Návštěvníci z Mlčící planety

Návštěvníci z Mlčící planety

Neobyčejné dobrodružství filologa Elwina Ransoma začíná ve chvíli, kdy tento anglický univerzitní profesor, jehož předobrazem prý byl autorův přítel J. R. R. Tolkien, vnikne při hledání noclehu do zahrady domu Na Vršku. Přijetí, jehož se mu dostane od dvou místních obyvatel, fyzika Westona a kariéristy Devina, není nijak vřelé, ale nakonec je pozván do domu. Tam ho ovšem jeho hostitelé nejprve omámí a posléze dokonce ranou do hlavy přivedou do bezvědomí… Ransom přichází k sobě ve vesmírné lodi, jež se vzdaluje od Země k jakési planetě, již jeho únosci nazývají Malacandra. Začíná chápat, proč Weston a Devine tuto cestu podnikají – první z nich chce i za cenu vyvraždění mimozemské civilizace získat pro lidstvo další planetu a druhý se zřejmě na této planetě touží jen obohatit. Ransom se šťastnou náhodou dozvídá i to, jaká by měla být jeho role. Weston s Devinem ho chtějí předat domorodým tvorům, o nichž předpokládají, že jej rituálně obětují. Ransom ví, že má jedinou naději – a tak po příletu na planetu využije první příležitosti a prchá purpurovým lesem do zcela neznámého světa… Při čtení prvního dílu Kosmické trilogie C. S. Lewise si brzy uvědomíme, že napínavý příběh odehrávající se v exotickém prostředí vzdálené planety je zároveň sugestivní zprávou o vnitřním vývoji hlavního hrdiny, jenž se musí konfrontovat s neznámou civilizací. Tato konfrontace je pro něj v duchovním smyslu nesmírně očistná – vychází z ní jako silná osobnost, která si pronikavě uvědomuje řadu fatálních selhání moderního světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32377/kosmicka-trilogie-navstevnici-z-mlc-MTN-32377.jpg 497

Kosmická trilogie (1.)

Out of the Silent Planet (1938)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Návrat domů

aginecka

Na můj vkus trochu přefilozofované, ale fantazie obdivuhodná.

teltri
16.11.2016

Nudááá. Ach jo, zklamání.

shmaic
22.10.2016

wow, weston před koncem, no dobrý no, to už jsem nečekal. plánoval jsem 4 * ale za ten konec je to jasně 5. a na svou dobu.... bomba.

Michal1999
21.09.2016

Opravdu skvělá kniha. C.S.Lewise mám teď ještě radši, i když do Narnie jsem se zamiloval už na jaře. Spoustu myšlenek zůstává stejných, jen tady je to řečeno naplno (taky to není útlá knížka pro děti). Ransoma si člověk zamiluje stejně jako nápaditou planetu se třemi originálními "hnau". Mně osobně se nejvíce líbili pfifltriggové, kteří tam ale také byli nejmíň. No, snad v příštích dílech :) Nejlepší je scéna krátce před koncem, kde Weston obhajuje své názory. Ta pasáž by zasloužila vyrýt do mramoru. Jinak, doufal jsem, že Weston nebo Devine zemře (nejlépe oba dva). Takže opět říkám, snad v příštích dílech :D

klikas
19.05.2016

Moudrá "sci-fi"...

Thebookman
06.08.2015

Naprosto nádherná knížka. Četlo se to výborně. Stránky jen letěly před očima. Ani jednou mne nepřišlo, že by to bylo nudné. Kdo se ponoří do děje zjistí, že má tento příběh hlubokou myšlenku. Podle mého je to knížka nadčasová. Další dvě pokračování budou jistě stejně zajímavá, ne-li ještě zajímavější.
Návštěvníci z Mlčící planety by byl i skvělý film. Divím se, že už dávno se tohoto příběhu někdo neujal. V současné době, kdy většina fantasy filmů jsou převážně tvořená 3D grafikou, tak si myslím, že by převést tuto trilogii do podoby filmu nemusel být problém. Aspoň z technického hlediska. Ale není to jen o tom..
Když vznikl Avatar s planetou Pandora, věřím, že by na filmovém plátně mohli vzniknout Návštěvníci z Mlčící planety s Malacandrou/Marsem a jejím úžasným světem barev a harmonie.

tlapička
09.02.2015

Dobrá kniha velice čtivá dobré nápady- i humor

Doriana.M
15.01.2014

Kniha po sobě zanechá zvláštní pocit. Je poměrně obtížné ho identifikovat. Zaujal mne odlišný náhled autora na vesmír a cestování v něm, upoutalo mě také vyprávění o obyvatelích Marsu, o jejich filosofii a způsobu života. Po přečtení jsem si zakoupila i další díl a nelitovala jsem.

vincek1
25.11.2013

Mám po přečtení knihy blíže neidentifikovatelný pocit. Chvílemi jsem četl se zájmem a někdy jsem chtěl knihu odložit. Nakonec jsem ji dočetl, ale nevím jestli se dám do dalšího dílu. Asi počkám až se dojmy usadí a uvidím.

Ikkju
03.05.2013

Tahle Lewisova řada mi přišla nesmírně zvláštní, každá z knih trilogie se nese v úplně jiném duchu, a celkově mi přijde že přináší daleko hlubší a dospělejší poselství než knihy o Narnii... Možná i proto, že "v Narnii" se o spoustě věcí nemluví, spousta věcí zůstává jenom naznačená...

Phoenix16.cz
02.01.2013

I když se tato knížka na první pohled tváří jak sci-fi, rozhodně lépe zapadá do škatulky fantazy. Když si z knihy odmyslíte věty jako "Čím blíž jsme byli ke Slunci, tím větší horko v raketě bylo." a "Když jsme přistávali, ze stropu se stala podlaha.", zbude vám relativně stručný popis nového světa a jeho obyvatel. Po přečtení dílu mi kniha připadá jako takový úvod do celé série a doufám, že v dalších dvou dílech, které se značně rozrostly o stránky, se dovím mnohem více podrobností. Co se náboženství týče, čekala jsem analogii na boha, ale spíše mi celý příběh připadal jako filozofování o smyslu života jedince vs. společenství.

anthea
12.04.2012

Krása! Nádhera! Fantazie! Stejně jako Lusa bych si ráda zajela na Malacandru na prázdniny, chtěla poznat její úžasné obyvatele a něco se od nich přiučit - rozhodně ten jejich klid. Lewis nádherně vykreslil tamější přírodu, píše velmi citlivě, už od první stránky jsem cítila blahodárný vliv jeho slov. Jen škoda, že to bylo tak krátké. Ale máme další dva díly, tak už se těším a jsem zvědavá, jak to dál vymyslel, kam se zase podíváme.

Pavo.Klima
19.06.2011

Scifi s paralelou cizích světů na blízkých planetách mám rád... Tady se stala chyba! Možná to bylo jazykem, ale i přes filosofickou-společenský rozměr jsem se u knihy začal nudit.... Malacandru i Perelandru jsem ale zkousnul. Třetí díl ( Ta obludná síla) jsem rozečetl... zaklapl a dodnes leží v polici - bez plánu knihu dočíst.... Lewisi - sorry!

Lusa

Musím říci, že Malacandra, je zatím tím nejkrásnějším světem, který jsem navštívila.
Autor vykreslil její faunu a floru tak nádherně, že bych se nejraději zbalila a jela tam na prázniny X-D

SPOILER

Jinak příběh byl velice zajímavý a čtivý a musím říct, že bych Westona nejraději v tom lavoru se studenou vodou přidržela díl a Devina taky.
Je až neuvěřitelné, že by takový svět ve kterém vládne mír a žádná diskriminace a války mohl existovat, místo kde jsou si všichni rovni dokáže zkazit jenom člověk.
Autor to dokonale vykreslil, a když byla knihy vydána před mnoha lety, byly by dnes úmysly Thulcandrů stejné jako tehdy.

Už dost filozofování, celkem jsem zvědavá na další díl...