Hakuka00 Hakuka00 komentáře u knih

Včelí královna Včelí královna Laura Ruby

Ale houbeles magický realismus, docela normální YA fantazárna. Kdyby si kniha nehrála na něco "víc", asi by si i zasloužila vyšší hodnocení. Jinak se to četlo příjemně, jen to nějak nabízí nevšednost, ale ve výsledku prostě nevybočuje z řady.

14.12.2016 2 z 5

Tango staré gardy Tango staré gardy Arturo Pérez-Reverte

Je fajn přečíst si taky jednou romantiku pro lidi s mozkem. Nejvíc oceňuju charaktery postav, jsou živé a nemění se, jen protože by si pár ženských chtělo zavzdychat. A výstavbu knihy jako takovou, hezky graduje v obou linkách. No a hlavní tahoun je ta dojemná nostalgie stárnoucích lvů salonů. Poslední dobou mě stárnoucí páry neskutečně dojímají. Ať se jdou Romeo s Julií bodnout!

30.10.2016 5 z 5

Černý kraj Černý kraj Alex Grecian

Po slibném prvním dílu jsem se těšila. To nadšení mi ale dlouho nevydrželo. Celé to bylo dost o nervy. Za to pochopitelně může ten formát, kdy postavy nemají ani zdaleka tolik informací a poznatků o světě jako čtenář. Kombinace rozdílných znalostí o světě a formátu, kdy má zločinec vlastní cheche part, asi není na moje nervy zrovna šťastná. Tentokrát mě to rozčilovalo víc. U některých postav jsem měla silné podezření, že se tam mihly, aby se mihly. Ale třeba je to jen pocit. Horší je, že zásadně nesouhlasím se závěrečnou řezničinou. Přijde mi to zbytečné, prvoplánovitě kruté a ve výsledku na nic. To si chtěl autor dokázat, že svět je zlý? Ono je to potřeba dokazovat?

29.09.2016 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Člověk by si mohl prostě přečíst znovu původní knihy. Je to zbytečné plýtvání papírem. Není tam vpodstatě vůbec nic nového a už tuplem nic nečekaného a dost se opakuje. A nebo (to je bonus pro pozorné) si protiřečí. Jak si může někdo protiřečit uvnitř vcelku uzavřeného příběhu, který sám napsal před méně než třemi lety? To si to po sobě neumí přečíst? (Například když vykopírovává dialogy a jen jim upravuje vypravěče)
Jediný příjemný bonus jsou ilustrace. Takové trochu disneyovské a moc půvabné. Až mě mrzí, že jsou na obálkách ty zmalované nádhery, když by to šlo i takhle.

29.09.2016 odpad!

Selekce Selekce Kiera Cass

Nechápejte mě jako hejtra, já vím, že nejsem cílovka. Jenže celá trilogie je tak strašně nedotažená. Jako kdyby autorka mávla rukou nad spoustou věcí s myšlenkou, že je to stejně pro malý holky a ty nad tím nebudou hloubat. Celou dobu jsem se snažila zjistit si co nejvíc o té zvláštní distopické společnosti, ale bylo to jen zklamání za zklamáním. Navíc ta celá věc s reality show má strašně moc nevyužitého potenciálu. Holky odpadávají, když autorka řekne, žádný adrenalin, žádné soutěžení. Vycvičili jsme si autory tak, že si vlastně nemusí moc namáhat hlavinku. A to se mi hrubě nelíbí. (Jo, přečetla jsem celou trilogii za víkend v práci (v knihkupectví) Hvězdička prvního dílu je za ten potenciál.)

29.09.2016 1 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Je to dobré čtení. Líbí se mi charaktery postav a komplexnost jejich životů. Děj je dobře vystavěný, hezky se to stupňuje. Řemeslně bez chyby. Jen si nemůžu pomoct, ale linka se sektou tam divně trčí. Jako kdyby měla jen mást "nepřítele" (rozuměj čtenáře) a potom ji autor prostě v jednu chvíli usek a prohlásil vyřešeno. Přijde mi to škoda.

29.09.2016 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Taková prvoplánovitá zábava. Nesmála jsem se, jen se občas pousmála, ale asi častěji zakroutila hlavou. Většina postav mi prostě jen lezla na nervy. Je to tak natřiskané srandou, že se dějově vlastně nikam neposuneme, takže je tu spoustu místa na další a další díl. To je, jak soudím, záměr. Jen je otázka, kolik toho jde z tématu ještě vytřískat. Nejvíc se mi beztak líbí anotace.

29.09.2016 2 z 5

Modrá mezi nebem a vodou Modrá mezi nebem a vodou Susan Abulhawa

Určitě je to silná kniha. Poetická, jazyk je prostě nádhera, z metafor mi srdce poskakovalo jak na pružince (i z těch ošklivých). Krása. Jenže pak toho náhodného utrpení páchaného na jedné rodině začalo být příliš a já dostala náběh na migrénu. Autorka si potřebovala zafňukat nad všemi strázněmi jejího národa a tak v tom ty nebožáky vykoupala všechny exemplárně. Je zajímavé poslechnout si pro změnu palestinskou stranu, to rozhodně. Ale i nejlepšího kamaráda zvládnete útěšně plácat po ramenou jen omezenou dobu. Je toho možná až příliš velká nálož. Příliš myšlenek plujíích kolem, příliš ran do lidí, co už se válí na zemi. Až má člověk nutkání nasadit proti tomu masku cynika a celé to shodit jako patos. To by ale byla nevýslovná škoda.

27.09.2016 3 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Vyplatí se přečíst si předmluvu. Pak totiž pochopíte jednu věc. Že je to celé hra, experiment. Je to spíš sonda do distopie. Ukazuje chování lidí, nastiňuje situace, nutí přemýšlet. Takže kdo čeká strhující děj, bude zklamán. Mně ale bude pár myšlenek dlouho ležet v hlavě a vážně jsem se bavila.

27.09.2016 5 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Nejlepší je ta chvíle, kdy to všechno zapadne do sebe. Tahle knížka je určitě dojemná, ale v tom není tolik umění. To tkví ve schopnosti napsat technicky román v dopisech tak, aby dohromady dával perfektní smysl. Musíte si to odžít. Považovat hlavní hrdinku za pitomou fňuknu jen proto, abyste mohli změnit názor. Abyste pak nalistovali dozadu a přečetli si kus z nové perspektivy a najednou viděli. Najednou to mělo úplně nový rozměr. Přišlo mi to celé neuvěřitelně autentické.

27.09.2016 5 z 5

Možná by bylo hezké, kdyby si autoři řekli, co z toho vlastně chtějí mít. Můžou totiž stokrát tvrdit, že to vlastně není osmý díl a blah blah... ale pak se podíváte na plakáty, na obálku, na tu nastavovanou hrůzu na začátku, co je tam evidentně jen pro to, aby se navázalo, kde JKR skončila, a je to v kýblu vážení. Když už z toho chci ždímat, má to za něco stát. A když už se rozhodnu dělat z toho divadlo, má za něco stát to divadlo. (Ano, mám jich nakoukaných dost. A velkou představivost. Nepomohla mi.)
Možná by bylo hezké, aby si pořádně přečetli knihy, ze kterých mají vycházet. Z těch děr v loru mi krvácí srdce a zavařuje se mozek. Nemusím je vyjmenovávat? Vidíme je všichni, kdo to četl? (Jak funguje Fideliovo zaklínadlo? Proč se s ním obtěžovali?)
Možná by bylo hezké, kdyby u vymýšlení toho šíleného tobogánu zapnuli mozek a neuvařili to jak pejsek s kočičkou dort. Z té patlaniny opadává modelína a šustí to papírem. Celá zápletka jím šustí. Celá zápletka je blbost. Existuje nepřeberné množství bílých míst, kam by šlo nacpat cokoliv, ale ono ne. Z nich vypadne tahle pitomost hodná dvanáctky snažící se o fanfikci, která nemá páru o tom, jak to ve světě dospělých chodí (motýlci, fyzická omezení a tak dále). A i když pomineme Voldemortovo libido a Belatrixiny rychlé nožky, ministryně, co si dá do kanceláře zaheslovanou knihovnu, co při dotyku požírá hosty, patří do svěrací kazajky.
Možná by bylo hezké, kdyby napsali situační komedii, kde se blbne s nosy, kníry a mnoholičným lektvarem. Nebo skutečné rodinné drama s hloubkou postav, která nevyskočí,jen když autora napadl hezký dialog. A nebo dobrodružství dvou kamarádů, co chtějí poznat tatínky. Jenže ono ne, ono je z toho tohle.
Upřímně bych ten odpad nedávala, kdyby nad tou dojnou krávou všichni tak sentimentálně neslintali. Doporučím vám nějaké fanfikce, jestli vás chytá nostalgie. Každá průměrná bude lepší. Je to tak na hvězdičku za pár povedených dialogů a dobře umístěných vtipů.
Že je to divadelní hra, je ubohá výmluva. Blbá zápletka v divadelní hře je blbá zápletka kdekoliv. Nekupujte si to, fakt to za to nestojí.

27.09.2016 odpad!

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Já thrillery nečtu a i přes to mi to připadalo jako vyčpělé nic. Jak to asi musí připadat někomu, kdo je znalec žánru? Ze všeho čpí děsná náhodička, nebála jsem se ani minutu a veškerý ten pocit snění, na který kniha tak navnazuje, končí s úvodem knihy a už se prostě nevrátí. Tuctovka, co ji někdo napsal bez jediného náznaku rafinovanosti.

10.03.2016 odpad!

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Ta nejlepší věc, kterou jsem za poslední dobu četla. Úžasně citlivá, dojemná a lidská. Do tří čtvrtin jsem se bála, kdy vyskočí masomlejn holokaustu a celé to křehké a jemné roztrtí napadrť. A potom jsem autorovy uvěřila, že to neudělá. A když skeptik jako já něčemu uvěří, už to musí být prostě kouzlo.

10.03.2016 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Ono se vám u série může stát, že začne vykrádat sama sebe, ale aby se vám to povedlo už u druhého dílu, to chce výkon. Podruhé už je ta věc s ubohými dětičkami, co je někdo tahá za frňák, veskryze trapná a na třetí díl už ani nechmátnu, dokud mě někdo neujistí, že se mi to nestane potřetí. Je to nastavovaná kaše, co uměle napíná pro účely pokračování.
Ale ano, hezké kulisy.

10.03.2016 1 z 5

Nevím, co jsem přesně čekala, ale ve výsledku se mi jen ulevilo, že už jsem to dočetla. Naslibovali děsivost, ale je to prostě jen další fantasy podle mustru zázračné dítě zachraňuje svět, byť s hezkými kulisami. Jenže knížky se nečtou kvůli obrázkům, těm uvnitř ani těm promítnutým do hlavy. Ve výsledku nejvíc rozrušující je fakt, že hlavnímu hrdinovi není vůbec blbý nechat se balit bývalkou svého dědečka.

10.03.2016 2 z 5