Provinilé slasti

Nové vydání prvního dílu světoznámé série balancující na pomezí městské fantasy a erotické paranormální romance. „Jmenuji se Anita Blakeová. Upíři mi říkají ,Popravčí‘. Jak jim říkám já, to se nedá reprodukovat. Od té doby, co nejvyšší soud přiřkl nemrtvým rovnoprávnost, si většina lidí myslí, že upíři jsou normální občané s tesáky. Ale já vím svoje. Viděla jsem jejich oběti. Sama mám jizvy… Jenomže teď mezi upíry řádí sériový vrah – a nejmocnější pijavice ve městě po mně chce, abych ho vypátrala…“ Ve světě, kde jsou upíři, zombie a vlkodlaci uznáváni za plnoprávné občany Spojených států, působí Anita Blakeová jako „oživovatelka“: v popisu práce má na žádost truchlících pozůstalých povolávat z hrobu mrtvé. Ale Anita má zároveň pověst obávané lovkyně upířích zločinců a často asistuje při vyšetřování zločinů, na které jsou konvenční postupy policie krátké. Když však přiláká pozornost upířích vládců svého domovského města St. Louis, hrozí, že bude odhaleno její tajemství – zdroj Anitiny neobyčejné síly a moci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117135/provinile-slasti-117135.jpg 4.3619

Anita Blakeová, lovec upírů 1.

Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: , Epocha (ČR)

Guilty Pleasures, 1993

Kniha Provinilé slasti

Radovan_R

Někde jsem narazil na jeden z vyšších dílů v této sérii, ale protože se má začít od nuly, sehnal jsem si první díl. No, upřímně, moc nevím, co si o tom myslet - dáma se na jednu stranu tváří jako drsňačka, na druhou tak úplně drsňačka není. Upíři jsou tu jiná liga než ti o kterých píše Kotleta, kdekdo se snaží zabít kdekoho, i když mi není jasné proč...
Je to trochu zmatek, ale na druhou stranu - když jsem knihu otevřel, strašně těžko jsem se od ní odtrhoval a to se neděje úplně často. Takže nějaké kvality to má, minimálně je to dobrá oddychovka bez nutnosti moc přemýšlet (možná raději vůbec). Není tu nouze o sarkasmy od hlavní postavy k sobě samé a sem tam se najde i dobrá hláška, pobavila mě třeba: ".... vyhodili ho od policie jen proto, že je mrtvý". Myšleno je sice nemrtvý, ale i tak mě to dostalo.
Na další díly se možná taky kouknu, na dovolenou to nemusí být špatné.

Finskej

Kultovní záležitost. A čtení na jedné straně dost dobré a na druhé chvílemi špatné až postupně velice mizerné. Zdá se takovéto hodnocení protimluvem? Nuže, tam, kde se jedná o vlastní Anitiny příběhy a dění v jejím světě, je to zábavná UF. A tam, kde se autorka pustila do, doslova, hnípání v citech (a bohužel nejen v citech, ale naneštěstí taky v sexu! sexu! sexu! a to během série stále multipersonálnějším a masověji skupinovějším a křížem krážem prokombinovanějším ve stále širším kruhu osob) záležitost napřed upadající, pak už nudná, pak únavně repetitivní a nakonec vlezle otravná. Lze říci, že autorka sérii, která mohla být docela dobrá, doslova rozmrdala. Doslova. (Kritický zlom nastává 10. dílem.)

lenka7679

Čím začít, je toho tolik...
Pozor, obsahuje SPOILER.
Takže mistr Tříska má děti, a spolčily, nebo nespolčily se s upíry. Fajn, nevěděla jsem, zda zvítězí v téhle pasáži můj odpor ke krysám, nebo smích. A jako vážně jí ten jeden chtěl znásilnit, nebo jsem to pochopila špatně? Tohle bylo, dle mého, hodně ustřelené i na tuto knihu.
Jinak tedy neohrožená Anita se stále bojí. Bojí se sebe, svých přátel, i když to vlastně asi přátelé nejsou a bojí se tak nějak všech. Bojí se tak, že je to z ní cítit, vždy a všude. Je vyděšená a přitom odvážná a dokáže se dívat smrti přímo do očí, i když se chvěje tak, že jí jektají zuby o sebe. No dobře.
Vyšetřuje zločin. Úplně sama. Najali si jí upíři, kteří vlastně asi zločin ani vyšetřit nechtějí, protože se jí stále snaží zabít, či nezabít. Zabít jí ovšem chtějí i její přátelé, protože to se prostě v téhle branži nosí a nikdo se tomu ani nemůže divit.
Musím říct, že z tohohle marastu jsem zmatená jako lesní včela v úlu a jestli to někomu dává smysl, tak ho obdivuji.
Sama se popisuje jako odbornice na všechny stvůry, policie využívá její pomoci. Ale když přijde na věc, tak vlastně řekne, že vůbec neví, co to či to znamená a všemu se diví. Pozná spoustu věcí a spoustě jich dokáže vzdorovat, ale vysvětlit, proč to tak je, nebo čím je výjimečná, to už nejde vyčíst. Nechci zde rozepisovat vše, protože to už by ani potom nestálo za to knihu číst a to zase ne.
Co se týká stylu psaní, tak se čte kniha docela dobře. Popisy jsou pěkné a dokáže vtáhnout do děje, za což jsem dala hvězdy. Jen bych příště ubrala myšlenkových pochodů a hluchých míst.
Doporučuji přečíst, jelikož s tolika protiřečícími věcmi jsem se ještě v životě nesetkala. Je to fascinující zmatek, nebo tam mělo být e? Natolik se to odlišuje od všeho, co jsem kdy přečetla, že zkusím další díl. Třeba dojde k posunu, ať už kterýmkoliv směrem.

kaffa
04.10.2020

dlouho sem se nemohla rozhodnout, jestli dát 4 hvězdy nebo 5.... váhala sem hlavně proto, že onen efekt začtení se se dostavoval jen občas, některé pasáže ne a ne přelousknout.... ale jinak je to stará známá laurell, takže nakonec mě to chytlo a její popisy sou tak naturalistické, že prostě vás do toho děje přímo dostane, ne do děje, ale přímo do toho místa, kde se odehrává akce - což se u mě podaří málo komu - a tohle mě na její psaním dostává pokaždé....

GošaGoša
28.09.2020

Chytilo mě to na první dobrou. Tajemno, záhady, příšery vše pohromadě promyšlené do detailů a hloubky.

Charmedka
21.06.2020

V první knize se především seznámíme s tímto světem a hlavní hrdinkou. Anita sice možná působí jako obyčejná křehká žena, ale nedejte na první dojem. Pracuje u agentury Oživovatelé inc, spolupracuje s policií a odsouzené upíry likviduje. Anita Blake rozhodně není obyčejná.

Je to kvalitní fantasy/horor série, kterou jsem si zamilovala, i když první díl je oproti dalším trochu slabší. Zas tolik se tu neděje, spíše se teprve seznamuje s prostředím a postavami.

Už z anotace je trochu poznat, že se nebude jednat o romantickou slaďárnu jako jsou například Upíří deníky apod. Knihy Laurel K. Hamilton jsou plné nadpřirozených bytostí, krve, násilí, ale i sexu.

Tyrkysová
14.05.2020

Svět, do kterého Laurell K. Hamilton své vyprávění o Anitě zasadila, je velmi různorodý. V prvním díle se o něm dozvídáme jen to nejzákladnější, ale za to s lehkostí a bez zbytečných okolků. A jak série pokračuje, svět se pěkně rozrůstá... Ve srovnání s pokračováními nejsou Provinilé slasti nijak extrémně děsivé ani přehnaně akční a romantická linka zde téměř chybí. O to víc si jí užijeme v pokračováních :-)
Každopádně jako oddechovku pro milovníky urban fantasy s hororovými prvky rozhodně doporučuji.
4,5/5*

havrmoni
29.02.2020

Kdybych nečetla sérii Mercy, Kate, Alex Crafr a Strážkyni, tak by moje hodnocení byli možná vyšší. Jenže tohle dílko o popravčí upírů bylo oproti jmenovaným hrdinkám velmi slabé. Z Anity jsem neměla pocit, že je neohrožená a nějak nadaná zabíječka. Detektivní zápletka se úplně ztrácela v úvahách a myšlenkách hlavní postavy, pro mě naprosto nepodstatných a i ničem. Taky mi bohužel přišlo, že o upírech toho kromě odhadu věku a nedívat se do očí moc neví. Zkusím další díly, ale tohle nebude asi má oblíbená série.