GošaGoša GošaGoša komentáře u knih

Tajemství Nágů Tajemství Nágů Amish Tripathi

Ta jinakost je osvěžující jako citrónová zmrzlina v parném dni uprostřed léta. Evropská, americká či jiná měřítka nechejte zavřená v šuplíku. Nebudete je potřebovat. Tohle je jiné. A očekávat něco jiného než JINÉ, tak budete zklamaní. Dramata rychle vzplanou a rychle pohasnou, jedno neuvěřitelné dobrodružství střídá druhé a nic není nemožné. Legendy ožívají. Srovnání Amishe s Tolkienem jednoduše ignoruji, protože jejich díla jsou až příliš rozdílná. Jediné, co mě vytočilo u prvního i druhého dílu, je závěr. Prostě utnutý, aby mě to donutilo číst další díl a další a další... jako telenovela.

26.02.2021 3 z 5

Blankytné hříchy Blankytné hříchy Laurell K. Hamilton

Nechci vědět, kam až můžou klesnout další díly. V tomhle snad není jediná scéna, kde by nebyla hádka, sex, násilí nebo kombinace předchozího. Na jednu stranu obdivuji smysl pro přesnost vystižení atmosféry, pocitů, prostředí atd., ale na druhou stranu zde už je toho přespříliš. Anita je pro mě, s prominutím, jenom kurva - chováním i počtem milenců. Jistá míra erotiky je fajn a příšery k tomu, ale tady to zachází za hranice vkusu. Zvlášť, když ty scény autorka popisuje tak, jak je popisuje.

12.02.2021 2 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Tento poslední díl je jako konec horské dráhy - pozvolné stoupání, očekávání brutálního sešupu a plynulý dojezd. Takhle to bylo. Bravurně naservírované, ačkoli bylo cítit, že to spěje k závěru jakoby pod tlakem omezeného rozsahu stran. Jen škoda, že víc z pohledu Pilíře. Vuko mi byl bližší. Až zde plně dává smysl, proč je Pilíř rovnoceným hrdinou jako Vuko a proč oba museli ujít tak dlouhou a strastiplnou cestu, která je navždy změnila. Mé očekávání to rozhodně naplnilo. Na úplném konci si jakoby autor nechává dvířka pro cosi dalšího, co už patří do nového příběhu a ne do Ledové zahrady. Víc takto promyšlených knih, kde za jedním vyrčeným detailem je iks dalších nevyslovených!

03.01.2021 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

S heroickým přemáháním jsem to dala do poloviny. U prvotin jsem ochotná přivřít oči, ale tady i se zavřeným třetím a čtvrtým okem, bohužel ne. Trochu Conan, Geralt a snad i Herkules v jedné osobě a k tomu bard (nepoučitelný pitomec, který neví, do kterého dolíku dřív zasunout svůj kolík) až moc podobný Marigoldovi. Scházelo mi ztotožnění se aspoň s jedním z hrdinů, výrazný zvrat nebo vývoj postav. Žánrové očekávání kleslo na úroveň tuctovosti a klišé. Smutné, když se autorka hlásí ke spolupráci s Triumvirátem, který má seznam klišé delší než nákup před Vánoci.

03.01.2021 1 z 5

Zahradní design - Odborná příručka pro laiky i profesionály Zahradní design - Odborná příručka pro laiky i profesionály Rosemary Alexander

Luxusní knížka pro milovníky rostlin. Odborná a přitom srozumitelná i laikům. Jsou pasáže, které si rozhodně přečtu několikrát, abych si připomněla důležité informace. Přečtení rozhodně změní úhel pohledu, jak pracovat i s maličkou zahrádkou.

18.12.2020 5 z 5

Ochránce Ochránce G.X. Todd

Podle recenze jsem očekávala něco jiného a dostala jsem bezpečné dobrodružství pro mládež, které se to nejspíš bude líbit.
Myšlenka hlasů v hlavě je velmi dobrá, silný motiv pro silný příběh, jenže tady to umřelo pod nánosem popisů. K tomu opakující se scény kvůli různým úhlům pohledu, jako by si autorka nemohla vybrat, kdo bude ten hlavní.
Vysvětlení, proč je ten svět v takové situaci, je poněkud prosté. Prostě se to stalo.
Po stranu 200 to bylo zajímavé, pak už to šlo z kopce.

27.10.2020 3 z 5

Narcis v řetězech Narcis v řetězech Laurell K. Hamilton

Plnotučný nášup akce, nekonečných zásobníků, emocí, krve a vnitřností. Nechybí sáhodlouhé pasáže o oděvech a zbraních, které jsem přeskakovala. Richard se chová jako hňup, což Anita víceméně taky. Ale možná právě proto, jak je vše vyhrocené, se mi to četlo vlastně skvěle. Kam dál bude děj povede? Jsem dost zvědavá a zároveň se trochu bojím.

09.10.2020 5 z 5

Provinilé slasti Provinilé slasti Laurell K. Hamilton

Chytilo mě to na první dobrou. Tajemno, záhady, příšery vše pohromadě promyšlené do detailů a hloubky.

28.09.2020 5 z 5

To chce psa To chce psa Spencer Quinn (p)

Netradiční detektivka z pohledu psa, velmi inteligentního psa, kterého často rozptyluje množství věcí, které lidé nechápou.

17.09.2020 5 z 5

Nesmrtelní z Meluhy Nesmrtelní z Meluhy Amish Tripathi

Nic jsem od toho nečekala a byla jsem nadšená, jak je kniha jiná a svá. Díky stylu vyprávění to bylo odpočinkové, nenáročné čtení. Od začátku až do konce jsem si vychutnávala ty kulturní, místy těžko pochopitelné, odlišnosti. Až jsem si místy říkala, jak ta civilizace Meluhy může s těmi svými pravidly fungovat? Pak mě ale zamrazilo, že iks nesmyslných pravidel zažíváme zcela normálně a nepřemýšlíme nad tím. Příjemná byla i ta divadelní dramatičnost na hraně naivity, což evokovalo indické (nejen) filmy. Kdo by to nečekal, že? Těším se na pokračování.

25.08.2020 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Co to žere a kde to spí? To mě zajímalo. Dlouhý začátek, dlouhý prostředek a závěr otevřený pro pokračování. Tolikrát tam zaznělo, že Moira je kráva, že tomu věřím. Třikrát nakráčat do stejné pasti je přinejměnším úsměvné. Nicméně na pozadí dialogů, které převažují nad popisem, běží silný motiv k zamyšlení.

22.07.2020 4 z 5

Obsidiánový motýl Obsidiánový motýl Laurell K. Hamilton

Pro změnu se dozvědět něco o Edwardovi bylo milé zpestření. Odpočinula jsem si od vztahových dramat s Richardem a Jean Claudem. A až dokonce jsem byla napnutá, jak to dopadne s Olafem. Kdo zná mytologii, pro toho asi nebyla jistá příšera překvapením.

01.07.2020 4 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Až v tomto dílu jsem si oblíbila Ardžuka, protože v této chvíli jeho vyprávění začíná zapadat do celého příběhu. Četlo se mi to tak lépe než předchozí díl. Taky narážky na pohádky, mytologii aj. nejsou tak křiklavé jako v jiných knihách, což je za mě plus. Různorodé prvky kultur a krajin poskládané do nového celku je pestrost, jaká mi v knihách chybí. Mnoho detailů dává plasticitu, ovšem nemůžu si pomoci, ale Vukovi společníci jsou tak trochu figurky či ploší, jakoby ve stínu. Závěr je na můj vkus až moc utnutý.

15.05.2020 5 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Baví mě při čtení pozorovat vývoj postav. Za každým detailem, jakoby by byly další a další nevyřčené. Což je pro mě důkazem promyšlenosti celé série. Jedna věc je zahltit detaily a druhá dát jim funkci. Je to velmi plastické díky uplatnění vnímání prostředí všemi smysly. Tak jsem slyšela svištění kolesek, cítíla na jazyku prach a trnula, co se podělá s Matkou.

11.04.2020 5 z 5

Vincent Vincent Ana-Marija Posavec

Vlastně jsem ji nepřečetla. Skončila jsem na str. 25. Absolutně jsem se nevcítila ani do jedné postavy, protože jsou pro mě málo věrohodné. Iks věcí mi tam nesedí a nedává smysl. Na prvních pár stránkách mi to připadalo úsměvné, ale když to pokračovalo, tak to prostě nešlo.

30.03.2020 odpad!

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Nevím jestli to hodnotit kladně s ohledem na dobu vzniku a že to je kultovní, ale asi ne. Stejně jako mě zklamal seriál od Netflixu, tak jsem rozčarovaná i z této knižní předlohy. Přestože se to čte velmi dobře, tak nemasné, neslané řeči, úvahy jsou jako neosolený vývar - maso, mrkev, cibule, česnek, bylinky tam jsou ale... A když je Geralt sám, tak mluví aspoň s koněm :D Skákání mezi přítomností a vzpomínkama, které jsou vlastně samostatné povídky nikoli vzpomínky, je matoucí. Časovou posloupnost a rozestupy mezi jednotlivými událostmi jsem vařila z vody, protože vodítek povídky moc neposkytly. Třeba sága samotná je lepší. Dávám tomu šanci.

29.02.2020 3 z 5

Magický krystal Magický krystal Robert Anthony Salvatore

Půlčík, lidi, trpaslíci, skřeti, obři, čarodějové a hlavní hrdina temný elf. Kdyby tam byli i jednorožci a pegasové, pasovali by tam, ale už by to bylo asi příliš. Pro ty, kdo mají rádi tenhle šílený mix všeho, je tahle serie ideální. S bonusem krkolomných názvů. Ovšem zvlášť v této knize mi lezl krkem dvojí metr morálky. Příšery jsou příšery jednoznačně a bez výjimek, proto si nezaslouží nic jiného, než být zabity. Ale základem příběhu je, aby hrdina měl antihrdinu, takže to má účel.

02.02.2020 3 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Skvělé vyprávění, které rovnoměrně plynulo. I přes krkolomné názvy mě příběh naprosto pohltil. Snadno čitelný vývoj postav, věcnost.

18.01.2020

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Psáno čtivě od začátku do konce až tak, že jsem měla nutkání kouknout pod postel, jestli mi tam neroste břečťan. Bravůrní kombinace moderny a středověku, zvláště motivy Bosche. Pokud má čtenář pocit, že něco nedává smysl, je nadbytečné, užvaněné, začne do dávat smysl později. To pak do sebe vše hezky zapadne. Nenucený humor a věrohodné realie jsou jako třešinka na dortu.

18.01.2020 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Hezky vymazlená knížka. Otáčet stránky byla radost, protože jsem byla nedočkavá, jaký kousek ilustrace přibyl. Pohádky samotné měly mnoho překvapujících zvratů. S potěšením jsem tam nacházela jemné narážky na známé, oblíbené pohádky. Strašidelná, záhadná atmosféra a cízí jména a názvy byly jako třešinka na dortu. Vytříbený způsob vyjadřování. Za mě si kniha zaslouží více než 87 %.

13.12.2019 5 z 5