Haloon Haloon komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Za mne jeden z největších fantasy počinů vůbec. Sága písně ledu a ohně obsahuje naprosto realistický svět a postavy vykreslené do nejmenších detailů. Autor zde nerozlišuje dobro a zlo, pouze osobní motivy postav, které jsou obratným způsobem štvány proti sobě. Kniha je tak plná intrik, konfliktů a napětí, přičemž čtenář nikdy nemůže odhadnout, co ho čeká na další stránce. Pokud se aspoň trochu zamlouvala serialová verze, kniha ji ještě dvakrát převyšuje.

24.11.2018 5 z 5

Lesy Hrůzovlády Lesy Hrůzovlády Emily Rodda (p)

Dětská kniha, která zapojuje mladého čtenáře do děje prostřednictvím hádanek a záhad. První díl mi přišel asi nejslabší. Polovinu knihy zabírá jednoduchý prolog a tak je na samotnou výpravu za kameny příliš málo prostoru a závěr se zdá uspěchaný. Děj je navíc až moc jednoduchý.

24.11.2018 3 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Kniha, která jede na krásu. Ať už se odehrává část příběhu v tropech nebo na mrznoucí Aljašce, autor vytvořil vždy atmosféru krásy skrz vodu pohledem hydrologa. Kvůli tomu byl z mého pohledu rozvleklý příběh odsunut až na druhou kolej. Za mne zvláštní, ale pěkná knížka.

24.11.2018 4 z 5

Třetí světová válka Třetí světová válka August Cole

Kniha pro mne byla zklamáním. Místo příběhového ztvarnění možné třetí světové války, jak název slibuje, jsem se dočkal konfliktu dvou mocností a pochroumaných vztahů syna a otce. Příběh jako kdyby zaostřoval jen na představení nové techniky a nového stylu vedení válek. Chyběla mi tam politika mezi národy a to, že aby to byla světová válka, mělo by se jí učastnit víc států, než je prstů na ruce a ne naopak. Na druhou stranu, svět nových a vylepšených technologií byl vykreslen kvalitně.

22.11.2018 3 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Slibná dětská kniha, která dokonce i něco naučí o mytologii a historii. Příběh je spíše jednodušší, ve stylu honu na hlavní postavy, které zachraňuje pouze neschopnost jinak velmi charismatických bídáků, z nichž musím zvlášť vypíchnout doktora Johna Dee. Některé situace v knize jsou tak naplněné postavami z mytologií, že působí až přeplácaně, jako jakýsi maškarní bál, ale kupodivu to nijak nevadí.

20.11.2018 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Jestli druhý díl Metra byl spíše zklamáním, závěrečný díl trilogie znovu nasadil laťku na úroveň prvního dílu. Svět se tu poněkud záhadným a nelogickým způsobem změnil a mnohem více se odehrává na povrchu. Oproti předchozím dvěma knihám se mi zdál ješte temnější a mnohonásobně depresivnější, až jsem ji málem zaklapl, abych si nekazil letní prázdniny. Putování Arťoma bylo znovu drsné a nebezpečné, plné slepých uliček a všech možných forem padlého světa až po nejskrytější tajemství Moskevského metra. Konec byl s jasným poselstvím a stál za to. Hodnotím to jako velmi důstojný závěr této trilogie.

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Druhý díl Metra se mi líbil méně než první. Na změnu hlavních postav jsem si zvykl rychle, ale dost často mi nesedly jejich motivace a činy. Zvláštní a nadsazený mi přišel také kult Huntera. Občas jsem měl pocit, že s ním bylo jednáno, jako by to byl samotný Árés, což na mě působilo neuvěřitelně. Kniha nebyla špatná a náhlý konec se mi líbil stejně jako mě překvapil.

20.11.2018 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Absolvování pouti do Jeruzaléma je velmi obdivuhodný, leč nepříliš originální nápad. Napsat poté o své cestě knihu taktéž. Psát to však s humorem a odlehčením, na to jsem narazil prvně. Cesta i historky se mi líbily a stejně tak autorova strategie vetřít se k cizím rodinám na jídlo. Jen mě trochu mrzelo, že se autor vyhýbal památkám a jiným hmotným kulturním aspektům a spíše upřednostňoval lidi a jejich vztahy. Rozumím ale, že to byl jeho záměr a jeho volba. Autor si za svou cestu a odvahu zaslouží obdiv.

20.11.2018 4 z 5

Tři mušketýři - 2. díl Tři mušketýři - 2. díl Alexandre Dumas, st.

Druhý díl Tří mušketýrů už neměl takovou dávku odlečeného humoru jako první, ale o to byl zas vážnější. Moc se mi líbil konec a stejně tak kapitoly Milady na Britských ostrovech.

20.11.2018 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Klasická literatura, která se skvěle čte. Co víc si může maturant přát. Dílo je místy zábavné, místy dobrodružné a vlastně má tak trochu od všeho. Především je to klasika, která čtenáři umožní nahlédnout do Francie v období Ludvíka XIII. a pochopit běh oné doby.

20.11.2018 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl HP se mi zdál temnější, napínavější a ještě lepší než Kámen mudrců. Ukázkově budované napětí a strach z neznámeho, které autorka odhalila až téměř na konci. Stále se však jedná o spíše dětskou knihu, která ale stejně dobře osloví i dospělého. Tajemná komnata je znovu otevřena a čtenáře hned tak nepustí.

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Přestože jde o zvláštní mix naší historie, fantasie a dokonce prvků typických až pro naši moderní dobu, samotný příběh je jak dělaný pro uchvácení dětských čtenářů.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Velmi zábavná kniha, obvzláště v její prostřední části. Čtyři věkem stíhaní kamarádi, kteří si přiznají, že nežijí podle svých mladistvých představ. Nevzdají se však a celkem komickým způsobem se pokusí svou životní cestu zvrátit. Jako oddychovka to funguje skvěle.

05.10.2018 4 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Oko světa mě draplo už během prvních stránek a velmi brzy jsem pochopil, že fantasy svět Jordana a jeho mytologie je až příliš rozsáhlý a složitý na takového malého človíčka jako jsem já. Vzhledem k tomu, že jde o první díl předpokládám lepší vhled do dějin světa s každou další přečtenou knihou, ale prozatím to byl celkem oříšek. Oko světa se mi moc líbilo. Na můj vkus je zde příliš magie a mám raději postavy, které nejsou ani dobré ani zlé, ale já nejsem autor a Jordan to zvládl moc dobře. Svět a jeho problémy jsem si dokázal rychle představit, přestože v něm mám ještě co objevovat a na ne uplně tradiční nelidské tvory a potvory jsem si také zvykl rychle. Už teď jsem zvědav na pokračování.

05.10.2018 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

První co bych rád pochválil je skvělý a originální nápad postapokaliptického světa. Ihned ve mě bouřila fantazie a zvědavost, co čtenáře na Arťomově výpravě čeká. Metro my však poskytlo něco jiného, než jaká byla moje představa. Hlavní dějová linka mi přišla prostá a jednoduchá a spíše než ucelený děj, to působilo jako jednotlivé obrazy toho, jak by naše společnost vypadala v bídě, strachu a neustálém ohrožení. Co mi naopak nepřišlo jednoduché ani trochu, byly dialogy a filozofování postav, ve kterém jsem se, přiznávám, občas trochu ztrácel. Přesto mohu říci, že se mi kniha líbila a to především její konec, který obsahoval dostatek emocí, jenž mi v průběhu děje chyběly. Metro 2033 po přečtení stálo za zamyšlení a to mi přijde nejdůležitější.

05.09.2018 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kámen mudrců byla vůbec první kniha, kterou jsem přečetl, když jsem se naučil číst. Dodnes mi přijde neuvěřitelné, jak kouzelnou atmosféru autorka vytvořila. Přestože je první díl HP spíše dětskou knihou, tajemné chodby a pozemky Bradavic mohou uchvátit skutečně každého.

03.09.2018 4 z 5