furt_kofein furt_kofein komentáře u knih

Café Groll Café Groll Jan Štifter

'váu' a 'ách' - těmito citoslovci by se dala shrnout tahle neuvěřitelně uvěřitelná novela. Jinak jde o skvělé počtení a příběh, který si mě rozmazlil. Škoda, že tak krátký..
Dávám plný počet!

06.12.2022 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Můj vůbec první Hrabal.
Než jsem Haňťův stereotypně poetický příběh pochopil a přijal tak, jak je, skončil.
Silné, smutné, děkuji.

24.10.2019 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Řehoř Samsa si svou proměnou v brouka prožil v krátké čase stísněnost, strach a slabost. Smutnil jsem s ním, jak nelehké to měl..

29.04.2023 3 z 5

Polštář z trávy Polštář z trávy Sóseki Nacume

poezie v próze!
Místy až meditativní kniha. Hlavní hrdina přichází do krásných japonských míst a setkává se s neobyčejnými lidmi (včetně paní Nami). Líbil se mi jeho kritický přístup k lidem, mnoha věcem a situacím.
Pozor, může obsahovat stopy haiku (a vlastně tomu tak skutečně je)!

22.04.2020 4 z 5

Život je jen náhoda Život je jen náhoda Rosa Liksom (p)

velmi slušná punková jízda napříč finskou krajinou - protichůdně jsem mnohdy kroutil očima a v duchu se náramně bavil! S Rosou Liksom se určitě nevidím naposledy..

01.10.2021 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

co do děje, na začátku možná dobrý nápad, později strach a beznaděj. Co do myšlenky, nadčasovost, která rozesmutní a naštve zároveň. Asi takto vidím R. U. R. já..

01.10.2021 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

uprostřed nekonečna železničních pražců se odehrává příběh mladíka, který má poslání ve svém příjmení. Rád by během války vidět a užil Venušina pahorku. Bavil jsem se, smutnil, tajil dech s ním. Moc pěkné počtení.

28.04.2020 4 z 5

Muž na pokraji vzplanutí Muž na pokraji vzplanutí Jiří Hájíček

Rád do ní nahlížím a kochám se.
Haiku očima Jihočecha, který umí prožít a napsat o tom těch skromných sedmnáct slabik. Navíc má knížečka krásné zpracování.
Za mě ano!

24.01.2020

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

tahle kniha je slepenec chlapských příběhů, co bolí. Napsáno smutně, bolestně, ale ne vždycky - někdy se tam našla jiskřička naděje, humoru. Chlast je čas od času slast, ale když se to s ním přežene, pak jen smutná past..

22.11.2019

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

zbožňuju haiku, miluju Kerouaca a jeho díla = tato kniha je pro mě ideální kombinací.
Díky své vazbě se mi příjemně drží a pokaždé v ní naleznu mnoho úžasných třířádčí, po kterých zalapám po dechu a tak hezky se mi zatmí před očima.
Dávám zasloužilý plný počet!

29.10.2019 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

prozatím moje první literární setkání s paní Soukupovou, respektive její tvorbou. Bohužel mě tento příběh a styl napsání nepřesvědčili. Do budoucna možná zkusím dát šanci jiné..

23.09.2019 2 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

tímto svým dílem mi pan Rudiš dokázal, jak skvělý umí napsat současný román. Příběh se odvíjel před očima, popisovaná hudba hrála v uších. Úžasné!

20.06.2019 5 z 5

Rafinerie Rafinerie Jan Cempírek

skvěle členité kapitoly, barvité vyprávění, všudypřítomná hudba a zpěv, nadšení skrze cestování s přípravkem na jízdenky kamkoli..
Moc pěkný a nevšední příběh pouličních umělců, a ten mě dostal!

28.05.2019 5 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

pokud bych šel po velké nadsázce, mohlo by jít o kombinaci prvního dílu filmu Prci prci prcičky a některého z příběhů knížek Stopy hrůzy.
Ale nebudu přehánět.. S nohama pevně na zemi můžu konstatovat, že jde o perfektní současný román. Neskutečně mě moc bavil příběh, myšlenky hlavního hrdiny a vykreslení toho všeho kolem.
Těším se na další autorčinu knížku. Kdyby bylo pokračování této, vůbec bych se nezlobil.

07.10.2022 5 z 5

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

ještě by mohl napsat K jako kafe a Š jako škvarky - těmhle dobrotám jsem taky jako kluk nemohl přijít na chuť, teď si po nich (povětšinou) mlaskám..
Nicméně.. novela P jako pivo dospělácká, poučná pohádka o lahodném moku pro mě znamenala startovní čáru k dalším knihám tohoto budoucího devadesátníka.
Moc bavilo, bravo!

23.06.2022 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

hodně snové, tu a tam příjemně nesmyslné. Místy mi až kručelo v žaludku, zdaleka jsem ale neměl takový hlad jako hlavní hrdinové. Tak jako tak moc pěkné a krátké dva příběhy.

02.05.2022 3 z 5

Nečíst Nečíst Miroslav Krobot

pan Krobot v knize Nečíst snoubil (nejen) divadelní zážitky s fantazií autorských příběhů (anebo přinejmenším vytvořil koktejl se skutečnými základy).
Za mě povětšinou moc pěkná cesta do hlubin dramatikovy a hercovy duše.

20.07.2021 4 z 5

Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis María Hesse

ilustrovaný životopis se všemi radostmi i bolestmi (povětšinou bolestmi) Fridy Kahlo. Přečteno a prohlédnuto téměř na jeden zátah. María Hesse umí a já se těším na tu o Bowiem, případně o někom dalším!

18.06.2020

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

„Jedna ze skvělejch věcí vokolo fetování je ta, že se potkáš se spoustou lhářů. Sám si v týhle oblasti vypěstuješ určitý odborný dovednosti a dobrej nos na plky.“

Film jsem světedivse zatím stále neviděl! Jeden a dost podstatný důvod byl, že jsem si právě nejdřív chtěl přečíst knihu. Možná právě kvůli tomu bijáku jsem nevědomky sáhl po tomto, již druhém díle, aniž bych četl ten první.

Stejně jako ústřední hejsci nemají lehký život, tak i já neměl vždycky jednoduché čtení jejich příběhů. I tak jsem se tu a tam bavil.

25.11.2019 3 z 5

ADA ADA Jan Těsnohlídek ml.

tabákem provoněná báseň v próze o jedné (ne)lásce.
Honza Těsnohlídek zkrátka umí, a to ať jde o ryzí poezii nebo příběh v ní schovaný.

23.10.2019 5 z 5