gladya gladya komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Skvělá knížka. Konec z ní možná dělá trochu sentimentální doják, ale mně se to líbilo. Jen pozor, nečekejte, že se budete smíchy za břicho popadat, humorné prvky tam jsou, ale vyloudí jen pousmání a často je to smutné pousmání.

30.12.2014 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nehodnotím z hlediska literárních kvalit, ale v rámci žánru. Hunger games podle mě nejsou vůbec špatné, a to už mi zdaleka není náct. Mně se, na rozdíl od řady diskutujících, líbil třetí díl asi nejvíc. Možná právě proto, že byl trochu depresivní, což je u dystopie reálnější než nějaká selanka. Bojující strany nebyly jen černobíle vykreslené dobro a zlo, hlavní hrdinka není rodnou sestrou Mirka Dušína, ale je to holka plácající se v emocích. Ovšem je docela silná osobnost a je těžké udělat z ní pěšáka na něčí šachovnici.

29.11.2014 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, Čte se to dobře a v daném žánru to není špatné dílko, ale jsou lepší takže dávám 3. Co mi vadilo? Způsob testování před zvolením frakce se mi zdál dost primitivní. Dělení na frakce je vůbec poměrně schematické a s tím souvisí i to, že frakce to s lpěním na svých ctnostech hodně přehánějí, tedy alespoň Odevzdaní, Neohrožení a Sečtělí. Jenže došlo mi, že právě v tom je jeden z hlavních problémů světa a o tom je, kromě jiného, tahle knížka.

Některé nelogičnosti v příběhu i chování Tris byly zmíněny. A doufám, že se v dalších dílech trochu zlepší reputace Sečtělých.

17.11.2014 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tato knížka člověka nutí zamyslet se. Nad vinou, odplatou, právem , spravedlností. O tom, že se při odsunu Němců dělo i bezpráví asi není pochyb. Stejně tak jako o tom, že nebýt Mnichova a okupace, nebylo by odsunu. Jenže pokud aplikujeme princip kolektivní viny, jak je to popsáno v knížce, jsme o tolik lepší než nacisté? Jistě, na úroveň organizátorů a realizátorů holokaustu neklesáme. ale to by nám stačit nemělo.

A v knížce nejde jen o odsun. Nejsem už nejmladší, ale 50. léta jsem nezažila ani jako dítě. I mé generaci se nejspíš zdá neuvěřitelné, jak hrozná to byla doba.

Jestli mi něco trochu vadilo, tak jistá tendence ke schematičnosti postav. Němky jsou "hodné" starousedlíci také, a ti, co se přistěhovali do pohraničí jsou bezcharakterní zlatokopové. Ale to je jen drobnost, dávám 5 hvězdiček.

16.10.2014 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Film se mi docela líbil. Knížka je úplně jiná. A lepší. V tomto případě nejde o to, že ve filmu není všechno. Knížka je hlubší a dost jinak vyznívá. Naštěstí jsem film viděla dřív, než jsem četla knížku, takže jsem si užila oboje. A k nespisovným výrazům, jak by asi mluvil Forest?

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Je to reakce na realitu té doby, ale kam vedlo nabízené řešení.?

Kapitál I Kapitál I Karl Marx

Kapitál se nedá posuzovat jako klasická knížka. V době vzniku měl Kapitál jistý význam i jako vědecké dílo, i když hodnotit je se dá různě. Neberu ohled na to, jaká ideologie se k tomuto dílu hlásila.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dokonalé. Smrt jako vypravěč, dobře napsané postavy, silný příběh. Takhle mě dlouho žádná knížka nedostala.

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Jeden z hrdinů mého dětství, jak jinak než 5 hvězdiček

16.09.2014 5 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Jsem ráda, že Troskovy knížky nepodlehly úplně zubu času a že rozsocha jiskří. Ani nepočítám, před kolika lety jsem to četla. Literární úroveň neřeším.

16.09.2014 5 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

Srdeční záležitost mého dětství, nelze jinak než dát 5 hvězdiček. Možná je to naivní a mimo i z pohledu tehdejších poznatků vědy. Ale to vůbec nevadí.

16.09.2014 5 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Mně se ta knížka líbila, zkrátka Rowlingová psát umí. Ano, ta knížka není o hezkých věcech, optimismem zrovna neoplývá a na náladě člověku nepřidá. Ale to neznamená, že je špatná.

Jen mi chvíli trvalo, než jsem se v postavách a jejich vztazích zorientovala.

Vulgarismy nemám ráda, ale tady mi nevadily, vulgárně mluví postavy, k jejichž charakteru a typu to patří.

14.09.2014 5 z 5