Provinilé slasti

Provinilé slasti https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117135/provinile-slasti-117135.jpg 4 683 97

Nové vydání prvního dílu světoznámé série balancující na pomezí městské fantasy a erotické paranormální romance. „Jmenuji se Anita Blakeová. Upíři mi říkají ,Popravčí‘. Jak jim říkám já, to se nedá reprodukovat. Od té doby, co nejvyšší soud přiřkl nemrtvým rovnoprávnost, si většina lidí myslí, že upíři jsou normální občané s tesáky. Ale já vím svoje. Viděla jsem jejich oběti. Sama mám jizvy… Jenomže teď mezi upíry řádí sériový vrah – a nejmocnější pijavice ve městě po mně chce, abych ho vypátrala…“ Ve světě, kde jsou upíři, zombie a vlkodlaci uznáváni za plnoprávné občany Spojených států, působí Anita Blakeová jako „oživovatelka“: v popisu práce má na žádost truchlících pozůstalých povolávat z hrobu mrtvé. Ale Anita má zároveň pověst obávané lovkyně upířích zločinců a často asistuje při vyšetřování zločinů, na které jsou konvenční postupy policie krátké. Když však přiláká pozornost upířích vládců svého domovského města St. Louis, hrozí, že bude odhaleno její tajemství – zdroj Anitiny neobyčejné síly a moci.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Epocha (ČR)

Guilty Pleasures , 1993

Denaille
02.02.2013 5 z 5

Udělala jsem tu chybu, že jsem Provinilé slasti četla zároveň se sérií Mercedes Thompson. A tyhle dvě ságy se mi tak trochu spletly dohromady. A po Tině Salo od Petry Neomillnerové, mi Anita nepřišla jako největší drsňačka. Ale dala jsem jí druhou šanci a tentokrát mě to celkem vzalo. Kdo ví... asi jsem na to potřebovala ten správný čas. Tak jsem tedy knihu zhltla během jednoho dne, u jedné scény mi téměř (ale fakt jenom téměř) vstoupily slzy do očí... a vůbec celkově jsem si tu knihu užila.
Vyvrocholení příběhu podle mě nebylo žádné "ách", hlavní padouch se vlastně sám prásknul, takže tolik k detektivce. Akčních scén tam bylo požehnaně a nejspíš jenom proto, aby se něco dělo během "vyšetřování"... ale i přes tyto nedostatky je série Anity Blake prostě jedna z mála YA knih, za jejíž čtení se nestydím, což o některých opravdu říct nemůžu.

Oinike
30.01.2013 5 z 5

Knížka si mě získala hned po první stránce, doteď si pamatuju, jak jsem z hlavní hrdinky byla nadšená. Český překlad se povedl skvěle, a mně tedy nezbývalo, než si ji v průběhu několika let přečíst ještě asi tak 7x. A stejně mě pořád baví. Náhodný výběr podle obálky (té původní bílé) ze mě jednoduše udělal závisláka, a celá série se pro mě stala tak nějak citovou záležitostí. :)

Kate.S
15.01.2013 4 z 5

No prosím, tohle je pořádná upírská literatura! Žádní třpytící se upíři. Ne, nic takového. Musím přiznat, že jsem si musela na styl psaní autorky nejdříve zvykat, protože byl pro mě novým. Ale pak šlo vše jako po másle. Dokonce jsem si styl psaní pochvalovala a jsem natěšená da další díly.

psirena
29.10.2012 5 z 5

Laurell K. Hamilton zde vytvořila úplně nový svět, kde příšery mají své místo mezi námi. Anita je drsná lovkyně upírů, která neváhá použít zbraň. Líbí se mi její smysl pro humor, její vtípky, které hází po svých nepřátelích, i když je na kolenou. Ani v úzkých neztrácí odvahu. Řeší problémy s klidem a chladnokrevností. Anitu si prostě musí zamilovat každý čtenář.

lanusinka
24.10.2012 4 z 5

Tenhle typ hrdinky mi prostě sedne. Navíc to všechno tak nějak funguje, oproti jiným tomuhle světu prostě věříte, že existuje i se všemi monstry okolo. Proč nedávám nejvyšší hodnocení - některé další díly se líbily ještě víc...

*Táňa*
20.09.2012 5 z 5

Z téhle knihy jsem byla opravdu hodně nadšená :) Miluju ji! Anita je vtipná, hezká a mrštná. Její proříznutou pusu miluji také :) Její hlášky nebo nadávky jsem si prostě oblíbila a vždy se u nich smála :)

Dandulka
04.09.2012 5 z 5

Konečně se mi dostal do ruky první díl! Moc se mi líbil a teď mám doma ještě ten poslední, tak jsem moc zvědavá......

Eneo
06.07.2012 4 z 5

Nehledě na to, že o knížky s upíří tématikou se dneska doslova zakopává, tahle vůbec není špatná. Hlavní hrdinka má takový osobitý smysl pro humor, který provází celý - i bez něj poutavý - příběh. Tohle mě číst opravdu bavilo.

Lenny33
03.06.2012 5 z 5

I po několikátém přečtení považuji Provinilé slasti za jeden z nejlepších dílů a knihu, která čtenáře skvěle seznámí se světem Anity Blake a navnadí na další díly. Silná závislost - jednou jsem do tohoto světa vkročila a už není cesty zpět.

Elianir
20.05.2012 5 z 5

Tak trochu souhlasím s tsal, lidskost Anity mi ze začátku zrovna dvakrát taky nelíbila. Pořád jsem čekala, kdy se u ní objeví nějaká super schopnost. První knihu série jsem četla na dvakrát, ale nakonec jsem to dočetla a jsem ráda. Teď rychle hltám další díly. Její "zranitelnost" mi pořád leze na nervy, ale lepší se to.

tsal
15.05.2012 2 z 5

Na tuhle sérii jsem byla hodně zvědavá, protože ji všichni opěvovali a vynášeli do nebe. Tedy alespoň její začátek. Já však Provinilé slasti dočítala jen silou vůle, z druhého dílu jsem nedala více jak 50 stran.
Příběh byl dobrý, napsané to bylo dobře, postavy zajímavé. Tak co tedy bylo špatně? Musela jsem dlouho přemýšlet, co bylo přesnou příčinou, že mě kniha vlastně nebavila. Nakonec jsem přišla na to, že za to asi mohla lidskost hlavní postavy. Anita se bála, zvracela strachy či znechucením, většinu soubojů prohrála... Ano, bylo to skutečné, malá ženská vám prostě upíra nepřepere, žaludek by se nad mrtvolou zvedl každému, a málokdo z nás by se opravdu chtěl octnout v situacích, v nichž se ocitla ona. Jenže já jsem zvyklá na hlavní hrdiny - terminátory. Chci, aby tahoun knihy vydržel víc, aby měl krutopřísné hlášky a aby vyhrával. Jsem tak prostě literárně odchovaná.

Charley
05.04.2012 5 z 5

Přiznám se, že když jsem si v knihovně vybírala knížku kterou budu číst, řekla jsem si : "To bude zase něco pubertálního a hrozně naivního. Všechno na styl stmívání". I přes to jsem si jí půjčila (hlavně tedy kvůli té obálce). A bohudík jsem se spletla. Kniha byla opravdu dobře napsaná. Každou chvíli jsem očekávala něco sladkého a naivního, ale nedočkala jsem se. Přesto kniha měla hloubku (tedy takovou jako se na knihy tohoto druhu dá očekávat). Jelikož to autorka napsala už v roce 1993 nepocítíte z toho styl, který teď vládne světem. Je svá. Proto dávám palec nahoru. Určitě si přečtu další díl :)

Verrrunka
03.03.2012

Knihu jsem nedočetla, fakt mě to vůbec nebavilo. Děj se táhnul, styl psaní mi absolutně nevyhovoval, prostě žádná velká zábava pro mě.

Lea
26.08.2011 5 z 5

Knížka se mi líbí hlavně kvůli autorčinu citu v používání přirovnání a metafor. Nečte se mi úplně jednoduše, ale kvůli té práci se slovíčky a atmosférou neodtrhnu oči. Humor a sebeironie taky na jedničku. Díl od dílu je to ještě lepší. Ale proboha, jak tohle někdo může nazývat YA sérií? :)

Peťanka
06.06.2011 5 z 5

Skvělá kniha, konečně taky někdo, kdo ty upíry zabíjí (:D) Vážně povedený nápad o legálním vampyrismu a oživování mrtvých jako povolání. Anitu jsem si hned zamilovala, ty její názory a taky sbírka tučňáčků. Úchvatné.

Brambu
27.03.2011 5 z 5

Výborná kniha plná nejen upírů, ale i dalších jiných stvůr. Moc dobře se mi četla a velmi příjemně mne překvapila, jelikož se nejedná o nějaký slaďák, ale příjemné fantasy!

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Akce, maličkou říznutá romantikou - ale fakt jen trochu. Anita oživuje zombíky a zase je ukládá do hrobu, to když třeba nebožtík nestihl napsat závěť. Je licencovaná popravčí upírů - jsou to občané, jako každý jiný, takže bez soudního rozhodnutí by to byla vražda. A také spolupracuje se speciálním policejním oddělením pro zločiny nadpřirozené povahy.
Anita s upíry nespí - ona je loví. Upír je podle ní chodící mrtvola a lykantropie prostě nemoc. Výborná kniha!