gonga gonga komentáře u knih

Pomologický atlas 1 Pomologický atlas 1 Josef Kutina

Perfektní pomologický atlas (oba díly), nabitý informace o mnoha a mnoha odrůdách veškerého ovoce, které se u nás dá pěstovat. Jeden z mnoha skvělých počinů nakladatelství Brázda. Informace, které na internetu nenajdete a když tak určitě ne na jednom místě.

17.04.2019 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Mám Den opričnika se jeho archaickým jazykem opravdu moc rád, takřka nemám žádné výhrady, naopak se zaujetím sleduji, jak se děsivé Sorokinovy vize naplňují. Bohužel.

31.01.2019 5 z 5

Sráči Sráči Richard Price

Zmatek nad zmatek psaný protivným jazykem, do knihy jsem se ani po několikáté nedokázal začíst a ani po několikáté jsem netušil , kdo je kdo. Další důkaz toho, že nakupovat knihy na základě reklamních žvástů se nevyplácí.

02.07.2018 2 z 5

Deset bran Deset bran Seung Sahn

Když jsem si koupil tuto knihu, nerozuměl jsem zenu, pak jsem ji začal číst a měl jsem občas pocit, že zenu rozumím. Nyní jsem ji dočetl a zenu nerozumím o nic víc. Ale bylo to pěkné přemítání.

13.03.2017 5 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Upozorňuji na spoilery: Tato kniha je kompaktní celek, která zprvu může čtenáře poněkud zklamat, na počátku se totiž zdá, že je psána pro děti a chvíli trvá než prokoukneme autorovu hru , ve které čtenář vyspívá a stárne spolu s hlavním hrdinou. Trpělivost je vlastnost, kterou bude hlavní hrdina při své cestě životem často potřebovat, stejně tak čtenář, aby vydržel u příběhu, který je, bohužel, často trochu rozvláčný. Nemohu se zbavit dojmu, že sevřenější tvar by dílu prospěl. Přece jen, popisy každého stébélka přes cestu a zejména každého hnutí Danovy mysli, jsou někdy až únavné a ne vždy posouvají děj kupředu. Na druhou stranu děj zraje jako víno a když se autor v poslední části knihy dostane k podstatným otázkám lidského života a smrti, čte se jedním dechem až do konce. Hlavního hrdinu jsem si ale přes veškerou snahu oblíbit nedokázal - nepovažuji to ale za chybu autora, nýbrž za jeho kvalitu, napsal Dana takového, jaký by asi mohl být, kdyby žil prvních 12 let na Nové planetě. Popis jeho zrání je ale bohužel někdy až únavný a pomalý a celkové vyznění příběhu někdy působí naivně a málo uvěřitelně, závěrečné nastolení spravedlivějšího režimu působí značně nevěrohodně a nepravděpodobně. A hrdinovo přemítání o "mamince" a "tatínkovi" mi chvílemi šlo vyloženě na nervy.

24.10.2016 2 z 5

Kokain - Kariéra německého dealera Kokain - Kariéra německého dealera Kajo Fritz

Oddechovka na jedno odpoledne, u které bych se nedivil, kdyby Stephan Liebert nikdy neexistoval a Kajo Fritz si všechno vymyslel. V podstatě dokola to samé a nedozvíte se nic, co byste už buď netušili nebo nevěděli. Snad jen míra prorůstání kokainu německou a postupně i naší společností, trochu překvapí. Pak si ale člověk vzpomene na onoho ředitele nemocnice Motol, který "sněžil" celé dny a je po překvapení.

18.10.2016 2 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Skvělá a nesmírně vtipná kniha , ve které nechybí skvělý černý a suchý humor. Jsem velice rád, že se mi podařilo sehnat toto souborné vydání.

27.09.2016 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Dokonalé peklo ve zběsilé akční jízdě. Pokud by nějaké peklo bylo, klidně by mohlo vypadat jako toto od Kopřivy.

21.01.2016 4 z 5

Soumrak kouzelníků Soumrak kouzelníků Jaroslav Malina

S názory a FAKTY uvedenými v této knize se i při nejhorší vůli musím ztotožnit. A nejen já.

28.04.2015

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Přečetl jsem a nikdy více, daleko horší než Kulhánek nebo Kopřiva, primitivně napsané, hloupé zápletky, závěr úplně pitomý. A ještě ta rádobyvtipná legenda, kterou se vydavatel snaží okolo Kotlety vytvořit....

06.02.2015 odpad!

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Úplná nádhera, oba díly jsou naprosto dokonalé, plné moudrosti a poučení. Podle mého názoru jsou Krvavá lázeň a Šťastná hvězda Waltariho Opus magnum, nejlepšími knihami, které napsal.

23.08.2012 5 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Jestli se nějaká Clavellova kniha vyrovná fantastickému Šógunovi, pak je to zcela jistě Tchaj-pan. Zajímavé je, že společnost, která byla autorovi předobrazem k Struanově impériu v knihách Tchaj-pan a Vznešený dům, dosud existuje.

08.03.2024 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Kdykoliv se nechám nachytat na reklamní kampaň knihy, vždy toho lituji. Nejinak tomu bylo u této, z mého pohledu, extrémně nudné knihy. Po 100 stranách jsem ji odložil a nedočetl.

26.01.2024

Evoluce Evoluce Peter F. Hamilton

Fantastický závěr této mimořádné space opery. Minulé díly mě ani zdaleka nebavily tolik jako tento, jak do sebe všechno začne zapadat a člověk se dozví věci, které už mu dlouho vrtají hlavou...neuvěřitelný kvalitativní posun a vyvrcholení celé série.

02.01.2023 5 z 5

Loď Loď Neal Asher

V podstatě se dá říct, že této knize nechybí nic, co má správná "asherovka" mít. Problém, který s ní mám, je ten, že autor vlastně píše pořád to samé a tato kniha na mě působí už trochu genericky. Když člověk zná jednu nebo dvě od autora, je asi nadšen, jenže já četl úplně všechno, co vyšlo a už mě to moc nebaví. Postavy jsou velmi zajímavé (Orlandine, Klientka, Pradoři, Drak, Spatterjayští kapitáni), jenže mě jejich osud moc nezajímá. Škoda, jenže co bych čekal, že? Autor píše tak, jak umí, to, co má úspěch a co čtenáři chtějí. Nelze se mu divit.

08.11.2022 3 z 5

Vítězství Vítězství Nick Webb

(SPOILER) Příšerný brak s několika relativně zajímavými nápady a příliš mnoha až pro příběh výhodnými náhodami. Mám rád sci-fi, těší mě, když autor popustí uzdu fantazii, ale tohle? Zavedu své hrdiny do zcela bezvýchodné situace a když jsou skoro na dně, vymyslím náhodu v podobě náhle se obrátivšího otroka protivníka. Bitvy v mezihězdném prostoru se dějí jako by bojovaly mořské koráby, 10 m tlusté vrstvy wolframu sem tam, singularity sem, tam. Hned v první knize autor přivede lidstvo do kontaktu s protivníkem, proti kterému by nemělo šanci ani 5 minut, ale máme tady ten wolfram, že jo. Ten vydrží všechno. A když ne, přijde nápad skočit do singularity, někoho to zabije, někoho to někam pošle a pak zase zpátky, fyzikální zákony zde neplatí, pouze slouží autorovi pro vedení příběhu. Jak je v něm problém, vyřeší se zase nějakým ad hoc výmyslem. A když ani to nepomůže, objeví se nový mimozemský druh, který chce být s lidmi kamarád, protože se po x tisících let v porobě ausgerechnet rozhodl zbavit okovů. Postavy jsou ploché bez jakýchkoliv hlubších motivací, všichni prostě chtějí emzákům nakopat zadky, nic moc jiného neřeší vyjma Volze a jeho pouta k Millerové. Celé je to neuvěřitelné a to je hlavní problém, nemohlo by se to stát ani ve vesmíru s takovými fyzikálními nesmysly, které se dějí tady. Instantní prefabrikát do vlaku na zabití času, který s literaturou nemá mnoho společného.

29.09.2022 1 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Primitivní brak na jedno použití, porota, či kdo rozhoduje o cenách Hugo a Nebula, musela být úplně mimo, když tomuto krátkému, nudnému dílku udělila jakoukoliv cenu. Postavy ploché, nezajímavé, šustí papírem. Děj neuvěřitelně otravný a plný klišé působí jako by se autorka rozhodla napsat sci-fi, protože je v módě a nese prachy. Jinou motivaci nevidím.

15.09.2022 odpad!

Japonsko v detailech Japonsko v detailech Michal Cihlář

Tato kniha je poklad! Fantastické dílo o Japonsku se skvělými obrázky a spoustou zajímavého textu. Vím o Japonsku hodně a mám i hodně načteno, ale tady jsem se dozvěděl spoustu nových zajímavostí. A to, že je navíc doplněno tematickými uměleckými díly obou autorů, je jen třešnička na dortu. Skvělý počin.

22.08.2022 5 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Kniha velmi zábavná, paralely dění nacistickém totalitního státu s děním současném Russku více než patrné. První část jsem zhltl za den, ke druhé se musím nutit, vyprávění od konce mi nevyhovuje a je mi jedno, že druhá část je údajně také skvělá. Jinak ale příjemná jednohubka, škoda jen, že tak krátká.

29.06.2022

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Že jde o pěkné čtení, napsali mnozí, já chci zdůraznit skvělý překlad Jaroslava Kořána.

07.02.2022 4 z 5