gab72 gab72 komentáře u knih

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Krásně rozkreslené postavy, jejich pohnutky, vnitřní boje a uvědomění si skutečného. Celá kniha se příjemně vleče, jakoby chtěla navodit znuděný život Britů v "nehostinné Indii" a pak bhem krátké doby jednoho týdne úplný zvrat událostí, vytříbení lidských charakterů. Dokonalé! Nádherná kniha!

15.09.2022 5 z 5

Tokijské květy Tokijské květy Aleš Palán

Krásná kniha, o mě dosud neznámém Ludvíku Armbusterovi. Jeho pohledy na víru, na život z hlediska filozofie, teologie...prohlubují vnímání, navozují další otázky. Úžasné. Kniha je pojata jako rozhovor, kde velká část otázek se zabývá Armbrusterovým pobytem v Japonsku. Celá kniha je prodchnuta milým přístupem, nadhledem ....Krásné

20.08.2021 5 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

V minulých komentářích je snad vše :). Výborná kniha, která je prvním dílem trilogie, jež musela v Polácích zažehnout vlastenectví a odvahu bránit svou vlast. Bravurně napsáno, popsány lidské charaktery, touhy, chtění, úzkosti atd. Nechybí milostná zápletka. Ta je vlastně ve všech třech dílech. To však k rytířským dobám patří.

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Opravdu Pan Spisovatel! Na historických událostech bravurně popsaná doba z polsko-švédské války. Po dlouhé době jsem porušila pravidlo a listovala dopředu, jak to s panem Kmicicem dopadne. Nejen kvůli Olence, ale i kvůli jemu samotnému. :). Čtivé, napínavé, s hlubokou moudrostí psané.

15.02.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Docela pěkně napsané, možná občas díky překladu se člověk ztrácel. Pro laickou veřejnost určitě poučné. Pro odbornou veřejnost se nabízí spousta otázek. Autor nakousne téma řekne A, ale už ne B. Najdou se však nové věci, které jsem nevěděla nebo se nad nimi nezamýšlela. Je dobré si některé uvedené poznatky ověřit při svých toulkách přírodou :). V roce 1959 byla vydána kniha od Ing. Zdeňka Mráčka- LES , vydavatelství Orbis. Řekla bych, že o lese jako takovém, je v této knize napsáno daleko více a srozumitelněji :).

26.02.2018 3 z 5

Zelené pahorky africké Zelené pahorky africké Ernest Hemingway

Kniha která si mě našla, kniha, které jsem přišla na chuť až asi po 15 ti stránkách. Kniha naprosto úžasná, krásná, kde panu Hemingwayovi se podařilo nejen, přiblížit lov zvěře tak, aby i ne lovec pochopil, co na tom je tak přitažlivého, ale i napsat základní pravdu o světě, o životě jako takovém. Pravém, prapůvodním, obyčejném. Smekám před jeho krátkými dialogy, krátkými větami, v kterých je obsaženo tolik podstatného. Byl to Pan spisovatel, člověk, který mnoho viděl, mnoho věděl. Díky za něj.

02.09.2015

Kočičí kavárna Kočičí kavárna Charlie Jonas

Krásný obal, krásný příběh, kde vše pěkně hladce navazuje, hrdinky se skoro lehce vyrovnávají s nepříjemnostmi. KOnec dobrý vše dobré. Úplně ne sladké (to je dobře), čtivé, pár skvělých životních rad ... na světě je hezky :). Ráda se k ní vrátím v dnešním světě. Příjemné překvapení.

21.03.2023 5 z 5

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

První kniha od Henrika Ibsena, úplně mě dostal. Je úžasný. V současné době čtu ještě i jiná dramata Hry I a kladu si otázku...jak hluboko a detailně ten člověk musel vnímat svět, společnost, že dokázal nejen pojmenovat, ale ještě vložit do veršů. K Noře, je v níže uvedených komentářích napsáno asi vše :). Velmi mile mě překvapila a hlavně jaký konec drama vzalo. Opravdu skvělé.

23.02.2022 5 z 5

Bílá kánoe Bílá kánoe Farley Mowat

Kniha plná příběhů o dalekém severu. F.Mowat krásně vykresluje život, postoje eskymáků i jako biolog život zvířat. Opět se objevuje věčné téma - chamtivost a rozpínavost bělochů versus skromnost domorodců, které se táhne napříč celým světem. Některé příběhy jsou opravdu smutné. Kniha nenápadná, velmi čtivá.

Pan Wolodyjowski Pan Wolodyjowski Henryk Sienkiewicz

Poslední výborný díl trilogie. Pro mě méně poutavý, protože na začátku je široce popisováno emoční rozpoložení pana Wolodyjowského, po úmrtí jeho snoubenky. Nicméně asi od půlky se opět děj rozeběhne se stejnou vervou jako v minulých dílech. Opět velmi napínavé, výborně vykreslené, prostě nádhera. H.S. vás vtáhne do 17 stol. ani nevíte jak. Bohužel už poslední díl a zbydou otázky typu... co se stalo s mladičkou ženou pana Wolodyjowského...? Tři tlusté knihy, opravdu tlusté....stojí za to, je přečíst.

Deník venkovského faráře Deník venkovského faráře Josef Beránek

Velice dobrá kniha o opravdové víře a lásce k bližnímu a i k sama sobě. Když člověk lásku sám nemá nemůže dávat dál :). Trochu zarážející informace o vedení církve jako takové. Pro mě osobně už ne tolik podstatné, hierarchie církve je pro mě složitá, co je však důležité je víra, naděje a láska a jejich skutky. Doporučuji i nevěřícím :). Pan Rybář je nejspíše farář s lidským přístupem.

20.01.2021 5 z 5

Dívka se žirafím krkem Dívka se žirafím krkem Corinne Hofmann

Celé čtivé, pak již víceméně stejné. Konec dobrý, kdy se dává opět dohromady se svým otcem, a začíná ho chápat a přijímat.

29.09.2020 2 z 5

Cesta ven ze šíleného světa Cesta ven ze šíleného světa Jan Menděl

Velice lidsky řečeno, proč a jak člověk by měl na sobě pracovat. Dávkováno po kratších kapitolách. Dost praktických rad. Mnohé nakousnuto, dohledej si čtenáři sám, jestli opravdu chceš :). Výborná kniha.

03.04.2019 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Silný příběh z koncentračního tábora s přesahem jak žít pak. Jak žít s takovými silnými zážitky? Jak se s nimi vyrovnat...? Výborá kniha, která nutí si klást otázky, přemýšlet nad nimi i se podívat na vlastní život :). Nejen příběh, ale i ta možnost volby je hodně obohacující. Krásné. Děkuji.

26.02.2024 5 z 5

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewitcz opět nezklamal. Historický román založený z větší části na ověřených událostech. Plný Boha, spravedlnosti i nespravedlnosti, lásky, čekání... a polské hrdosti. Nejen polské, ale celé slovanské...

30.10.2023 5 z 5

Návštěvníci z Mlčící planety Návštěvníci z Mlčící planety C. S. Lewis (p)

Zajímavé, veliká inspirace. Opakující se stále stejná pravda o lásce k životu (Bohu) a k živému (božímu), která se objevuje i v jiných jeho dílech. Ta vždy uklidní, naladí i potvrdí, že jde člověk správně anebo aspoň v duchu svého nejlepšího svědomí a vědomí, které má ...těším se na další díly.

15.08.2023 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Rozhovory od začátku do konce, protkané s pár myšlenkami. Nářečí skvělé, ale.....možná nevhodná doba :)

20.02.2023 1 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Příběh se lehce vleče. Krásně vykreslená psychologie davu, který chce věřit jen tomu svému, čím větší senzace tím lépe. Pravda je nudná a jde stranou. Platí bohužel i v současné době. Hluchota? Spíše jako trest pro Frantíka Doušu. Vybral si ho, ale nedokázal dohlédnout na jeho důsledky. Kdo by dokázal :). Kdo se zamyslí nad podstatou vykresleného lidského chování, pochopí co autor chtěl ukázat. Na jedné straně dobrák Douša na druhé dav. Kdo jsi bez hříchu, první hoď kamenem....

08.02.2023 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Jak kdosi dole napsal...kniha se četla sama. Jen mě asi v polovině trochu rozčarovalo, jak popisuje zastřelení mámina koně. Asi jsem čekala, že když maminka umřela a všichni se rozprchli do všech možných stran, že se postarají i o zvířata..rozprodají, když se o ně nemohou sami starat. Tento praktický úkon byl pro mě velkým zklamáním, pak se může lítostně rozepisovat jaké to bylo pro ní, ale co ta zvířata celou dobu? O tom zmínka není. To je fakt.:). Nicméně četla se sama.

05.12.2022 5 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

krásně psané, nicméně příběh je zbytečně vypnutý. Medeia velmi dobře ví, odkud její pohnutka zabít děti pochází, ale stejně s tím nic neudělá. Jediný její bod pohledu je....Iáson musí trpět, není sice jedno za jakou cenu, ale stejně tu cenu podstoupí, protože vědomí o jeho utrpení je bolestně radostné.

26.01.2022 5 z 5