Zrcadlovky – Kyberpunková antologie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhé vydání legendární antologie, která pro žánr science fiction znamenala obrovský stimul ve vývoji a ustálení kyberpunkového subžánru. Jde o lahůdku nejen pro všechny milovníky kyberpunku, ale pro ctitele science fiction obecně. Tento jedinečný soubor sestavený samotným Brucem Sterlingem obsahuje povídky od všech nejvýznamnějších představitelů kyberpunku osmdesátých let. Najdete tu příběhy od Williama Gibsona, Pat Cadiganové, Rudyho Ruckera, Jamese Patricka Kellyho, Grega Beara, Johna Shirleyho, Paula Di Filippa a také spolupráce editora Bruce Sterlinga s Williamem Gibsonem a Lewisem Shinerem. Všechny příběhy mnohdy pracují s klasickými motivy science fiction, ale prostřednictvím kyberpunku jsou transformovány na cosi nového, v cosi doslova sršícího do té doby neznámou energií. Kyberpunk ve své krystalické formě se vrací....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25250/zrcadlovky-kyberpunkova-antologie-Zj8-25250.jpg 3.948
Žánr
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)
Orig. název

Mirrorshades, 1986

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Zrcadlovky – Kyberpunková antologie

Přidat komentář
SalvorHardin
02.08.2019

Z 12 poviedok sa mi vyslovene pacilo 6. Ostatne ma zaujali, ale nie uplne uchvatili. Hodnotim vsak na 4 z 5 lebo mam rad kyberpunk a aj kvoli poviedke Hadí oči od Toma Maddoxa. Je to klasicky priklad viacerych aspektov kyberpunku. A Mozart v zrcadlovkach je taka bizarna sialenost, ze mi to z nejakeho dovodu aj po mesiacoch ostalo v hlave.

Pre mna top poviedky:
Gernsbackovo kontinuum (nachadza sa aj v zbierke Jak vypalit Chrome)
Hadí oči
Slunovrat
Volná zóna
Stone žije
Mozart v zrcadlovkach

sharik
14.04.2019

Klasická kyberpunková antologie z doby, kdy žánr požíval největší popularity a zároveň se tak nějak ustaloval, tedy z první půlky 80. let. Zrcadlovky kyberpunk ukazují v celé jeho kráse a témata s ním bytostně spojená v co největší šíři. Otázky skutečnosti reality, téma drog, punku, okraje společnosti, k tomu otevřená sexualita, vývoj světa ruku v ruce s vývojem kybernetiky a korporátního kapitalismu, sem tam virtuální světy a hlavně úžasně postmoderní přístup ke psaní, jímž by se mohlo inspirovat i mnoho autorů pokoušejících se o vysokou literaturu a pohrdajících science fiction :). Zároveň neskutečná imaginace autorů při tvorbě světů, které čtenáři nijak nevysvětlují, prostě ho hodí do budoucnosti plné vlastních pravidel a je na nás se v ní zorientovat. To je pochopitelně další věc pro kyberpunk běžná a má svůj smysl - jak jinak ukázat chaotický svět než uvrhnout v chaos čtenáře? Ovšem to není jediný z postmodernistických přístupů, o nichž jsem mluvil, ale zas do toho nechci příliš zabřednout...
Vybrat nejlepší povídky by bylo těžké. Ze dvanácti textů mě osm totálně nadchlo a nevěděl bych, který vychvalovst dřív. Navíc jsou úžasně různorodé... Ze zbývajících mi jedna povídka přišla těžce průměrná, další dvě mi řekly ještě míň a pouze jedna mě opravdu nebavila.

Tak na závěr alespoň seznam autorů, povídek a hvězdičkové hodnocení:
W. Gibson - Gernsbackovo kontinuum (3*)
T. Maddox - Hadí oči (5*)
P. Cadiganová - Minuta ticha za rokenrol... (5*)
R. Rucker - Houdiniho příběh (2*)
M. Laidlaw - Kluci ze Čtyřstý (5*)
J. P. Kelly - Slunovrat (5*)
G. Bear - Petra (1*)
L. Shiner - Dokud nás lidské hlasy nerozdělí (4*)
J. Shirley - Volná zóna (5*)
P. di Filippo - Stone žije (5*)
W. Gibson a B. Sterling - Ruda hvězda, zimní orbit (2*)
B. Sterling a L. Shiner - Mozart v zrcadlovkách (4,5*)

HAL
14.02.2015

Některé z povídek mají s kyberpunkem společné jen velmi málo, ale celkově jde o velmi dobrou sf antologii.

lushi
21.01.2015

Nadchly mě pouze 4 povídky 12, což je na tak legendární antologii celkem málo. Nicméně určitě stojí za přečtení, pokud jste někdy měli zálibu v SF, kyberpunku, drogách, transhumanismu nebo přehnaných technologických vizích.
Doporučuji: Slunovrat, Kluci ze Čtyrstý, Volná zóna a Stone žije.

Sirius
02.01.2011

Abych se přiznal, Zrcadlovky mi ze začátku padaly z nosu. Bylo to díky Gibsnově povídce, kterou jsem přečetl s obrovskými obtížemi. Jakmile na mě pohlédli Hadí oči tak už to bylo lepší a s každou povídkou jsem byl spokojenější a spokojenější. Nicméně dám jen 4* Je to hlavně o tom, že ve spoustě povídek se nachází mnoho stejných motivů (drogy, hudba atd). od takhle legendární knihy jsem očekával něco víc. Nicméně stěžovat si nemohu, některé texty mě dokázaly ohromit (Volná zóna, Slunovrat, Petra...) a ukázat, jak autoři dokázaly tehdy předběhnout svou dobu a prorokovat budoucnost___ Pokud milujete sex, drogy a počítače, pak jsou Zrcadlovky to pravé pro vás. Zaručuji, že sluneční paprsky vás díky nim obtěžovat nebudou.

Štítky

kyberpunk povídky sci-fi

Autoři knihy

Bruce Sterling
americká, 1954

Kniha Zrcadlovky – Kyberpunková antologie je v

Právě čtených1x
Přečtených57x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených1x
Knihotéce35x
Chystám se číst15x
Chci si koupit4x