Gabux Gabux komentáře u knih

Hate List Hate List Jennifer Brown

Tato kniha ve mně zanechala spoustu emocí. Nebylo lehké se do ní začíst, ale jakmile jsem se do příběhu dostala, tak jsem se nemohla odtrhnout.

Hlavní hrdinka nemá snadný život. Ale tragédie, která ji postihne, ji odhalí pravou tvář několika lidí kolem ní. Některá odhalení jsou šokující a milá. Jiná jsou zase velmi bolestivá.

Nové začátky nikdy nejsou snadné. Na to bychom měli všichni myslet a neztěžovat je jiným.

Marley a ja Marley a ja John Grogan

Marley a já. Kniha, kterou jsem poprvé četla jako malá holka. Kniha, u které mám dost často na krajíčku. Výborná kniha o životě jednoho ztřeštěného psa. Kniha o životě celkově. Můžete si z ní vzít hrozně moc a nebo taky nic a jen si užít obyčejný příběh ze života. Je to na vás. Největší síla této knihy je v tom, že vás do ničeho netlačí. Autor jen vypráví příběh. Bez zbytečných dramat. A vše, co se v knize děje, se může stát i nám.

“Pes soudí každého podle toho, jaký je uvnitř, a ne podle barvy pleti, vyznání nebo společenského původu. Je mu jedno, jestli je člověk chudý či bohatý, vzdělaný či ne, chytrý či hloupý. Je to tak prosté a přitom nám lidem, kteří jsme o tolik chytřejší a sofistikovanější, vždy dělá takové problémy rozeznat, na čem záleží, a na čem ne.”

Navždy mrtví Navždy mrtví Charlaine Harris

#rereading

Hořkosladký díl. Část knihy, která se vrací k některým postavám mi přišla naprosto zbytečná a moc nerozumím, proč bylo třeba se k ní vracet. ALE kniha to zvládne zase uzavřít. Stejný problém mám i s vrácením se jednoho příbuzného Sookie. Ono to spolu vlastně i dost úzce souvisí.

Vlkodlaci tu už moc prostoru nezabírají. A mihne se zde spousta starých postav, které tu již dlouho nebyly.

Upíří kapitola je, zdá se, také již nadobro ukončená a Sookie teď už snad čeká bezstarostný život po boku muže, co pro ni vždy dělal, co mohl. Myslím, že k sobě jednoznačně patří. V mých představách založí rodinu a žijí šťastně až do smrti.

Mrtvý bod Mrtvý bod Charlaine Harris

#rereading

Dostáváme odpovědi na spoustu otázek. Konečně!
Vílí banda se nám více představí a je velkou součástí této knihy. Odkryje se “skrytá” zlá stránka jedné důležité postavy.
Upíři se stále točí kolem Erica a jeho nové situace. Freyda si dokonce promluví se Sookie a je to dost rozpačitý rozhovor. Bill začíná být zase důležitou součástí Sookie a jejího světa. Eric se spíše ztrácí, ale potom, jak se chová, se vám po něm stejně stýskat moc nebude. Na začátku série byl mnohem lepší postavou.
Vlkodlaci dostanou velký prostor a nastane s nimi několik zvratů. Tuhle část si rozhodně užijete, to mi věřte.
Kniha už nepokládá moc dalších otázek. Spíše uzavírá spoustu kapitol. Což je jedině dobře. Série trochu ztrácí dech, co si budeme nalhávat. Přesto se kniha četla dobře.

Smrtelná odplata Smrtelná odplata Charlaine Harris

#rereading

Převrat v upířím světě bohužel ovlivní i svět našeho oblíbeného Sama, který v tomto díle dostane mnohem větší prostor.
Victor. Postava, kterou budete nesnášet, protože všechno jen komplikuje a dělá naschvály naprosto všem.
Konečně se dozvíme, co znamenala ta poslední věta Ericova stvořitele a můžu vám zaručit, že vás to nepotěší.
Pam je v tomto díle naprostý zlatíčko a rozhodně tuto postavu miluju! Je vidět, že ji na Sookie záleží.
Sookie se konečně zbaví nepřítele, který tu s námi byl už opravdu dlouho, ale nebude to zadarmo. A navíc získá nového. Na druhou stranu najde poslední odkaz od své babičky a pravého dědečka. A je to důležitý dar, který všechno změní.
Vztahy se v tomto díle hodně mění a u některých jasně tušíte, jak to skončí. Jiné vás zase překvapí.

Za mě nadupaný díl, který se mi četl skvěle.

Mrtví v rodině Mrtví v rodině Charlaine Harris

#rereading

V tomto díle se seznámíme s několika novými postavami. A můžu vám zaručit, že většina z nich nebude příjemná společnost.

Bill se v tomto díle začíná zase stálost důležitou postavou a celá jedna linka příběhu bude celá o něm.

Dostaneme se opět o něco blíže vílám. Poznáme více Clauda a určitě vás svých chováním překvapí a vzbudí ve vás podezření. A nezapomínejme na Dermota.

Mě osobně velmi potěšila nová postava dítěte. Hunter. Je to neobyčejné dítě.

Vývoj Jasona je úžasný. Už to není ten arogantní hlupák z prvních dílů. Začíná se chovat jako bratr.

Bohužel mám ale pocit, že mezi Ericem a Sookie to víc jiskřilo, když ještě nebyli spolu.
A zapamatujte si poslední větu Ericova stvořitele. Je důležitá.

Mrtví odcházejí Mrtví odcházejí Charlaine Harris

#rereading

V tomto díle se toho vlastně stane hrozně moc. Pokusím se vyhnout přímým spoilerům.

Je tu větší seznámení s tou negativní stránkou víl. Jejich válka přinese spoustu obětí. Některé z nich mě mrzí doteď. A nebudou to jediné oběti v této knize. Měňavci a vlkodlaci se odhodlají prozradit světu a to celé velmi ovlivní další vývoj příběhu i v dalších knihách. Podle mě se jim hlavně ulevilo, že už v nemocnicích nemusí nic předstírat!
Ale hlavně… Hlavně se tu naprosto odkope jedna postava. Nepřekvapí vás to. Ale rozhodně vás to znechutí.

Za mě fajn díl, který se čte naprosto sám.

Hůř než mrtví Hůř než mrtví Charlaine Harris

#rereading

Nemůžu si pomoci, ale je to za mě rozhodně jedna z těch slabších knih. Jistě, je tu spousta velmi důležitých zvratů a na to je třeba nezapomínat.

Série opustila touto knihou již definitivně plytké milostné hrátky a milostný život Sookie je tu jen jako normální součást života. Není na tom postavený příběh. Tato kniha se točí kolem válek. Jedna z nich je vlkodlačí a ta druhá upíří. Obě dvě znamenají velký zvrat. Je vidět, že autorka již v této části série dokonale zná své postavy. Postavy se chovají tak, že jim to věříte. Jsou to již vaši přátelé a jejich chování vám občas nedává smysl, ale sedí do jejich charakteru.

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Třetí díl mi přišel slabší než první, ale rozhodně lepší jak díl druhý. Jsem v menšině, já vím!

Sarah se musí uznat, že u spousty věcí se v tom člověk vidí ať je jakýkoliv a to ji přidává plusové body. Osobně mi tento díl prostě sedl víc jak předchozí právě proto, že jsem se viděla ve více věcech. A moc se mi líbil závěr knihy, kde se Sarah dělí o své myšlenky a podporuje začínající umělce. Za to vlastně získala tu půlhvězdičku, která u dvojky chyběla do 4*.

27.07.2021 4 z 5

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

První sbírka se mi líbila o hodně víc a i Tesáky mi přišly lepší. Tenhle kousek pro mě postrádal tu lehkost a originalitu. Témata se trochu opakují a některé vtípky mi přišly dost na sílu. Na druhou stranu kresba je opět výborná a některé kousky (hlavně ty na mileniály) mě dost pobavily.

3,5*

27.07.2021 3 z 5

Všichni mrtví Všichni mrtví Charlaine Harris

#rereading

Já mám tenhle díl asi ze všech nejradši. Sookie v tomhle díle zamíří na velkou upíří akci, která je plná králů a královen a veškerý děj se tedy tentokrát točí jen kolem upírů.

Je tu dost nových postav a staré postavy ukazují svou pravou povahu. Nastanou zde i dva velké zlomy, které zásadně ovlivní vývoj budoucího děje. Obecně ubylo milostného škádlení a sexu a přibyla opravdová akce. Přesto kniha stále zůstává odpočinkovou.

27.07.2021 5 z 5

Bezpochyby mrtví Bezpochyby mrtví Charlaine Harris

#rereading

Ach. Miluju tento díl. Mám ráda postavu královny i Andrého. A Amélii! Ano, je tu několik nových postav, které pořádně zamíchají dějem. Ale největší bombu na Sookie stejně hodí samotný Bill.

Upřímně řečeno má Sookie hodně nepřátel. A ti, co se vyskytují zde, mi pijí krev. Nepotkáváme je poprvé a bohužel ani naposledy.

Jen by teda Sookie mohla přestat furt všechny líbat. To mi malinko vadí. Jo a Quinn mi k srdci teda taky nepřirostl.

Děj opět plyne úplně sám a čte se to jedna báseň. Navíc je tu úplně nové prostředí a spoustu postav se tu jen mihne.

11.07.2021 5 z 5

Dočista mrtví Dočista mrtví Charlaine Harris

#rereading

Tenhle díl mám poměrně ráda. Je tu několik zvratů a změn, hodně postav si uvědomí nové věci a Sookie, logicky jako hlavní postava, je všude, kde se něco semele.
Sama Sookie říká, že je ironické, kolik mužů z nadpřirozeného světa o ni jeví zájem, když lidé ji nechtějí přijmout. Mně to překvapivé nepřijde. Je jiná.

11.07.2021 4 z 5

Mrtví pro svět Mrtví pro svět Charlaine Harris

#rereading

Tento díl mi přijde takový vycpávkový a přípravný pro následující díly. Rozhodně slovo vycpávkový neberte zle. Opět se tu spoustu věcí děje, ale je z toho cítit, že v tomto díle se připravujeme na následující události.

Poznáme nové postavy, stane se tu pár důležitých zvratů a opět si u knížky člověk krásně odpočine.

Méně oblíbený díl, ale stále moc příjemný díl.

Klub mrtvých Klub mrtvých Charlaine Harris

#rereading

Jeden z mých oblíbených dílů. Opět čtivé a bez hluchých míst. Příběh má ještě vyšší tempo než předchozí díl. Poznáváme nové, a fakt sexy, postavy a užíváme si změnu prostředí. Prostor zde získává hlavně Erik a začíná se zde projevovat i Pam.

Opět upozorňuju, že je to čistě oddechová série. Zasmějete se a občas i napjatě budete čekat, jak to dopadne. Velké dramata ale nečekejte. U knihy si především odpočinete.

Mám ráda tento typ upírů. Je jeden z mých oblíbených. Jen mi vrtá hlavou, proč autorka nastavila, že upíři mezi sebou vztahy nemají. Nějak mi to nejde do hlavy.

Upíři v Dallasu Upíři v Dallasu Charlaine Harris

#rereading

Druhý díl se mi čte vždy ještě lépe jak první. Je napsaný stejně čtivě a na každé stránce se něco děje. Příběh má tempo a to dodržuje až do poslední stránky. Poznáváme více již známé postavy a seznamujeme se s novými.

Jistě. Občas se postavy chovají trošku šáhle a rozhodně to není žádná vrcholová literatura, ale dá vám to, co slibuje. Zábavu a oddech od starostí běžného života.

Opět krásně oddechová upířina vhodná pro všechny milovníky fantasy.

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

#rereading
Tohle je moje srdcovka, co čtu každý rok. Neskutečně si u této série odpočinu a postavy jsou pro mě jako přátelé.

Každopádně kniha se opravdu dobře a rychle čte. Nejsou zde žádná hluchá místa a konečné odhalení vraha je podle mě dost překvapivé.
Za mě jedna z těch podařených upířích sérií.

Doporučuji všem milovníkům odpočinkových fantasy knih a milovníkům upírů a jiných fantasy stvoření.

30.06.2021 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Tyhle komiksy jsou rozhodně roztomilé, často úsměvné a rozhodně je na nich něco pravdy.

Tak proč jen 2,5*?
- Papír je dost tlustý a špatně se mi v knize listovalo
- Nevyhovoval mi font. Špatně se mi to četlo.
- Nepřišlo mi to zas tak vtipné. Občas mi to trochu zavánělo trapností.
- Některé věci mi přišly dost přehnané. A malinko mi občas přišlo, že se hází trochu negativní světlo na čtenáře.
- Žije to hodně ze stereotypů.
- Na to, kolik humbuku kolem knihy bylo, to nebylo zase tak něco extra.
- Více bych to ocenila jen v elektronické podobě. Přijde mi to jako Škoda papíru tato kniha.

Kniha není špatná. Ale jsou to obyčejné komiksy, kterým by, za mě, bylo líp na internetu.

30.06.2021 2 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Tahle kniha se čte absolutně sama. Autorka má velké nadání na vtáhnutí člověka do příběhu a udržení si jeho pozornosti.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů. Harper a Rhena. Oba pohledy mě bavily, ikdyž Rhenův o malinko víc. Máme zde ale 3 hlavní postavy a musím říct, že jsou napsané opravdu dobře a snadno si je oblíbíte. Hlavní hrdinka není dokonalá a dokonce má viditelné následky z mozkové obrny a musí se s nimi potýkat. Za to velké plus!
Celý svět je poměrně zajímavý a je to rozhodně jeden z těch lepších retellingů na Krásku a zvíře. Musím uznat, že i pojetí toho zvířete je originální.

Pojďme ale na to ale, které určitě cítíte. Záporná postava je čistě záporná. Autorka vás nutí ji nenávidět. A přitom ji pořádně neznáte. Je tam jen náznak její historie a důvodů proč je taková jaká je. Prostě se fakt nepovedla.
Velké překvápko na konci vlastně vůbec není překvápko. Je to dost logické vyústění “záhady”. A epilog za mě celkově palec dolů. To zakončení se mi prostě příliš nelíbilo. Nějak mi to nesedlo. Chápu, že to má nalákat na další díly, ale mě osobně to spíše odradilo a číst je nebudu.

Závěrem ale musím říct, že kniha je milá, čte se dobře a u knihy krásně vypnete. Určitě doporučuju. Za mě krásné 3,5*

30.06.2021 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Já jsem si tuhle knížku užila. Je napsaná stejně čtivě jako všechny díly Stmívání.

Každopádně pojďme na mínusy a pak si zlepšíme náladu plusy.
Za prvé, a za to nemůže kniha, ale české nakladatelství, tolik překlepů, chyb a nesmyslných vět jsem ještě snad neviděla.
Za druhé, Edward je trošičku tragéd a v klidu bych přežila, kdyby pár jeho myšlenek bylo vynecháno (ty opakující se). Ale nebylo to nic strašnýho. Podle recenzí jsem to čekala mnohem horší.

A pojďme na plusy!
- Jak už jsem zmínila. Kniha je neuvěřitelně čtivá. Nemít povinnosti, tak ji mám za 2 dny přečtenou.
- Konečně jsme mohli trochu více poznat rodinu Cullenů. Jejich myšlenky i osobnosti. Mnohem víc miluju Alice! Oblíbila jsem si i Emmeta a Jaspera. Rosalie furt nesnáším, ikdyž ji trochu víc chápu.
- Znát myšlenky některých postav bylo opravdu poučné. A teď myslím lidských postav.
- Pochopili jsme i stopaře. Jeho myšlenky i osobnost.
- Edward není špatnej a ten hejt si úplně nezaslouží.
- Konečně jsme poznali příběh i z druhé strany. A dost ho to obohatilo. Aspoň pro mě. Osobně bych si ráda přečetla i další díly z Edwardového pohledu.

Za sebe musím říct, že kvalita je srovnatelná s prvním dílem. A věřím, že napsat tuhle knihu bylo náročné. Udržet dějovou linii, vyprávět stejný příběh, ale trochu jinak a hlavně nic nepomotat.

Doporučuju všem milovníkům Stmívání. Ale pokud jste silní v aj, tak jděte do aj.

30.06.2021 4 z 5