gretl74 gretl74 komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Autor toho evidentně ví o životě hodně a má to v hlavě srovnané. A umí to čtenářům také řádně naservírovat. Neskutečně kombinuje věci smutné, veselé i naprosto ujeté. Bylo to zvláštní čtení, spletité osudy, postupné odkrývání, vše do sebe náležitě zapadlo, ale přišlo mi, že chvilkami už prostě příliš tlačí na pilu. Můj názor: Ove ani Babička to nejsou, ale přečtení rozhodně není ztráta času. 3,5*

01.11.2020 3 z 5

Rok správného zálesáka Rok správného zálesáka kolektiv autorů

Za časů pionýrů a svazáků jedna z nejlepších příruček pro děti. Jako malá jsem jí nadšeně hltala a poctivě studovala. Několik posledních týdnů jsem se jí snažila najít v knihovně a nejrůznějších skrýších pro dcerku, ale nakonec na mě vykoukla z jednoho šuplíku v garáži. Takže jdeme studovat ...

28.10.2020 5 z 5

Prázdniny s drakem Prázdniny s drakem Zuzana Pospíšilová

Přečteno s dcerkou jako první kniha do povinného školního čtení ve druhé třídě. Na můj vkus dost dlouhý úvod a pak zbylo na draka už jen pár stránek. Ale jinak docela hezký příběh.

28.10.2020 3 z 5

Jak vycvičit draka - Celý příběh o mně a Bezzubkovi Jak vycvičit draka - Celý příběh o mně a Bezzubkovi kolektiv autorů

Koupeno pro dcerku, začínající čtenářku - ale typ písma je pro děti naprosto nevhodný. Děj je velmi zjednodušeným převyprávěním filmů.

28.10.2020 3 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Líbilo se mi. Moc. Hotely miluju (ve skutečnosti i na papíře ,)
a kdyby bylo víc Rusů jako hrabě Rostov, možná bych měla k jejich národu o hodně vřelejší vztah. Moc pěkný příběh, vykreslené postavy, gentlemanství starých časů, temné události naštěstí jen tak naznačené v pozadí. Samotný závěr byl už přeci jen trochu moc, ale i tak dávám plný počet hvězdiček. (OK, jindy by to bylo za 4*, ale pořád mám tu vznešenou hotelovou náladu :) )

28.10.2020 5 z 5

Vyznáte se v tlačenici? Vyznáte se v tlačenici? Nataša Tanská

Velmi nadčasové ;) Štika nejsem a nikdy jsem nebyla, neumím to, ale ve svých dávných šestnácti letech, kdy mi knížku půjčila kamarádka, jsem ji hltala a nestačila se divit. Jeji precteni rozhodně rozšíří obzory a nezaškodí takto nahlédnout do tábora "nepritele". :)

13.10.2020 4 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Asi moje chyba, ale čekala jsem něco maličko jiného. Víc témat typu "černí pasažéři", méně historie. Jinak je znát, že autor projel velký kus světa a má značný přehled, dočtete se plno zajímavostí, ale ani po přečtení závěrečného desatera mi není moc jasné, jak začít se zvedáním své české hlavy k nebesům. A v současné korona-situaci na většinu svého národa moc hrdá nejsem :(
3,5*

15.09.2020 3 z 5

Pohádky pro malé děti Pohádky pro malé děti Adolf Dudek

Pro začínající čtenáře výborné.

09.09.2020 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Po pravdě vlastně asi ani nejsem schopná popsat, proč se mi ty jeho knížky tak líbí a proč na mě tak mocně působí. Všeho se mi zde dostalo - tajemství, záhadná žena, úžasná krajina, kus japonské historie, mystika splývající s realitou, pomalé rozplétání příběhu. A krom toho taky nádherný jazyk, dokonalé popisy, smysl pro humor i pro absurdno... Některé knížky stárnou, ale tady bych ani nehádala, že byla napsaná tak dávno, dobu vzniku prozradí jen zastaralá technika. Líbilo se. A teď bych si dala nějaké ty hory ... opravdické, ne na papíře ,)

14.08.2020 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Přečteno už před pár lety. Téma perfektní, ale z některých detailních popisů mi nebylo úplně dobře.

01.08.2020 3 z 5

Úterní ženy mezi bylinami a řepou Úterní ženy mezi bylinami a řepou Monika Peetz

Příjemná letní oddechovka

01.08.2020 3 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Možná by na obálce mělo být natištěno "nedoporučuje se pro 40+".
Tahle knížka, moje druhá od autora, mi dala docela zabrat, na své poměry jsem ji četla hodně dlouho. Rozhodně to není čtení na jedno odpoledne. Celkové vyznění je dost depresivní (a bohužel pravdivé, o to víc depresivní to je ...). Houellebecq vážně umí, ale nejsem si jistá, jestli to já umím tak moc ocenit. Teď si jdu dát sklenku červeného jako poctu autorovi, ale další knížka bude nějaká super lehká letní oddechovka ...
Za mne 3,5 hvězdy, možná tu půlku časem ještě přihodím ,)

20.07.2020 3 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Nechala jsem se zlákat komentáři na DK a tentokrát jsem vážně neprohloupila. Moc pěkně se to četlo - skvěle napsáno, atmosféra báječně fungovala, trošičku bylo znát, že za hlavní mužskou postavou stojí žena, a ta hackerská babička už byla na mě trošku moc, ale jinak super počtení a už se těším na další díl i na film, snad se obojí povede.

13.06.2020 4 z 5

Buenos Aires, kotě Buenos Aires, kotě Stanislava Reschová

Čteno na dobrou noc se sedmiletou dcerkou. Líbila se nám pohádka s kotětem, dračí pošta a veverka, ale jinak jsou pohádky na děti dost překombinované. Hrátky s jazykem jsou sice fajn, ale to ocení spíš rodiče. Děti prý ironii chápou až tak kolem desátého roku věku, takže ta naše slečna byla u některých příběhů zmatená jak lečo.

09.06.2020 3 z 5

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Spousta hezkých komentářů a vysokých hodnocení ... a e-kniha zdarma - taková kombinace se nedala odmítnout. A byl to moc příjemný zážitek. Mr. Collins evidentně věděl, jak čtenáře zaujmout a do konce příběhu nepustit. A šlo to i bez hromad mrtvol, krve, vyhřezlých vnitřností a kdovíčeho ještě, bez čeho se dnešní detektivní příběhy neobejdou. Některé starší knížky se kvůli příliš archaickému jazyku skoro nedají číst, ale tady to vůbec nerušilo, jen dokreslilo atmosféru. Moc se mi líbilo ... a teď si jdu zkouknout stažený film :)

27.05.2020 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Moje prvni setkani s autorkou i s Josefinou. Prijemna oddychovka na odpoledne, nic vic, nic min. Za mne 3,5*

15.04.2020 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Moje první e-kniha a taková pecka :) Těžko zde psát něco nového, vše již bylo napsáno v hodnocení u pětihvězdičkových komentářů. Zkrátka - jsem nadšená - téma, zpracování, humor - vše mi sedlo. A že budu dočítat knížku, která končí u hrobu Krista v Jeruzalémě, zrovna o Velikonocích - to prostě musel být osud ,)

12.04.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Moc pěkně se to četlo, ale za pár měsíců či let si na tuhle knížku asi ani nevzpomenu - zatímco Hana ... to je jiná (pětihvězdičková) liga.

09.03.2020 4 z 5

Zlatý klíček Zlatý klíček Gordana Maletić

Přečteno jako příběh na dobrou noc, obrázky nádherné, dcerce se to líbilo. Příběh je dost zkrácený, takže občas návaznosti pokulhávají. A upřímně - z této verze nějak nechápu, za co byl ten malý hajzlík vlastně odměněn ...

22.02.2020 3 z 5

Ema a kouzelná kniha Ema a kouzelná kniha Petra Braunová

Četly jsme s dcerkou na pokračování před spaním. Některé pasáže čtivější, některé trošku delší, ale při čtení poslední stránky jsme měly obě slzičku v oku.

02.02.2020 4 z 5