fristo fristo komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Súhlasím s väčšinou názorov knihu som nedokázal dočítať je to totálna blbosť. Miestami mi pripomínala návod na zostavenie výbušniny. Ak by to bolo na mne stiahol by som túto knihu z trhu. Popoluškou je psychicky nedozreté dievča a bohatým princom ťažko narušený psychopat. Táto kombinácia vytvára obraz spoločnosti v ktorej by asi nechcel byť nikto z nás a už vôbec aby v nej vychovával svoje deti.

14.10.2014

Miesto určenia neznáme Miesto určenia neznáme Agatha Christie

Autorka detektívok, napadne asi každého pri mene autorky. Tiež som začínal knihu s touto myšlienkou, ale už po pár stranách som začal tušiť rozpor v tvrdení. Nasledovala predstava Jamesa Bonda v sukni. Áno autorka známa svojim Poirotom dokázala, že nie je doma iba v detektívnom žánri a nie je jej cudzia ani špiónska pôda. Dej sa odvíjal pútavo a kniha ma zaviedla do pohoria Atlas v Afrike, kde svoju predstavu o "novom" usporiadaní sveta rozvíja šialený miliardár. Dobrovoľne do "väzenia" vstupujú vedci z celého sveta aby jeho šialenú predstavu premenili na skutočnosť. Ale nikomu o tom nepovedia a tak ich zmiznutie upúta pozornosť bezpečnostných agentúr z celého sveta (MI6, CIA...). Žena, ktorá sa ocitne v roli tajného agenta netušiac o svete do ktorého sa dostane postupne nachádza stratenú chuť do života a aj vďaka jej odhodlaniu a novo nájdenému smerovaniu sa rozuzlí toto spiknutie voči svetu. Na svoju dobu veľmi pekne, pútavo spracovaný román, ktorý oddychovou formou vyplní zopár večerov a nasýti čitateľa - odporúčam siahnuť po knihe, ak máte radi ľahké čítanie a špiónske knižky.

08.03.2021 4 z 5

Mastičkár Mastičkár Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Knihe sa nedá takmer nič vytknúť. Ak hľadáte niečo ľahké miestami takmer dobrodružné. Príbeh je veľmi jednoduchý s malým počtom postáv. Ľahko sa v ňom orientuje a záver nie je zbytočne preťahovaný. Autor pripravuje čitateľa na udalosti ktoré nastanú ale aj tak neustále udržiava napätie až do konca. Je to taký príbeh popolušky z ktorej sa na konci stane princezná a kráľa ktorý zabudol, že ním je. Veľmi pekné určite odporúčam. Dá sa to prečítať za dva dni.

19.02.2021 5 z 5

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho Douglas Adams

Knihu som práve dočítal a keďže Adams toho až tak veľa nenapísal je zaujímavé sledovať ako sa myšlienky z jeho diel v tejto knihe stretávajú. Narážky na vtáka Doda a Latimériu určite vychádzajú s Adamsovej záľuby v Ohrozených druhoch zvierat. Tiež to že sa zo strojom času dalo cestovať aj v priestore prepája na "Stopárovho sprievodcu". Najviac ma ale aj tak zaujalo ako brilantne Adams vysvetlil Schrödingerovu mačku, Fraktály a podobne a dokázal to skĺbiť s hypnózou, posadnutím a donútiť hlavného hrdinu aby skočil do smradlavého kanála a začal sa topiť. Fakt je že mi trochu chýbalo vysvetlenie tej pohovky na schodoch a aj to prečo Gordon zomrel a čo sa dialo ďalej skrátka také to "Žili šťastne bla bla bla". Z jeho životopisu a záľuby vo Vážnej hudbe chápem aj toho Bacha. Trochu sa bije to že ak Ducha zastavili tak že zmenili minulosť ako to že duch, ktorý ju už zmeniť nemohol priviedol elekrommnicha, ktorý zabil Gordona, ale to si asi budem musieť knihu prečítať ešte raz pozornejšie.

17.09.2015 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Murakami ma fascinuje svojou schopnosťou urobiť v hlave po prečítaní totálne ohúrenie (zmätok, frustráciu, nadšenie, radosť...) a pritom ak máte opísať knihu, tak nič. Ak aj vypotíte nejaký obsah, tak určite nepresvedčíte nikoho aby si to prečítal. Je to akoby som mal opísať chuť perfektného zákusku, ktorá sa nedá k ničomu prirovnať. A predať ho niekomu - skrátka keď neochutnáš nepresvedčíš sa.

29.05.2023

Velice chytľavé. Je to veľmi plastické čítanie, ľahko sa v ňom orientuje napriek tomu, že sa dej odohráva paralelne v dvoch svetoch. V niektorých pasážach mi trochu pripomínal Pratcheta, ale neviem prečo. Trochu mi chýbalo vysvetlenie vypínania zvuku, ale možno som ho iba nepostrehol.

29.05.2023 5 z 5

Tajemství klášterní kuchyně Tajemství klášterní kuchyně Josef Imbach

Kniho som dostal od kamarátov a čakal som klasickú kuchárku s nejakými historickými faktami. Bol som však veľmi milo prekvapený pretože kniha má v niektorých častiach niečo čo by sa dalo nazvať dejom. Recepty ktoré sú v knihe sú dobové a vôbec nie prispôsobené súčasnej gastronómii. Je to super lebo človek ak má dostatok trpezlivosti a vie zohnať nie zrovna bežné suroviny môže ochutnať fakt zaujímavé chute. Alebo si môže recepty prispôsobiť. Fakt veľmi podarená kniha.

25.04.2018

Zbohom zbraniam / Komu zvonia do hrobu / Starec a more Zbohom zbraniam / Komu zvonia do hrobu / Starec a more Ernest Hemingway

Myslím si že o jednotlivých dielach ktoré sú v tejto zbierke niet čo viac dodávať. Za pozornosť ale stojí že súčasťou tejto knihy je prejav Ernesta Hemingwaya pri preberaní Nobelovej ceny, ktorý je veľmi stručný a napriek tomu končí vetami:
"Na spisovateľa som hovoril pridlho. Spisovateľ by mal napísať, čo chce povedať, a nie o tom rozprávať. Ešte raz Ďakujem."
Bol to veľký spisovateľ.

13.02.2021

Lovci mamutov Lovci mamutov Eduard Štorch

Keď hodnotím knihu ako dospelý tak tam bolo veľa vecí, ktoré pri súčasnej miere informovanosti nesedia. Ale ako dieťa, ktoré vo mne asi stále niekde som knihu nedokázal dať z ruky a zhltol som ju za dva dni. Ako kedysi Tarzana. Kniha je ale aj skvelým uvedomením si ako sme čoby druh pokročili. Otázne či správnym smerom. Ak by sa dnešnému človeku stalo to čo sa denne stávalo hrdinom knihy asi by sme to po pár dňoch psychicky nevydržali. A to nehovorím o fyzickom, rebríčku hodnôt a podobne.

30.10.2017

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Knihu som čítal po česky a nedokázal som prestať. Čítal som všade. Chystám sa pozrieť si aj filmovú verziu. Nie sú tam žiadne nudné úseky, žiadne miesta kde si poviete že už by to mohlo skončiť. Skôr som si ku koncu šetril stránky aby to ešte neskončilo. Odporúčam každému kto má rád fantasy prepojené s detektívkou a nadprirodzenom.

19.07.2017 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Knihu som prečítal na jeden hlt. Veľmi dobre plasticky spracovaná.

28.06.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dosť smutné a miestami som aj plakal

18.11.2016 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

S odstupom času si uvedomujem, že pri každej konfrontácii s evanjeliom, v ktorej sa o nich hovorí si kladiem otázku "Kto sú tichí ?". Táto otázka vzišla z tejto knihy a aj keď už dnes zabúdam prečo si ju kladiem pretože knihu som čítal asi pred desiatimi rokmi je to asi najsilnejší zárez, ktorý mi kniha kedy urobila.

16.11.2015

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Myslím, že kniha stála za prečítanie. Následne som si pozrel filmy nočná a denná hliadka, ktoré sú vlastne oba čerpané z nočnej hliadky. Autor scenára filmov to podľa mňa veľmi pekne pospájal, vynechal čo bolo zbytočné a vyzdvihol čo by malo byť zrejmé. Napríklad vzťah jegora a antona mi film veľmi pekne odhalil. Zároveň si nechal otvorené dvere pre natočenie ďaľšieho pokračovania.

13.05.2021 4 z 5

Prázdniny s opicou Škoricou Prázdniny s opicou Škoricou Peter Stoličný

Deti to veľmi bavilo napriek tomu že sa tam píše o tom ako sa majú správať a tak. Je to pekne ilustrovaná knižka. Ak máte deti odporúčam si zadovážiť tento diel.

22.01.2021 5 z 5

História Gila Blasa de Santillane História Gila Blasa de Santillane Alain-René Le Sage

Knihu som začal čítať viackrát a do konca sa mi podarilo iba raz. Ale stálo to za to. Je to veľmi dlhý román, ktorý núti vracať sa o dvadsať a viac strán dozadu aby ste sa našli. Veľmi veľa postáv a poprekrúcaných osudov chce fakt veľkú trpezlivosť a veľa driny. Nie je to kniha na oddychové čítanie, skôr na tréning pamäti a sústredenia.

06.01.2021 4 z 5

Projekt Zenta Projekt Zenta Martin Jurík

Kniha ma príjemne prekvapila a vôbec nebola nudná v žiadnej z častí. Dokonca by som prijal trochu viac predstáv o tom ako niektoré časti stanice na Jupiteri fungovali a tiež toho ako si autor predstavuje, že sa na konci knihy dostali niektorí členovia expedície na Zem za zlomok času ktorý im trval na záhadnú planétu doletieť. Myslím si že paralelné svety tak ako ich popísal Autor sú veľmi dobrou alternatívou ktorou sa bude novodobé fantasy uberať. Už sa na to celkom teším.

08.02.2017 4 z 5

Vzpomínky na Atlantidu Vzpomínky na Atlantidu Rainer Holbe

Málo atlantídy, veľa ezoteriky

18.11.2016 2 z 5

Johnny a bomba Johnny a bomba Terry Pratchett

Myslím že táto o Johnym je najlepšia, práve pre to ako autor manipuluje s myšlienkou na cestovanie v čase. Má zopár miest kvôli ktorým sa človek musí vrátiť aby v zápätí pochopil genialitu celého nápadu.

26.06.2015 5 z 5

Stoprocentní záhada Stoprocentní záhada Mirko Pašek

Je to milé spojenie foglarovských prvkov s prvkami Agathy Christie. Žiadneho Doyla som tam nenašiel, ale príjemné oddychové čítanie. Nie je to prehnane rozťahané. Dá sa to prečítať za dva večery. Za mňa v pohode.

11.08.2022 4 z 5