné odhalení jsem trochu čekala. Irituje mě, že se v knize skoro nic neřekne hned napřímo, ale někdo se šokovaně podívá na obrazovku/text/symbol... a nemůže uvěřit tomu, co vidí. Čtenář pak musí pokračovat někdy o pořádný kus dál, aby se dozvěděl, co to tedy je. Pořád mi naskakovala asociace s click baitem :) (ale to jen tak na okraj). Příběh sám o sobě je hrozně slabý, nejdřív se všichni scházejí na "pečlivě naplánovaný večer", pak nastane chaos, pak Langdon s krásnou ženou celkem snadno cestují na pár míst (tady je to vícemeně jen na tři), vyřešeno, odhaleno. Spoustu (vážně spoustu) času zabírá Kirschova prezentace objevu. A tak se z hrozně jednoduchého příběhu stane 500 stran. Odbočky od hlavní linky mě taky nezaujaly, takže na knize nevidím vlastně nic pozitivního, možná až na message o lásce. Tento příběh bych tedy ke čtení nedoporučila.

06.07.2019 1 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Z části chápu, proč má knížka tak vysoké hodnocení, čte se to rychle a má to spád, a i to, že se celý děj odehraje během cca 12 hodin přispívá k lepší čtivosti. Jenže...všechno je takový strašně na efekt, hrdinové jsou pořád bez dechu, neustále se nevěřícně dívají nebo třeští oči...v kritických situacích si nejdřív povykládají o tom, že "ty to, Roberte, vážně ještě nechápeš?? já jsem tady provedla tuhle úvahu, o které ti teď dlouze povykládám, přestože jde o život mého bratra, na kterým mi záleží tak, že to opakuju na každé druhé stránce". Kromě postav mě štval ještě příběh sám o sobě, dle mého vymyšlený jen proto, aby Brown mohl předvést kolik toho ví o symbolech, původech slov, "tajných" rituálech a vůbec (pravdivost ale nemůžu hodnotit) a aby teda napsal něco, co se odehrává v Americe. Takže si vymyslel za vlasy přitažený příběh, ve kterém neustále někdo žasne. Předchozí dvě knížky se mi dost líbily, ale tahle je prostě o dost horší - a ještě k tomu kombinuje schéma předchůdkyň (ženská po boku, honičky, problémy s policií, klaustrofobik Langdon v úzkém prostoru, finální odhalení) což teda napotřetí už úplně nežeru...

30.06.2015 2 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Poprvé se musím zdržet hvězdičkového hodnocení. Ta knížka, respektive příběh, ve mě vyvolala tak silné pocity zhnusení a nenávisti k postavám, že jsem jí dočetla jen proto, abych se jich zbavila, a pravděpodobně bych si radši uřízla ruku než to číst znova.
Ale na druhou stranu, když knížka umí probudit takhle silné emoce, nevyzdvihuje to spisovatelský um autora?

09.11.2013

Úvod do sociologie Úvod do sociologie Jan Keller

Rozhodně skvěle napsané, čtivá forma, která k tomu obsahuje spoustu informací. Líbí se mi, že také nabízí alternativní pohledy na současné problémy. Dále oceňuji, že u většiny problémů se autor zabývá argumenty odpůrců i podporovatelů. A také nezapomíná zdůraznit, jak nic není černobílé.
Nemůžu tedy popřít, že mě kniha přinutila přemýšlet a zvýšila můj zájem o sociologii (a četbu dalších Kellerových knih).

Dala bych knize hvězdiček pět, ale na konci jsem narazila na jedno tvrzení, které mi přišlo lehce manipulativní a to mi dojem z knihy zkazilo. Proto jenom čtyři.

08.11.2013 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

(Spoilery)
Když jsem začala číst, zaujala mě v podstatě jen první kapitola, rozhovor pana a paní Bennetových. Chvíli jsem se pak nudila, přišlo mi, že se nic zajímavého neděje a postavy pořád jen mluví o ničem. Postupně jsem ale přišla knize na chuť, když se postavy začaly vdávat a ženit a "něco" se dělo a měnilo.
Když se na to podívám zpětně, musím dát čtyři hvězdičky - na postavě pana Benneta se ukázalo, že vtip není vše, že to nenapraví to, že není moc dobrý otec ani manžel. Příběh Jane a pana Bingleyho byl skoro dojemný. A ta atmosféra byla to nejlepší - myslím, že JA krásně vystihla společnost té doby a dokázala chytlavým způsobem popsat krajinu.

26.10.2013 4 z 5

Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Judith Orloff

Dlouho jsem se rozhodovala, jaké hodnocení knížce dám, a pořád si jím nejsem úplně jistá. Je pravda, že mi rozšířila obzory v projevech vysoké citlivosti a díky ní jsem si byla schopná pojmenovat, co mi to vlastně dělá problém. Na tenhle rozhled je super. Jenže. Velká většina knížky je ezo materiál o energiích, čakrách, odevzdání se vyšší moci a podobně + jako bonus autorka cituje sama sebe - ne své výzkumy, ale své random výroky. Ono to vlastně celé působí jako pozvánka do sekty, kdy budete běhat po kanceláři s drahými kameny v ruce a čistit prostor, na stole budete mít posvátné objekty a večer ve svých mantrách poděkujete vyšší moci za úžasný dar a slíbíte svou citlivost využívat. Nic proti těm, kterým to sedne, jenže autorka nenabízí nic pro ty, kteří si při takových činnostech připadají poněkud debilně. Tak pozor na to. Čtěte na vlastní riziko a pokud nejste ezo založení, tak vězte, že vyzobat si užitečné věci z knihy možné je, ale bude to vás stát velmi časté obracení očí v sloup.

16.07.2021 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Jak jsem si kdesi přečetla, je to jakoby se autorka pročetla různé fanouškovské teorie a pak je splácala dohromady. Vadilo mi, že si vymýšlí nové motivy (např. relikvie smrti) a že tam není ta provázanost, aneb všechno souvisí se vším. Moc nových míst, moc náhlých úmrtí, moc všeho. Bylo to příšerně překombinované a ani trochu podobném předchozím dílům, kde bylo i něco o Harryho "normálním" životě ve škole. Tohle byl jen samý stres, stále změny místa bez pořádného děje...postavy se chovaly úplně jinak, než předchozích šest let...prostě úplně jiný svět, než jsem byla zvyklá. A taky jsem prostě čekala něco hlubšího, ne jenom pitomou akční honičku za viteály...
Jsem zklamaná. Hodně. Ale stejně mi to nezabrání v těch 3*, protože nebýt těch načtených teorií, třeba bych si to i užila.

30.11.-0001 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nejdřív jsem se podívala na film a pak si přečetla knížku. U obou jsem brečela, a to hodně. A oběma jsem dala 5*.

30.11.-0001 5 z 5

Slavné příběhy anglických dějin Slavné příběhy anglických dějin Robert Lacey

Nemůžu dát nic jiného, než 5*, protože tahle knha má všechno - je historicky přesná, příběhy jsou napsány strašně čtivě, nevěnuje se jenom králům a slavným bitvám, ale i "obyčejnějším" událostem a jako bonus obsahuje spoustu tipů na další četbu nebo dokonce na místa, kam by se člověk mohl chtít podívat.

24.10.2014 5 z 5

Neobvyklá psychoterapie Miltona H. Ericksona Neobvyklá psychoterapie Miltona H. Ericksona Jay Haley

Musím říct, že je to neuvěřitelně zajímavé, inspirativní a čtivé. Víc by se mi líbilo, kdyby se jednalo jen o popis jednotlivých případů a technik, Haley to pro mě docela zjednodušoval v tom smyslu, že hledal nějaké obecnější postupy, což nebylo moc třeba.
Ale rozhodně doporučuji k přečtení, Erickson v té knížce dělá hotové zázraky. Tuším, že jenom dvě kazuistiky neskončí happy endem, takže dávka optimismu zaručena :)

04.10.2014 4 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Rozhodně bylo zajímavé podívat se na Čechy očima Poláka. Ale docela mi vadilo, že se celá kniha točí kolem náboženství a víry v boha - chápu, že je to v Polsku jedno z hlavních témat, ale mně jako nevěřícímu to přišlo místy až otravné. A samozřejmě jsem měla několikrát pocit, "že takhle to není", že autor Čechům někde nadržuje a někde je podceňuje. Taky jsem trochu čekala, že se dozvím, jak se v Čechách žije, co je pro ně typické, čím se baví,...z pohledu cizince. A taky jsem jí čekala trochu vtipnější. Takže knížka byla nakonec trochu zklamáním. Každopádně ale zajímavým zklamáním.

02.09.2012 3 z 5

Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné  terapeutické příběhy Kočka, která milovala pomeranče – a další báječné terapeutické příběhy Viktoria Soltis-Doan

Já teda úplně nevím. Ilustrace jsou půvabné, ale ta poselství...přijde mi, že ta shrnutá na konci často k příběhu úplně nesedí, což by byla jen kosmetická "vada", ale spíš se divím, co to jednotlivé pohádky mají předat za poselství...např. že je na šikanovaném, aby našel řešení, i kdyby to měla být taková kravina, že spát má přes den a v noci si hrát; že posměchu od druhých zabráníme tím, že budeme někomu užiteční (místo zprávy, že není ok se někomu posmívat a že každý má svou hodnotu);...
A prostě na můj vkus je tam celkově hodně nekorigovaného sociálního odsuzování, jako kdyby to měla být normální součást života, se kterou se nemá (a nedá) nic dělat. Dávám ** s odřenýma ušima, hlavně za ilustrace.

06.07.2023 2 z 5

Žár Žár Joseph Incardona

Žádný humor. Není to o saunování, spíš o sexu. Z malých písmenek bolí oči. Vizuál krásný. Celkově zklamání.

12.02.2022 2 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Za upřímnost, odvahu a otevření tématu ztráty partnera a smrti vůbec samozřejmě plný počet. Na tom se asi většina z komentujících shodne. Pro mě tím ale klady knížky bohužel také končí :( Jak už bylo mnohokrát zmíněno, příspěvky se opakují a opakují se podle mě zbytečně bez nějakého konceptu. Kdyby to opakovaní mělo nějakou pointu, tak ok, ale tohle na mě působilo jako náhodně seřazené příspěvky z blogu a rozhovorů do novin, čím víc, tím líp.
A osobnější důvody - je to hrozně sladký a krásný, až mě to dost (rozčilovalo). Veronika se nezlobí, je velmi smířená a vidí v tom všem smysl...a to může některým čtenářům pomoct, nepochybuji, ale ve mně to, i kvůli neustálému opakování, vyvolávalo různorodé negativní emoce (inspiruji se upřímností knihy - třeba pocit viny, že já to tak sluníčkový rozhodně nemám a hlavně mít nechci). Takže důrazně nedoporučuji číst najednou větší části knihy, hrozí, že se tou sladkostí přiotrávíte.

12.02.2021 3 z 5

Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle Miroslav Macek

Příběh existuje tak do čtvrtiny knihy, pak se z něj stává jen sbírka nejrůznějších historek (a vtipů), z nichž je docela dost dobře známých. Často jsou docela zábavné, ale vzhledem k tomu, že jsem je už četla jinde a taky vzhledem k tomu, že se v knize nic nestane, nemůžu dát víc než 3*.

01.09.2020 3 z 5

Rychlé čtení Rychlé čtení Tony Buzan

Za sebe musím říct, že kniha byla velmi přínosná, rychlost čtení mi zvýšila docela dost, takže v tomto ohledu jsem spokojená. S porozuměním je to trochu horší, problémy zapamatovat si čísla a jména z toho co čtu jsem měla vždycky a Tony Buzan mi nějak nebyl schopen udělit jinou radu, než že se porozumění zvýší s rychlostí čtení - to se tak úplně nestalo. Za část o rozšiřování slovní zásoby jsem vděčná.
Za zápor považuji rozhodně ten bombastický styl prezentace metody rychlého čtení - revoluční metoda, neuvěřitelné výsledky, již brzy se vám změní život,...byla bych mnohem radši, kdyby si autor tyhle fráze odpustil a přešel rovnou k věci, ale zdá se, že je to prostě jeho styl.

28.08.2016 4 z 5

100 způsobů, jak motivovat druhé 100 způsobů, jak motivovat druhé Steve Chandler

Ne, že by to byla vyloženě špatná kniha, ale má několik much, které nemůžu jen tak přejít. Jako nejdůležitější mi přijde to, že název sice slibuje 100 způsobů, ale celá knížka se týká tak deseti základních témat, která se rozebírají pořád dokola, z jiného úhlu, jinými slovy,...ale je to prostě něco, co tam autor říká už popáté. Je to samozřejmě fajn v tom, že to má člověk pořád na mysli + to podstatně zkracuje kapitoly, takže se motivačním tipem prokoušete do pěti minut, ale přesto mi to přijde trošku nefér. Další věc, díky které mi kniha trochu vadila, je obsese citáty - každá kapitolka musí začínat citátem, který je někdy relevantní jen s velkou fantazií. A taky mě trochu zklamalo, že těmi ostatními v nadpisu se myslí pouze podřízení. Takže ne úplně všichni ostatní v životě...některé rady se sice dají aplikovat šířeji, většina z nich se ale týká pracovního života. A ještě jedna věc - často se uvádí příklady komunikace autorů s jejich klienty, ale přijde mi, že to mají v naprosté většině případů směšně snadné a že klienta, který byl dost zatvrzelý, přesvědčí v jedné následující, obyčejné větě, které by se dalo pořád dobře oponovat.

14.06.2015 2 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

Bez toho, abych prozrazovala něco konkrétního z děje - ty dva příběhy toho mají hodně společného, podezřelé náznaky, že je něco špatně, paranoidní atmosféra a pěkně depresivní vyznění. Pocity a jednání hrdinek mi přišly popsané dost realisticky. Při čtení mě dost mrazilo.

Konkrétněji (spoilery): Hlavně na mě zapůsobila ta atmosféra - že člověk prostě nemůže věřit nikomu a skoro nemá naději se z toho dostat. Nejbližší člověk je skrytým nepřítelem, lidé, kteří mohli pomoci, zklamou (ale nelze je zvlášť vinit), k dalším se nestihnou dostat.

(Nejdřív jsem četla Stepfordské paničky a až potom Rosemary má děťátko - pravděpodobně to byla dobrá volba, Rosemary je přece jen dějově bohatší a tolik nevadilo, že jsou si oba příběhy v mnohém podobné)

11.09.2013 5 z 5

To To Stephen King

Mám ráda Kingovu tvorbu a i tahle knížka se mi líbila, ale stejně je tu pár věcí, které mě při čtení dost rušily - například všeználek Bill, který si poradil s každým problémem, všechno vyřešil...a navíc z něj vyrostl spisovatel, jako z autora :) Ale stejně je to skvělá, strašidelná knížka.

30.11.-0001 4 z 5