Gabux Gabux komentáře u knih

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

První začnu věcmi, které se mi líbily. Kniha má naprosto perfektní obálku a obecně se graficky velmi povedla. Nemůžu popřít, že pár hlášek se povedlo a pousmála jsem se nad nima. A rozhodně oceňuji zapojení Harryho Pottera nebo slovní spojení “tepelný komfort”. A jako poslední velké plus hodnotím možnost napsat si svoje jméno do děkovačky.

A teď pojďme na to, co je na této knize vlastně špatně. Jako obrovské mínus hodnotím to, že se autorka chlubí tím, za jak krátkou dobu knihu napsala. Není se čím chlubit. Jde to neskutečně poznat a ráda bych podotkla, že ani Rowlingová nebo King své knihy nepíšou tak krátkou dobu. A jde to poznat.
Autorka není vypsaná. Je to neskutečně kostrbaté a nejpovedenější jsou rozhovory přes zprávy. V knize samotné se téměř nevyskytují dialogy. Většina je o myšlenkách Mei. A to knížce taky nepřidává.
Velké mínus jsou takové dovysvětlivky v závorkách, které opravdu nejsou třeba. Jako vážně.
Kniha se velmi špatně drží. Bolely mě z knihy ruce a četlo se to fakt blbě.
A teď pojďme k postavám. Nejvíce se povedla malá Liz. Která se jako jediná nechová na 12, i když ji 12 je. Liam, Ava a Travis ještě ušly. Ale Mei? Pane bože. Nikdy jsem se nepotkala s horší hlavní hrdinkou. Její velkým mínusem je to, že veškerý chyby se snaží shodit na někoho jiného. Myslí si, jak je skvělá, vtipná a hustá, ale bohužel je spíše trapná, sebestředná a neskutečně špatná “kamarádka”. Nechtěla bych ji mít za kamarádku ani za milion.

Tenhle příběh by byl na 3-4* na Wattpadu. Na knihu ale rozhodně nemá. Přímo z něj dýchá ten Wattpad, kam by fakt skvěle zapadl. Takže pokud si chcete přečíst příběh kvality, jako je tato kniha, tak jděte na Wattpad. Ušetříte a o nic nepřijdete.

Nikdy jsem nenapsala takhle špatnou recenzi. O to víc mě mrzí, že je to u české autorky. Přitom ten nápad není vůbec špatný! Stačilo by té knize věnovat více času a opravdu ji vyšperkovat.

Kniha by se mohla líbit slečnám 10 - 15 let, pokud už nemají něco načteno.

04.03.2021 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

4,5*

Knihu jsem přečetla za 2 hodiny. Bylo to silné čtení. A vůbec nebylo veselé. Autorka perfektně napsala naprosto otřesný příběh.

Příběh vypráví příběh jedné rodiny. Hysterická matka, prazvláštní otec, starší “perfektní” dcera Katka a mladší, umělecky nadaná, ale “nedokonalá” mladší dcera Bára.
Příběh je vyprávěn z pohledu Báry a z pohledu matky. A příběhu to dodává na uvěřitelnosti. Střídání pohledů příběhu velmi prospívá
Kniha je uzounká a je to jen a jen dobře. Její obsah je devastující a hrozivý i v malém rozsahu.
Velmi se mi líbil minipříběh vrán, po kterých se kniha jmenuje. Dodalo to příběhu jistou poetičnost.
A ten konec? Musela jsem ho vydýchat, ikdyž mě příliš nepřekvapil.

Nejděsivější na tom všem je, že by to vůbec nemusela být fikce. Může se to dít za zavřenými dveřmi. A nikdo si toho nemusí všimnout. Je mi úzko. Cítím bezmoc. A tak velký smutek. A hlavně obří vztek.
Pokud si z knihy máme něco odnést tak to, abychom byli pozorní ke svému okolí. Naslouchali. A nepřehlíželi varovné signály.

08.03.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu. Má první audiokniha a hned klenot - i hlasový. Audiokniha se opravdu povedla.

Hanu jsem si chtěla přečíst od chvíle co vyšla. Dostala jsem se k ní ale až teď.

Kniha je rozdělená na tři dějové linky. Mě osobně nejvíce bavila ta druhá a třetí. První byla pro mě slabší, ale stále nadprůměr.
Knihou vás provází Mira, Hana a několik dalších postav. Každá z nich je velmi propracovaná a máte u nich pocit, že je znáte a můžete je kdykoliv potkat. Vše je vyprávěno buď z pohledu Miry nebo Hany. A oba pohledy mají něco do sebe. U obou postav uvidíme tu postupnou změnu a pochopíme, proč se to tak stalo.
Příběh se zaměřuje na tři místa - Valašské Meziříčí, Terezín a Osvětim.

Tato kniha je prostě klenot a přečíst by si ji měl rozhodně každý. Není to lehké téma. Ale příběh je napsaný s lehkostí. Vyvolá ve vás vztek, nevíru, radost a neskutečné opovržení nad tím, co jedna lidská osoba dokáže udělat jiné. Zasáhne vás a rozhodně na tuto knihu jen tak nezapomenete.

Hana je jedna z mála knih, která si svou slávu zaslouží. A já už si teď brousím zuby na další knihu úžasně talentované Aleny Mornštajnové.

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

“Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

A přesně takhle se dostavila i má láska k této knize, která se zařadila mezi mé nejoblíbenější knihy, co jsem za celý život přečetla.
A jaká tato kniha je? Co ji vystihuje ze všeho nejlépe? Především je lidská. Je jako laskavé pohlazení mozolnatou rukou. Její kouzlo a síla se nedá popsat. To prostě musíte zažít, abyste to pochopili.

Vřele doporučuji všem

29.04.2024

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

To, že kniha popisuje něco, co mnoho lidí považuje za tabu neznamená, že je to brak. Sex a celkově erotika do života patří a lidé by se měli přestat bát o tom mluvit. Kniha je napsaná dobře a čtivě. Erotických knih existuje spoustu, ale jen tato vyvolala takové pozdvižení. Právě díky tomu stylu psaní. Za mě je to fajn oddechová knížka.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Skvost české literatury :)

17.06.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nemám slov. Velmi trefné a bude to bavit i mladší ročníky. Ale na druhou stranu je to smutný příběh.
Tak jako tak je to jedna z knih, která za přečtení opravdu stojí.

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Tohle byla strašná hovadina. Nepravděpodobný bizár. A přesto je to jedna z mála knih, co mě upřímně rozesmála. A to hned několikrát.
Poppy je fajn hlavní hrdinka. Smůla se ji lepí na paty a reálně není možné, aby někdo byl až takhle nešikovný. Přesto je sympatická. Ryan je také fajn postava, která se vyvíjí a rozhodně dokáže Poppy do života přinést aspoň nějaký řád. A ona jemu zase nějaké to uvolnění a smích.
Za mě tedy fajn oddechová kniha na zvednutí nálady. Ale člověk nesmí mít vysoká očekávání od kvality příběhu.

22.10.2022 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Já jsem si tuhle knížku užila. Je napsaná stejně čtivě jako všechny díly Stmívání.

Každopádně pojďme na mínusy a pak si zlepšíme náladu plusy.
Za prvé, a za to nemůže kniha, ale české nakladatelství, tolik překlepů, chyb a nesmyslných vět jsem ještě snad neviděla.
Za druhé, Edward je trošičku tragéd a v klidu bych přežila, kdyby pár jeho myšlenek bylo vynecháno (ty opakující se). Ale nebylo to nic strašnýho. Podle recenzí jsem to čekala mnohem horší.

A pojďme na plusy!
- Jak už jsem zmínila. Kniha je neuvěřitelně čtivá. Nemít povinnosti, tak ji mám za 2 dny přečtenou.
- Konečně jsme mohli trochu více poznat rodinu Cullenů. Jejich myšlenky i osobnosti. Mnohem víc miluju Alice! Oblíbila jsem si i Emmeta a Jaspera. Rosalie furt nesnáším, ikdyž ji trochu víc chápu.
- Znát myšlenky některých postav bylo opravdu poučné. A teď myslím lidských postav.
- Pochopili jsme i stopaře. Jeho myšlenky i osobnost.
- Edward není špatnej a ten hejt si úplně nezaslouží.
- Konečně jsme poznali příběh i z druhé strany. A dost ho to obohatilo. Aspoň pro mě. Osobně bych si ráda přečetla i další díly z Edwardového pohledu.

Za sebe musím říct, že kvalita je srovnatelná s prvním dílem. A věřím, že napsat tuhle knihu bylo náročné. Udržet dějovou linii, vyprávět stejný příběh, ale trochu jinak a hlavně nic nepomotat.

Doporučuju všem milovníkům Stmívání. Ale pokud jste silní v aj, tak jděte do aj.

30.06.2021 4 z 5

Říše neřesti Říše neřesti Meghan March

Důstojné zakončení série. Erotické romány této autorky mají prostě úroveň.

Začátek tento knihy je jiný. Celá tato kniha je jiná. Ale je skvělá. Plná napětí, rozvoje postav a hlavně plná nečekaných zvratů. Nestačila jsem zírat. Ale nakonec do sebe vše krásně zapadlo. Ráda bych napsala víc, ale bojím se, že bych prozradila něco důležitého. Líbí se mi jak autorka pracovala s jednotlivými postavami, a to i těmi vedlejšími, i samotným příběhem.
Kniha je opět velmi čtivá a vzrušující. O to nás autorka nepřipravila. A já jen musím říct, že když jsem v této sérii tak důkladně poznala některé postavy, tak si s chutí někdy znovu přečtu Mount Trilogy znovu.

Kane byl něžnější a lidštější než v předchozí sérii Lachlan Mount. Mount si více bral, co chtěl. Byl více arogantní a dominantní. Temperance a Kieru mám ráda stejně. Každou pro něco trochu jiného. Nutno podotknout, že Mount Trilogy, která u mě malinko vede, je více o sexu a chemii mezi hlavními hrdiny a Savage Trilogy je více zaměřená na příběh a zápletka je mnohem více propracovaná. Sérii to rozhodně prospělo.

Autorka mě nezklamala a řadím ji mezi mé oblíbené autorky erotických románů, které v sobě skrývají i nečekaní příběhy a skvělé hrdiny.

Neústupná princezna Neústupná princezna Meghan March

Lepší než první díl. Za sebe přiznávám, že hlavní hrdinové první série mě bavili o něco více, ale přesto jsem si našla cestu i k těmto.

Příběh získává na obrátkách. Sexu malinko ubývá a do popředí se dostává příběh. Temperance je naprosto skvělá hlavní hrdinka. Má své kladné i záporné stránky a díky tomu je neuvěřitelně uvěřitelnou postavou. ON je dobrá hlavní postava a my konečně zjišťujeme kdo je. A jaký je. A je úplně jiný. Než by člověk čekal. Temperance se v tomto díle rozvíjí, získává přátele a začíná konečně žít. Stejně jako první díl je to velmi čtivé a já to zhltla za den. Chemie mezi hlavními hrdiny funguje a hlavní příběhová linka taky. A ten konec? Co prosím?

P.S. Oceňuju lepší popisy sexuálních scén než jaké byly v prvním díle.

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Pokud někdo hledá vyloženě letní čtení a pohlazení po duši, tak je tady správně. Kniha je napsaná velmi čtivě a stránky čtenáři utíkají samy. Simon i Daphne jsou poměrně sympatické postavy a její bratři jsou naprosto dokonalí.

Za mě lepší jak seriál. Člověk více pochopí rozhodnutí postav a více se ponoří do jejich charakteru. Jen pozor pro milovníky seriálu - některé postavy zde vůbec nejsou. Což mně osobně nevadí, jelikož ta zásadní postava v seriálu, co zde chybí, mi v seriálu dost vadila.

Ale nečekejte nic extra. Je to přesně to, co to má být. Romantická oddechovka, kde je pár dramat, ale přesto je všem jasné, že to zákonitě musí skončit happy endem. Neurazí ani nenadchne.

21.06.2022 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Tohle nebude moc oblíbený názor, ale já si nemůžu pomoct. V čem přesně je tato kniha a celá série tak skvělá, že se o ni neustále mluví?
Osobně jsem schopná přečíst cokoliv a většinou dávám knihám více šancí, ale tahle série mě prostě brutálně nebavila. Po pár strákách jsem se vždy začala nudit. Postavy nejsou ničím jiné, zajímavé ani obdivuhodné. Nápad je zajímavě pojatý, ale bohužel to nezachránil.

17.06.2018 1 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z nejlepších knih Agathy. Je to svižný příběh plný matoucích informací. Byla to jízda :)

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Dokonalá knížka, která umí vtáhnout do příběhu. Byla jsem zklamaná z konce a nejvíc mě naštvalo, že mě kamarádka neupozornila, že budu potřebovat kapesníčky. Ono ve 3 hodiny ráno se v pokoji těžko hledají. Nebrečívám u knih často, ale tady to nešlo jinak.
Každopádně jsem doufala v lepší konec. Škoda. Třeba příště.

15.02.2015 5 z 5

Hříchy Hollywoodu Hříchy Hollywoodu Alessandra Torre

Kapitoly jsou psané z pohledu Summer i Cola a tím pádem nám kniha dává možnost příběh prožít z obou pohledů a lépe pochopit jejich chování. Kniha má pomalejší rozjezd, ale zpětně ho velmi oceníte a na konci získáte odpovědi na všechny své otázky. Čte se hezky a kapitoly jsou spíše kratší než delší a tak stránky utíkají pod rukami.

Summer je sympatická hrdinka. Není dokonalá. Dělá chyby a není vždy usměvavá a příjemná. V minulosti provedla něco, kvůli čemu se stala vyvrhelem ve svém vlastním městě. A přesto má to NĚCO, co Cola oslní. Cole je pro ní osinou v zadku. Celé bláznovství kolem filmu ji ale hraje do karet.
Cole je zezačátku typický idiot, ale jakmile se mu člověk dostane trochu pod kůži, tak si k němu najde tu cestu. Má spoustu chyb. Ale není to zlý člověk. Dokonce se ukážem že má výborný smysl pro humor. Stejně jako Summer. A Summer mu vyřeší spoustu problémů, i když jiné mu vytvoří.
I vedlejší postavy v člověku zanechají své stopy a mají v knize své důležité místo. Dodávají příběhu uvěřitelnosti a i díky nim lépe poznáváme hlavní hrdiny.
Obecně jsou postavy velmi dobře napsané. Jsou uvěřitelní. Nejsou dokonalí. Mají klasické strachy, slabosti a emoce.

Jak už jsem řekla. Příběh má pomalejší rozjezd, ale pak chytne rychlost a už nezastavuje a naprosto člověka pohltí. A hlavně na konci dá odpovědi na všechny otázky.
Je to pohádka pro dospělé, ale ty dospělé postavy se opravdu chovají úměrně svému věku. Aspoň většinou.
Od autorky si ráda zase někdy něco přečtu. Umí popsat i sexuální scény tak, aby z toho člověku nebylo trapně. A to se jen tak nevidí.

P.S. Velký palec nahoru pro překladatelku! Popasovala se se vším velmi dobře.

29.04.2024 5 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Na začátku jsem neměla žádné očekávání. Vlastně jsem měla po prvních pár stranách pocit, že jsem šáhla vedle. Ale musím upřímně uznat, že tahle krásná a roztomilá jednohubka je pohlazení po duši, které jsem potřebovala.

Sophie je skvělá hlavní postava s úžasně praštěnou rodinou! A její babička je babičkou, kterou by měl mít každý. Ano, ano. Ze začátku se v její rodině budete ztrácet, ale to ničemu nevadí. A rozhodně si jejich praštěnost užijete na plno.
Ano. Skoro od začátku budete vědět jak to asi dopadne. A ano. Je tam spoustu klišé. Ale je to tak skvěle napsané a tolikrát se u knihy pobavíte, že ji to odpustíte stejně jako já.

Doporučuju knihu všem, kteří si chtějí u příběhu odpočinout, zasmát se a hlavně se jím nechat pohltit.

#rereading 2023 - Tahle kniha je ještě lepší než si pamatuju! Absolutně ji miluju. Už dlouho jsem se takhle u knihy nenasmála.

19.01.2024 5 z 5

Vzdorující královna Vzdorující královna Meghan March

Druhý díl byl ještě větší kolotoč jak díl první. Skvěle napsáno, neustále se něco děje a vy máte pocit, že v té knize jste s hrdiny. Za mě rozhodně lepší jak díl první. Hlavní postavy jsem si naprosto zamilovala a Jizvu ještě víc.
Kniha se výborně čte a nedovolí se vám odtrhnout. Já jsem toho důkazem, když jsem četla do 5 ráno!

Konečně autorka erotických románů, co se dají číst a hlavní hrdinové spolu dokonce i KOMUNIKUJOU. Neuvěřitelný.

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

4,5*
Tahle kniha vám nedá moc nových témat, ale ke každému vám může dát několik zajímavých myšlenek. Není to nic objevného, ale občas je skvělé, si takhle něco přečíst černé na bílém. Zjistit, že spousta lidí řeší to, co řešíte*ili jste vy. Pomůže vám si to zvědomit věci, které už třeba dlouho tušíte, ale nedokázali jste to pojmenovat.

Ano, tato kniha se mi líbila. Je napsaná lehkým jazykem, nic nevnucuje a příběhy z terapeutovny mě několikrát donutily se usmát. A ano, kniha mě donutila o věcech opravdu přemýšlet a pomohla mi si některé věci uvědomit.

Tuto knihu jsem mohla mít přečtenou během dvou večerů. Já nad ní ale chtěla přemýšlet. A poctivě jsem si vypisovala myšlenky, co mě zaujaly a nemělo by se na ně zapomínat. A o top 9 (z mého pohledu) se s vámi podělím.

*Malinké spoilery, nečíst, pokud jste knihu nečetli*

• Předpoklad je matkou průšvihu.
• Každý vztah je unikát.
• Za emoce, co cítím/někdo ve mně vyvolává, nemůže ten druhý, ale můj mozek a mé zkušenosti.
• Jenom s láskou nevystačíte.
• Být s někým na celý život je volba. Vědomé rozhodnutí.
• Každého partnera milujeme jinak. Ne víc, ne míň. Jen jinak.
• Je důležité si uvědomit rozdíl mezi tolerancí a respektem.
• Komunikovat, Komunikovat a komunikovat.
• Vztah není jediná možná cesta vedoucí ke šťastnému životu.