Gard Gard komentáře u knih

Temná věž Temná věž Stephen King

Jak se píše v knize: "Cesta byla dlouhá a cena vysoká..."
Nečekám a nežádám šťastné konce, ale tohle bylo moc i na mě!!! A pořád si říkám, kdyby aspoň Ochu...
Vlci z Cally, Zpěv Suzannah a Temná věž patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla. Inspirace Pánem prstenů, Sedmi statečnými a mnoha dalšími díly a dílky je jasně patrná, ale nijak neubírá knihám na originalitě. Vše je namixováno pěkně po Kingovsku a okořeněno neobyčejnou znalostí lidských charakterů a pohnutek.
Pro mě to není jen příběh, pro mě je to úplně nový, úžasný svět.

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Opět strhující. Nic se zatím nevyřešilo, jen otázek bez odpovědí přibývá. Už se těším na poslední díl. Jsem zvědavá, jak z toho vybruslí!

...V zimě v letech 1984-85, kdy se Eddieho heroinový návyk v tichosti kradl přes hranici ze země Rekreačních drog do království Fakt mizernejch zlozvyků...

...Toto je místo mezi, kde stíny jsou zrušeny a čas zadržuje dech...

Neznám druhého spisovatele, který by to dokázal tak napsat!

Anna In v hrobech světa Anna In v hrobech světa Olga Tokarczuk

Magické, mysteriózní, filozofické, zvláštní!

...Všechno se stává jen jednou a my sami jsme jednorázoví. Nebyli jsme, než jsme se narodili a nebudeme až zemřeme. Ráj - to je digitální sen. Nikdo nás nespasí, nenapraví, neučiní nám zadost. S každým dnem se stáváme ještě bezradnější...

...Domáhal se soucitu. Ale bohové ho neznají. Znají všechny city světa, ale ne tento. K soucitu je třeba být sám slabý a znát utrpení, je třeba padnout, upadnout, je třeba umět plakat...

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Sérii Temná věž jsem začala velmi netradičně a originálně ;-) pátým dílem a to díky přehmatu v knihovně,ale vůbec nelituji.Asi to tak mělo být.
Byl to fakt mazec!!!! Říkám díky.

Pán much Pán much William Golding

Dva roky prázdnin hóódně jinak!!!
Nerozumím proč by měla být kniha obrazem zrůdnosti západní civilizace? Nemyslím,že podobné stereotypy chování jsou výsadou západu, východu, Britů, Laponců, Čechů, dětí anebo dospělých.
Zákony džungle jsou neúprosné a rozum i cit jsou potom spíše na obtíž.

Krásně to napsal Jack London v knize Tulák po hvězdách.

...Člověk jako jednotlivec neučinil za posledních deset tisíc let žádný morální pokrok. ...Pod tenkou slupkou mravnosti, kterou si vyleštil na svém povrchu, je to týž divoch jako před deseti tisíci let...

Kočka hravá společnice Kočka hravá společnice Bruce Fogle

Protože se sama těším z přátelství a náklonnosti čtyř koček,docela často touto knihou listuji.
Nedávno mně velice potěšil jeden článek v časopise,kde se mluví o tom,že kočky jsou stejně inteligentní jako psi,ale protože se neučí nic co jim není ku prospěchu,jsou pokládány za hloupé.Velice mně to nadchlo,mohu to jen potvrdit z vlastní zkušenosti.

.....Kočky jsou gangstery zvířecího světa,žijí mimo zákon a často mimo zákon také umírají....
Stephen King - Řbitov zviřátek

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Geraldova hra je jedna z mých nejoblíbenějších knih Stephena Kinga. Když uvážím, že tři čvrtě knihy v ní vystupuje jen jedna postava a většinu děje tvoří především její představy, vzpomínky a myšlenky,tak znovu musím před panem Kingem smeknout.
DOKONALÉ!!!!

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Tuto knihu jsem během četby několikrát odložila, vždy jsem se k ní však vrátila a nakonec jsem ji dočetla. Vzhledem k tomu, že mi párkrát slušně obrátila žaludek, to pokládám za jeden ze svých čtenářských úspěchů. Přestože se mi tato kniha nelíbila (anebo možná právě proto) přemýšlela jsem nad ní více než nad jakoukoliv jinou knihou. Našla jsem v ní i pár míst, která mně nadchla a kapitola Víra, naděje a láska se mi dokonce líbila celá. Při její četbě jsem skutečně slyšela rytmus bubínku.
Kdyby bylo možné převést knihu na plátno, představuji si je jako směs Goyových Černých kreseb a Picassa.

30.11.-0001 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Po celou dobu četby jsem měla pocit jako bych přímo slyšela hlas Darrella Standinga vyprávějícího svůj příběh.Také mi občas připadalo jako bych četla více knih najednou,to když se vracel ke svým minulým životům.Nejlepší potom byl závěr.Jedním slovem strhující.Mně tedy Darrell Standing přesvědčil!!!
Jacka Londona mám zafixovaného jako autora víceméně dobrodružných příběhů.Touhle knihou mi vyrazil dech.

......Člověk jako jednotlivec neučinil za posledních deset tisíc let žádný morální pokrok.Tvrdím to s naprostou jistotou.Rozdíl mezi nezkroceným hříbětem a mezi trpělivým tažným koněm je jen rozdíl cviku.Cvik je jediný mravní rozdíl mezi dnešním člověkem a člověkem pře deseti tisíci lety.Pod tenkou slupkou mravnosti,kterou si vyleštil na svém povrchu,je to týž divoch jako před deseti tisíci let......

Léčení duchem Léčení duchem Stefan Zweig

Na poslední část knihy věnovanou Sigmundu Freudovi jsem se těšila nejvíc. Ne snad, že bych o jeho práci věděla něco více, ale jeho jméno je mi známé, ostatně asi jako každému. A musím říct, že jsem nebyla zklamaná i když tato část byla z celé knihy nejtěžší na čtení i porozumění. Alespoň pro mne. Je to částečně i tím, jak ostatně zmiňuje i pan Zweig, že zatímco Freudova práce věnovaná psychoanalýze jedinců je naprosto srozumitelná, jasná a názorná, v psychoanalýze doby se jedná přece jenom z větší části o spekulaci a proto se při pokusu o její pochopení laikem není o co opřít.

,,Mladý neurolog se vydal po stopě jednoho z neurologických problémů, totiž vysvětlení hysterie. To jej zavedlo do jeho hloubky rychleji , než předpokládal. Tam však na dně studny už probleskuje nový problém: nevědomí. Zvedne jej a hle: ukáže se, že je to zázračné, magické zrcadlo. Ať dopadne jeho světlo na kterýkoliv duchovní předmět, prosvítí jej v novém smyslu. A tak Freud vyzbrojen silou argumentů, která nemá sobě rovna, veden tajuplným vnitřním posláním, postupuje od jednoho vnitřního poznatku k druhému, pokaždé stoupá vždy k dalšímu a vyššímu stupni rozhledu - se slovy Leonardovými - jedna část se rodí postupně z druhé a každý z těchto okruhů stoupajících ve spirále nenásilně zapadá do jednotného obrazu duševního světa."

Léčení duchem Léčení duchem Stefan Zweig

Dočetla jsem další část knihy věnovanou Mary Bakerové - Eddyové, zakladatelce Christian Science tedy Křesťanské vědy. Přestože bych nazvala Christian Science spíše sektou než samostatnou léčebnou metodou, nedá se jí upřít, že tisíce lidí skutečně vyléčila. Důvodem však není ona "neslučitelnost Boha s nemocí" jak tvrdí Mary Bakerová, ale opět jev, který objevil (či spíše znovuobjevil a popsal) již Mesmer a na jehož základě je tato snad metoda, snad víra vystavěna. A to sice ono známé víra tvá tě uzdraví. Ať je to jak chce, někdy to skutečně platí.
Tak jako lze Mesmerismus krátce shrnout slovy "Věřte a chtějte" podobně se dá shrnout Křesťanská věda slovy "Kristus a dolar".
Po přečtení pár stránek o Mary Bakerové - Eddyové mne napadala slova jako hysterka, fanatismus, hypochondrie. Ovšem pan Zweig nedovolí svému čtenáři takovýto zjednodušený, černobílý a předsudků plný názor. Přinutí čtenáře přemýšlet o životě svých postav a vidět věci jinak. A proto musím říct, že ačkoliv Mary Bakerová byla hysterkou a hypochondrem a fanatikem, zcela bez pochyb byla také výjimečnou a rozporuplnou ženou.
Nejlépe to opět vystihl pan Zweig.

,,Neboť kouzlo její složité duše leží právě a jedině v promíšení jejího protichůdného založení, v nenapodobitelném propletenci duchovní naivity s praktickým smyslem pro peníze, v jedinečném sepětí hysterie a vypočítavosti."

,,Tak jako uhlí a ledek, dvě zcela odlišné látky smíšené ve správném poměru vytvoří střelný prach a vyvinou ohromnou výbušnou sílu, tak vzniká v této jedinečné směsi mystického a obchodnického, hysterického a psychologického nadání, nesmírný koncentrát a možná, že Amerika navzdory Fordovi a Lincolnovi, navzdory Washingtonovi a Edisonovi, nevytvořila žádný jiný duchovní typ, který by s takovou zřejmostí vyjádřil dvojkolejnost amerického idealismu a americké zdatnosti ve světovém měřítku jako M.Bakerová - Eddyová."

,,Uvážíme - li to důkladně, - člověk nemá před fakty zavírat oči -, nebyl náboženský nástroj sugesce vytvořený M. Bakerovou - Eddyovou přes své typické nedostatky až po dnes překonán co do rozsahu působnosti žádnou jinou naukou víry, to plně prokazuje nepopiratelnou úroveň její instinktivní psychologie."

Léčení duchem Léčení duchem Stefan Zweig

Zatím jsem přečetla první část knihy Léčení duchem věnovanou F.A.Mesmerovi a jsem opět nadšená. Stejně jako zámořské plavby v Magellanovi, podobně i dějiny psychoanalýzy jimž je věnována tato kniha,mne nikdy zvlášť nezajímaly. Znovu mě však pan Zweig dokázal nadchnout svým neokázalým, srozumitelným a hluboce lidským přístupem, stejně jako zajímavě zvolenými postavami.

Franz Anton Mesmer, německý lékař, který zcela náhodou či spíše omylem objevil způsob léčby pomocí sugesce. Zpočátku přikládal léčebné účinky tehdy oblíbenému magnetu, který přikládal k tělu nemocných. Odtud pochází nesprávný název jeho léčebné metody - animální magnetizmus. Brzy však objevil, že stejných výsledků lze dosáhnou i bez magnetu, kdy působí pouze charizma léčitele a důvěra pacienta. Později byl nazván tento léčebný postup po něm "Mesmerismus" a přestože Mesmer nedokázal svůj objev dovést až do konce, stal se jedním ze zakladatelů moderní psychoanalýzy.

,,Tragédie ducha vzniká všude tam, kde vynález je geniálnější než jeho objevitel, kde umělec nebo badatel nepochopí sám svou myšlenku a musí ji odevzdat světu nedohotovenou. To je případ Mesmera."

,,Dějiny oslavují jen dovršitele, ne toho, kdo stojí na počátku, jedině vítěze oblévají září, předbojovníky však uvrhnou v temnotu: to byl osud Mesmera, prvního z nových psychologů, který na sebe vzal nevděčný úkol,věčný úděl toho, jenž přišel příliš brzy. Neboť stále znovu se naplňuje nejstarší, barbarský zákon lidstva, kdysi platný v krvi a dnes ještě v duchu, onen neúprosný příkaz, který za všech dob požadoval, aby prvorozenci byli obětováni."

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Tuto knihu miluji pro její optimismus.Autorka píše i o těžkých věcech s humorem a nadhledem.Ráda se k ní vracím a v různých situacích si vybavuji odpovídající pasáže z knihy a nacházím v nich naději a odvahu.V poslední době je to především část věnovaná dospívajícím dětem.

Nemohu si odpustit krátkou ukázku,mimořádně výstižnou a v naší rodině často citovanou:

.....Pro muže je typické,že uzavírají přátelství na základech velice povrchních a jsou svým kamarádům nelogicky věrní. "Takhle nesmíte o Karlíkovi mluvit", řekl Johny, "Karlík je můj kamarád,co na tom,že blinkal když s vámi seděl na lavičce?Povídal,že ty krevety měly pachuť."......

30.11.-0001 5 z 5

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Nuda,nuda,šeď,šeď.

30.11.-0001 2 z 5

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Jednoduché, místy vtipné, místy dojemné. Obzvlášť povedené jsou první čtyři díly, potom úroveň mírně klesá.
Doporučuji nečíst najednou.
Jednu zimu jsem přečetla všech sedm dílů a navrch asi čtyři knihy od Javořické. Zjara jsem mluvila staročeštinou a mým největším snem bylo chovat kuřata, koupit si máselnici a péct rozpíčky.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Zajímavá teorie a působivě pospojovaná fakta, to jsou, myslím, největší klady této knihy. Jak moc to všechno spolu souvisí je jiná otázka. Dobře se ale čte a Dan Brown nikde nepíše, že by se mělo jednat o literaturu faktu a proto... proč ne? A musím ještě přiznat, že už se nemohu podívat na obraz Poslední večeře aniž bych vedle Ježíše neviděla Máří Magdalenu.

30.11.-0001 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Líbí se mi i filmové zpracování,nejvíce Svatební košile.Je to doslova horor.

Amerigo / Magellan Amerigo / Magellan Stefan Zweig

Musím se přiznat, že doposud jsem nikdy nepřemýšlela o tom proč se Amerika jmenuje právě Amerika. A pokud jsem se o tom kdysi učila, už jsem to dávno zapomněla. Až v této knize jsem se poučila, že je pojmenována po Amerigu Vespuccim a to ještě omylem, nebo spíše díky celé řadě omylů.
Druhá, větší část knihy je věnována Fernao Magellanovi, portugalskému mořeplavci.Jako první obeplul svět, čímž podal důkaz o tom, že zeměkoule je kulatá a objevil průliv mezi Patagonií a Ohňovou zemí, který mu umožnil proplout z Atlantického oceánu do Tichého oceánu.
Magellan mne jednoznačně okouzlil. Především svou velkorysostí v otázkách náboženství a lidskostí s jakou jednal s obyvateli jím objevených ostrovů. Kniha stojí za přečtení nejenom pro obohacení znalostí, ale i pro krásu slova, jímž je psána.

To To Stephen King

Stříbrňák, Most polibků, Klub smolařů, Lada, kino Aladin a mnoho dalších jsou názvy, které se navždy zabydlely v mém srdci i paměti.
Když bych měla vybrat krátkou ukázku z knihy,byla by to tahle:

...A proto odjeď rychle, odjeď dřív, než poslední paprsky slunce zapadnou za obzor, ujeď Derry, ujeď vzpomínkám, ale ne touze. Ta zůstane, zářivá kamej toho, čím jsme byli a v co jsme jako děti věřili, toho co nám zářilo v očích i ve chvílích, kdy jsme bloudili a nocí vál vítr.
Odjeď a snaž si podržet úsměv. Pusť si na rádiu rokenrol a jeď vstříc životu se vší odvahou, kterou najdeš a se vší vírou, již dáš dohromady.
Mluv pravdu, buď statečný, vydrž.
Všechno ostatní je temnota...

30.11.-0001 5 z 5

Zasáhli mimozemšťané a katastrofy do vývoje lidstva? Zasáhli mimozemšťané a katastrofy do vývoje lidstva? Jaroslav Malina

Knihu jsem začala číst s velkým nadšením, neboť všechny tyto nezodpovězené otázky mne fascinují. Musím však přiznat, že jsem jí byla zklamaná, protože se především snaží o rozumné vysvětlení všech záhad. Tedy nic pro mne. Já si nic rozumově vysvětlovat a zdůvodňovat nechci. Jeden bod ode mne získává za Henochův příběh, který jsem do přečtení této knihy neznala. Co k tomu dodat?Jedině snad: Zlatý Däniken! Aneb jak praví pan Einstein:
"Tajemno je to nejkrásnější,co můžeme zažít. Je to zdroj veškerého opravdového umění a vědy." Albert Einstein

30.11.-0001 1 z 5