Frizer Frizer komentáře u knih

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Poměrně krátká kniha která zpracovává Orwellovi zážitky z práce v Paříži a z chudobince v Anglii. Je to poměrně zajímavé čtení, a člověk alespoň vidí, že práce v pohostinství, pokud je člověk nejnižší pucflek, se ani za sto let nezměnila. Zážitky z Anglie jsou samozřejmě drsnější, ale i tak jsem byl překvapen že jakýsi záchytný systém pro nejchudší již v té době fungoval. Upřímně, mnoho lidí v chudších zemích to má i v současnosti mnohem horší než protagonisté knihy, i když pro střední a vyšší vrstvy té doby to nemuselo být pěkné čtení. V dnešní době jsou zajímavější a výmluvnější formy pohledu na nižší vrsty....dokumenty, youtube, přednášky atp.

17.04.2023 4 z 5

O Norikovi O Norikovi Vladimír Chvátil

Jeden z nejlepších gamebooků které jsem měl tu čest si "prožít". Celá kniha se nese na velice humornou notu a mnohým může připomínat Pratchetta. Pro mě je to též velká nostalgie, jelikož první vydání jsem si koupil v Bílem Jednorožci na Staroměstském náměstí cestou do knihovny jako dvanáctiletý klouček. V průběhu let se kniha samozřejmě "ztratila" takže jsem velice rád za znovuvydání a kniha má čestné místo v knihovně. Škoda že Vláďa nenapsal gamebooků více.

23.02.2023 5 z 5

Lukostřelci Lukostřelci Jean van Hamme

Lukostřelci jsou asi můj nejolíbenější Thorgalův příběh. Scénář a jednotlivé panely jsou v naprostém souladu. Poprvé se setkáváme s Kris a míra detailů při opakovaném čtení je úžasná. Závod lukostřelců je naprosto parádní.

23.02.2023 5 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Spíše povídková kniha a úvod pro dva skvělé hrdiny. Některé povídky jsou horší, některé lepší ale jako ve všech ostatních knihách ze sérii je zde hlavním atmosféra "starého světa" Warhammeru, která je zde jako vždy za jedna. Felixe si musí oblíbit každý...

16.01.2023 4 z 5

Čarodějnice z Fount Royal Čarodějnice z Fount Royal Robert R. McCammon

Úžasný historický mysteriózní/detektivní román odehrávající se několik let po procesech s čarodějnicemi v Salemu. Jazyk v knize (čteno v AJ) je opravdu nádherný a popis míst a doby vynikající. Sledujeme kroky soudce Woodworda a jeho úředníka Matthewa, který je hlavní hvězdou příběhu. Mladý Matthew je vysoce inteligentní , skromný a velmi sympatický hlavní hrdina kterému od začátku fandíte. Dostane se nám tuny předsudků poplatných době, zlovolnosti lidí a celou dobu si přejete aby Mathew uspěl a rozetnul gordický uzel, který se kolem něj odehrává.

I když by kniha mohla být o něco kratší, přesto to byla pecka. Nechápu, jak autor na konci vše skvěle rozpletl a žádná otázka nezůstala bez odpovědi. Určitě budu v sérii pokračovat a budu sledovat Matthewa v jeho budoucích krocích.

Vysoce doporučeno.

09.01.2023 5 z 5

Magos Magos Dan Abnett

Kniha obsahuje mnoho povídek a jednu kratší novelu. Jako doplnění k sérii Eisenhorn jde o skvělý počin. Povídky jsou dobré až skvělé....hlavně ta "se světlem" . Novela Magos mě také velice bavila, hlavně kvůli tomu že byla z pohledu vedlejší postavy, konec byl trochu přepálený, ale tak už to v tomto vesmíru chodí. Pro WH pozitivní čtenáře jde o povinou četbu...ostatním bych doporučil nejdříve přečíst první trilogii.

08.01.2023 5 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Začátek Drizztových dobrodružství....čekal jsem oddechovou Fantasy ze začátku 90. let...jednoduchou četbu....klasický kladný hrdina, dobro je dobro, zlo je zlo...hrdina vítězí.

Namísto toho se mi dostal začátek jedné z naprosto skvělých sérií kterou se průběžně prokousávám. Drizzt jako postava má mnohem více vrstev než bych čekal a celkově mě překvapil....z čeho jsem ale nepokrytě nadšen je tvorba světa. Nevím do jaké míry za to může RA Salvatore a do jaké míry dlouhodobě budovaný lore DnD....nicméně Menzoberranzan, matriachální společnost Drowů a celková atmosféra světa jsou geniálně propracované....Forgotten Realms ve své nejlepší podobě a začátek jednoho skvělého eposu.

04.01.2023 4 z 5

Let Eisensteinu Let Eisensteinu James Swallow

Ale jo, Nathaniel je fajn....v celé knize jde hlavně o to jestli se povede či nepovede jedna sebevražedná mise. Potkáme se s kámoši strýčka Nurgla, což je osvěžující po všech těch kecech o bratrství v prvních třech dílech a i Malcador se objeví. V podstatě jde o jednu dlouhou rubačku s jedním bossem na konci....fajn oddechové čtení.

03.01.2023 4 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Kniha je výborná, ostatně jako cokoliv na co Joe sáhne, nicméně celá má takový westernový nádech, což obvykle v knihách moc nevyhledávám. Nové postavy nejsou tak silné jako v jiných knihách, ale pořád jde o nadstandart, skvělé putování a i pár starých známých se objeví. Scéna z hospody kde spolu bojuje Lamb a Glama The Golden je ale vyjímečná a budu si jí pamatovat hodně dlouho.

03.01.2023 4 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

Monza Murcatto je asi taková postava, jako kdyby jste vzali kyblík krve a chrstli ho na hraběte Monte Christo. Příběh o hledání pomsty jakýmkoliv způsobem. Monzu doprovází na její cestě skvělá hrstka podobně úchylných a rozmanitých vyvrhelů, kde je těžké vybrat jednoho nejzajímavějšího. Každý z nich má svůj úžasný moment. Některé z postav z předchozích knih zde vystupují jako hlavní, některé události v knize se objeví v jiných knihách z pohledu jiných lidí. Mám rád tento přístup kdy autor lehce propojuje svá díla. Celá kniha je jako jeden dlouhý řez nožem skrze rozevírající se ránu....pomsta, zrada, akce, adrenalin, kostky a sekáček na maso. Caul Shivers se zde stává jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav vůbec. Temné, dospělé, skvěle napsané....za mě jedna z nejlepších knih vůbec. Povinně bych to dal přečíst všem fanouškům "YA Fantasy a Romance Fantasy" aby se trochu probrali z diskotéky.

02.01.2023 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Tato kniha bohužel nezestárla dobře. Vzhledem k tomu, že to byla Stephenova druhá kniha a je téměř 50 let stará, nebudu ji hodnotit jednou hvězdičkou, ale pokud by ji napsal nějaký nový autor, pravděpodobně bych ji ani nedokončil. Existuje tu pár jisker budoucích silných stránek jeho psaní, obvykle kolem charakterizace...Ale, v knize je málo silných scén a celkově je to dost nudné. Hlavní antagonisté jsou pekelně nudní. Jako vážně, vezměte si inspiraci z nadčasové klasiky Drákuly a pak hlavní zlo dejte jen na pár stránek. Existuje mnoho lepších knih s upíry jako antagonisty a s touto knihou jsem se zcela minul.

19.12.2022 2 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Pokud by knížka skončila zhruba po polovině, šlo by o naprosto výtečný thriller.....druhá polovina je již bohužel trochu nudnější a originalita skomírá, pořád jde ale o čtivé a zajímavé dílo. Konec se za mě ale moc nepovedl....proto si odmazávám z hlavy posledních 20 stránek a tím se pro mě příběh stává velice dobrým až skvělým.

18.12.2022 4 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Jakmile člověk prokoukne v určité fázi....někdo dříve, někdo později....hlavní pointu, kniha začne ztrácet kouzlo. Rozhodně jde o originální počin, ale mezi top moderního fantasy bych to určitě neřadil. Na to se v celé knize stane hrozně málo....až příběh začne i časem trochu nudit. V podstatě ani nevím, jestli budu časem pokračovat....rozervaný svět je v každé druhé knize a hlavní hrdinka mě nikterak nepřesvědčila k tomu, abych chtěl číst dále její příběh. Ale pointu má kniha skvělou, to zajisté...

18.12.2022 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Příběh Piranesi není něco nepředvídatelného nebo nového, ale próza a čirá imaginace scén, které se před vámi ukazují....to je něco zvláštního, co dělá z Piranesi opravdu skvělý zážitek, víc než jen literární dílo.

Žánr mi připomíná fantastický realismus, věc, který mám rád, ale rozhodně není pro každého

4 hvězdičky jsou za délku příběhu, pokud by první polovina knihy trvala alespoň 3/4x déle, bylo by to určitě 5....ale vše skvělého v malých dávkách

Při výkonu služby Při výkonu služby Greg Rucka

Věděl jsem, že to má být dobré, ale nečekal jsem, jak moc. Tohle byl vážně jeden z nejlepších kriminálních příběhů ve všech médiích. Skvělá atmosféra, dobré obsazení postav a Gotham jako pozadí....potřebujete víc?!. Snadno se zařadí bok po boku s nejlepšími kriminálními televizními pořady jako S.H.I.E.L.D nebo The Wire...až tak je to dobré. Pokud máte rádi kriminální příběhy, udělejte si laskavost.

18.12.2022 5 z 5

Ateliér špičatých klobouků 5 Ateliér špičatých klobouků 5 Kamome Širahama

Po 5 dílech této série a 1000 stranách musím říct, že je to opravdu krásný příběh. Je to jednoduché, a přesto podmanivé. Vizuál je překrásný, magický systém originální a zajímavý, je v něm spousta pěkných nápadů a já se těším, co bude dál. Myslím, že to může být také ideální otevření pro mladé čtenáře, aby si zamilovali manga a fantasy příběhy a pro starší čtenáře, aby si užili něco jednoduchého, ale jedinečného a krásného.

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Nebudu se zde intelektuálně dojímat na významem díla jako takového, takže jednoduše.... vizuálně úchvatné umělecké dílo. Příběh je prostým odvozením Duny, což může být pro některé lidi dobrá nebo špatná zpráva. Pokud jde o evropské komiksy, chápu, proč je tento často zmiňován, ale dvakrát bych ho nečetl.

04.11.2023 4 z 5

Superman: V každé roční době Superman: V každé roční době Jeph Loeb

Geniální počin. Úžasná narativní struktura, citlivé a nostalgické vyprávění o zrodu novodobého mýtu. Design panelů,barvy i kresba připomínají klasické kresby a komiksy z 50. let. Určitě bych ho zařadil mezi svou top 20 grafických románů. Tohle dilo je potřeba mít v co největším formátu a shodou okolností DC nedávno vydalo Absolute edici...

28.10.2023 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Vubec nechapu proc jsem si udelal dobrovolne takovou vec a precetl pul teto knihy. Kulhanek me nezaujal a neprisel vtipny ani ve dvanacti s Cestou krve....natozpak ted, skoro po ctvrtstoleti. Autor neumi dat dohromady zajimave vety ani pribeh. Postavy nudne a popisovat vystrely slovy..."prask, prask" to si snad dela p... Kulhanek je proste zumpa a brak nejvetsiho zrna a dost me mrzi kolik autoru a napodobitelu z nej do dneska vychazi. Vsem lobotomum vzivajicim Kulhanka jako sveho guru a jeho styl jako vzor dobre akcni fantasy/sci-fi bych vzkazal at si jdou dat klystyr....rozhodne pujde o zajimavejsi zkusenost nez cist jeho veci.

30.09.2023 odpad!

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Je to milé, je to kraťoučké, má to trochu makabrozní nádech. Poetiku Tima Burtona či Addams family v tom ovšem nehledejte. Neil si odskočil k tomu napsat dílo pro děti a být mi dvanáct, hodnotil bych dílo jistě lepším hodnocením, takto se jednalo o poměrně přímočarý a jednoduchý příběh s pár zajímavými momenty.

11.09.2023 3 z 5