furunkl furunkl komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Kniha je přesně to pravé právě pro čtenáře, kteří si chtějí vychutnat skvěle napsaný román o životě lidí na Vnějších Hebridách. Autor postupně odhaluje jejich strasti a ... ještě horší strasti.
Naproti tomu ortodoxní detektivkáři by se mohli spíše nudit. Vyšetřování vraždy slouží jenom
jako opěrná konstrukce spletitého příběhu. Nevím co si mám myslet o závěru. Možná by se k němu
mohl vyjádřit nějaký psycholog. Prostě se mi nezdá, že by to mohlo být možné. Ale i přesto je
Skála nádherně odvyprávěný příběh o dětství a mládí v nehostiné, ale bohem rozhodně nezapomenuté krajině.

25.05.2016 5 z 5

Horká půda Horká půda Václava Molcarová

Solidní dobrodružná práce.

18.05.2016 4 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Vynikající dílo, které dokazuje, že superhrdinský komiks nemusí být jen blbina pro děti. Dokonalý příběh, dokonalá kresba.

15.05.2016 5 z 5

Milostná sabotáž Milostná sabotáž Amélie Nothomb

Krásně napsaný román o tom, jak děti diplomatů v komunistické Číně rozpoutaly třetí světovou knoflíkovou válku.

13.05.2016 5 z 5

O snovačce a přemyslovi O snovačce a přemyslovi Vilma Kadlečková

Krátký ale hutný text o posilování češství, které se musí postavit cizímu bohu.
Novela o zradě a o pomstě, která musí být vykonána, i kdyby měl být díky tomu
zničen národ. Jazykově i stylisticky patří dílo k absolutní špičce domácí literatury.
Opomíjená perla, která hravě strčí do kapsy všechny módní rádoby spisovatele
s jejich „uměním“, granty a různými cenami.
Je zde vyprávěn příběh o třech mýtických ženách, silných a odhodlaných.
Někdy pomýlených, ale zárověň pevně stojících na svých místech v moderním světě.
Právě proto celé knize uškodil doslov Joanny Capliňské. Naprosto zbytečným zdůrazňováním
feminismu se snaží vyrazit otevřené dveře. Hlavní hrdinky jsou silné a sebevědomé
i bez trapného zdůrazňování ideologie. Ještě horší ovšem je, že autorka doslovu si
vlastně pouze vyřizovala účty s Milošem Urbanem. A pod záminkou historického
shrnutí písemných a huděbních děl o kněžně Libuši, dává najevo svůj politický nesouhlas
s knihou Pole a palisáda. Je to nedůstojné a kazí to jinak vynikající dojem z málo
doceněné povídky/novely, která si přímo říká o opakované čtení.

22.03.2016 5 z 5

Turbulentní vesmír Turbulentní vesmír Miroslav Žamboch

Sympatická hard sci-fi. A to hard, tentokrát znamená opravdu HARD. Autoři nás bombardují termíny z astrofyziky, informatiky a mnoha dalších vědeckých specializací. Nutno dodat, že jsou v těchto oborech více než poučení a vše dává smysl. I když je potřeba zvýšeného čtenářského soustředění. Přestože většina hlavních hráčů v tomto světě jsou umělé inteligence (včetně vypravěče), jedná se o vyprávění hluboce lidské. Je to kniha pro milovníky military space opery o chlapovi, který má srdce na pravém místě. On je to vlastně bojový robot, který má na svém místě Einstein-Boseho jádro, ale v tomto, tolik turbulentním vesmíru je možné lecos.

02.12.2015 4 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Naprosto parádní sci-fi thriller. Autorův uživatelsky přívětivý cyberpunk je radost číst. Kniha je napínavá a hlavní postavy sympatické. Součástí románu je deník jedné z hrdinek, a to je pikantní delikatesa.

24.11.2015 5 z 5

Poslední hlídka Poslední hlídka Tomáš Petrásek

Na mne kniha zapůsobila jako zjevení. V nenápadné epochální edici již vyšel nejeden skvost, ale tato kniha by si zasloužila plnohodnotné vydání a marketing. Je to totiž téměř dokonalý příběh o touze po poznání v naprosto bezvýchodné a bezperspektivní situaci. Autor píše naprosto suveréně a má již svůj nezaměnitelný styl.

27.10.2015 5 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Krásně napsaná detektivka. A tím myslím opravdu krásnou práci s češtinou. Sice to neosloví hltouny, kteří sviští příběhem, aby se co nejrychleji dozvěděli, že vrah je zahradník, ale ostatní se mohou těšit na košaté vyprávění. Město Tábor zde hraje hlavní úlohu a střídání vypravěče a vypravěčky dává příběhu šmrnc. Doufám, že se v dalších dílech dozvíme něco více z historie postav. Zvláště bývalý policista, by mohl svými flashbacky zdramatizovat vyprávění.

26.10.2015 5 z 5

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

I po 25 letech a třetím čtení, mě kniha stále stejně fascinuje. Zrůdnost kolektivistického uspořádání společnosti, která bezohledně dusí a mrzačí každou individualitu je zde dohnána do extrému. Některé pasáže jsou psány téměř reportážním neosobním stylem, což jen umocňuje hrůznost života v totalitě. Určitě autora ani ve snu nenapadlo, že čtvrt století od konce komunismu nás bude ohrožovat stále tužší eurosocialismus. Snad také jednou neskočíme v nějaké plástvi.

19.10.2015 4 z 5

Vendeta Vendeta Lee Child

Nevyrovnanější antologii abyste pohledali.

15.10.2015 4 z 5

Žrádlo pro psy Žrádlo pro psy Darek Šmíd

Jeden z nejlepších dílů série. Pěkně se zde přitvrdilo, jak v brutálním násilí tak v hláškách a morbidním humoru.

11.10.2015 5 z 5

Vyslanci mrtvých Vyslanci mrtvých Adam-Troy Castro

Vynikající a nápaditá sc-fi. Nadprůměrná detektivka. Po všech stránkách inteligentní kniha. Zaujme od prvních stránek.

08.09.2015 4 z 5

Icehenge Icehenge Kim Stanley Robinson

Celé dílo na mne působilo jako intelektuální onanie, soudruha profesora,
který sice nesouhlasil s totalitou, ale spíše proto, že sám nebyl na straně vládců.
Banální pravdy o lidské pamněti a boji za svobodu nejsou ničím podnětné
a jsou pouhou exhibicí. Nepochopil jsem záměr autora s otevřeným koncem.
Buď to byla lenost nebo neschopnost nějaký závěr vymyslet a tak nastínil
několik možných konců a nechal čtenáře ať si vybere. Což je laciná z nouze ctnost.
Možná bych nebyl tak příkrý a po přečtení své znechucení hodil za hlavu, kdyby nebyla kniha
tak přehypovaná a já si díky tomu nekoupil papírovou verzi, což dělám velmi zřídka
a mám to vyhrazené jen pro opravdové lahůdky. Ale doporučení valící se z každé
strany a krásná obálka mě dokonale zmátly. O to větší rozčarování jsem zažíval
při čtení.

01.09.2015

Stahovač Stahovač Neal Asher

Jedna z nejlepších moderních sci-fi knih. Vskutku šílená ekologie světa kde se příběh odehrává a originální přizpůsobení lidí
tomuto prostředí. Bojoví roboti roztomilejší než R2D2. Umělé inteligence vládnoucí celému lidstvu a do toho akční příběh zatížený tajemstvím z minulosti.
Kniha má dvě celkem povedená pokračování, ostatně všechna autorova díla odehrávající se v tomto vesmíru stojí za přečtení. I když žádné už nedosahuje
vyjímečnosti Stahovače.

25.08.2015 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Julie Nováková

Krutodrsný závěr mne opravdu potěšil.

21.08.2015 4 z 5

Noc nožů Noc nožů Ian Cameron Esslemont

Podle ohlasů na internetu jsem to čekal horší. Taková průměrná fantasy. Napsané je to dost kostrbatě, ale to byly Měsíční zahrady taky. Každý začátek je holt těžký. Příběh byl napínavý a hlavně byl z Malazského světa, tedy body na víc. Žádná postava mě nijak neiritovala. Otravné bylo, že na každé stránce někdo "zavřískl". Epilog už připomínal nejlepšího Eriksona. Po přečtení Chromého boha, se pro mě stal Malaz takovým fenoménem, že jsem spokojen s každoým střípkem informací i kdyby to napsal cvičený šimpanz.

Pláž Nekonečno Pláž Nekonečno Jack McDevitt

Slovy klasika: nuda, nuda; šeď, šeď. Naprosto bez chuti a zápachu. Větší snůšku klišovitostí abyste pohledali. K dočtení mě nutila jen zvědavost jak to dopadne. Přece jen se jedná o detektivku. Snažil jsem se přijít alespoň na jeden klad, za který bych mohl dát 10 procent. Nic. Za nesmyslně fungující ekonomiku společnosti bych se nejspíš dostal do mínusu. Usměvavá vědecká totalitka. Téměř všechny hlavní i vedlejší postavy jsou vědci. Proto mě zaráží jejich amatérismus a diletantství. Pocit ze čtení mám podobný, jako ze sledování TV Barrandov nebo Hallmark. Dobré jen jako kulisa ke stolnímu fotbalu nebo žehlení. Plytká slátanina.

16.08.2015 odpad!

Běsné město Běsné město Dana Rusková

Přesto, že jsem ortodoxní Pražák, užíval jsem si vynalézavou práci s češtinou. Vlastně moravštinou. Vlastně brněnštinou. Nebo češtinou s brněnskými výrazy. Nebo…Vlastně.­........ Prostě osvěžující čtení.

16.08.2015 4 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Kotleta nás vezme na veselou jízdu neveselou budoucností. Čtenář znalý pražských reálií si tento tobogán užije ještě o trochu víc.