Nový svět

Výjimečné komiksové album beze slov. Co dokáže tolik lidí přimět k tomu, aby vše opustili a sami bez rodiny a přátel se vydali na cestu do tajemné země, v níž je vše bezejmenné a budoucnost nejistá? Grafický román zachycuje příběh každého přistěhovalce, uprchlíka či vysídlence a zároveň je poctou všem, kdo takovou cestu podnikli. Jedna z těch vzácných knih, které oslovují čtenáře od 10 do 100 let....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137017/novy-svet-Cx2-137017.jpg 4.7248
Komiksy, Romány, Sci-fi
Vydáno, Labyrint

The Arrival, 2006

Kniha Nový svět

alef

Komiks – grafický román beze slov - příběh vyprávěný čistě obrazy – já jsem prostě nadšená!
Výtvarné zpracování je naprosto dokonalé, v rukou držíte jakoby starou knihu se vzpomínkami, častým používáním lehce odřené staré rodinné album … „píšící“ svůj vlastní příběh.

První dvě stránky šokují – spousta tváří – lidí různého věku, rasy, vyznání – rast inspirovaný reálnými fotografiemi přistěhovalců (z archivu newyorského Muzea imigrace na Ellis Island) – fakt spousta tváří … a podobný osud.

Číst příběh „němého putování za novým životem“ bylo pro mě dokonale niterní záležitostí – „vyprávěl“ se přímo před očima sám, máte pocit, že sledujete realisticky (skoro jako sledovat emočně laděný dokumentární film) provedené obrazy, které zároveň působí nesmírně poeticky a uvnitř vaší mysli pracuje imaginace a fantazie na plné obrátky.
Příběh, který vypráví, je totiž opravdu působivý!

EvaXxX
17.09.2020

Krásná kniha..
Slova nejsou potřeba.. Je zde krásně všechno zachyceno v obrázcích, všechny emoce..
Kniha ukazuje jak je těžké začít žít někde od začátku, sám, bez rodiny..
Tento příběh je mi blízký, proto plný počet.. I když ty ilustrace jsou vážně hodně povedené..

Tritvaetna
14.09.2020

Naprosto úžasné, tajemné, surrealistické, slova vůbec nechybí, upřímě si nedokážu představit, kolik si s tím autor musel dát práce.

Ajinka79
16.07.2020

Shaun Tan je prostě genius...A taky trochu magor.. A proto je tak dobrý!

Majah68
30.11.2019

Nádhera!
Fantazie, preciznost, měkkost, dokonalost, trpělivost.

Zenky
04.09.2019

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně. Ležela v nejnižší poličce a ani se mi pro ni nechtělo shýbat. Jsem ale ráda, že jsem to udělala.
Jedním slovem úžasná bomba. Komixi nemusím. Vadí mi u nich sekaný a nedodělaný pohyb postav mezi jednotlivými snímky (nenavázanost pohybů). Zde ale žádný není.

Obyčejný příběh dokázal Shaun Tan přetvořit v neuvěřitelnou knihu. Jeho fantazie je nepřeberná. Mísí se s nápaditostí surrealismu, jež vás nenechá chladnými. Musíte jednotlivá ,,okýnka" zkoumat do nejmenšího detailu, abyste našli veškeré znaky tamějšího světa.
Nedokáži si představit, že by Tan zpracoval svou knihu ,,typickým stylem" komixů. Nefungovalo by to... A v tom je ono skryté kouzlo... Bez jeho stylu kresby by byla kniha mrtvá.

Myslím, že si Nový svět musím koupit a porozhlédnout se i po dalších titulech Shauna Tana.

jxr
13.04.2019

naprostá bomba...!!!

Norri
13.01.2019

Krásná kniha. Už delší dobu jsem po ní pokukoval na zahraničním eshopu a že vyšla i česky jsem zjistil čistě náhodou tady na comicsdb. Autor perfektně využil potenciál "němého" komiksu a skrze stránky plné fantastických výjevů nechává pracovat čtenářovu fantazii. Jeho kresba je tak precizní a silně evokuje staré černobílé fotografie, zrovna takové, jaké jsou ty z New Yorku z 19. století. Tenkrát to muselo být hodně drsné. To v Tanově Novém světě není. Jeho Nový svět je utopistický, plný přátelských, usměvavých lidí a zcela prostý jakéhokoliv zla. V příběhu o emigraci bych očekával spoustu deprese, hladu a ztrát iluzí. Tanova kniha je ale plná naděje a je příjemným pohlazením na duši.