O Norikovi

1 Držíš v ruce nový gamebook. Má úchylný název a vypadá, že uvnitř bude ještě úchylnější. Co uděláš? Otevřeš ho a prolistuješ..­.............­.............­.....2 Zeptáš se prodavače.…..­.............­.............­.....3 Ukradneš ho...........­.............­.............­.............­...4 Koupíš ho...........­.............­.............­.............­........5 2 Otevři ho prolistuj. Povšimni si například bodů 833, 128 nebo 179 a také všech bodů, které jsou násobkem součtu číslic tvého rodného čísla. Pak jdi na 5. 3 Radši se ho ani neptej, stejně nic neví. Věz, že se jedná o první gamebook známého autora her (např. Aréna, spolupráce na Dračím doupěti). Pokud se chceš zahrát gamebook, který se nebere tak smrtelně vážně, jak bývá zvykem, je to kniha pro tebe. Jdi na 5. 4 Tak jsme tě konečně dostali! Spadla klec. Víme, kdo jsi a jak se jmenuješ. Už je to tak, budeme tě muset udat. Asi tě zavřou… Nebo aspoň vyhodí ze školy… No, možná se budeme moci dohodnout. Je tu jistá možnost – běž na 5. 5 Běž za prodavačem a hlasitě řekni: „Rád bych si zakoupil tento skvělý gamebook. Myslím, že je to velmi výhodná koupě a doporučuji ho všem, kdo je hrají a všem, kdo je začít hrát chtějí.“ Pak zaplať sto dvacet devět měďáků… chci říct korun českých. Šťastný konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50983/o-norikovi-Oh0-50983.jpg 4.755
Humor, Fantasy, Gamebook
Vydáno:, Altar

Kniha O Norikovi

twigxi
07.03.2018

Můj nejoblíbenější gamebook!!!
Ještě teď si pamatuju určité pasáže a to, jak jsem se u nich nasmála. A taky si pamatuju, jak jsem neustále znova a znova kontrolovala poličku v knihovně, jestli tam nepřibyly od tohoto autora nějaké další knihy. A dodnes mě mrzí, že nepřibyly...

Abrakadabra
09.02.2017

Legendární gamebook od Vládi Chvátila. Kdo zná jeho stolní hry, jistě si umí představit kvalitu této knihy/hry. Za mě jeden z nejlepších českých počinů.

Luvák
25.07.2016

Naprosto geniální, většinu vtipů si pamatuji i po více než patnácti letech od přečtení.

Issiriana
07.09.2014

Můžu říct, že tohle je první knížka, do které jsem se zamilovala. A myslím to vážně. O to víc se stydím, že jsem se o Norikovi dozvěděla vlastně úplně náhodou (prostřednictvím hry Mozkovna) - já, jakožto velká fanynka Vládi Chvátila a jeho her (:3), jsem úplně přehlédla, že Vláďa má svůj gamebook (dále GB).

Okamžitě jsem jej začala shánět a konečně už ho mám doma.
První hra mi zabrala asi 4 hodiny (teda... kdyz nepočítám tu první, podle které jsem skončila na nějakém čvtrtém odkazu :D) a smála jsem se nesčetněkrát. Vlastně jsem se smála i při vysvětlování pravidel.

Byla to pro mě HODNĚ VELKÁ změna oproti "klasickým" GB, kdy se pořád hází kostkou a pořád a pořád se s někým bojuje. Příběh je pak zastrčen do pozadí a už se mi i stalo, že nedával smysl.
U Norika je tomu přesně naopak. Dynamický příběh v popředí, na kostku se sahá jen někdy (a to většinou jen proto, aby se rozhodly prvky náhody, tzn. kudy se dál půjde a co čtenář (a Norik) zažije za dobrodružství), DOKONCE se v celé knize nemusí ANI JEDNOU bojovat, pokud si vyberete správné možnosti.

Co je nejlepší, už jsem to pravda zmiňovala, je Vláďův humor. Miluju způsob, jakým jsou napsána pravidla k jeho deskovým hrám, a zamilovala jsem se i tady do knížky.
Abych přešla k trochu konkrétnějším příkladům - v popisu hnihy je zadní stránka GB, která je natolik pěkná a přesvědčující, že kdybych si GB kupovala osobně, řekla bych přikázanou větu (sranda musí být! :D). Navíc... kdo by nechtěl úchylný a ještě úchylnější GB?
Název knihy. Už jen proto, že ho musíte chvíli luštit, ve vás něco vyvolá (ve mně třeba pocit, že je to úplná bomba!). Dovolím si tady přepsat poslední tři řádky názvu: "...o hovnu u cesty a mrtvém staříkovi tamtéž, o nečitelných názvech knih a mutantově kopí, tohle už doufám nikdo nepřečte." Písmo se totiž pořád zmenšuje :-)

Pokud jste dočetli až sem, asi chápete, že kritiku ode mě neuslyšíte. Jestli ale pořád váháte, zda si GB přečíst či koupit, můžu přidat pár dalších postřehů. Smrt v knize není zase tak častá, pravděpodobněji skončíte úplně jinak. Dopracovat se ke "šťastnému konci" je opravdu těžké, o to víc je pak radosti.

A nakonec uvedu citacemi několik mých oblíbených vtipných pasáží:

Hmmm... strom... co s ním?
Budeš s ním dál jednat uctivě ... 225
Budeš s ním dál jednat povýšeně ... 225
Budeš s ním dál jednat naštvaně ... 225
Budeš s ním dál jednat kamarádsky ... 225
Budeš s ním dál jednat hrozivě ... 225
Nebudeš s ním dál jednat ... 225
(Tak nějak intuitivně tušíš, že je to stejně jedno...)

Loupežníci se na tebe vrhli s kyji - Z-1k6(52). Začínají tě svými kyji zpracovávat.
Budeš se bít jako lev ... 62
Budeš se bít celkem normálně ... 80
Zabalíš to a vzdáš se ... 98
Zabalíš to a umřeš ... 34
(- po vybrání možnosti 62)
Skrčil ses na všechny čtyři, pohodil hřívou a strašlivě zařval. Jako lev. A pak tě umlátili ... 114

(...) Už jsi dlouho nic nerozhodl, tak teď máš možnost:
Vezmeš si za ženu Smetanku ... 1022
Vezmeš si za ženu nějakou jinou ... 1022
Nevezmeš si nikoho ... 1022
Zřídíš si harém ... 1037

...a takhle bych mohla uvést nejmíň dalších 10 příkladů. Jedním slovem: boží.
Tento GB si prostě MUSÍTE přečíst (a pak začít mít rádi Vláďu, pak si zahrát nějakou jeho hru a bude to ŠŤASTNÝ KONEC). :)

Psax
15.05.2013

Velmi vtipný český gamebook, který se nebere nikterak vážně, ale na kvalitě to neubírá.
(Dodnes si dávám pozor, abych nesnědl nějakého toho vitamína, a sním o tom, že si zahraju hru, "Kdo je víc zelený?")

yank3e
20.01.2013

Tohle byl první gamebook, se kterým jsem se setkal, tenkrát jako malý na táboře a podruhé, když jsem ho náhodou objevil v jednom internetovém knihkupectví. Vtípky jako strom Prasák, vitamíni a další už pro mě zůstanou legendární. :)

12sipetr
25.10.2012

Skvělý český Gamebook s kvalitním humorem, určitě vás pobaví třeba les Levektekadruzab=LEs VE KTErém KAždý DRUhý ZABloudí nebo Vesnička Vektezalkov=VEs KTErou ZALožil KOVář. Doporučuji si ho přečíst při dlouhých cestách po ČR nebo když je nuda. :D