Singularity – Postkyberpunková antologie

Kyberpunk jako revoltující, řvoucí a živoucí subžánr se po mnoha letech od svého vzniku sice téměř rozplynul v širokém proudu současné science fiction, ale jak dokazuje šestnáct kratších prací zahrnutých do zcela nové antologie, tu a tam kyberpunkové motivy vyplouvají na povrch stejně silné jako kdysi. Proslulá autorská dvojice se tentokrát v nezvyklé roli editorů pokusila zachytit nespoutanou duši, která stále žije. A daří se jim to nad očekávání. Povídky od autorů jako Bruce Sterling, Greg Egan, Pat Cadiganová, William Gibson, David Marusek, Michael Swanwick, Charles Stross, Elizabeth Bearová, Paolo Bacigalupi či Cory Doctorow se mohou směle měřit s tím nejlepším z klasického období kyberpunku. Po více než dvaceti letech se však přece jen změnila řada věcí. A tak místo technologie spjaté přímo s lidským tělem jde spíše o výdobytky moderní doby, které transformují samotnou lidskou duši a dávají tušit, že nás někdy v budoucnu může potkat zrod tajuplné singularity. Je na ni lidstvo připraveno? A co virtuální realita, obklopí nás v budoucnosti světy jen stěží rozeznatelné od toho našeho?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29144/singularity-postkyberpunkova-antolo-wLX-29144.jpg 3.817
Literatura světová, Sci-fi
Vydáno · Laser-books (Laser)

Rewired: The Post-Cyberpunk Anthology · 2007

Kniha Singularity – Postkyberpunková antologie

zimela
03.01.2017

Jako já chápu, že když chce někdo skládat věty, tak asi nemůže být zrovna hologramama potetovaná smažka se svítícím čírem v křiváku, co se každé druhé odpoledne probouzí s hlavou v míse na dojezdu neokriegtechno afterparty..proč ale autorská dvojice téhle antalogie, Keller/Sterling, zazdívala konec každé povídky výňatky ze svých vzájemných dopisů o posunu subžánru, (které obsahují perly, jako že je něco příliš stapeldeonovské, či zda je nutný posuv fáze transcendentna?) mi hlava nebere...a zas nečíst to taky nemůžete.

Nebohé povídky ovšem za nic z to nemůžou, ty sem byly v q-řetězech násilně shozeny gangem lítajících blade surfařů z east side...a musím říct, že mě jejich výběr, hlavně co do pestrosti, příjemně překvapil. Ergo, taky spousta mně úplně neznámých jmen, z nichž bych vypích; Davida Maruska (Svatební album - VR), Waltera Jona Williamse (Tátův svět - VR), Christophera Rowea (Dobrovolný stát - čirá halucinace), Paola Bacigalupiho (Kalorik - agropunk) a legendární, mýty opředenou smillu (Dnéska depresi nemám, páč jsem nebyla v práci, mi ráno bylo blbě, tak jsem zostala doma a koukala na film)
4 pohodové ****

HAL
27.05.2015

Asi nejlepší sbírka sf povídek jakou jsem kdy potkal - a že už jsem jich už za svůj život přečetl hezkých pár desítek.

Tematicky fantastické navázání na Zrcadlovky, ve kterém se takřka bez vyjímky vynikající povídky střídají se zajímavým rozborem celého kyberpunkového žánru, jeho vizí a jeho historie - a to skrze přetisky úryvků dopisů které si v průběhu let posílali Gibson s Kesselem.

Pro fanouška učiněná nirvána podnětných myšlenek a vhledu do vývoje žánru. Přitom povídky samotné to tematicky a chronologickým řazením podle roku vydání dokonale vystihují, od fantastických vizí odbržděné nápaditosti a klasické kyberpunkové špíny, až po protnutí science-fiction s realitou, kdy v naší současnosti přestává kyberpunk být fantazijním snem, ale běžnou každodenností. A tak poslední povídka už vlastně vůbec ničím není sci-fi, ale "pouhým" techno-thrillerem - a přitom do sbírky stále bezezbytku patří.

gan112
13.03.2014

Tak tak výborne každý večer bez problémov zhltnete jednu, lebo boli vybrané skvelé poviedky akurátnych dĺžok. Zopár poviedok sa mi zdalo slabších (mne osobne tri) ale inak vysoký štandard, ved napokon tie mená hovoria sami za seba. nedočítal som ale poviedku od Gibsona to bolo pre mňa nepochopiteľné. Vskutku ale pekný nasledovník Zrcadloviek.)

Ronin Roujin
14.06.2013

Sbírka cyberpunkových a postcyberpunkových povídek. Nejlepší byla asi povídka od Paola Bacigalupiho. Škoda, že povídka "Kalorik" byla už ve sbírce paolových povídek "Čerpadlo 6". Výbormá byla i povídka o chlapci uvězněném rodiči ve VR.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

kyberpunk

Autoři knihy