Gregorie Gregorie komentáře u knih

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Ať se děje co se děje, tohle čtení mě baví. Líbí se mi, jak autorka dokáže zacházet s banálním příběhem tak, aby banálně nevyzněl. Její hrdiny jsem si zase oblíbila hned na prvních stránkách. Moc hezká práce s jazykem. Nadchlo mě, kolik jsem díky knížce objevila krásných metafor. Bezvadně se mi to četlo, dobře jsem se bavila. Jelikož jsem pražák, moc dobře Hostivař znám (jako čtvrt na Praze 15, která je jedním z důležitých motivů knížky), a když jsem ji dočetla, lákalo mě to vyrazit na procházku okolo Hostivařské přehrady. Nemohla jsem odolat :-)

20.07.2018 5 z 5

Pérka, drátky, kolečka Pérka, drátky, kolečka Martina Málková

Krásná knížka, zajímavý příběh, skvěle napsaný. Málková je výborná vypravěčka. Hlavní hrdinka mi taky lezla na nervy (viz komentář níže :-), ale právě skrz ni jsem si uvědomila, jak se za nesympatickou fasádou osobnosti často skrývají bolesné zkušenosti, slabosti a strachy. Líbilo se mi jakým způsobem byl příběh vyprávěný. Autorka má svůj osobitý styl, který mě zaujal už v jejích předcházejicích knihách. Moc doporučuji!

14.04.2021 5 z 5

Dvojitý gambit Dvojitý gambit Martina Málková

Lehkost, svěžest, zábava a přitom příběhem bublá jakýsi hlubší podtón. Nevím přesně jak to popsat, ale asi mi bylo sympatické, že jde o vztah dvou lidí, kteří už mají něco za sebou, ale stejně má jejích láska barevnost mladického vztahu se vší bláznivostí. Líbí se mi, jakým způsobem autorka svoji love story vypráví, jak zachází s jazykem a její smysl pro humor. Dvojitý gambit jsem přečetla během soboty, 200 stran není mnoho, ale hlavně je to svižné a dokáže vtáhnout. Navíc ve mně zůstal zvláštní hřejivý pocit, že i po čtyřicítce může člověk zažít dobrodružství - jen se nebát. Sáhla jsem po knize na doporučení dcery a jsem překvapená jak to bylo dobré - moc české autory nečtu. Budu autorku sledovat :-)

18.06.2017 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

(SPOILER) Možná, kdyby na knihu nebyly pěny takové chvalospěvy, dala bych o hvězdičku víc, protože autorka rozhodně odvedla kus práce, při studiu dějinných souvislostí. Díky tomu, jsem se dozvěděla hodně zajímavých věcí z historie počátků republiky. Kniha se ani nečetla špatně, ale je znát, že autorka je teprve začínající spisovatelka. Postavy nejsou moc autentické. Např. jednání Jurka, kdy mu stačí pobýt jen pár hodin s Jürgenem, aby odhalil nevěru, následné velkorysé odpuštění, atd. Zvláštní je i jednání Ludwika, který za celé roky nepátrá po svých sestrách a ani starší sestry se nezajímají o osud jediného bratra. A pokud se tato linka objeví až v dalším díle knihy, je to stejně špatně, protože zkušený autor by si pro to připravil nenápadně půdu už v prvním díle. Takových nedotažených míst je v knize spoustu. Jako nepatřičnou vnímám i chválu na to, jak autorka zachází s jazykem. V knize je spoustu dovysvětlování nebo opakování již řečeného, popisování zcela zřejmého. Některé věty působí křečovitě, jejich stavba je nemotorná, používání přechodníků jazyk nepovyšuje, naopak působí archaicky. Na to kolik lidí se podílelo na redakci knihy, vidím tento nedostatek spíše u nich. Ono totiž slovo "usebrat se", jak je použito ve větách na stránkách 292 a 337, opravdu neznamená "sebrat síli, vzchopit se."

04.04.2021 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Dechberoucí, srdcervoucí, úchvatné... Skvěle vyprávěný krásný, dojemný příběh! Naprosto mě pohltil.

10.02.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Radka Třeštíková se pustila do konceptu, který je čtenářsky/divácky velmi vděčný. Proplétání, na první pohled na sobě nezávislých osudů, bylo v literatuře a ve filmu použito už mnohokrát. Bohužel se autorce nepovedl onen "majstrštyk", kdy se všechny osudy protnou, vzájemně se ovlivní. To je vtip tohoto konceptu. V případě Bábovek to byl pouze guláš příběhů, guláš postav, které se po pár kapitolách začkou plést. Ještě se mi nestalo, abych si při čtení knížky vzala blok a tužku, a dělala si poznámky kdo je kdo :-).
Křečovitě na mě působila snaha do každé kapitoly napasovat nějakou zmínku o "bábovce" (bábovka jako moučník, bábovky na písek... atd.), jako by bylo třeba ospravedlnit název knížky.
Podle čtenářského zájmu a následného zfilmování Bábovek, bych očekávala větší invenci a ne tento průměr. Úspěšnost autorky ve mě vzbuzuje otázku, jak by se jí umělecky dařilo, kdyby nevyvdala příjmení Třeštíková.

07.01.2021 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

K vodě dobré čtení (tam je ale dobrý i trochu tlustší časopis), pokud nečekáte, že jde opravdu o bestseller. Ale taky je možné, že jsem doposud špatně chápala slovo "bestseller". Teď už je mi jasné, že jde o míru prodejnosti knihy, kterou dokáže zařídit dobře vedený marketink, ale vůbec to nemusí vyjadřovat její kvalitu, natož uměleckou.
Manželé odvedle je docela zajímavý příběh, ikdyž předvídatelný. Šokující závěr nebyl nutný. Co se týká stylu psaní, tak mně moc nesedl, ale třeba za to autorka nemůže, jen je to nešikovný překlad.
Trochu mě mrzí, že nakladatelství tlačí sotva průměrné knihy na pulty se zlazými pečetěmi SVĚTOVÝ BESTSELLER a nepomůžou reklamou na světlo daleko lepším knihám. Zakopaný pes ale může být i v tom, že český čtenář není obyčejný konzument, spokojený se vším co se mu naservíruje jako trhák, ale umí si udělat názor sám a kvalitu bezpečně pozná :-)

06.08.2017 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Co dodat? Prostě výborná knížka. Sice jsem trošku bojovala s těmi kráťoučkými kapitolami, ale jinak se mi kniha četla výborně. A proč nedávám plný počet? To kvůli tomu závěru. Ale to už je tam moje :-) Všem ale velmi "Světla" doporučuji.

18.07.2018 4 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Krása nesmírná!!! Drsný příběh vyprávěný s odzbrojujícím nadhledem. Od této knihy se nešlo odtrhnout. Hltala jsme stránku za stránkou a 507 stran jsem přelouskala za dva dny. Všem doporučuji! Podle mne takto píše spisovatelský mistr!

09.06.2017 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Jedna z mých nejoblíbenějších. Mám ráda styl Johna Irvinga. Obdivuji jak dokáže vystavět příběh, jak dokáže pracovat na tak velké ploše, proplétat jednotlivé osudy, nic neponechat náhodě, nic neopomenout. Mistr!

07.06.2017 5 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Tak tady mi to hlava nebrala. Proč má tato kniha tak vysoké hodnocení? Když už se pustím do čtení, tak knihu dočtu i když mě nebaví. Delphine de Vigan mi šla ale krkem. Jindy je mi líto, že příběh končí, ale v tomto případě jsem se vyloženě těšila a toužebně vyhlížela poslední stránku. A navíc nesnáším, když jsou v knihách chyby. Ale za to autorka chudák nemůže. U překladu si těžko zkontroluje korektury.

07.06.2017 2 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

No... dobrý. Napětí, které neurazí, však neuchvátí. Stejně mě to ale bavilo, proč zapírat. Chtěla jsem odpočívat s nenáročnou napínavou knížkou, která není blbá, tak jsem udělala dobře, že jsem sáhla po Nočním lovu. Ale zase je to jedna z těch průměrný detektivkových knih, které jsou protežované reklamou víc než je zdrávo. Vždycky na to skočím :-)

25.11.2017 3 z 5

Dcera někoho jiného Dcera někoho jiného Amy Gentry

Člověk se nemá těšit. A já se těšila. Tedy, svedla mě k tomu anotace knížky. Líbil se mi nápad slibující zašmodrchanou, napínavou zápletku a překvapivé rozuzlení. Netvrdím, že jsem se ničeho z toho nedočkala, ale často jsem se v příběhu ztrácela. Chyběla mi lehkost vyprávění a proto ani nemůžu tvrdit, že jsem knížku zhltla. Docela jsem ji odkládala, a když jsem se ke čtení vracela, musela jsem nalistovat pár stran na zpět, abych se chytla. Oceňuji autorčin pěkný nápad, ale chyběl tomu švih. Škoda :-(

22.09.2017 3 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Moc se mi příběh líbil. Jeho čtivost pro mě ještě navíc umocňovala skutečnost, že autor většinu svého vyprávění zažil. Nejsem velký cestoval a přiznám se, že taková exotika jako je právě Indie mě nikdy moc nelákala. Ovšem po přečtení této knihy, bych ráda tuto zemi poznala blíže. Myslím, že autor dokázal velmi barvitě zachytit atmosféru města a mentalitu obyvatel. Taky pro mě bylo zajímavé podívat se na postavy zločinců z jiného úhlu pohledu, jako na hrdiny poutavého příběhu a nahlednout do té části jejich osobností, kde sídlí zásadovost, moudrost, dobro a láska. Jednoduše nic není černobílé.
Mrzí mě však technické zpracování knihy, které zavání amatérizmem. V knize jsou textové chyby, nebo takové do očí bijící nedostatky jako je chybné rozdělování slov na konci řádku. Korektor své práci moc nedal. Taky se mi nelíbila grafická úprava, necitlivé rozdělení do tří knih, ne příliš logické uspořádání číslování kapitol a stran, a nesympatický materiál použitý na vazbu. Za to ale příběh nemůže. Ten se mi líbil moc!

03.09.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Úžasná kniha. Velmi silná, drsná a poutavá. Viděla jsem i divadelní představení, ze kterého jsem měla husí kůži, ovšem čtenářský prožitek se nedá srovnávat. Dlouho mi bude ležet v hlavě.

06.07.2017 4 z 5

Padněte na kolena Padněte na kolena Ann-Marie MacDonald

Byla jsem uchvácena!!! Jedna z nejkrásnějších knich co jsem četla! Drsný ale krásný příběh. Krásný jazyk. Hltala jsem každou stránku a v závěru brečela.

07.06.2017 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Bohužel jsem čekala víc. Několikrát jsem knihu odložila, ale nakonec jsem ji dočetla. Stále jsem čekala, že se něco stane, co změní můj názor. Nestalo.

10.09.2019 3 z 5

Tuláci / Dny pro kočku Tuláci / Dny pro kočku Václav Dušek

Tuhle knížku jsem četla, když mi bylo 18. To už je dávno :-) Nevím, jak bych ji hodnotila tenkrát, ale dnes jsem byla moc spokojená. Je skvěle vyprávěna, popisy Karlína výstižné, i když dnes už je to jiný Karlín, a taky nesmím opomenout, že mě nostalgicky vrátila do mladých let. Připomněla mi, proč se můj syn jmenuje Tadeáš! Tehdy jsem si hlavního hrdinu zamilovala i jeho jméno :-).

13.06.2018 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Stejně jako Sněhulák - DOBRÉ! I Levhart není tuctová detektivka. Tajemný způsob vražd, ještě víc zhýralý HH a podezřelých je víc než dost. Děj strhne hned od první chvíle. Schéma se sice opakuje a konec se zbytečně vleče, ale Nesbo je tak dobrý, že mu čtenář leccos odpustí. Chvilku si od šikovného Nora odpočinu a na jaře se vrhnu na Červenku.

23.12.2017 4 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

Mám McEwana moc ráda. Ale Sobota nebylo čtení pro mě. Dělám to nerada, ale musím tuhle knížku zařadit do kategorie "už se těším až to dočtu a budu si moct spravit chuť něčím jiným, třeba nějakou dobrou detektivkou". Ian McEwan nezapře, že je skvělý autor. Po řemeslné stránce (až na pár samolibých exhibicí autora - "koukejte, co všechno vím", ale to je odpustitelné i pochopitelné, má-li za sebou spisovatel takovou spoustu úspěšné práce jako McEwan) není co vytknout. Ale kruci, kde je ten příběh? Například squashový zápas na sedm stran je náročné čtení i pro sportovního fandu. A ty "skvělé děti" a "skvělá žena" bylo tak moc "skvělý" až se mi z toho dělalo mdlo.
Pak je tu samozřejmě ještě možnost, že je to skvělá knížka plná ironie, sarkazmu a jinotajů a já ji prostě nepochopila.

04.10.2017 2 z 5