galadrielin galadrielin komentáře u knih

Komunita truchlících Komunita truchlících Jeffery Deaver

Pořád je to Deaver. Ale vážně postrádá napětí, na které jsme si tak rádi zvykli u Lincolna. Colter je na mě asi moc kladný, chybí mi u něj nějaký projev rebelie, je trpělivý, nikomu nenadává, že chce nalít další skleničku whisky. Ale velmi mě baví jeho propočítávání pravděpodobnosti, znalosti pro přežití v přírodě. Ráda se pustím do dalšího dílu, ale ne hned.

30.10.2022 3 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Seriál jsem neviděla, o knihách jsem ale slyšela a dala na osobní doporučení s tím, že jde o opravdu jednoduché oddychovky. Spokojená jsem ale nebyla. V žánru ženských blbáren (pardon, je to můj osobní termín pro romantické jednoduché knihy, který ale nemyslím nijak hanlivě) je to pro mě v té horší polovině. Přitom to mělo velký potenciál, někam se ale vytratil, četla jsem bez nadšení a hlavní hrdinové mi nijak neučarovali, podle mě by oba dva potřebovali trochu zchladit hlavy.

19.09.2022 2 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Vůbec mě nelákalo číst román o vývoji komunismu v Číně. A jsem ráda, že jsem to přesto nakonec udělala. Osudy Divokých labutí jsou k neuvěření, s úžasem vás nutí číst dál a dál. A zrovna když si říkáte, že už to nemůže být horší (navzdory chabým znalostem ze světových dějin), zas a znovu vás komunisti přesvědčí o tom, že může a bude. Jak už tu bylo řečeno, doporučuji ke čtení všem, kteří s komunistickým hnutím, a to v jakékoliv zemi, sympatizují.

23.08.2022 5 z 5

Tichý bojovník Tichý bojovník Dagmar Kůtková

Obálka knihy je zavádějící - působí jako přebal nějakého erotického románu, ve vší úctě. Zkrátka podle obrázku bych čekala něco úplně jiného. Podle mého názoru to knize velkou službu nedělá.

Co se týče obsahu, autorka se chopila velmi silného tématu, nutí nás přemýšlet, jak bychom se v případě vyslechnutí podobné diagnózy zachovali my sami. Přesto některé dialogy působí nepřirozeně, lehce kostrbatě, těžko si představit, že takhle strojeně mezi sebou někdo v reálu hovoří. To ale nebrání tomu, abychom Danielovi celou dobu fandili, byť určité pochopení zasluhuje i Silva. Danielova proměna v přírodního člověka je ale ukvapená, není důvěryhodná. Možná to chtělo víc "problémů" při léčbě, nevím. Snad i proto mi na závěr nepřipadá, že by jeho povaha nějakou zásadnější proměnou prošla a upřímně moc nevím, co na něm jeho "léčitelka" viděla tak úžasného.

Celkově ale stojí za přečtení, není to špatné, jen působí trochu těžkopádně. To ale není nic nepřekonatelného a věřím, že autorka má slušný potenciál, téma zvolila skvělé.

14.01.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Klobouk dolů! Musí být extrémně těžké vést takové rozhovory a nesoudit (všichni se přeci vidíme v lepším světle). Osobně se mi nejhůř četl poslední rozhovor, to byl ale možná účel. Jak může někdo, kdo v tom žil, kdo přišel o to nejcennější v důsledku jednání režimu, stále hájit lži?
Všichni víme, že život v KLDR je hrozný, ale dokud neznáme jednotlivé příběhy, není to osobní, zas tak nás to netrápí. Když si ale představíme konkrétní osoby, jen těžko to dostáváme z hlavy.

09.12.2021 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Devatero pohádek se mi líbilo už jako dítěti, a snad ještě více nyní, když předčítám synovi před spaním. Nádherný jazyk, napsáno s lehkostí a vtipem. Ani nejsem schopna říct, která pohádka je nejlepší, všechny jsou skvělé.

27.03.2020 5 z 5

Emilovy skopičiny Emilovy skopičiny Astrid Lindgren

Četla jsem synkovi, ale vlastně jsem ráda, že zatím je pro něj důležitější vlastní proces četby než obsah - vůbec jsem nepřišla na chuť konceptu, že Emilovi za každých okolností všechno projde a ještě na tom vydělá. Ne, nelíbilo se mi to a mrzí mě to, protože jinak mám autorčina díla velmi ráda.

03.02.2020 2 z 5

Princ Bajaja a jiné pohádky (24 pohádek) Princ Bajaja a jiné pohádky (24 pohádek) Božena Němcová

Tyto pohádky mi byly kdysi čteny rodiči, dnes je čtu synovi já. Pořád jsou pěkné, napsané líbivým jazykem, hezká četba před spaním. Klasika, která inspirovala mnoho českých filmařů.

10.12.2019 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Bylo to takové hodně hlučné plácnutí do vody, které neudělá moc vlnek. Doporučováno ze všech stran, ale mě Erotikon nezaujal. Tedy, zpočátku ano, ale s přibývajícími stranami mě osud postav zajímal méně a méně. Pro mě příliš plytké, dalšího Hartla zřejmě zkoušet nebudu, alespoň ne v nejbližší době.

30.03.2019 2 z 5

Opravdově, šíleně, řecky Opravdově, šíleně, řecky Mandy Baggot

Tak tahle kniha měla všechno! Beznaděj, zločin, lásku, svatbu, a hlavně... Plastové kelímky!!! Mrzí mě, že jsem nepočítala, kolikrát bylo zmíněno, že Jani, Sergej nebo Ellen právě usrkli z plastového kelímku. :-D No, asi bych byla zklamaná, kdyby mi v pětihvězdičkovém hotelu podávali sedmihvězdičkovou Metaxu do plastového kelímku. A rozhodně by mě vytáčelo, kdyby mě pořád někdo buzeroval, abych odložila knížku a šla radši na aqua aerobic. To by mohl být sexy jak by chtěl, ale do prčic, když si čtu, neruš mě.

Nic jsem od toho nečekala a proto mě to ani nezklamalo, celkem čtivé, ale zkrátka červená knihovna se vším všudy. Jako oddechovka poslouží.

15.11.2018 2 z 5

Ptáci, zvířata a moji příbuzní Ptáci, zvířata a moji příbuzní Gerald Durrell

To je tak příjemné čtení! Šmahem bych se vydala na Korfu a přidala se k rodině Durrellových! Neuvěřitelně uvěřitelné groteskní situace, barvitě vylíčená příroda, všechny postavy ryze sympatické. Skutečně prvotřídní lék na chmurnou náladu a zimu.

09.11.2018 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Přes 500 stran příběhu, během kterého se v podstatě nic nestane. Čtenáři, který máš rád spád a akci, jdi o knihu dál. Pro nás, kteří se rádi necháme vtáhnout do pomalu plynoucí konverzace, zdvořilostních frází a přemítáním nad tím, co je morální a co ne, je Emma příjemným počtením.

I když Emma není zpočátku úplně sympatická a plete se do věcí, do kterých jí nic není, v průběhu příběhu si získala moje sympatie. Její tatíček mě bohužel dost iritoval, hypochondr jak hrom a takové já nemusím. Pan Knightly vyloženě sympaťák, jediný nemá problém Emmě říct, co si o ní myslí.

Zkrátka taková klasická Austenovka, ideální do podzimního počasí, když už máte dost všech kriminálek a hororů, není nad to vylepšit si den inteligentním a lehce ironickým milostným románem.

09.11.2018 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Jsem velmi příjemně překvapena. Zmizelá mi připadala skvělá, Temné kouty naopak tuctové. Ostré předměty, to bylo zase zcela jiné kafe! Hlavní hrdinka s psychickými problémy (a s takovou famílií se nění čemu divit) přichází zpět do svého rodného města, aby čelila nejen pracovnímu úkolu, ale hlavně svým vzpomínkám a své rodině. Matce. Fuj, ta matka, dělalo se mi z ní špatně, naprosto odporná postava. Dcera je jen prostředekm, jak se zalíbit ostatním, k ničemu jinému ji nepotřebuje. Z jejich vzájemného vztahu mi běhá mráz po zádech ještě teď.
Zároveň jsem přesvědčená, že tohle dílo si oprávněně zaslouží pozornost. Spatřuji v něm lehce Kingovské rysy - King by si s charakteristikou postav samozřejmě důkladně pohrál, abychm věděli, co dělal bratranec hlavní hrdinky ze třetího kolene. :) A to je právě to, co mi na knize trochu chybí - skvělý příběh, skvělý "drajv", škoda, že to není rozebrané víc do hloubky.

01.11.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Podle mě to nebylo tak špatné, jak zde mnozí píší. Ve srovnání s "původním" Saturninem je to ale skutečně slabý odvar. O samotném Saturninovi se nedozvídáme v podstatě nic, jako by procházel knihou spíše náhodně. Také mi dost vadilo, že se Saturninův zaměstnavatel neustále chtěl na něco zeptat, ale raději tu otázku přešel. Ano, jednou, dvakrát, snad i třikrát to bylo vtipné, ale proč tuhle legrandu použít v podstatě na každé stránce? Dál mě vysloveně zklamalo, že příběh se sice posunul o jeden rok, ale de facto se zcela opakuje. Žádný nový nápad, nic.

Nicméně oceňuju snahu udržet styl, dle mého názoru se to do značné míry povedlo. Pokud už tedy bylo nutné Saturnina oživit, myslím, že vybrat Miroslava Macka (ať už si o něm kdokoliv myslí cokoliv), nebylo zlé rozhodnutí.

Za mě - proč ne, ale Jirotku nečekejte.

17.05.2018 3 z 5

Život, na který metr nestačí Život, na který metr nestačí Karolina Mikšíková

Karolina mě zaujala už na Facebooku tím, že si ve svých příspěvcích neváhá udělat srandu hlavně sama ze sebe. Takže jsem tušila, co můžu od knižní podoby očekávat. A nezklamala jsem se. :) Knížku jsem si, poháněna přehnaným optimismem, vzala s sebou i na porodní sál. Pravda, tam na čtení nakonec nedošlo, ale na zahnání "poporodního blues" je to naprosto ideální čtení. :) Karolinin styl mi sedl, doufám, že ji psaní bude bavit co nejdéle.

Příjemným bonusem je i celkové vzezření knihy, ilustrace jsou vážně povedené!

Karolino, tobě i Daniele patří moje díky, fakt jsem se od srdce zasmála. :)

04.02.2018 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Ishigura jsem vůbec neznala, za což se zpětně trochu stydím. Naštěstí se Ježíšek rozhodl mou neznalost napravit. Jsem za to ráda, Pohřbený obr pro mě byl velmi příjemným překvapením - fantasy se tu výborně mísí s dalšími žánry. Trochu si připomenete legendu o Artušovi, trochu se zamyslíte nad tématem pomsty, a možná se i trochu rozesmutníte nad údělem Axela a Beatrice. Každému dle jeho libosti. Děj plyne pomalu, ale přitom zlehka, příběh je psán čtivě, a to i v pasážích, které vybízí k zamyšlení.

Ráda budu doporučovat ve svém okolí.

16.01.2018 5 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Jeffery Deaver

Deaver to asi umí i líp, ale jako nejhorší knihu s Lincolnem bych to neoznačila. Mně se celkem líbila změna prostředí, jsem ráda, že v Itálii může vyšetřování probíhat i v jiném stylu, než jaký nám předkládá Dan Brown. :)

Skladatel zaujal, kam na ty nápady Deaver chodí? A Sachsová a Rhyme snad nemůžou zklamat nikdy.

Zmínka o Praze a slivovici pak byla velmi příjemným bonusem. Pro fanoušky povinná četba, pro někoho, kdo by chtěl s Deavrem začít, doporučuju postupovat od Sběratele kostí.

03.01.2018 4 z 5

Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Georgina Guthrie

Tak toto vážně ne. Jako by to psal někdo jiný než předchozí dva díly. Je to blboučké a zoufale nudné. Z Daniela a Aubrey se stali dva puberťáci. A to mě nebaví.

05.11.2017 1 z 5

Felidae Felidae Akif Pirincci

Vhodné čtivo pro všechny otvíráky! Kromě zajímavého detektivního příběhu se vám dostane odpověď na to, co vaše kočky dělají ve volném čase a co si o vás zhruba myslí. :) Nejde přitom o prvoplánově vtipnou detektivku, ale o skutečně ponurou vyšetřovačku. Vraha možná odhalíte dřív než Francis, na napínavosti to ale neubírá.

10.10.2017 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Teď mě mrzí, že nemůžu udělit půlhvězdičky. 3 jsou málo, plné 4 se mi zase moc dávat nechtějí. Zajímavé čtení, a souhlasím, že srovnání s Marťanem Kosmonautovi dobrou službu nedělá, stejně jako označení "humorné sci-fi". Humor se zde sice sem tam vyskytuje, ale není pilířem. Což ovšem knize nijak neubližuje, úplně stačí historický exkurz do dob ne tak dávných. Mohl Jakub jednat jinak? Může chování otce tak zásadně ovlivnit celý budoucí život syna? Otázky, samé otázky.

Určitě nejsem jediná, které k srdci nejvíce přirostl Hanuš. Jakub i Lenka jsou tak nějak nevyzrálí, ale i díky tomu působí reálně.

Kosmonaut stojí za pozornost, byť je na něm znát, že jeho autor v České republice už delší dobu nežije.

09.10.2017 3 z 5