Kapitál I

Kritika politické ekonomie. Díl 1. Kn. 1, Výrobní proces kapitálu Obsahem knihy je analýza a kritika kapitalistické společnosti a zejména kapitalistického způsobu výroby a distribuce statků. První, nejstudovanější část Kapitálu obsahuje analýzy hodnoty zboží a peněžního oběhu; opět je probírána užitná hodnota a směnná hodnota, vztahy vzniku směnné hodnoty a pracovní doby dělníka, přeměnu práce v peníze apod. Marx zavádí pojem „nadpráce“: dělník musí odpracovat určitou nutnou pracovní dobu, aby vznikla hodnota, z níž uživí sebe a rodinu; poté však musí pracovat dále, aby uživil také kapitalistu. Z této „nadpráce“ tedy vzniká nadhodnota, která je však dělníkovi odcizena, neboť si ji přivlastní kapitalista, a tím dělníka vykořisťuje. Marx se také věnuje problému přelidnění, dělby práce a strojové výroby, která vede k prodlužování pracovní doby, neboť stroj je nejefektivnější, běží-li stále. Vlastnosti zboží jsou podle Marxe vysvětlitelné jedině ze vzájemných vztahů mezi výrobci, nikoliv ze zboží samého: zatímco si lidé myslí, že hodnota zboží — např. zlata — je objektivně danou vlastností předmětu, ve skutečnosti je závislá na sociálně-ekonomických vztazích. Buržoazní společnost, která připisuje zboží nevnímatelné vlastnosti a hodnoty a „uctívá“ je, se tak dopouští „zbožního fetišismu“, který je přirovnáván k uctívání svatých ostatků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56166/kapital-kritika-politicke-ekonomie-dil-kn-vyrobni-proces-kapitalu-56166.jpg 3.830

Kniha Kapitál I

Kuža007
15.02.2019

V tomto prvním díle Kapitálu Karel Marx jasně vytyčil své levicové ideje, které se i snažil jakkoli podepřít důkazy. Tímto dílem jasně vytyčil socialistické myšlenky a nevýhody kapitalismu. Navíc pokud si uvědomíme, že to bylo v době vzrůstající průmyslové době, kdy život dělníka neměl pro zaměstnavatele-kapitalistu žádnou cenu. Respekt Karlu Marxovi.

mcleod
03.11.2018

Mám hodně rád levicové autory... dokážou o věcech přemýšlet hodně do hloubky a vidět i zajímavé souvislosti. Pustil jsem se proto do Kapitálu (když už měl Karl to výročí), abych věděl, čím to začalo a z čeho vycházejí. Přistupuji k němu zcela bez předsudků, které nesdílím, protože často vycházejí jen z kritiky totalitního náhledu na Marxe, od kterého bychom se už mohli oprostit, bohužel často i z neznalosti jeho zásadních knih a navíc rozptylují pozornost od podstatného... jeho teoreticko-metodologického díla, které nemá obdoby. Především není třeba vnímat Kapitál revolučně, sám tuto perspektivu nevnucuje, ani nezmiňuje (kromě krátkého srovnání délky pracovní doby v kapitalismu a po jeho odstranění na 7 řádcích na straně 558), ale pouze jako komplexní analýzu fungování kapitalistického systému. Nabízí tak promyšlenou a propracovanou ekonomickou teorii o vzniku, dynamice a akumulaci kapitálu a souvisejících nerovnostech. Kniha začíná vysvětlováním konceptu hodnot, práce a zboží. Jde o jednotlivosti, které se až v průběhu čtení knihy propojí do jednolitého obrazce kapitalistické organizace ekonomiky a jejích nerovných vztahů. Aby člověk pochopil, o co Marxovi jde, je tedy nutné přečíst celou knihu od začátku do konce (a to i přesto, že první relativně abstraktní kapitoly knihy mohou čtenáře odradit). Avšak přes složitost jeho myšlenek, jejich postupného nabalování a jeho dialektickou metodu (která není v dnešní době tak obvyklá, ale umožňuje sledovat představovaný systém v dynamickém pohledu) na knize zaujme i výborný čtivý a vtipný styl psaní (o kterém jsem ve spojení s Marxem snad nikdy neslyšel), takže mě osobně čtení této knihy dokonce bavilo. Pro hlubší zamyšlení nad knihou, její aktualizaci a zároveň výborné vysvětlení některých složitějších pasáží doporučuji u čtení sledovat výborný kurz Davida Harveyho na jeho webu (v angličtině, adresu mi odtud vymazali).
Abych to všechno necpal sem, tak jsem ještě navázal komentářem o Karlu Marxovi v komentáři u spisovatele... https://www.databazeknih.cz/autori/karl-marx-8630

martin4563
20.07.2015

Vynikající kniha, jako demokratický socialista jsem Marxismus trochu zkombinoval s Keynesiánstvím a Titoismem a vyšla mi ideologie na jedničku

gladya
08.10.2014

Kapitál se nedá posuzovat jako klasická knížka. V době vzniku měl Kapitál jistý význam i jako vědecké dílo, i když hodnotit je se dá různě. Neberu ohled na to, jaká ideologie se k tomuto dílu hlásila.

Sajdeman
03.10.2012odpad!

Totální uchylarna, ale protože jsem si přečetl Marxovo životopis, musel jsem si přečíst i Kapitál :o)