HAL HAL komentáře u knih

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Origin Červenákova superhero bijce z československých luhů a hájů ve "slovanském fantasy středověku".
A jako všechny superhrdinské originy - ukazuje o postavě Rogana právě to nejdůležitější a nejzajímavější, přerod z (relativně) normální lidské postavy v (zde doslova) poloboha.

Paradoxně i díky tomu nebije podobnost se Sapkowského Zaklínačem tak do očí - sice je inspirace jím i v úvodu přiznaná, ale přitom jde o postavu svým vývojem a pojetím dost svébytnou, v pokračování už jako "macho kouzlící řezník nad věcí" tak originálně nepůsobí. Plus, samozřejmě, už v nich nešuká se Smrtí.

15.03.2016 4 z 5

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Mechaorgasmus!
Jodorowský je nejgeniálnější magor planety, a tak když mu nedovolili natočit nejlepší film všech dob (se Salvatorem Dalím, Pink Floyd, Mickem Jaggerem, Orsonem Walesem a H. R. Gigerem), tak si ho prostě napsal jako knihu - pravé opus magnum mezi komiksy. Místo Duny jsou to tedy Metabaroni, navíc mohutně inspirovaní Japonským morálním kodexem, Jodorowského perverzí, a dobou středověkého temna s konstantními boji o moc, krvavě semílajícími miliony duší.
S epickými příběhy o lásce a cti, s mimozemšťany velkými jako galaxie, a kresbou, beroucí si to nejlepší z Gigera i Moebiuse.

Povinnost pro všechny, kterým něco říká sci-fi žánr.

31.01.2016 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Nejsem si jistý jestli knihu opravdu napsal Oscar Wilde.
Jsem si ale jistý že u ní masturboval.
(přecejen, je to obsahově i myšlenkově na Wilda poněkud plytké, byť zábavné)

30.10.2015 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Vynikající, snad Kafkova nejlepší, kniha a dokonale ilustrace, za těch pár korun tedy rozhodně must have.

26.10.2015 5 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Červenákova vydrslejší odpověď na Zaklínače. Místo
abstraktního fantasy světa pevnější ukotvení v českých reáliích, a místo
„emo hlubokomyslností“ přímočará nekompromisnost hrdiny, který na úvahy o
neutralitě a předurčení odpovídá tasením meče a kydlením až mozky tečou a
sklivec čvachtá.
Čistokrevně zábavný brak v dobrém slova smyslu - asi hned zapomenu o čem to bylo,
ale další knihy ze série otevřu s chutí.

06.10.2015 4 z 5

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Velice pěkný příběh, svou "bezeslovností" a fantaskním světem silně připomínající kultovního Arzacha http://www.databazeknih.cz/knihy/arzach-124325
Vyprávění obrazem tu funguje vynikajícím způsobem, a série detailů následované obrovskými celky s nádherně bizarními světy budují výbornou atmosféru. Tim Burton u tohoto nepochybně smutně brečí, kam se poděl jeho talent na roztomile temné psychedelično.

28.07.2015 4 z 5

Další z humoristických klenotů z Okoun.cz, a tento to rovnou dotáhl až do knihkupectví. Stripů mohlo být víc, a mohli vybrat imho i lepší, ale pořád parádní.

A teď bych chtěl návrat ke kořenům, a vydat knižně i Dolan meme comic :))

21.06.2015 5 z 5

Singularity – Postkyberpunková antologie Singularity – Postkyberpunková antologie * antologie

Asi nejlepší sbírka sf povídek jakou jsem kdy potkal - a že už jsem jich už za svůj život přečetl hezkých pár desítek.

Tematicky fantastické navázání na Zrcadlovky, ve kterém se takřka bez vyjímky vynikající povídky střídají se zajímavým rozborem celého kyberpunkového žánru, jeho vizí a jeho historie - a to skrze přetisky úryvků dopisů které si v průběhu let posílali Gibson s Kesselem.

Pro fanouška učiněná nirvána podnětných myšlenek a vhledu do vývoje žánru. Přitom povídky samotné to tematicky a chronologickým řazením podle roku vydání dokonale vystihují, od fantastických vizí odbržděné nápaditosti a klasické kyberpunkové špíny, až po protnutí science-fiction s realitou, kdy v naší současnosti přestává kyberpunk být fantazijním snem, ale běžnou každodenností. A tak poslední povídka už vlastně vůbec ničím není sci-fi, ale "pouhým" techno-thrillerem - a přitom do sbírky stále bezezbytku patří.

27.05.2015 5 z 5

Batman: Rok jedna Batman: Rok jedna Frank Miller

Jednoduchý a kratičký origin, který už se sice trochu vymanil z přiblblosti a šestákové barvičkovosti komiksů šedesátých let a starších, a má docela pěknou temně působící kresbu, ale proboha - to z toho ještě nedělá dobré a dospělé dílo.
Návrat Temného Rytíře je o pár řádů zajímavější.

A hezky to vystihl sám malíř v komentář v jinak dost zbytečných dodatcích (které v českém vydání zaberou čtvrtinu nikterak tlusté knihy):
"Dává dokonalý smysl, že jeho /Batmanův/ nový příběh je dvanáctiletý - protože Batman je malý kluk uvízlý v mužském těle.
Kdyby byl na jejich jeskyni nápis "holkám vstup zakázán", tak je to proto, že holky jsou divný. Proto je Catwoman nebezpečná - znázorňuje dospělost, na kterou ještě kluci nejsou připravení. Superhrdinům se nejlépe daří v jejich vlastním světě - ve světě dětí.
A i když je to zajímavý experiment, tak asi není nejlepší nápad cpát do fantastického světa superhrdinů moc realističnosti.
Každým krokem, kterým se blížíme k realismu, se vynořují další a další detaily, které odhalují absurditu skrývající se v samém srdci žánru.
Čím více jsou superhrdinové realističtější, tím méně jsou uvěřitelní."

Což je dokonalé shrnutí mimo jiné i nových "realistických" Batmanových filmů od Nolana. Lépe bych to nevystihl.
O to překvapivější, z jakých úst to vyšlo... ale evidentně holt měl Mazzucchelli dost zdravé sebereflexe.

25.03.2015 2 z 5

Země tří úsměvů & Apokalyptické příběhy Země tří úsměvů & Apokalyptické příběhy Lewis Trondheim

Zábavné, a... nic. Pobavilo mne to, ale po měsíci si nepamatuji pořádně čím.

16.03.2015 3 z 5

Jen čtvrt vteřiny na život Jen čtvrt vteřiny na život Lewis Trondheim

Žába je Bůh, ale jinak je to poněkud... zbytečně dlouhé. Jen zlomek ze stripů je opravdu nápaditý, zbytek se spíš jen opakuje.

16.03.2015 3 z 5

Fell: Kruté město Fell: Kruté město Warren Ellis

Atmosférická pecka, trochu jako když Fincherovo Se7en potká Lynchovu bizarní poetiku.

Útěk z Kůstkova (01) Útěk z Kůstkova (01) Jeff Smith

Připomnělo mi to dobrodružné animované seriály od Disneyho, a mám na mysli ty opravdu dobré, jako Letohrátky, jen toto o něco víc stojí na fantasy poetice a trochu dospělejších slovních výměnách. Připomnělo mi je to ale tak moc, až jsem si říkal jestli by tohle také nefungovalo trochu lépe v animované podobě... jednoduchá narace, úsporná kresba a rychlost čtení k tomu vyloženě vybízí, byť nevím jak to vypadá v následujících dílech.

Výprava za ptákem času Výprava za ptákem času Serge Le Tendre

Pohodové fantasy, pro (odrostlejší) děti dobrý. Nedělal bych z toho nejlepší komiks na světě, vysokou cenu má spíš historicky, ale je to příjemně napsané i nakreslené - až jsem litoval že ty detailní obrazy nejsou větší, zasloužily by si to.

16.03.2015 4 z 5

Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Zrcadlovky – Kyberpunková antologie Bruce Sterling

Některé z povídek mají s kyberpunkem společné jen velmi málo, ale celkově jde o velmi dobrou sf antologii.

14.02.2015 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Směska průměrných Zaklínačských povídek spletených do jakéhosi příběhu nepříběhu. Pro ty, kteří byli zklamaní románovou pentalogií, to jistě svou přímočarou jednoduchostí bude příjemné překvapení, ale já už od Sapkowského očekávám něco víc. Silnější příběh, i hlubší myšlenky v něm ukryté.

A hlavně čekám že ty příběhy budou o Geraltovi - chlapovi s rozervanou duší, který se nechová hloupě, zůstává neutrální, a nemá zbytečné skrupule - ne že se jako pitomec vrhá zachraňovat každého losera který projde kolem. A je tu bohužel pomálu i Sapkowského dokonale vypointovaných dialogů, i nápaditého těžení z bohaté slovanské mytologie a pohádek, takže k Bouřkové sezoně se, na rozdíl od jeho starších knih, tolikrát vracet už asi nebudu.

(s tím že celou dobu srovnávám s ostatními knihami o Zaklínači - tedy s pro mě naprostým vrcholem fantasy žánru vůbec - takže na poměry jiných běžných fantasy je to pořád hodně dobré) 7/10

24.11.2014 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Sice by mělo platit to okřídlené "darovanému koni na zuby nehleď", ale ďuro je beztak zvyklý že jsem rýpavý parchant, tak nějakou tu kritiku ode mne přežije: Toto byla kupodivu má první kniha od něj, na to že ho znám roky, ale není se úplně proč divit, ani fantasy (obzvlášť to sword and sorcery), ani historické, a ani detektivní knihy nejsou tak úplně "mé" žánry, vlastně si nevzpomínám kdy naposledy jsem četl nějakou tu čistou detektivku, snad jen Doylea v dětství, takže to co mi nesedělo na "Mrtvém" mohou klidně být pouhé výhrady k celému žánru.

Ale hlavně co mi na něm naopak sedělo, a co je přitom dost zásadní - je to extrémně čtivé a hodně zábavné, tak svižně napsané že by to nebyl velký problém dát i na jeden zátah. Historiky asi potěší i práce s reáliemi, nu tu já ocenit příliš nedokážu, být tam místo turků třeba skuruti tak to pro mne vyjde nastejno.

Proč ale vím že se k tomu asi už nikdy nevrátím (což je pro mne u knih dost nezvyk, může to vypadat jako rýpání, ale prostě je nutné si přiznat že Červenák není Eco) - i tím jak je to svižné je to kniha jen na jedno použití, jednohubka kterou lehce zaujatě proletím za dvě odpoledne a pak už si na ni nevzpomenu.

Děj je, i přes svou na první pohled komplikovanost, v podstatě přímočaré vršení zvratů a dalších a dalších nově odhalených záporáků, které ke konci nabere až obludně paranoidních rozměrů, přitom ty postavy jsou často všechny dost zaměnitelné a nevýrazné, nějaký odhadnutelný a propracovanější charakter tu má jen dvojice hlavních postav - která přitom vystihuje klišé archetypy "hnusnější Geralt bez charisma a chytřejší Marigold bez vtipu". Ale což, u nich alespoň číst jejich občasné vzájemné špačkování a získávání vzájemného respektu je dost zábava.

Zbytek detektivních dialogů se pak odbývá spíš stylem "řekni co víš nebo ti ufiknem koule (a možná ti je i tak ufiknem)", jinak se aktivita hrdinů vymezuje spíš na konstantní přesuny mezi několika málo lokacemi, kde se pak "něco" děje spíš bez jejich přičinění, než díky jejich "pátrání a odhalování záhady" (o čemž takto ony samy mluví tak často, až mám pocit že se to snaží čtenáři přímo vnutit, aby jako náhodou nezapomněl že čte detektivku), takže ke konci je to spíš už unavující než aby to dynamicky vygradovalo. Navíc tím jak je "záhada" komplikovaná, tak ji postavy neustále znovu a znovu vysvětlují, což je sice z hlediska čtenáře nutné, ať v tom nemá takový bordel, ale taky ne zrovna ideální - vždyť už ani ty hlavní postavy ke konci nemají pořádně jasné čeho vlastně chtějí primárně dosáhnout. To kdo zabil ono titulkového "Mrtvého na Pekelném vrchu" je nejpozděj od půlky knihy vlastně už úplně nepodstatný detail, na který svorně autor, hrdinové a i čtenáři z vysoka kašlou - zhruba jako když ve Hře o Trůny je zpočátku těžkým šokem a záhadou kdo otrávil králova pobočníka, a v půlce čtvrté série to pak odhalí úplně mimochodem mezi řečí, takže si toho vlastně ani není proč všímat.

Z knihy zkrátka nemám pocit kompaktního vygradovaného příběhu, spíše jen seznámení s hlavními postavami kterým je předhozen zašmodrchaný případ, tak ho napůl detektivně a napůl akčně z nesčetných (a přitom si tak podobných) uzlů rozmotají, a na konci je jim nadhozen v jemném cliffhangeru případ další.

Eh, no jo, je to detektivka.

23.07.2014 3 z 5

Tam kde žijí divočiny Tam kde žijí divočiny Maurice Sendak

Pro tříleté děti dobrý.

13.07.2014 3 z 5

Devět a půl týdne Devět a půl týdne Elizabeth McNeill (p)

Asi nejzajímavější a nejuvěřitelnější popis D/s vztahu jaký jsem kdy potkal.

13.07.2014 5 z 5

Příběh O: Krásná z Roissy Příběh O: Krásná z Roissy Pauline Réage (p)

Hlavně počátku je kniha příliš plytká, jen strohý popis děje bez náznaku toho "proč" dívka své podřízení vyhledává a co z něj získává, nicméně druhá polovina už přesně naopak je v prvé řadě o jejích pocitech, tedy v pořádku - jen se to nečte příliš dobře a není to ani tak reálné a hluboké jako jiné knihy podobného tématu. Například Devět a půl týdne, imho nejsmysluplnější popis D/s vztahu, a nebo z opačné strany také Venuše v kožichu. Ale samozřejmě de Sade je ještě někde jinde... ovšem ten je v případě Justýny a Juliety také zábavnější a ostřejší.

13.07.2014 4 z 5